Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 18:19
Reklama

Co dalej z cmentarzem? PREMIUM

Podziel się
Oceń

Odwiedziny grobów naszych bliskich pokazały, że na cmentarzu w Augustowie jest coraz mniej wolnego miejsca. Administrator cmentarza złożył konkretną propozycję na wygospodarowanie dodatkowego terenu na pochówki, lecz nie dostał żadnej odpowiedzi. W tle tej sprawy jest pomysł utworzenia cmentarza komunalnego w okolicach Żarnowa.
Co dalej z cmentarzem? PREMIUM
Na zdjęciu: Cmentarz parafialny w Augustowie (archiwum PP)

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Cmentarz parafialny w Augustowie intensywnie zapełnia się nowymi grobami. Wielokrotnie słyszymy pytania zaniepokojonych Czytelników, czy na augustowskim cmentarzu zabraknie wkrótce miejsc i co będzie później? Okres Wszystkich Świętych jest doskonałym momentem, aby rozmawiać na ten temat. Jedną z osób poruszonych aktualną sytuacją naszego cmentarza jest wicestarosta augustowski. Dariusz Szkiłądź często odwiedza rodzinne groby. Twierdzi, że obserwując proces przybywania grobów ma bardzo poważne obawy. Jego zdaniem temat cmentarza powinien być priorytetem.

Obawy wicestarosty augustowskiego

-To smutne, ale widzę coraz mniej miejsca na cmentarzu parafialnym w Augustowie. Ma to związek z rzeczywistością pandemiczną, ale również z sytuacją demograficzną. Dziś mamy więcej osób starszych niż ludzi młodych. To przekłada się na zwiększoną umieralność. Perspektywa braku miejsc na nowe pochówki w nieodległej przyszłości staje się niebezpiecznie realna. Rozmawiam na ten temat z mieszkańcami. Augustowianie są zaniepokojeni. Działka blisko szpitala, przekazana przez miasto kilka lat temu, dziś coraz intensywniej pokrywa się nowymi mogiłami. Należy zapytać, co dalej? Pamiętam, że w poprzedniej kadencji samorządu miasto bardzo intensywnie pracowało nad inicjatywą cmentarza komunalnego w pobliżu Żarnowa. Obecnie śledząc regularnie posiedzenia rady miejskiej nie słyszałem, aby ten temat istniał w dyskusjach. Miasto takie jak Augustów potrzebuje cmentarza –twierdzi wicestarosta Szkiłądź.

Proboszcz zaproponował rozwiązanie

Odbyliśmy rozmowę z księdzem Wojciechem Jabłońskim, proboszczem Bazyliki Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, który sprawuje pieczę nad cmentarzem. Przyznaje on, że problem z malejącą ilością miejsc na pochówki faktycznie istnieje. Ksiądz Jabłoński przedstawił propozycję zwiększenia powierzchni cmentarza. Obok cmentarza znajduje się działka należąca do miasta. Gdyby została przekazana na cele cmentarne, problem zniknąłby na kolejne lata. Wydaje się, że byłoby to rozwiązanie korzystne dla mieszkańców. Duchowny nie dostał jednak odpowiedzi.

-Na razie są jeszcze miejsca na nowe groby na cmentarzu, ale w perspektywie kilku najbliższych lat oczywiście się skończą. Chyba wszyscy zauważyliśmy, w jakim tempie przybywa grobów na działce w okolicach szpitala. Mając na uwadze, że za kilka lat miejsc do pochówków może być faktycznie niewiele, podjąłem rozmowy z miastem. Dostrzegłem, że w pobliżu cmentarza żołnierzy radzieckich znajduje się niezagospodarowana, mająca ponad 4 tys. metrów działka miejska. Ten teren doskonale nadawałby się na powiększenie obecnego miejsca pochówków. O możliwości przekazania działki przez miasto na cele cmentarne rozmawiałem już z byłym burmistrzem. Później ten temat poruszałem z obecnym włodarzem. Pomimo upływu czasu nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Miałem tylko nieoficjalne sygnały, że radni są niechętni mojej koncepcji –mówi ks. Jabłoński.

Augustowianie wolą obecny cmentarz

Nasz rozmówca słusznie zwraca uwagę, że zdecydowana większość augustowian chciałaby w dalszym ciągu być związana z istniejącym cmentarzem, choćby nawet w przyszłości powstały miejsca pochówków w okolicach Żarnowa. Ksiądz Jabłoński deklaruje, że nie jest przeciwny wykonaniu cmentarza komunalnego, ale dostrzega pewne mankamenty tej inicjatywy. Mówi choćby o wysokich kosztach przedsięwzięcia i trudnościach logistycznych dla osób starszych.

-Miasto przekazuje działki na różne cele, np. parkingi, place zabaw. W tym przypadku mówimy o sprawie absolutnie priorytetowej. Kiedy rozmawiałem z władzami miasta o powstaniu cmentarza komunalnego w pobliżu Żarnowa usłyszałem, że wiązałyby się z tą inwestycją niezwykle wysokie koszty, rzędu miliona złotych na początek. Jeśli miasto nie chce ponosić takich wydatków, powinno bardzo dokładnie przeanalizować moją propozycję z przekazaniem działki przy ulicy Zarzecze. Przecież taka działka nie służyłaby żadnym innym celom niż chowaniu zmarłych. Można byłoby tam przygotować kolumbarium, gdyż pogrzeby prochów w urnach nie należą teraz do rzadkości. Jestem przekonany, że absolutna większość mieszkańców chciałaby mieć groby bliskich na istniejącym cmentarzu, a później samemu tu spocząć. Osoby starsze teraz bez trudu docierają na Zarzecze rowerem lub pieszo. Dotrzeć na cmentarz w okolicach Żarnowa, byłoby im nieporównanie trudniej –komentuje ks. Jabłoński.

Pochówki w miejscach starych grobów

Niewykluczone, że augustowianie w niedalekiej przyszłości będą chować bliskich w grobach, które były wcześniej miejscem spoczynku zmarłych z ich rodzin, bo pozwalają na to przepisy.

-Jeśli w przyszłości skończą się miejsca na cmentarzu parafialnym, prawdopodobnie na wzór innych miast będziemy wtedy chować zmarłych na miejscu spoczynku ich bliskich. Zgodnie z prawem po dwudziestu latach można pochować zmarłego na miejscu istniejącego wcześniej grobu. Chcę podkreślić, że żaden stary grób posiadający tabliczkę z nazwiskiem zmarłego nie został i nie będzie przez nas zlikwidowany, choć w świetle przepisów moglibyśmy tak robić. W niektórych miastach likwiduje się zapomniane groby, kiedy nie są uiszczane pieniądze za dzierżawę miejsca. Aktualnie nie można z wyprzedzeniem wykupić dzierżawy nowego miejsca na augustowskim cmentarzu, a miejsca pochówku są przeznaczane dopiero po czyjejś śmierci. Czytałem kiedyś poruszający artykuł, że w Skandynawii 80 procent prochów zmarłych nie jest już odbieranych ze spalarni przez rodziny. To nie do pomyślenia w polskiej kulturze, gdzie cmentarze są dla nas świętością. Dla nas groby naszych przodków, naszych bliskich są bardzo ważne –podsumowuje ksiądz Wojciech.

Gorycz członków wspólnoty gruntowej

Temat ewentualnego powstania cmentarza komunalnego mocno nurtuje mieszkańców i część radnych. Marcin Kleczkowski mówi o kulisach przekazania gruntów miastu przez członków wspólnoty gruntowej. Z relacji lidera PiS w Augustowie wynika, że rolnicy oddający ziemię byli zapewniani, że cmentarz i związana z nim infrastruktura powstaną. Kleczkowski uważa, że niezrealizowanie do tej pory tej inwestycji wywołuje zrozumiałe niezadowolenie rolników.

-Rozmawiając o cmentarzu komunalnym musimy sobie uświadomić, że obecnie jego funkcję spełnia istniejący cmentarz parafialny. Burmistrz Augustowa oraz ugrupowanie Nasze Miasto podjęli swego czasu solenne zobowiązania, z których się nie wywiązali. Członkowie wspólnoty gruntowej przekazali miastu grunty pod budowę strefy aktywności gospodarczej. Zrobili to pod warunkiem powstania cmentarza komunalnego na granicy miasta Augustowa i gminy wiejskiej Augustów. Miasto miało zadbać o infrastrukturę, doprowadzenie mediów, zrobienie dojazdu, ogrodzenie terenu. Do dzisiaj nie wywiązało się z tych zobowiązań. Uważam, że jest to nieuczciwa oszczędność wynikająca z faktu, że obecnym cmentarzem zajmuje się parafia. Zadaniem gminy jest zapewnienie miejsc do pochówków zmarłych -ocenia Marcin Kleczkowski, przewodniczący augustowskiego PiS.

-Moim zdaniem skandalem jest niedotrzymanie obietnicy złożonej rolnikom. Pamiętamy, że kilka lat temu były pieniądze w budżecie miasta na cmentarz komunalny, później zabrano je na inne cele. Członkowie wspólnoty gruntowej oddali ziemię w dobrej wierze i mogą czuć się oszukani. Do takich osób należy radny Tomasz Miklas, prywatnie zrzeszony we wspólnocie. Chcę podkreślić, że zupełnie nie akceptuję też pojawiającej się argumentacji, że jeśli skończą się miejsca na cmentarzu parafialnym, to przecież Augustów ma cmentarz w Studzienicznej. Myślę, że większość augustowian byłaby wzburzona słuchając tej opinii –mówi Kleczkowski.

Jak wygląda sprawa nowego cmentarza?

O ideę budowy cmentarza komunalnego, ważną z punktu widzenia mieszkańców Augustowa i powiatu augustowskiego, spytaliśmy radnego powiatowego Michała Kotarskiego. Kotarski reprezentuje ugrupowanie Nasze Miasto.

-Budowa cmentarza komunalnego realizowana jest w ramach zadań miasta -informuje Michał Kotarski. -Oczywiście widzę problem brakujących miejsc na cmentarzu parafialnym w Augustowie. Urząd miasta podjął działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. W pierwszej kolejności wykonano specjalistyczne prace, które pozwoliły wskazać odpowiedni teren na budowę cmentarza. Kolejnym krokiem było pozyskanie 10 ha terenu znajdującego się w okolicach Żarnowa Trzeciego. Teraz miasto musi uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntów leśnych z produkcji, która wydawana jest przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych dla gruntów przeznaczonych na cele nieleśne.

-Wydanie decyzji zezwalających na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji leśnej następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Z moich informacji wynika, iż procedura jest w trakcie realizacji i podzielono ją na etapy. Na obecną chwilę miasto uzyskało decyzję na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji na powierzchnię ok. 2,00 ha. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ całe przedsięwzięcie jest kosztowne i czasochłonne, wymaga wielu uzgodnień. Znając determinację i skuteczność burmistrza, sprawa zostanie zrealizowana w najszybszym możliwym terminie –uważa radny Michał Kotarski.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Czy jest szansa, żeby Augustów dostał przynajmniej kilka milionów złotych z centralnego rozdania w ramach kohabitacji Nasze Miasto-PiS w augustowskim samorządzie na trzeciego zastępcę burmiszcza Mirosława Karolczuka i kilku asystentów dla pełnomocników burmiszcza Mirosława Karolczuka i starosty Rusieckiego, żeby zintensyfikować drenowanie miejskiego budżetu uposażeniami obecnych dwóch zastępców burmistrza Augustowa i dwóch pełnomocników? Rozumiem, że skończyły się rządy PiS i przydzielanie funduszy z klucza pisowskiego, ale może da się coś jeszcze zrobić regionalnym aparatczykom PiS w celu wzmocnienia w Augustowie i powiecie augustowskim kohabitacji Nasze Miasto-PiS?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 14:14Źródło komentarza: Marszałek Łukasz Prokorym na XX Kongresie ObywatelskimAutor komentarza: Koncertowo pozersko-fasadowa Młodzieżowa Rada MiejskaTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zajmie się wreszcie czymś więcej, niż tylko ustalaniem składu wykonawców na koncert organizowany na zakończenie roku szkolnego w Augustowie i zainteresuje się, a najlepiej spoowoduje, że dzieci i młodzież będąca uczniami augustowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła korzystać z orlików w Augustowie bez przeszkód, bezpłatnie i z realnie egzekwowalnym uprzywilejowaniem względem osób dorosłych? Dlaczego dorośli są faworyzowani względem dzieci i młodzieży przez właścicieli i zarządców orlików w Augustowie?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Doktur Karol Nawrocki vel decyzja Jarosława KaczyńskiegoTreść komentarza: Brawo "obatelski kandydacie PiS"! Wreszcie mentalnie pękłeś jak pusty nadymany do granic możliwości balon i przyznałeś się do tego, że poza osobowością wieloraką schowaną za wydumanym Tadeuszem Batyrem jesteś nie tylko "obatelskim kandydatem PiS", ale przede wszystkim "decyzjom" Jarosława Kaczyńskiego vel zapiekły szkodnik i kompulsywny psuj.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, to miasto wyznacza cele i budżet, ale to nie zmienia faktu, że mogłoby być lepiej wykorzystane, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:02Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Tyle mogą, co Duda czy Batyr bez Karakana..Data dodania komentarza: 29.04.2025, 05:35Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Kwiaty dodają przynajmniej miłych wrażeń dla zmysłów wzroku i powonienia. Natomiast utworzenie kilka lat temu w urzędzie miejskim w Augustowie przez burmistrza Mirosława Karolczuka kumoterskiego etatu drugiego zastępcy burmistrza, wydrenowało dotychczas miejski budżet Augustowa kwotą ponad milion złotych i niestety nadal drenuje tenże budżet z inicjatywy i za sprawą nietuzinkowo filuternego ratuszowego kabotyna niegospodarności.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:15Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Cieszenie, cieszeniem, ale może Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie, jeśli nie od rozwiązywania problemów agustowskich dzieci i młodzieży, to przynajmniej od permanentnego i stanowczego sygnalizowania starszym koleżankom i kolegom z rady miejskiej oraz burmistrzowi Karolczukowi i jego od kilku lat, aż dwóm "drogocennym" zastępcom konieczności ruszenia czterech liter i rozpoczęcia w końcu realnego - nie tylko gazetkowo-fejsbukowrgo - działania w interesie i na rzecz młodego pokolenia augustowian, którzy nie widząc dla siebie przyszłości życia w "drogim", zaściankowym i wyludniajacym się Augustowie niestety gremialnie i bezpowrotnie wemigrowują z Augustowa. Tak na marginesie - augustowskiej młodzieży chyba nie jest za bardzo do śmiechu, jeśli chodzi o perspektywę pozostania i życia w Augustowie zmierzającym ku całkowitemu gospodarczemu i turystycznemu "zadupieniu".Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Cieszy mnie, że tak ważny projekt doszedł do skutku, bo infrastruktura sportowa to nie tylko inwestycja w zdrowie i rozwój młodego pokolenia, ale też szansa na budowanie lokalnej wspólnoty poprzez sport.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: W pełni popieram potrzebę refleksji nad trwałością i strategią takich nasadzeń, o czym słusznie mówi radna Wiesława Drejer -Przekop.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:39Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mijam czasem tą babę i gdy ją widzę, mam ochotę.. Wiecie co..Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:16Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: logikaTreść komentarza: I co z tego że Polska będzie przewodniczyć tej śmiesznej radzie...I tak nic się nie zmieni. Wszystko to pic i fotomontaż jak ta cała Unia. Podzielmy te 20 tys na 150 imprez to średnia 133 osoby na imprezę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:14Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: bzikTreść komentarza: Ty żartujesz? Przecież takie rady powołuje się po to, żeby były, a nie żeby działały.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 18:57Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Skansen Augustów à la naszomiastowo-pisowski zaścianekTreść komentarza: "Zabetonowana" baza kajakarzy uszczupla augustowski miejski budżet zasilany z podatków mieszkańców Augustowa kwotą rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast realnie korzysta z niej kilkanaście osób i "kierownikuje" tam radny z ugrupowania "Nasze Miasto" vel "Teraz rodzina", więc kolejne muzeum na pewno wpisze się w mitomański rozwój Augustowa serwowany mieszkańcom królewskiego miasta nad Nettą w propagandowej gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Fikcyjno-jałowa MRM pod wezwaniem fejsbukowego infantylistyTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie coś wreszcie robić w interesie osób, które powinna reprezentować, czy chce być tylko populistyczno-picersko-pozerskim ciałem do szerzenia propagandy pod auspicjami infantylistyczno-emotkowego "harcerzyka" strojącego socjotechniczne piórka na służbowym fb?! Kiedy wreszcie miejskie i powiatowe orliki będą udostępnianie w pierwszej kolejności i bezpłatnie dla dzieci i młodzieży z Augustowa i okolicznych gmin? Działajcie młodzieżowi radni i nie bierzcie broń Boże przykładu z ratuszowych żałosnych kabotynów, emotkowych kuglarzy i innej maści picerów, pozerów i festyniarzy pod wodzą insrybutorowego opuchlaka z syndromem zakompleksionego buraka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: PszczołaTreść komentarza: MiododajnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 16:07Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: tak mówią na mieścieTreść komentarza: Ta Pani ma rację. To pieniądze co roku wyrzucone w błoto. Inna sprawa, że potem chyba one wędrują do kogoś na prywatną posesję.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:05Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: proszę podać konkretnie ile zarobi kierownik stadionuTreść komentarza: 1. Czy stanowisko kierownika stadionu było już wcześniej czy powstało specjalnie dla pani Magdaleny, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze z budżetu miasta? 2. Co będzie się działo takiego na tym stadionie że potrzebny jest kierownik? Już nie wystarcza dyrektor centrum sportu i rekreacji? Ile będzie kosztowało zarządzanie stadionem w stosunku do tego co zarobi stadion? Ma to jakieś znaczenie czy mieszkańcy zapłacą z ochotą pani Śleszyńskiej?Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: LeszekTreść komentarza: "Mistrzostwa Europy 2012" - tak pośle, pamiętam ten czas jak cała Polska musiała się składać na stadiony(przeplacone kilkukrotnie), kosztem swoich potrzeb dla wybranych, na których odbyły się np. 2-3 mecze, a po imprezie generowały straty i dalej trzeba było się dokładać.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:28Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Stanowcze NIE dla nacjonalistycznopisowskich badyrotroglodytów i konfomendzenowych szurów, foliarzy, altmedów, płaskoziemców itp.Treść komentarza: Wystarczy przeczytać i wdrożyć zalecenia raportu Mario Draghi'ego. Primo, secundo, tertio: trzeba wreszcie w Unii Europejskiej skończyć z przeregulowaniem i rozdętą do granic absurdu biurokracją, zacząć szybko, skutecznie i efektywnie inwestować odpowiednio duże i właściwie ukierunkowane środki finansowe w innowacje oraz wdrażać i rozwijać nowe technologie. Trzeba produkować ile się da na terenie UE, nawet kosztem wyższych cen, ale lepszej jakości i stabilności dostaw. Nie należy beznamiętnie inwestować miliardów euro w przemysł zbrojeniowy USA, tylko w nasz własny, rodzimy czyli krajów czlonkowskich UE. Trzeba prowadzić racjonalną i pragmatyczną politykę imigracyjną i bezwzględnie wypalać gorącym żelazem już w zarodku ksenofobię i nacjonalistyczno-faszystowskie zapędy ultrapopulistycznych lokajów-serwilistów ruskiej onucy oraz piewców z marksistowskimi zapędami zapatrzonych w autokratyczno-dyktatorskie rządy komunistycznych Chin. Polska jest silna tylko w Unii Europejskiej, natomiast bez UE Polska znowu stanie się republiką ZSRR putina i jego następców.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:37Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: AsdTreść komentarza: I utworzeniu etatu specjalisty do spraw promocji gospodarczejData dodania komentarza: 28.04.2025, 07:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama