Dzień Ziemi w Szkole w Rutkach

  • 10.05.2022, 15:12
  • Beata Perzanowska
Dzień Ziemi w Szkole w Rutkach
Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi było „Zainwestujmy w naszą planetę”. Jedyną drogą do tego jest inwestowanie w młode pokolenie. Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach 26 kwietnia wzięły udział w wielu działaniach, mających na celu promowanie wiedzy o ochronie środowiska, troski o naszą planetę i przybliżenie problemów związanych ze współczesną ekologią.

Ekspertami w dziedzinie lasów – zielonych płuc Ziemi - są oczywiście leśnicy. Gościem Dnia Ziemi był pan Karol Chodkiewicz, przedstawiciel Nadleśnictwa Augustów. Spotkał się on z młodszymi uczniami, aby opowiedzieć im o bogactwie gatunków drzew w polskich lasach oraz o różnorodnych zwierzętach i owadach, które możemy spotkać na leśnych ścieżkach. Dzieci mogły wszystkimi zmysłami poznać gatunki drzew iglastych, których gałązki przyniósł pan Chodkiewicz.

Zgodził się także wziąć udział w pracach jury podczas pierwszego szkolnego ekoquizu. Autorką pomysłu była pani Dorota Dziądziakowska, która z pomocą opiekunki samorządu pani Anny Borawskiej zaprojektowała rywalizację na zasadzie turnieju. Pytania dotyczyły wiedzy o przyrodzie, biologii, o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi. Dynamiczna i ekscytująca gra wyłoniła zwycięzców: I miejsce: Martyna Dzieniszewska, II – Dawid Kolenda, III – Kamil Kolenda. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie plastycznym pn. ,,Jak możemy zadbać o naszą planetę?”. Nagrodzono prace następujących uczniów: I miejsce: Nataniel Cybulski i Marcin Sujata, II miejsce: Maja Kopiczko i Laura Kuklińska, III miejsce: Jowita Dragunajtys i Oliwia Łapińska. Wyróżnienia otrzymali: Kacper Andruszkiewicz, Konrad Dragunajtys, Julia Tylman. Nagrody w obu konkursach ufundowało Nadleśnictwo Augustów. Na zakończenie uczniowie klasy II i III, przygotowani przez panią Marzannę Siedlecką zaprezentowali zabawne, ale i pouczające przedstawienie o ochronie środowiska, z którego wypływało przesłanie: „Nowa droga dla planety to zmiana naszych nawyków i postaw”. Uczniowie Szkoły w Rutkach już wkroczyli na ścieżkę zrównoważonego ekorozwoju i odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, a ścieżka ta wiedzie przez czysty, zdrowy las.

Małgorzata Grzęda

Beata Perzanowska

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe