Mowa była o wycince

  • 30.04.2022, 12:54
  • Beata Perzanowska
Mowa była o wycince
Nadleśnictwo Augustów wznowiło spotkania w ramach Augustowskiej Akademii Leśnej. Pierwsze tegoroczny wykład odbył się w czwartek, 21 kwietnia, w siedzibie augustowskiego nadleśnictwa. Temat spotkania brzmiał „Dlaczego leśnicy zlecają wycinanie drzew?”.

Odpowiedzią na pytanie zadane w tytule spotkania była prezentacja multimedialna przedstawiona przez Adama Sieńkę, zastępcę nadleśniczego. W prezentowanym materiale prowadzący przedstawił powody wycinki i wszystkie prawne aspekty z tym związane.

-Z jednej strony spotykamy się z negatywną opinią na temat wycinek drzewa, a z drugiej pytają nas czemu tak mało wycinamy. Warto powiedzieć, że wycinka w lasach nie jest niczym nowym i wykonuje się ją od dawna -mówił Adam Sieńko, pokazując zdjęcia spławu drewna w latach powojennych i pięćdziesiątych. -Lasy były wycinane w czasie I wojny światowej, II wojny światowej i Puszcza Augustowska była naprawdę zdewastowana. Spotykamy się teraz z zarzutami społeczeństwa, że dewastujemy lasy. Chcę powiedzieć, że nas obowiązuje ustawa o lasach, według której mamy zachować, chronić, powiększać zasoby leśne, ale także w powiązaniu z innymi elementami środowiska i gospodarką narodową. My w swojej działalności musimy połączyć wiele różnych aspektów, które nakłada na nas ustawodawca. Z jednej strony mamy oczekiwania ekologów, którzy mówią, żeby nic nie wycinać. Z drugiej strony przemysł drzewny, który określa, że wycinamy za mało. Kolejnym elementem są oczekiwania zakładów usługowych, nie tylko związanych z obróbką drewna, ale też z transportem, które czekają na zlecanie usług. Mamy też społeczeństwo i rozwój lokalny. My musimy to wszystko połączyć i działać zgodnie z ustawą.

Potem Adam Sieńko przedstawił dokładnie podstawy, celowość i zasadność wycinki drzew w kontekście różnych faz rozwojowych drzewostanu.

-Naszym zadaniem jest zachowanie ciągłości lasu, zachowanie jego wielofunkcyjności. W tym wszystkim zawiera się także pielęgnacja drzewostanu. Jesteśmy zobowiązani do regulowania zagęszczenia drzew i odpowiedniego rozmieszczenia drzew w drzewostanie -podkreślał. -Pielęgnacja wynika z konieczności zachowania trwałości i ciągłości Puszczy Augustowskiej. Jeśli chcemy mieć puszczę dla kolejnych pokoleń, niezbędne są zabiegi pielęgnacyjne.

Nadleśniczy zwracał też uwagę na uwarunkowania przyrodnicze, gospodarcze, społeczne i historyczne, które wpływają na podjęcie decyzji o wycince. Warto zaznaczyć, że drewno w porównaniu z innymi surowcami jest źródłem odnawialnym i służy do wielu celów.

Zapewniamy, że wszystkie informacje są bardzo cenne i warto uczestniczyć w Augustowskiej Akademii Leśnej, która jest dobrym źródłem wiedzy. Kolejne spotkanie odbędzie 26 maja.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe