Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 05:29
Reklama

Imitacja zamiast ogrodu PREMIUM

Podziel się
Oceń

Była dyrektor Przedszkola nr 6 w Augustowie Danuta Jańczak miała niezwykle ambitne plany dotyczące powstania ogrodu sensorycznego przy placówce na ulicy Mickiewicza. Jej wielomiesięczna praca z przygotowaniem projektu, pisaniem wniosków, tworzeniem koncepcji miała zaowocować spektakularnym efektem. Zastępca burmistrza twierdzi, że przy „Słonecznej Szósteczce” wykonano ogród sensoryczny. Efekty są mało imponujące.
Imitacja zamiast ogrodu PREMIUM
Na zdjęciu: Przedszkole nr 6

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Przed trzema laty za sprawą byłego burmistrza Wojciecha Walulika, ówczesnego kierownika wydziału edukacji i sportu Dariusza Szkiłądzia oraz będącej wówczas dyrektorem Danuty Jańczak, Przedszkole nr 6 w Augustowie doczekało się nowej siedziby. Po kilku dekadach w bardzo trudnych warunkach pracy w starym budynku przy ulicy Ogrodowej, placówka została przeniesiona do pięknie odremontowanego obiektu na ulicy Mickiewicza. Nowa lokalizacja, a przede wszystkim wysoki standard pomieszczeń i wyposażenia dawały gwarancję, że przed „Słoneczną Szósteczką” jest najpiękniejszy okres w całej historii działalności. Zwłaszcza, że dyrektor Danuta Jańczak nie zamierzała spocząć na laurach i w planach miała już dodatkowe urozmaicenia dla wychowanków. To bardzo istotne, gdyż w przedszkolu znalazły się m.in. grupy integracyjne oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Z myślą o ich potrzebach dyrektor przystąpiła do opracowywania projektów, licząc na zdobycie środków zewnętrznych.

Cele były naprawdę godne podziwu. Jednym z najważniejszych założeń Danuty Jańczak było powstanie przy przedszkolu ogrodu sensorycznego z prawdziwego zdarzenia. To nowatorskie rozwiązanie wyznaczające trendy w edukacji przedszkolnej XXI wieku. Zajęcia w ogrodzie mają stymulować rozwój psychoruchowy dzieci poprzez hortiterapię, czyli ogrodolecznictwo. Kilka lat temu rozmawialiśmy o tej inicjatywie z ówczesną dyrektor „Słonecznej Szósteczki”.

-Ogród będzie służył wszystkim dzieciom. Będą tam również miejsca utworzone z myślą o dzieciach z orzeczeniem o niepełnosprawności, ich specjalnych potrzebach edukacyjnych np. poznawanie otoczenia różnymi zmysłami. Pojawią się choćby rabaty zapachowe i dotykowe, ścieżki oraz tunele zrobione z roślin. Projekt był oczywiście autorstwa architekta, ale pomysł ogrodu sensorycznego zaczerpnęłam osobiście z miast, gdzie takie rozwiązanie było z dużym powodzeniem zrealizowane –poinformowała nas w lipcu 2019 roku dyrektor Danuta Jańczak.

Przywłaszczanie cudzego sukcesu

Przed rokiem Danuta Jańczak przestała pełnić funkcję dyrektora, a Przedszkole nr 6 decyzją koalicji rządzącej w radzie miejskiej zostało połączone w zespół ze Szkołą Podstawową nr 3. Jesienią 2020 roku była dyrektor przysłała naszej redakcji list, w którym wyraziła ubolewanie nad działalnością zastępcy burmistrza na Facebooku. Filip Chodkiewicz chwalił się projektem „Słoneczne Przedszkole” (w ramach programu zaplanowano ogród sensoryczny), przypisywał zasługi za jego realizację dyrekcji nowego zespołu, a nawet odwoływał się do kampanii 2018 roku i deklaracji składanych przez ugrupowanie Nasze Miasto. Danuta Jańczak była oburzona skalą manipulacji zawartych w internetowej notatce Chodkiewicza, próbach przywłaszczenia sobie wykonanej przez nią wielomiesięcznej pracy, która kosztowała wiele trudu i wyrzeczeń.

-Gdy rozpoczynałam prace nad projektem, kierowałam się jedynie potrzebą utworzenia miejsca, które służyłoby edukacji dzieci, wzbogaciło infrastrukturę przedszkola oraz osiedla Śródmieście. W żadnym wypadku projekt nie był narzędziem promowania działań politycznych, a szczególnie KWW Nasze Miasto. Pan wiceburmistrz nigdy nie promował tego, co jako dyrektor Przedszkola nr 6 wykonałam dla tej placówki. Nigdy nie interesowało go, co dzieje się w przedszkolu wtedy, gdy byłam dyrektorem (…). Za moją pięcioletnią rzetelną pracę na stanowisku dyrektora Przedszkola nr 6 im. Słoneczna Szósteczka w Augustowie nie otrzymałam od pana burmistrza żadnego podziękowania, ale cóż oczekiwać – zemsta się dokonała, ale czy takimi zasadami powinny kierować się osoby pełniące władzę? –fragmenty listu byłej dyrektor Danuty Jańczak, wysłanego naszej redakcji późną jesienią ubiegłego roku.

Powstał mało imponujący „ogród”

Temat ogrodu sensorycznego przy ulicy Mickiewicza powrócił w drugiej połowie sierpnia, po interpelacji złożonej do burmistrza przez Aleksandrę Sigillewską. Radna zauważyła w niej, że zgodnie z deklaracjami obecnej kierownik wydziału edukacji i sportu ogród będący częścią projektu „Słoneczne Przedszkole” powinien być wykonany do 15 sierpnia 2021 roku. Wobec tych zapowiedzi Sigillewska chciała dowiedzieć się, czy przy Przedszkolu nr 6 zrealizowano już ogród sensoryczny, z jakich składa się elementów, jaki był koszt jego wykonania i jakie elementy placu zabaw zostały wykonane w ramach projektu. Aleksandra Sigillewska prosiła również o przesłanie jej dokumentacji fotograficznej ogrodu sensorycznego oraz placu zabaw.

W odpowiedzi Filip Chodkiewicz poinformował, że przy Przedszkolu nr 6 funkcjonuje ogród sensoryczny, zaś jego koszt wyniósł niespełna 45 tys. zł. Z informacji zastępcy burmistrza wynika, że wyposażenie ogrodu sensorycznego takie jak skrzynie warzywne, meble na patio, zestawy do zabaw w ogrodzie, fotelik rehabilitacyjny i pomoce edukacyjne zamontowano w okresie od marca do czerwca i były wykorzystywane do realizacji zajęć projektowych. Z kolei montaż placu zabaw zakończono pod koniec lipca, a pod koniec sierpnia planowano montaż ostatniego elementu ogrodu tj. huśtawki integracyjnej. Na elementy ogrodu sensorycznego w ramach projektu „Słoneczne Przedszkole” składa się wewnętrzne patio „Spokojny kącik” w gwarnymi i kolorowym przedszkolu (10 tablic edukacyjnych do rabat warzywnych; zakup 4 zestawów piknikowych na patio: stół z 2 ławeczkami; zakup 9 drewnianych skrzyń do utworzenia rabat warzywnych dla grup zajęciowych z hortiterapii; zakup ziemi, nawozów i sadzonek warzyw do skrzyń drewnianych; zakup dziecięcego fotelika rehabilitacyjnego do zajęć na patio i w ogrodzie przedszkolnym) oraz doposażenie placu zabaw (zakup akcesoriów sportowych do zabaw w ogrodzie; zakup ścieżki sensorycznej – plastry miodu; zakup zestawu do balansowania BIG do zabaw w ogrodzie; zakup placu zabaw i huśtawki integracyjnej). Na placu zabaw pojawił się m.in. „3-wieżowy zestaw składający się z dwóch ślizgów ze stali nierdzewnej, mostku linowego, mini ścianki wspinaczkowej i elementów edukacyjnych”. Do odpowiedzi na interpelację radnej dołączono też zdjęcia ogrodu sensorycznego i placu zabaw.

Trzeba przyznać, że analiza zdjęć załączonych w dokumentacji fotograficznej nie powala na kolana. O gustach się nie dyskutuje, ale trudno jest dostrzec spektakularne zmiany. Koncepcja Danuty Jańczak zakładała powstanie ogrodu sensorycznego z prawdziwego zdarzenia, jakim raczej ciężko jest nazwać aktualny „ogród” przy przedszkolu. Zaniepokojona tym faktem jest radna Sigillewska, ale również była dyrektor placówki. Poproszona przez nas o komentarz Danuta Jańczak mówi otwarcie, że na Mickiewicza nie powstał ogród sensoryczny, a jedynie uzupełniono plac zabaw. Można mówić chyba tylko o próbach imitowania ogrodu. Zwłaszcza po przeanalizowaniu, jak prezentują się ogrody sensoryczne w innych miastach naszego kraju.

Komentarz byłej dyrektor Przedszkola nr 6 Danuty Jańczak:

-Założeniem projektu „Słoneczne przedszkole”, który napisałam, było utworzenie ogrodu sensorycznego. Podstawą jego tworzenia była „Koncepcja zagospodarowania terenu wokół Przedszkola nr 6 w Augustowie – edukacyjny ogród sensoryczny” wykonana przez biuro projektowania przestrzeni zielonych WITPOL. Założeniem projektu było stworzenie dzieciom możliwości stymulacji wzrokowej, zapachowej, dotykowej, słuchowej poprzez kontakt z przyrodą. W projekcie przeze mnie pisanym ujęta była roślinność, która stanowiła podstawę utworzenia ogrodu sensorycznego. Były to między innymi drzewa do tunelu wierzbowego, drzewa do grabowego domku, tuje do obsadzenia poszczególnych miejsc zabaw, ścieżka sensoryczna utworzona z różnego rodzaju faktur przyrodniczych oraz materiałów ekologicznych, urządzenie rabat zapachowych poprzez wysadzenie krzewów oraz innej roślinności. Niestety po odebraniu mi projektu i ogłoszeniu sukcesu przez zastępcę burmistrza kosztem mojej pracy, główne założenie projektu zostało zaprzepaszczone. Obecnie po raz kolejny mieszkańcy miasta Augustowa są wprowadzani w błąd, ponieważ przy Przedszkolu nr 6 nie powstał ogród sensoryczny, lecz uzupełniony został plac zabaw w „3- wieżowy zestaw z dwóch ślizgów ze stali nierdzewnej(…)”. Pokazane na zdjęciach akcesoria sportowe, ścieżka sensoryczna, zestaw do balansowania stanowił wyposażenie sali integracji sensorycznej. Fotelik rehabilitacyjny także był wykorzystywany dla dziecka niepełnosprawnego w sali, nie w tzw. ogrodzie. Czy doposażenie placu zabaw w metalowy zestaw do zabaw można nazwać ogrodem sensorycznym? Jeżeli ktoś twierdzi, że tak to niech zapozna się z pojęciem ogrodu sensorycznego: „Ogród sensoryczny to inaczej ogród zmysłów, założony po to, aby oddziaływać na nasze zmysły. W ogrodzie sensorycznym wszystkie zmysły, nie tylko wzrok, ale zwłaszcza węch, słuch i dotyk, zostają pobudzone. Ogród sensoryczny najczęściej podzielony jest na przestrzenie, stworzone już specjalnie dla węchu, słuchu czy dotyku. Przestrzenie te wzajemnie się uzupełniają, tworząc atrakcyjną przestrzeń ogrodową. Ogród sensoryczny jest ogrodem dostępnym, każdy z jego elementów można dotknąć, obejrzeć z bliska. To ogród zaprojektowany głównie z myślą o osobach z dysfunkcjami, ograniczeniami. Ma pozwalać na bliższe poznanie świata, dokładne jego obejrzenie, poczucie, odczucie”. Tego wszystkiego niestety zabrakło. W roku 2019 z mojej inicjatywy zostało zasadzonych wokół przedszkola bardzo dużo drzewek i krzewów. Są to rośliny ozdobne, niektóre z nich kwitnące. Niestety w roku szkolnym 2020/2021 nikt o nie dbał. Zarośnięte były chwastami, niepodcięte gałązki, niewykonane żadne prace pielęgnacyjne. Czy tak ma wyglądać „ogród sensoryczny”? W interpelacji podany jest termin montażu placu zabaw – 29.07.2021 oraz montażu huśtawki integracyjnej 27.08.2021 r. Są to terminy wskazujące na to, że dzieci w trakcie realizacji projektu EFS nie skorzystały z tych sprzętów. We wszystkich działaniach zaplanowanych podczas projektu EFS powinny wziąć udział dzieci, czyli uczestnicy projektu. W październiku na Facebooku pan Chodkiewicz pisał: „Powstanie między innymi ogród sensoryczny (…). Nie wiem czy słyszeliście, ale projekt w pewnym momencie był zagrożony. Udało się go wyratować (…)”. Ogród sensoryczny nie powstał mimo chwalenia się cudzą pracą i przypisywania sobie niewypracowanego sukcesu - komentuje Danuta Jańczak.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 5 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Czy jest szansa, żeby Augustów dostał przynajmniej kilka milionów złotych z centralnego rozdania w ramach kohabitacji Nasze Miasto-PiS w augustowskim samorządzie na trzeciego zastępcę burmiszcza Mirosława Karolczuka i kilku asystentów dla pełnomocników burmiszcza Mirosława Karolczuka i starosty Rusieckiego, żeby zintensyfikować drenowanie miejskiego budżetu uposażeniami obecnych dwóch zastępców burmistrza Augustowa i dwóch pełnomocników? Rozumiem, że skończyły się rządy PiS i przydzielanie funduszy z klucza pisowskiego, ale może da się coś jeszcze zrobić regionalnym aparatczykom PiS w celu wzmocnienia w Augustowie i powiecie augustowskim kohabitacji Nasze Miasto-PiS?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 14:14Źródło komentarza: Marszałek Łukasz Prokorym na XX Kongresie ObywatelskimAutor komentarza: Koncertowo pozersko-fasadowa Młodzieżowa Rada MiejskaTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zajmie się wreszcie czymś więcej, niż tylko ustalaniem składu wykonawców na koncert organizowany na zakończenie roku szkolnego w Augustowie i zainteresuje się, a najlepiej spoowoduje, że dzieci i młodzież będąca uczniami augustowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła korzystać z orlików w Augustowie bez przeszkód, bezpłatnie i z realnie egzekwowalnym uprzywilejowaniem względem osób dorosłych? Dlaczego dorośli są faworyzowani względem dzieci i młodzieży przez właścicieli i zarządców orlików w Augustowie?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Doktur Karol Nawrocki vel decyzja Jarosława KaczyńskiegoTreść komentarza: Brawo "obatelski kandydacie PiS"! Wreszcie mentalnie pękłeś jak pusty nadymany do granic możliwości balon i przyznałeś się do tego, że poza osobowością wieloraką schowaną za wydumanym Tadeuszem Batyrem jesteś nie tylko "obatelskim kandydatem PiS", ale przede wszystkim "decyzjom" Jarosława Kaczyńskiego vel zapiekły szkodnik i kompulsywny psuj.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, to miasto wyznacza cele i budżet, ale to nie zmienia faktu, że mogłoby być lepiej wykorzystane, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:02Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Tyle mogą, co Duda czy Batyr bez Karakana..Data dodania komentarza: 29.04.2025, 05:35Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Kwiaty dodają przynajmniej miłych wrażeń dla zmysłów wzroku i powonienia. Natomiast utworzenie kilka lat temu w urzędzie miejskim w Augustowie przez burmistrza Mirosława Karolczuka kumoterskiego etatu drugiego zastępcy burmistrza, wydrenowało dotychczas miejski budżet Augustowa kwotą ponad milion złotych i niestety nadal drenuje tenże budżet z inicjatywy i za sprawą nietuzinkowo filuternego ratuszowego kabotyna niegospodarności.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:15Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Cieszenie, cieszeniem, ale może Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie, jeśli nie od rozwiązywania problemów agustowskich dzieci i młodzieży, to przynajmniej od permanentnego i stanowczego sygnalizowania starszym koleżankom i kolegom z rady miejskiej oraz burmistrzowi Karolczukowi i jego od kilku lat, aż dwóm "drogocennym" zastępcom konieczności ruszenia czterech liter i rozpoczęcia w końcu realnego - nie tylko gazetkowo-fejsbukowrgo - działania w interesie i na rzecz młodego pokolenia augustowian, którzy nie widząc dla siebie przyszłości życia w "drogim", zaściankowym i wyludniajacym się Augustowie niestety gremialnie i bezpowrotnie wemigrowują z Augustowa. Tak na marginesie - augustowskiej młodzieży chyba nie jest za bardzo do śmiechu, jeśli chodzi o perspektywę pozostania i życia w Augustowie zmierzającym ku całkowitemu gospodarczemu i turystycznemu "zadupieniu".Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Cieszy mnie, że tak ważny projekt doszedł do skutku, bo infrastruktura sportowa to nie tylko inwestycja w zdrowie i rozwój młodego pokolenia, ale też szansa na budowanie lokalnej wspólnoty poprzez sport.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: W pełni popieram potrzebę refleksji nad trwałością i strategią takich nasadzeń, o czym słusznie mówi radna Wiesława Drejer -Przekop.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:39Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mijam czasem tą babę i gdy ją widzę, mam ochotę.. Wiecie co..Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:16Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: logikaTreść komentarza: I co z tego że Polska będzie przewodniczyć tej śmiesznej radzie...I tak nic się nie zmieni. Wszystko to pic i fotomontaż jak ta cała Unia. Podzielmy te 20 tys na 150 imprez to średnia 133 osoby na imprezę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:14Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: bzikTreść komentarza: Ty żartujesz? Przecież takie rady powołuje się po to, żeby były, a nie żeby działały.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 18:57Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Skansen Augustów à la naszomiastowo-pisowski zaścianekTreść komentarza: "Zabetonowana" baza kajakarzy uszczupla augustowski miejski budżet zasilany z podatków mieszkańców Augustowa kwotą rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast realnie korzysta z niej kilkanaście osób i "kierownikuje" tam radny z ugrupowania "Nasze Miasto" vel "Teraz rodzina", więc kolejne muzeum na pewno wpisze się w mitomański rozwój Augustowa serwowany mieszkańcom królewskiego miasta nad Nettą w propagandowej gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Fikcyjno-jałowa MRM pod wezwaniem fejsbukowego infantylistyTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie coś wreszcie robić w interesie osób, które powinna reprezentować, czy chce być tylko populistyczno-picersko-pozerskim ciałem do szerzenia propagandy pod auspicjami infantylistyczno-emotkowego "harcerzyka" strojącego socjotechniczne piórka na służbowym fb?! Kiedy wreszcie miejskie i powiatowe orliki będą udostępnianie w pierwszej kolejności i bezpłatnie dla dzieci i młodzieży z Augustowa i okolicznych gmin? Działajcie młodzieżowi radni i nie bierzcie broń Boże przykładu z ratuszowych żałosnych kabotynów, emotkowych kuglarzy i innej maści picerów, pozerów i festyniarzy pod wodzą insrybutorowego opuchlaka z syndromem zakompleksionego buraka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: PszczołaTreść komentarza: MiododajnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 16:07Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: tak mówią na mieścieTreść komentarza: Ta Pani ma rację. To pieniądze co roku wyrzucone w błoto. Inna sprawa, że potem chyba one wędrują do kogoś na prywatną posesję.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:05Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: proszę podać konkretnie ile zarobi kierownik stadionuTreść komentarza: 1. Czy stanowisko kierownika stadionu było już wcześniej czy powstało specjalnie dla pani Magdaleny, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze z budżetu miasta? 2. Co będzie się działo takiego na tym stadionie że potrzebny jest kierownik? Już nie wystarcza dyrektor centrum sportu i rekreacji? Ile będzie kosztowało zarządzanie stadionem w stosunku do tego co zarobi stadion? Ma to jakieś znaczenie czy mieszkańcy zapłacą z ochotą pani Śleszyńskiej?Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: LeszekTreść komentarza: "Mistrzostwa Europy 2012" - tak pośle, pamiętam ten czas jak cała Polska musiała się składać na stadiony(przeplacone kilkukrotnie), kosztem swoich potrzeb dla wybranych, na których odbyły się np. 2-3 mecze, a po imprezie generowały straty i dalej trzeba było się dokładać.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:28Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Stanowcze NIE dla nacjonalistycznopisowskich badyrotroglodytów i konfomendzenowych szurów, foliarzy, altmedów, płaskoziemców itp.Treść komentarza: Wystarczy przeczytać i wdrożyć zalecenia raportu Mario Draghi'ego. Primo, secundo, tertio: trzeba wreszcie w Unii Europejskiej skończyć z przeregulowaniem i rozdętą do granic absurdu biurokracją, zacząć szybko, skutecznie i efektywnie inwestować odpowiednio duże i właściwie ukierunkowane środki finansowe w innowacje oraz wdrażać i rozwijać nowe technologie. Trzeba produkować ile się da na terenie UE, nawet kosztem wyższych cen, ale lepszej jakości i stabilności dostaw. Nie należy beznamiętnie inwestować miliardów euro w przemysł zbrojeniowy USA, tylko w nasz własny, rodzimy czyli krajów czlonkowskich UE. Trzeba prowadzić racjonalną i pragmatyczną politykę imigracyjną i bezwzględnie wypalać gorącym żelazem już w zarodku ksenofobię i nacjonalistyczno-faszystowskie zapędy ultrapopulistycznych lokajów-serwilistów ruskiej onucy oraz piewców z marksistowskimi zapędami zapatrzonych w autokratyczno-dyktatorskie rządy komunistycznych Chin. Polska jest silna tylko w Unii Europejskiej, natomiast bez UE Polska znowu stanie się republiką ZSRR putina i jego następców.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:37Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: AsdTreść komentarza: I utworzeniu etatu specjalisty do spraw promocji gospodarczejData dodania komentarza: 28.04.2025, 07:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama