Polski polityk szokuje. Mówi, że przez roślinne mleko dziewczynki za szybko dojrzewają

  • 18.07.2022, 09:50
  • News4media
Polski polityk szokuje. Mówi, że przez roślinne mleko dziewczynki za szybko… Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Po lewej Krzysztof Jurgiel
Były minister rolnictwa, a obecnie europoseł Krzysztof Jurgiel zwalcza w Europie mleko roślinne. Uważa, że szkodzi dzieciom.

Zaczęło się od postulatów wystosowanych przez organizację ProVeg International, która promuje wegański tryb życia, a teraz ruszyła z inicjatywą, której celem jest wprowadzenie poważnych zmian w UE. Organizacja chciałaby, żeby dzieci w szkołach - zamiast mleka krowiego - dostawały mleko roślinne.

Od razu zareagował Krzysztof Jurgiel z PiS. Były minister rolnictwa, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, wysyłał interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie unijnego programu dla szkół. Polityk PiS uważa, że inicjatywa ProVeg Inetrnational jest groźna. I wyraża swoje zaniepokojenie wprowadzeniem do szkół mleka roślinnego. Nie chce, żeby wyparło ono mleko krowie.

Można takie stanowisko zrozumieć, bo Jurgiel to rolnik, były minister odpowiedzialny za ten sektor i naturalne wydaje się, że dba o producentów mleka. Ale Jurgiel uderza w zupełnie inne tony. Pisze, że „prawie wszystkie napoje roślinne są produktami złożonymi i przetworzonymi (pomimo zastosowania w miarę naturalnych substratów), a na każdym etapie skomplikowanego procesu technologicznego z pewnością traci się bezpowrotnie związki odżywcze obecne w nieprzetworzonych, naturalnych substratach”.

Ale nie to przykuwa uwagę w wystosowanej interpelacji. Polityk PiS argumentuje, że mleko krowie jest wytwarzane według znanej od dawna technologii, a napoje sojowe „są wręcz niebezpieczne dla dzieci. Zawarte w nim fitohormony o budowie estrogenowej (3 związki czynne, m.in. genisteina) mogą powodować wystąpienie przedwczesnych objawów dojrzewania płciowego, szczególnie u dziewcząt”.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe