Plemię dostało owacje na stojąco

  • 01.07.2022, 11:55
  • Beata Perzanowska
Plemię dostało owacje na stojąco
Spektakl „Plemię” autorstwa Kathariny Kochanowskiej w wykonaniu Augustowskiego Teatru Tańca okazał się ogromnym sukcesem. Blisko 50 artystów, dzieci i dorosłych, tańcem przypomniało publiczności o uniwersalnych wartościach, jak rodzina czy wspólnota, miłość, relacje z wnukami i dziećmi, przyjaźń i pokój. W augustowskim Kinie Iskra wystawiono go wiele razy, za każdym publiczność dała owacje na stojąco. Widać było także łzy wzruszenia.

Spektakl taneczny „Plemię” opowiada o plemieniu, jego życiu, codziennej pracy i co najistotniejsze o tym, jak ważne są relacje międzyludzkie. O tym jak istotna jest więź międzypokoleniowa, miłość i wspólnota. Pierwsze próby rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Efekt ciężkiej pracy autorki przedstawienia Kathariny Kochanowskiej i 49 tancerzy, małych i dużych, zobaczyć można niedawno w augustowskim Kinie Iskra. Sala kina pękała w szwach. Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami i owacjami na stojąco. U widzów widać także było wielkie wzruszenie.

-Reakcja publiczności była cudowna. Nie spodziewałam się, że aż tak „Plemię” spodoba się widzom. Widać było, że przekaz trafił do nich. Przed każdym spektaklem zaznaczałam, że każdy zobaczy w tej sztuce to co chce, okazało się, że widzowie mieli takie same odczucia. To dla mnie naprawdę bardzo ważne, że wszyscy odczytali to, co chcę powiedzieć. Tancerze dali z siebie wszystko i jeszcze przed premierą byłam z nich dumna. Reakcja publiczności była dla nas wszystkich ogromną nagrodą i zaskoczeniem. Dzięki temu mam motywację, żeby dalej tworzyć -mówi Katharina Kochanowska, autorka spektaklu i choreografka prowadząca Augustowski Teatr Tańca. –Zresztą sami tancerze też byli bardzo poruszeni reakcją widowni. Wychodząc na ukłony nie spodziewali się, że aż tak będą bardzo dobrze przyjęci. Widać było na ich twarzach ogromne zadowolenie.

Wystawienie spektaklu z tak dużą liczbą różnorodnych tancerzy było nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że w przedsięwzięciu wzięły udział osoby w różnym wieku. Najmłodsza tancerka miała 6 lat, a najstarsza ponad 60. Praca nad choreografią i całym spektaklem była wymagająca dla autorki oraz tancerzy.

-Wszyscy bardzo mocno ze sobą współpracowaliśmy. Nie tylko skupialiśmy się na układach i wyznaczonych zadaniach, ale także wzajemnie sobie pomagaliśmy. W czasie licznych, mozolnych prób dorośli tancerze zajmowali się dziećmi. Wspólnie pracowaliśmy nad stworzeniem scenografii. Scenografia nie była wyszukana, bo mieliśmy trzcinowisko, ale jeden z tancerzy Mateusz Turżonek sam stworzył skałę. Trawy zrywaliśmy wszyscy. Pracując przy przedstawieniu ideę więzi plemieniennych przenieśliśmy na całą naszą grupę i to jest cudowne -dodaje Katharina Kochanowska.

Spektakl był nie tylko przepełniony samym tańcem. Zobaczyć w nim można elementy akrobatyki. Sercem przedstawienia była też muzyka, rytmiczna i etniczna. W trakcie przedstawienia nie zabrakło elementów zaskoczenia. Uczestnicy premierowego spektaklu losowali kamyki ze wzrokami, których symbole mogli sobie odczytać na facebookowej stronie Augustowskiego Teatru Tańca.

Warto zaznaczyć, że ci, którym nie udało się obejrzeć „Plemienia” będą mieli okazje zrobić to być może niedługo. Jesienią spektakl będzie wystawiany w augustowskim amfiteatrze, w Grajewie i Suwałkach. Koniecznie należy śledzić internet i plakaty na mieście.

Zresztą Katharina myśli nad kolejnym tanecznym przedsięwzięciem.

-Pomysł kolejnego spektaklu już rodzi się w mojej głowie. Być może będzie to musical, ale za wcześnie jeszcze o tym mówić. Teraz odpoczywamy po intensywnych próbach i premierze. Augustowski Teatr Tańca szykuje się do kolejnych naborów. Jesienią zapraszamy wszystkich chętnych do naszego teatru. Zamierzam stworzyć dwie grupy taneczne. Mile widziany jest każdy, kto chce spróbować swoich sił. Czasem obawiamy się zaangażować w taką twórczość, a to mówimy, że nie mamy kondycji albo zwyczajnie się wstydzimy. Proszę pamiętać, że kondycja to tylko kwestia ćwiczeń, a ciało bardzo szybko się uczy. Jedna grupa skupi tych bardziej zaawansowanych, a druga powstanie właśnie dla tych, którzy chcą postawić pierwsze taneczne kroki -zaprasza Katharina Kochanowska.

Katharina Kochanowska dziękuje wszystkim za wsparcie całego wydarzenia.

-Przede wszystkim dziękuje moim tancerzom za włożoną ciężką pracę w ten spektakl. Dziękuje rodzicom dzieci za poświęcanie czasu na przywożenie i odwożenie z prób. Dziękuje także dorosłym tancerzom, którzy mimo swojej zawodowej pracy i licznych zajęć znajdywali czas na próby -podkreśla Katharina Kochanowska.

Czekamy na kolejne, taneczne wydarzenia w wykonaniu Augustowskiego Teatru Tańca.

Podziękowania

Augustowski Teatr Tańca dziękuje wszystkim, którzy wsparli „Plemię”, a szczególnie Wiesławie Drejer-Przekop, Krzysztofowi Przekop, Annie Jastrzębskiej, dyrektor Augustowskich Placówek Kultury, Kinu Iskra, Solid -House, Marcinowi DJ, Informatorowi Miejskiemu, Przeglądowi Powiatowemu, portalowi dziennikpowiatowy.pl, Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe