Odsłonięcie pomnika ku pamięci Sybiraków w Augustowie (video/ zdjęcia)

  • 19.06.2022, 15:00
  • Bartosz Lipiński
Odsłonięcie pomnika ku pamięci Sybiraków w Augustowie (video/ zdjęcia) Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Po lewej: Barbara Czartoszewska, wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie, po uroczystym odsłonięciu pomnika.
Przy augustowskiej Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego uroczyście odsłonięto dziś pomnik upamiętniający Polaków zesłanych na Syberię. Pomysłodawcą powstania pomnika jest Barbara Czartoszewska, wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie. Oprócz Barbary Czartoszewskiej w uroczystości udział wzięły liczne delegacje m.in. kombatantów, przedstawicieli władz państwowych z posłem na Sejm Jarosławem Zielińskim oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariuszem Piontkowskim, reprezentantów samorządu powiatowego ze starostą Jarosławem Szlaszyńskim, a także wicestarostą Dariuszem Szkiłądziem na czele i miejskiego. Podczas wydarzenia zebrani złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem, odbyło się również symboliczne posadzenie dębu pamięci. Pomnik poświęcił ks. Wojciech Jabłoński. Poniżej prezentujemy video i zdjęcia z ceremonii.

Bartosz Lipiński

Rozpoczęcie uroczystości:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemówienie Barbary Czartoszewskiej, wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemówienie Marcina Kuklewicza, wnuka Łagiernika:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Uroczyste odsłonięcie pomnika:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Symboliczne posadzenie dębu pamięci:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Poświęcenie pomnika przez księdza Wojciecha Jabłońskiego, proboszcza augustowskiej Bazyliki Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

*Poniżej zamieszczamy zdjęcia z uroczystości.

 

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (76)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sybirak
sybirak 21.06.2022, 08:20
Jestem z rodziny sybirakow i pamięć o rodzinach sybirackich jest mi bliska ale w Augustowie mamy piękny pomnik wykonany przez artystę rzeżbiarza na Borkach przy kościele w kościele tablicę ufundowaną przez rodzny sybirackie dlatego nie rozumiem tej incjatywy .....czy na Borkach pomnik jest nieważny o co tu chodzi .
ciekawy
ciekawy 21.06.2022, 19:13
Jak będziemy wiedzieli kto to sfinansował to moze coś się rozjaśni??? Moze Zieliński kasę z własnej kieszeni wyłożył aby się polansować????
ciekawy
ciekawy 21.06.2022, 07:10
A mozna wiedzieć kto sfinansował ten pomnik???
szymon_tezewski
leśny ludek 19.06.2022, 21:06
Super, ale serio trzeba w tym celu betonować kawał trawnika?

Pozostałe