W puszczy trwają wykopaliska archeologiczne

  • 10.08.2022, 12:52
  • Admin Admin
W puszczy trwają wykopaliska archeologiczne
Dwa lata temu w Puszczy Augustowskiej odkryto unikatowe stanowiska archeologiczne. Są to cmentarzyska jaćwieskie, które kryją w sobie cenne archeologicznie przedmioty. To pierwsze takie odkrycie na Augustowszczyźnie. Do tej pory pozostałości po bytności Jaćwingów w naszym regionie znajdowano na Suwalszczyźnie.

W 2020 roku natknięto się na kilka cmentarzysk jaćwieskich w Puszczy Augustowskiej. Przez dwa ostatnie lata archeolodzy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji Terra Desolata przeprowadzili w tych miejscach trzy ekspedycje naukowe.

-Wykonaliśmy badania wykopaliskowe i powierzchniowe polegające na szukaniu śladów archeologicznych. To odkrycie jest fenomenalne. A to dlatego, że archeolodzy i historycy Augustowszczyzny włączali ten teren w ziemie jaćwieskie, ale do tej pory nie było żadnych odkryć archeologicznych, które mogłyby potwierdzić przynależność do ziemi jaćwieskiej. Dosyć dziewiczy teren Puszczy Augustowskiej sprawił, że stanowiska archeologiczne nie zostały zniszczone. Są dobrze zachowane.  Warto zaznaczyć, że odkrycia dokonano na obszarach, które wcześniej były uważane za pustkę osadniczą. Różnorodność tych znalezisk jest bardzo imponująca -mówi archeolog Iwona Lewoc. 

Trwa kolejny etap badań nad tymi znaleziskami. Naukowcy pracują, a  wykopaliska potrwają od 1 do 15 sierpnia. W ekspedycji uczestniczy 20 osób. Więcej na ten temat napiszemy na naszych łamach niebawem. 

 

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe