Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 czerwca 2026 15:21
Reklama

Projekt „Puszcza Jaćwieska”, czyli o ekscytacji jaką wywołuje archeologia

Podziel się
Oceń

Wydaje się, że na Augustowszczyźnie świadomość historyczna i archeologiczna sięga mniej więcej wczesnego średniowiecza. W królewskim mieście można udać się w rejs statkiem Jaćwież, zatrzymać się w Villi Skomanda, przespacerować się ul. Jaćwieską lub iść na trening do Braci Jaćwieży Fight & Fit Gym. Niejednokrotnie zastanawiałam się, ile mieszkańcy regionu wiedzą na temat tego tajemniczego ludu.
Projekt „Puszcza Jaćwieska”, czyli o ekscytacji jaką wywołuje archeologia
Eksploracja wykopu

Pojawienie się na kartach historii Jaćwingów jest wciąż tematem sporów naukowców zajmujących się wczesnym średniowieczem. W materiale archeologicznym widoczne są zarówno tradycje wcześniejszych pokoleń ludów bałtyjskich – mieszkających na tych ziemiach mniej więcej od połowy I tysiąclecia przed Chrystusem – jak również wpływy z zewnątrz, wśród których wymienić należy zarówno Wikingów jak i dalekie, stepowe ludy koczownicze. Źródła pisane nie są również zgodne co do nazwy tego ludu. Litwini nazywali ich Dainowe lub Deynowe, Krzyżacy – Sudowowie, w kronikach polskich opisywano ich jako Połekszan, zaś w ruskich latopisach – Jaćwingowie. Jak oni sami siebie nazywali? Nie wiemy. Krzyżacki kronikarz – Piotr z Dusburga – wspomniał o szlachetności tego ludu, o ich bogactwie i potędze. Wedle tego źródła Jaćwingowie byli w stanie wystawić 6000 jeźdźców i niezliczoną armię pieszych wojowników. Taka siła była niewątpliwym zagrożeniem. Szczególnie, że Sudawowie wyprawiali się na rejzy aż na Lubelszczyznę.

Wieloletnie walki z innymi pogańskimi plemionami pruskimi, a także Zakonem Krzyżackim, Rusinami i Polakami były przyczyną kresu niezależnej Jaćwieży, który przypadł na koniec XIII wieku.

Do niedawna wizję materialnej przeszłości Jaćwieży budowano głównie na podstawie badań wykopaliskowych prowadzonych na obszarze kompleksu osadniczego znajdującego się w Szurpiłach, pow suwalski. Kilka lat temu archeologicznym hitem stało się cmentarzysko w Krukówku, pow. suwalski. Okoliczności jego znalezienia elektryzowały zarówno środowisko naukowe jak i opinię publiczną. Ta archeologiczna sensacja – z historią kryminalną w tle – przyniosła znaczny wzrost wiedzy na temat tego – ciągle tajemniczego – ludu. Mimo znacznego zniszczenia krukowieckiej nekropoli archeologom z Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie udało się odnaleźć duży – idący w setki – rzut zabytków jak również nowe informacje na temat obrządku pogrzebowego Jaćwingów.

Proszę sobie zatem wyobrazić jaką ekscytację wywołały w archeologach lakoniczne informacje o podobnych, do wspominanej, kolejnych nekropolach jaćwieskich, tym razem zlokalizowanych w powiecie augustowskim. Mimo niesprzyjających okoliczności roku pandemicznego 2020 udało się przeprowadzić weryfikacje terenowe potwierdzające prawdziwość tych odkryć.

W zeszłym roku wykonane zostały nieinwazyjne badania geofizyczne, których wyniki pomogły w wytypowaniu miejsc do założenia wykopów archeologicznych. Te ostatnie – mimo swej niewielkiej powierzchni – dostarczyły zarówno pozostałości materialnych jak i mnóstwa obserwacji na temat zwyczajów pogrzebowych Jaćwingów. Do kresu istnienia byli oni wierni swej tradycji – zmarłych swych palili na stosach pogrzebowych, a ich prochy składali do ziemi wraz z różnorodnym wyposażeniem. Wśród znalezisk są zarówno przedmioty codziennego użytku – jak przęśliki, szydła, noże, igły, krzesiwa, osełki poprzez całą gamę ozdób: pierścionków, zapinek do spinania szat, fragmentów naszyjników, paciorków szklanych, zawieszek, niewielkich dzwoneczków, aż do elementów jednoznacznie określających profesję, czyli broni: mieczy, grotów broni drzewcowej i toporów. Jako, że Jaćwingowie byli również jeźdźcami nie brakuje wędzideł, strzemion oraz ostróg. Obraz tych znalezisk uzupełniają także niezliczone fragmenty naczyń glinianych będących pozostałością nieznanych nam zwyczajów pogrzebowych. Bardzo ciekawą kategorią znalezisk są niewielkie brązowe krzyżyki świadczące o kontaktach ze światem chrześcijańskim.

Nie jestem pewna czy słowami da się wyrazić ekscytację jaka towarzyszy tym odkryciom. Na naszych oczach pisze się historia tej ziemi! Zaangażowani w rozpoznanie tego fenomenu naukowcy stoją przed ogromem pracy. W badania angażowani są stopniowo przedstawiciele różnych dziedzin – od archeologów i historyków poprzez badaczy z zakresu nauk biologiczno-chemicznych po geologów i geomorfologów. Oznacza to lata badań, analiz, dokumentowania, opracowywania, a następnie publikacji wszystkich tych odkryć. Naszym marzeniem jest zwieńczenie tych prac w postaci wystawy (lub wystaw!) prezentujących zarówno wszechstronne opracowanie wyników jak i zabytki, którym zabiegi konserwatorskie przywrócą ich dawny blask. Te odkrycia to historia augustowskiej ziemi i właśnie tu powinny być prezentowane. Gdzie dokładanie? Miejmy nadzieję, że czas pokaże.

Rozpoznaniem tego fenomenu zajmuje się zespół badawczy w składzie dr hab. Tomasz Nowakiewicz (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego), mgr Dawid Rembecki (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pomorska Grupa Eksploracyjna „Venedi”), mgr Sławomir Miłek (Fundacja Ab Terra) i pisząca te słowa (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Terra Desolata). Początek naszych badań był zdecydowanie łatwiejszy dzięki życzliwości i pomocy Augustowskich Placówek Kultury – za co serdecznie dziękujemy!

Iwona Lewoc

 


Cała ziemia pochodząca z wykopu jest przesiewana. To jedyny sposób żeby nie przeoczyć najdrobniejszych zabytków

Praca na wykopie archeologicznym

Fragment naczynia ceramicznego – ślad nieznanych nam obrzędów

Eksploracja obiektu archeologicznego

Doczyszczanie powierzchni wykopu – na pierwszym planie z ziemi wyłania się strzemię

Polowa dokumentacja rysunkowa obiektu


Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 28°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tak Treść komentarza: Kogo masz na myśli? Podaj chociaż imię. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Kto go wybrał Treść komentarza: A pan Szczudlo to swoimi wypowiedziami wydaje świadectwo o sobie. Do wieziennictwa ze swoimi komentarzami ale na pewno nie na wicestarostę. A wybory niedługo... Pani Chrulska najlepsza radna. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:22 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: Dziękuję za sugestię, ale niestety... nasi radni się nie łapią, bo strona skupia się tylko na radnych gmin (i tylko jeżeli pracują w podmiotach zależnych od tej gminy). A u nas jest tak, że radni miejscy masowo pracują w powiecie, a w zamian radni powiatowi pracują w mieście i tak oczywistego konfliktu interesów nie ma. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:43 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: jogurt Treść komentarza: Szymonie dopisuj tych gagatków na portalu "każdy musi gdzieś pracować peel". Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:17 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Skyr Treść komentarza: Ostatnio był nabór do ZUS. Dwie osoby, takie samo stanowisko. Rekrutacje przeszły dwie osoby, zatrudniono jedną. Byłego kierownika ze szpitala, bo do emerytury trzeba jakoś dociągnąć. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: www Treść komentarza: zamknąć ruch ns rynku Zygmunta Augusta- całkowicie , bo latem jest problem z przejazdem. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: A w Augustowie od dawna brak dofinansowań. Brawo urzędnicy od pozyskiwania środków! Brawo burmistrzowie! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 15:49 Źródło komentarza: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego wspierają zielone inwestycje w powiecie augustowskim Autor komentarza: Gienek Treść komentarza: Bo Kotarski chce na Burmistrza … nie będzie się wychylał, bo jeszcze go skrytykują 😂 Data dodania komentarza: 19.06.2026, 10:47 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Mieszkaniec. Treść komentarza: Bo Pani Wiesia Chrulska to najlepsza radna powiatu jaką znam , zawsze mówi z sensem i prawdę, nie to co Walduś,jak coś powie to nie wiadomo czy płakać czy się śmiać.Brawo Pani Wiesiu ,dociskać ich i kawa na ławę. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 09:36 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Szymon Teżewski Treść komentarza: Mi starosta odpisał w odpowiedzi o zarobki i urlopy na wykonywanie mandatu radnych pracujących w powiecie, że... nie wie którzy pracownicy są radnymi. Po czym przegrał w WSA sprawę o bezczynność w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną, ale radczyni prawna w imieniu starostwa odwołała się do NSA, wiec przyjdzie na odpowiedź jeszcze długo poczekać. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 20:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Kto nami rządzi... Kto ich wybrał.. Babcia i dziadek? i mamy zaścianek ? Treść komentarza: Ostatnia sesja pokazała mieszkańcom brak poziomu, kultury wypowiadajacych się niektórych osób. Brawa należą się Pani Chrulskiej, osobie merytorycznej, inteligentnej, która powiedziała prawdę Panu. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 16:55 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Mieszkanka Treść komentarza: Zajrzyjcie do administracji szpitala. Tam to się dzieje... Tyle nowych twarzy, tyle ludzi, którzy nie mają kompetencji, ale znają kogo trzeba. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 15:39 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Augustów po dekadzie rządów à la gangu łolsena spod znaku Nasze Miasto-PiS Treść komentarza: Układ wzajemnej adoracji Nasze Miasto-PiS rządzi Augustowem od ponad dekady. Zarówno burmistrz Augustowa i radni miejscy popierający paralityczne działania trzech niewydarzonych burmiszczów nie wybierają sami. Jak widać mieszkańcom pasuje taki stan rzeczy, czyli brnięcia miasta w kierunku zadupia i zaścianka kresów wschodnich lub po prostu głosują jak bezwolna mentalnie gawiedź, wybierająca na swoich reprezentantów cynicznych kabotynów, kuglarzy i geszewciarzy, przed wyborami obiecujących gruszki na wierzbie naiwniakom otumanionym fetorem naszomiastowopisowskiego populizmu, natomiast po wyborach permanentnie uszczuplających budżety domowe mieszkańców wysokimi opłatami za ciepło, śmieci, wodę, ścieki i czynsze w lokalach komunalnych, a w urzędzie miejskim i podległych jednostkach organizacyjnych uskuteczniających kumoterszczyznę i drenowanie miejskiego budżetu milionami złotych przepalanych na etaty dla statystujących swojaków. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 11:56 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Powodzenia wam augustowiacy Treść komentarza: Wyjechałam z Augustowa zaraz po maturze do Białegostoku, planowałam wrócić, ale życie szybko zweryfikowało że w takim mieście jak Augustów, bez znajomości to pracę mogę znaleźć co najwyżej w Biedronce lub innym spożywczaku. Kilka lat temu aplikowałam do urzędu, starostwa, kilka firm i niestety w Augustowie wyższe wykształcenie + studia podyplomowe mba można schować głęboko do kieszeni. Koleżanka za to tylko z maturą szybko znalazła pracę w urzędzie miasta (pewnie fakt że jej matka tam pracuje nie miał w ogóle znaczenia). Nie jest dobrze i nie będzie, młody człowiek nie zostanie w Augustowie, miasto jest bez perspektyw, nie ma dużych firm dających pracę. Drożyzna taka, że ja nie wiem jak ludzie w Augustowie funkcjonują. Byłam na urlopie i za podcięcie końcówek zapłaciłam 150 zł, później się okazało że salon należy do żony zastępcy burmistrza, w Augustowie chyba ludzie zarabiają miliony a Białystok to nędzna wieś w porównaniu do Augustowa. Leki w aptece, która podobno jest jedną z najtańszych w Augustowie również o połowę droższe niż w Białymstoku. Paliwo…. To już nawet nie wspominam bo dyskusje trwają od lat na ten temat. Także tak, miasto umiera i argument że w całej Polsce tak jest to argument z d*** Data dodania komentarza: 18.06.2026, 09:01 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: nie leśnik Treść komentarza: Ten leśnik to w pracy jest czy na sesji??? Ci leśnicy cywilnych ubrań nie posiadają?? Mundur to chyba do pracy chyba że po za pracą ego podnosi?? Data dodania komentarza: 17.06.2026, 20:51 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Boże pomóż Treść komentarza: Kochani radni. Co tak jesteście ździwieni? Nie broniąc Karolczuka, Żabeckiego i tam w coś czesanego to burmiszcze wykonują uchwały radnych. No to taki stan jest wynukiem waszej nedznej "pracy". Myślicie, że społeczeństwo to idioci? Dotyczy to wszystkich bez względu na opcję polityczna i lata "urzędowania". Uchodzicie (chcecie) za elitę, a to co jest w Augustowie to wasze wizje, propozycje, uchwały i ta ciężka praca. To jest wasz obraz co mamy my mieszkańcy. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 18:52 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: booboo Treść komentarza: Szczudło też mówił o liczbie urodzeń i zgonów w MIEŚCIE, a nie w powiecie. Czemu Kotarski mu nie przerwał??? Data dodania komentarza: 17.06.2026, 18:17 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Gienia Treść komentarza: Najpierw umrze Spółdzielnia Mieszkaniowa. W blokach pojawiły się ogłoszenia, że jakichś 18 mieszkańców złożyło wniosek, aby na walnym zgromadzeniu 30 czerwca odwołać całą Radę Nadzorczą. Czy DP może się temu przyjrzeć??? Data dodania komentarza: 17.06.2026, 18:13 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: ooloo Treść komentarza: No i jestem pełen podziwu dla intelektu 6zeta. Nikt jej nie będzie mówił jak mamy mieszkać w Augustowie. Jak pustaki chcą rządzić, to mamy, co mamy. Wszystkie "inwestycje" to PATOLOGIA jakości i uczciwości.. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Fazi Treść komentarza: I o to chodzi. Zrobi się protokół zniszczenia, rozpisze nowy przetarg i gra gitara. Nie za swoje się przecież bawią tylko za nasze. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 08:41 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu
Reklama