Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 00:50
Reklama

Dodatki z politycznym odcieniem PREMIUM

Podziel się
Oceń

Stawki dodatku funkcyjnego dla dyrektorów miejskich placówek oświatowych zostały podniesione. Nie ma wątpliwości, że jest to słuszne posunięcie. Jednak prawdziwe emocje powoduje to, że decyzja zapadła dopiero teraz, gdy na stanowisku dyrektorskim nie pracują osoby kojarzone z Dariuszem Szkiłądziem. Radni opozycji i byli dyrektorzy placówek przypominają, że w ostatnich latach niektórym dyrektorom obniżano dodatki.
Dodatki z politycznym odcieniem PREMIUM
Zdjęcie ilustracyjne: budynek Szkoły Podstawowej nr 3

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Wzrost dodatku dla dyrektorów

Na wrześniowym posiedzeniu rady miejskiej w Augustowie głosowano nad zmianą regulaminu wynagradzania nauczycieli. Najwięcej emocji spowodował wzrost dodatku funkcyjnego dla dyrektorów placówek oświatowych. Radni opozycji przekonywali, że podniesienie dodatku do wynagrodzenia dyrektorom jest krokiem w dobrą stronę. Marek Sznejder wyraził opinię, że jest to jego sukces, ponieważ od kilku lat zabiegał, by wartość dodatku wzrosła. Sznejder wskazał, że gdy wcześniej walczył o podwyżki, wtedy dodatki były obniżane i była nawet propozycja dodatku naliczanego od zera.

-Myślę, że argumentem za obecną podwyżką jest to, że pozbyliście się państwo dyrektorów ze szkół, których chcieliście się pozbyć i teraz można zrobić podwyżkę. Innej motywacji nie widzę. Ale cieszę się z tych podwyżek –powiedział Marek Sznejder z Koalicji Obywatelskiej.

Co dokładnie miał na myśli radny opozycji? Najprawdopodobniej chodziło mu o to, że dzisiaj na stanowisku dyrektorskim w miejskich placówkach oświaty nie pracują już osoby, które w ostatnich latach kojarzone były z Dariuszem Szkiłądziem. Mowa o dyrektorach, którzy przed kilkoma laty wzięli udział w pamiętnej konferencji prasowej i zaprzeczyli słowom kandydata na burmistrza Mirosława Karolczuka o strachu w miejskiej oświacie. Przypomnijmy też, że już w obecnej kadencji samorządu miejskiego były burmistrz Wojciech Walulik mówił na konferencji prasowej, że niektórym dyrektorom obecne władze obniżyły w sposób znaczący dodatki funkcyjne i motywacyjne. Zastanawiał się, czy pobudkami dla takiej sytuacji nie są czynniki polityczne. Podobną opinię przedstawiła na wrześniowej sesji Aleksandra Sigillewska. Radna PiS dopytywała o przesłanki niedawnego podniesienia dodatku dyrektorom.

-Nie bardzo rozumiem, z czego wynikają podwyżki, ponieważ nauczyciele żadnych podwyżek nie dostali. Natomiast państwo przedstawiacie teraz regulamin z którego wynika, że wzrastają dodatki funkcyjne dla dyrektorów. Czy jest to decyzja wyłącznie polityczna, ponieważ nie ma już dyrektorów, których się pozbyliście? Mówię o paniach Chrulskiej, Milanowskiej, Jańczak, Bernatowicz i Makar. Kiedy oni piastowali funkcję dyrektorów, te dodatki były obniżane. Natomiast teraz, kiedy powołaliście państwo swoich dyrektorów, te dodatki są podwyższane –mówiła podczas niedawnej sesji Aleksandra Sigillewska, radna PiS.

Do słów radnej odniósł się Filip Chodkiewicz i stwierdził, że to potwarz, bo nikt żadnych dyrektorów się nie pozbywał. Tłumaczył ostatni wzrost dodatku dla dyrektorów zmieniającą się rzeczywistością i rosnącymi płacami. Przekonywał, że właściwie wszędzie możemy obserwować ruch w wynagrodzeniach. Ocenił, że pracownicy w miejskich jednostkach powinni być należycie wynagradzani.

O komentarz poprosiliśmy byłych dyrektorów placówek oświatowych w Augustowie, którzy w obecnej kadencji doświadczyli obniżenia swoich uposażeń. Nasi rozmówcy są zgodni w tym, że dodatki powinny wzrosnąć. Dostrzegają jednakże w tym również kontekst polityczny.

Komentarz Wiesławy Chrulskiej

Prawdziwą ikoną „braku chemii” pomiędzy dyrektorem szkoły a aktualnymi władzami miasta jest Wiesława Chrulska. Była wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 wygrała w lipcu sprawę sądową o ochronę dóbr osobistych przeciwko Mirosławowi Karolczukowi i Filipowi Chodkiewiczowi. Nieprawomocny wyrok dotyczy słynnej sprawy najniższej oceny pracy oraz zarzutów pod adresem dyrektor. Wtedy też padały opinie, że ocena miała podtekst polityczny.

-To oczywiście dobrze, że dodatki funkcyjne dyrektorom szkół i przedszkoli w naszej gminie zostały podniesione. Wprawdzie nie pracuję już w Augustowie jako dyrektor i mnie ta podwyżka nie dotyczy, ale nadal płacę tu podatki i z oświatą augustowską zawsze będę związana emocjonalnie, bo przepracowałam w niej niemal 30 lat. Dlatego miło jest wiedzieć, że ciężka praca dyrektorów jest jako tako wynagradzana. Mówię jako tako, bo ciągle dodatki dyrektorów szkół w Gminie Miasto Augustów plasują się nijako na tle gmin ościennych. Jako wicedyrektor i dyrektor przepracowałam w „augustowskim systemie” 15 lat i mogę dzisiaj stwierdzić, że jedynie za czasów pełnienia funkcji burmistrza przez pana Walulika dodatki funkcyjne i motywacyjne przyznane dyrektorom były na takim poziomie, że dyrektorzy nie zarabiali mniej niż nauczyciele. O tym, że nasze obecne władze z dodatków motywacyjnych i funkcyjnych dla dyrektorów szkół zrobiły kaganiec, powiedziano już prawie wszystko, więc nie będę się w tym temacie wypowiadać. Pozwala im na to państwo polskie i dopóki prawo oświatowe będzie nadal traktowało dyrektorów szkół jak ludzi drugiej kategorii, dopóty organy prowadzące będą mogły upolityczniać kwestie wynagrodzeń dyrektorów. Ciekawa jednak w tej roszadzie z dodatkami dyrektorów w Augustowie jest dla mnie rola radnych będących również przedstawicielami związku zawodowego NSZZ „Solidarność” –komentuje regulamin była wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Wiesława Chrulska.

Danuta Jańczak o wzroście płac

Najlepszych relacji z obecnymi władzami miasta nie miała też Danuta Jańczak. Była dyrektor Przedszkola nr 6 ubolewała np., że jej ciężka praca przypisywana była potem innym osobom. Mowa choćby o słynnej kwestii powstania ogrodu sensorycznego przy przedszkolu. Jańczak w liście do naszej redakcji narzekała, że Filip Chodkiewicz w internetowym wpisie próbował przyznać jej zasługi nowej dyrekcji. Danuta Jańczak jednoznacznie odbiera sprawę dodatków.

-W trakcie pełnienia przeze mnie funkcji dyrektora Przedszkola nr 6, w okresie od września 2015 do grudnia 2018 roku władze miasta w osobie burmistrza Wojciecha Walulika przyznawały dodatki funkcyjne dla dyrektorów miejskich placówek oświatowych zgodnie z obowiązującym wtedy regulaminem. Otrzymywałam dodatek funkcyjny oraz motywacyjny, o którego wysokości w moim przypadku decydował wkład pracy. W latach 2019–2020 zaczęło się obniżanie dodatków niektórym dyrektorom szkół i przedszkoli niewspółmiernie do ich zaangażowania w rozwój kierowanych placówek. Dodatek motywacyjny obniżono mi o 15%, mimo że w tym okresie miało miejsce przeniesienie Przedszkola nr 6 do nowego budynku przy ul. Mickiewicza 2b, zawieranie umów z wykonawcami wyposażenia sal dydaktycznych, podjęcie starań o uruchomienie kuchni i jej wyposażenie, dokończenie dostosowania części budynku wynajmowanego od starostwa pod względem przepisów przeciwpożarowych, napisanie i prowadzenie projektu EFS „Trampolinka”, wysokie wyniki rekrutacji, utworzenie grup integracyjnych i specjalnych oraz wiele innych działań służących promocji przedszkola w środowisku lokalnym –relacjonuje Danuta Jańczak, była dyrektor Przedszkola nr 6.

-W moim ponad 35 letnim stażu pracy w placówkach oświatowych nigdy nie spotkałam się z tym, aby o wysokości dodatku motywacyjnego miały decydować moje poglądy związane z lokalną polityką. Wzięłam udział w pamiętnej konferencji przedwyborczej w październiku 2018 roku, w której każda z uczestniczącej w niej dyrektorek placówek oświatowych przedstawiła realny i prawdziwy stan oświaty wymieniając osiągnięcia i dokonania zgodnie z prawdą. To wydarzenie w szczególności wpłynęło na stopniowe obniżanie dodatków funkcyjnych i motywacyjnych, a w rezultacie wyeliminowanie nas z możliwości pełnienia funkcji kierowniczych. Obecnie uchwalone dodatki funkcyjne dla kadry zarządzającej oświatą w Augustowie są wyższe. Można stwierdzić, że włodarze miasta doceniają „swoich dyrektorów”. Moim zdaniem w okresie pełnienia władzy w mieście przez obecną ekipę rządzącą oświatą augustowską obowiązują zasady dalekie od demokracji i wolności poglądów. O wysokości w/w dodatków nie mogą decydować różnego rodzaju antypatie czy uprzedzenia, a niestety było to faktem. Każdy powinien być doceniony za swoją efektywną pracę chociażby jednym słowem: „dziękuję”. Niestety nikt z obecnie zarządzających miastem takiego wyrażenia nie skierował do mnie, ani do pozostałych pań dyrektorek –ocenia Danuta Jańczak.

Dariusz Szkiłądź bez wątpliwości

Znanym krytykiem obecnej sytuacji w augustowskiej oświacie jest Dariusz Szkiłądź, który w poprzedniej kadencji samorządu kierował wydziałem edukacji i sportu w urzędzie miejskim. Obecny wicestarosta augustowski wielokrotnie na naszych łamach mówił, że aktualne władze miasta podejmują decyzje polityczne dotyczące niektórych dyrektorów szkół i przedszkoli, kierując się w stosunku do nich niechęcią. Także w tych kategoriach odbiera temat dodatków.

-Sprawę dodatków dla dyrektorów należy rozpatrywać w kilku aspektach. Po pierwsze, samo podnoszenie dodatków dyrektorom ma swoje uzasadnienie. Wzrasta liczba ich obowiązków, a praca staje się coraz bardziej uciążliwa. Obecna sytuacja związana ze wzrostem dodatków nie budziłaby żadnych emocji i byłaby zrozumiała, gdyby nie wydarzenia ostatnich lat. Mówię o radykalnym obniżaniu dodatków dyrektorom szkół i przedszkoli, mającym trwałe osiągnięcia. Nie podano nawet przyczyn, dla których obniżano im uposażenia. Świadczy to o tym, że były podejmowane decyzje o charakterze politycznym i karano dyrektorów za ich dobrą pracę. Nie kwestionowałbym obniżania dodatków dyrektorom, którzy źle wykonują swoje obowiązki. Ale obniżano dodatki funkcyjne i motywacyjne dyrektorom, którzy pracowali wzorowo. Ich praca przynosiła chlubę miastu, a podejmowane przez nich działania wpływały na pozyskanie znaczących środków finansowych na inwestycje w placówkach –komentuje Dariusz Szkiłądź.

-W ostatnich latach niektórym dobrym dyrektorom władze miasta obniżyły pewne dodatki do zera. Była to sytuacja bezprecedensowa nie tylko w skali województwa, ale również kraju. Do czegoś podobnego mogło dochodzić jedynie w czasach zamierzchłych i słusznie minionych. Nie można tak postępować. Nie dziwię się w związku z powyższym opinii części radnych, że po pozbyciu się nielubianych dyrektorów i mianowaniu na funkcje „swoich”, nagle dodatki wzrosły. Mam nadzieję, że po kolejnych wyborach nigdy więcej w Augustowie nie dojdzie do takich sytuacji i politycznych rozgrywek w augustowskiej oświacie. Innym skandalem jest to, że po powstaniu zespołów szkolno-przedszkolnych w Augustowie nie ma już szkół miejskich. Nie ma szkół sensu stricto, bo funkcjonują zespoły, których tworzenie wprost wynikało ze zmian kadry kierowniczej w augustowskiej oświacie –twierdzi wicestarosta Dariusz Szkiłądź.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Czy jest szansa, żeby Augustów dostał przynajmniej kilka milionów złotych z centralnego rozdania w ramach kohabitacji Nasze Miasto-PiS w augustowskim samorządzie na trzeciego zastępcę burmiszcza Mirosława Karolczuka i kilku asystentów dla pełnomocników burmiszcza Mirosława Karolczuka i starosty Rusieckiego, żeby zintensyfikować drenowanie miejskiego budżetu uposażeniami obecnych dwóch zastępców burmistrza Augustowa i dwóch pełnomocników? Rozumiem, że skończyły się rządy PiS i przydzielanie funduszy z klucza pisowskiego, ale może da się coś jeszcze zrobić regionalnym aparatczykom PiS w celu wzmocnienia w Augustowie i powiecie augustowskim kohabitacji Nasze Miasto-PiS?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 14:14Źródło komentarza: Marszałek Łukasz Prokorym na XX Kongresie ObywatelskimAutor komentarza: Koncertowo pozersko-fasadowa Młodzieżowa Rada MiejskaTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zajmie się wreszcie czymś więcej, niż tylko ustalaniem składu wykonawców na koncert organizowany na zakończenie roku szkolnego w Augustowie i zainteresuje się, a najlepiej spoowoduje, że dzieci i młodzież będąca uczniami augustowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła korzystać z orlików w Augustowie bez przeszkód, bezpłatnie i z realnie egzekwowalnym uprzywilejowaniem względem osób dorosłych? Dlaczego dorośli są faworyzowani względem dzieci i młodzieży przez właścicieli i zarządców orlików w Augustowie?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Doktur Karol Nawrocki vel decyzja Jarosława KaczyńskiegoTreść komentarza: Brawo "obatelski kandydacie PiS"! Wreszcie mentalnie pękłeś jak pusty nadymany do granic możliwości balon i przyznałeś się do tego, że poza osobowością wieloraką schowaną za wydumanym Tadeuszem Batyrem jesteś nie tylko "obatelskim kandydatem PiS", ale przede wszystkim "decyzjom" Jarosława Kaczyńskiego vel zapiekły szkodnik i kompulsywny psuj.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, to miasto wyznacza cele i budżet, ale to nie zmienia faktu, że mogłoby być lepiej wykorzystane, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:02Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Tyle mogą, co Duda czy Batyr bez Karakana..Data dodania komentarza: 29.04.2025, 05:35Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Kwiaty dodają przynajmniej miłych wrażeń dla zmysłów wzroku i powonienia. Natomiast utworzenie kilka lat temu w urzędzie miejskim w Augustowie przez burmistrza Mirosława Karolczuka kumoterskiego etatu drugiego zastępcy burmistrza, wydrenowało dotychczas miejski budżet Augustowa kwotą ponad milion złotych i niestety nadal drenuje tenże budżet z inicjatywy i za sprawą nietuzinkowo filuternego ratuszowego kabotyna niegospodarności.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:15Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Cieszenie, cieszeniem, ale może Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie, jeśli nie od rozwiązywania problemów agustowskich dzieci i młodzieży, to przynajmniej od permanentnego i stanowczego sygnalizowania starszym koleżankom i kolegom z rady miejskiej oraz burmistrzowi Karolczukowi i jego od kilku lat, aż dwóm "drogocennym" zastępcom konieczności ruszenia czterech liter i rozpoczęcia w końcu realnego - nie tylko gazetkowo-fejsbukowrgo - działania w interesie i na rzecz młodego pokolenia augustowian, którzy nie widząc dla siebie przyszłości życia w "drogim", zaściankowym i wyludniajacym się Augustowie niestety gremialnie i bezpowrotnie wemigrowują z Augustowa. Tak na marginesie - augustowskiej młodzieży chyba nie jest za bardzo do śmiechu, jeśli chodzi o perspektywę pozostania i życia w Augustowie zmierzającym ku całkowitemu gospodarczemu i turystycznemu "zadupieniu".Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Cieszy mnie, że tak ważny projekt doszedł do skutku, bo infrastruktura sportowa to nie tylko inwestycja w zdrowie i rozwój młodego pokolenia, ale też szansa na budowanie lokalnej wspólnoty poprzez sport.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: W pełni popieram potrzebę refleksji nad trwałością i strategią takich nasadzeń, o czym słusznie mówi radna Wiesława Drejer -Przekop.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:39Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mijam czasem tą babę i gdy ją widzę, mam ochotę.. Wiecie co..Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:16Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: logikaTreść komentarza: I co z tego że Polska będzie przewodniczyć tej śmiesznej radzie...I tak nic się nie zmieni. Wszystko to pic i fotomontaż jak ta cała Unia. Podzielmy te 20 tys na 150 imprez to średnia 133 osoby na imprezę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:14Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: bzikTreść komentarza: Ty żartujesz? Przecież takie rady powołuje się po to, żeby były, a nie żeby działały.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 18:57Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Skansen Augustów à la naszomiastowo-pisowski zaścianekTreść komentarza: "Zabetonowana" baza kajakarzy uszczupla augustowski miejski budżet zasilany z podatków mieszkańców Augustowa kwotą rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast realnie korzysta z niej kilkanaście osób i "kierownikuje" tam radny z ugrupowania "Nasze Miasto" vel "Teraz rodzina", więc kolejne muzeum na pewno wpisze się w mitomański rozwój Augustowa serwowany mieszkańcom królewskiego miasta nad Nettą w propagandowej gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Fikcyjno-jałowa MRM pod wezwaniem fejsbukowego infantylistyTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie coś wreszcie robić w interesie osób, które powinna reprezentować, czy chce być tylko populistyczno-picersko-pozerskim ciałem do szerzenia propagandy pod auspicjami infantylistyczno-emotkowego "harcerzyka" strojącego socjotechniczne piórka na służbowym fb?! Kiedy wreszcie miejskie i powiatowe orliki będą udostępnianie w pierwszej kolejności i bezpłatnie dla dzieci i młodzieży z Augustowa i okolicznych gmin? Działajcie młodzieżowi radni i nie bierzcie broń Boże przykładu z ratuszowych żałosnych kabotynów, emotkowych kuglarzy i innej maści picerów, pozerów i festyniarzy pod wodzą insrybutorowego opuchlaka z syndromem zakompleksionego buraka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: PszczołaTreść komentarza: MiododajnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 16:07Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: tak mówią na mieścieTreść komentarza: Ta Pani ma rację. To pieniądze co roku wyrzucone w błoto. Inna sprawa, że potem chyba one wędrują do kogoś na prywatną posesję.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:05Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: proszę podać konkretnie ile zarobi kierownik stadionuTreść komentarza: 1. Czy stanowisko kierownika stadionu było już wcześniej czy powstało specjalnie dla pani Magdaleny, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze z budżetu miasta? 2. Co będzie się działo takiego na tym stadionie że potrzebny jest kierownik? Już nie wystarcza dyrektor centrum sportu i rekreacji? Ile będzie kosztowało zarządzanie stadionem w stosunku do tego co zarobi stadion? Ma to jakieś znaczenie czy mieszkańcy zapłacą z ochotą pani Śleszyńskiej?Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: LeszekTreść komentarza: "Mistrzostwa Europy 2012" - tak pośle, pamiętam ten czas jak cała Polska musiała się składać na stadiony(przeplacone kilkukrotnie), kosztem swoich potrzeb dla wybranych, na których odbyły się np. 2-3 mecze, a po imprezie generowały straty i dalej trzeba było się dokładać.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:28Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Stanowcze NIE dla nacjonalistycznopisowskich badyrotroglodytów i konfomendzenowych szurów, foliarzy, altmedów, płaskoziemców itp.Treść komentarza: Wystarczy przeczytać i wdrożyć zalecenia raportu Mario Draghi'ego. Primo, secundo, tertio: trzeba wreszcie w Unii Europejskiej skończyć z przeregulowaniem i rozdętą do granic absurdu biurokracją, zacząć szybko, skutecznie i efektywnie inwestować odpowiednio duże i właściwie ukierunkowane środki finansowe w innowacje oraz wdrażać i rozwijać nowe technologie. Trzeba produkować ile się da na terenie UE, nawet kosztem wyższych cen, ale lepszej jakości i stabilności dostaw. Nie należy beznamiętnie inwestować miliardów euro w przemysł zbrojeniowy USA, tylko w nasz własny, rodzimy czyli krajów czlonkowskich UE. Trzeba prowadzić racjonalną i pragmatyczną politykę imigracyjną i bezwzględnie wypalać gorącym żelazem już w zarodku ksenofobię i nacjonalistyczno-faszystowskie zapędy ultrapopulistycznych lokajów-serwilistów ruskiej onucy oraz piewców z marksistowskimi zapędami zapatrzonych w autokratyczno-dyktatorskie rządy komunistycznych Chin. Polska jest silna tylko w Unii Europejskiej, natomiast bez UE Polska znowu stanie się republiką ZSRR putina i jego następców.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:37Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: AsdTreść komentarza: I utworzeniu etatu specjalisty do spraw promocji gospodarczejData dodania komentarza: 28.04.2025, 07:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama