Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 14:34
Reklama

Projekt „Puszcza Jaćwieska”, czyli o ekscytacji jaką wywołuje archeologia

Podziel się
Oceń

Wydaje się, że na Augustowszczyźnie świadomość historyczna i archeologiczna sięga mniej więcej wczesnego średniowiecza. W królewskim mieście można udać się w rejs statkiem Jaćwież, zatrzymać się w Villi Skomanda, przespacerować się ul. Jaćwieską lub iść na trening do Braci Jaćwieży Fight & Fit Gym. Niejednokrotnie zastanawiałam się, ile mieszkańcy regionu wiedzą na temat tego tajemniczego ludu.
Projekt „Puszcza Jaćwieska”, czyli o ekscytacji jaką wywołuje archeologia

Pojawienie się na kartach historii Jaćwingów jest wciąż tematem sporów naukowców zajmujących się wczesnym średniowieczem. W materiale archeologicznym widoczne są zarówno tradycje wcześniejszych pokoleń ludów bałtyjskich – mieszkających na tych ziemiach mniej więcej od połowy I tysiąclecia przed Chrystusem – jak również wpływy z zewnątrz, wśród których wymienić należy zarówno Wikingów jak i dalekie, stepowe ludy koczownicze. Źródła pisane nie są również zgodne co do nazwy tego ludu. Litwini nazywali ich Dainowe lub Deynowe, Krzyżacy – Sudowowie, w kronikach polskich opisywano ich jako Połekszan, zaś w ruskich latopisach – Jaćwingowie. Jak oni sami siebie nazywali? Nie wiemy. Krzyżacki kronikarz – Piotr z Dusburga – wspomniał o szlachetności tego ludu, o ich bogactwie i potędze. Wedle tego źródła Jaćwingowie byli w stanie wystawić 6000 jeźdźców i niezliczoną armię pieszych wojowników. Taka siła była niewątpliwym zagrożeniem. Szczególnie, że Sudawowie wyprawiali się na rejzy aż na Lubelszczyznę.

Wieloletnie walki z innymi pogańskimi plemionami pruskimi, a także Zakonem Krzyżackim, Rusinami i Polakami były przyczyną kresu niezależnej Jaćwieży, który przypadł na koniec XIII wieku.

Do niedawna wizję materialnej przeszłości Jaćwieży budowano głównie na podstawie badań wykopaliskowych prowadzonych na obszarze kompleksu osadniczego znajdującego się w Szurpiłach, pow suwalski. Kilka lat temu archeologicznym hitem stało się cmentarzysko w Krukówku, pow. suwalski. Okoliczności jego znalezienia elektryzowały zarówno środowisko naukowe jak i opinię publiczną. Ta archeologiczna sensacja – z historią kryminalną w tle – przyniosła znaczny wzrost wiedzy na temat tego – ciągle tajemniczego – ludu. Mimo znacznego zniszczenia krukowieckiej nekropoli archeologom z Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie udało się odnaleźć duży – idący w setki – rzut zabytków jak również nowe informacje na temat obrządku pogrzebowego Jaćwingów.

Proszę sobie zatem wyobrazić jaką ekscytację wywołały w archeologach lakoniczne informacje o podobnych, do wspominanej, kolejnych nekropolach jaćwieskich, tym razem zlokalizowanych w powiecie augustowskim. Mimo niesprzyjających okoliczności roku pandemicznego 2020 udało się przeprowadzić weryfikacje terenowe potwierdzające prawdziwość tych odkryć.

W zeszłym roku wykonane zostały nieinwazyjne badania geofizyczne, których wyniki pomogły w wytypowaniu miejsc do założenia wykopów archeologicznych. Te ostatnie – mimo swej niewielkiej powierzchni – dostarczyły zarówno pozostałości materialnych jak i mnóstwa obserwacji na temat zwyczajów pogrzebowych Jaćwingów. Do kresu istnienia byli oni wierni swej tradycji – zmarłych swych palili na stosach pogrzebowych, a ich prochy składali do ziemi wraz z różnorodnym wyposażeniem. Wśród znalezisk są zarówno przedmioty codziennego użytku – jak przęśliki, szydła, noże, igły, krzesiwa, osełki poprzez całą gamę ozdób: pierścionków, zapinek do spinania szat, fragmentów naszyjników, paciorków szklanych, zawieszek, niewielkich dzwoneczków, aż do elementów jednoznacznie określających profesję, czyli broni: mieczy, grotów broni drzewcowej i toporów. Jako, że Jaćwingowie byli również jeźdźcami nie brakuje wędzideł, strzemion oraz ostróg. Obraz tych znalezisk uzupełniają także niezliczone fragmenty naczyń glinianych będących pozostałością nieznanych nam zwyczajów pogrzebowych. Bardzo ciekawą kategorią znalezisk są niewielkie brązowe krzyżyki świadczące o kontaktach ze światem chrześcijańskim.

Nie jestem pewna czy słowami da się wyrazić ekscytację jaka towarzyszy tym odkryciom. Na naszych oczach pisze się historia tej ziemi! Zaangażowani w rozpoznanie tego fenomenu naukowcy stoją przed ogromem pracy. W badania angażowani są stopniowo przedstawiciele różnych dziedzin – od archeologów i historyków poprzez badaczy z zakresu nauk biologiczno-chemicznych po geologów i geomorfologów. Oznacza to lata badań, analiz, dokumentowania, opracowywania, a następnie publikacji wszystkich tych odkryć. Naszym marzeniem jest zwieńczenie tych prac w postaci wystawy (lub wystaw!) prezentujących zarówno wszechstronne opracowanie wyników jak i zabytki, którym zabiegi konserwatorskie przywrócą ich dawny blask. Te odkrycia to historia augustowskiej ziemi i właśnie tu powinna być prezentowana. Gdzie dokładanie? Miejmy nadzieję, że czas pokaże.

Rozpoznaniem tego fenomenu zajmuje się zespół badawczy w składzie dr hab. Tomasz Nowakiewicz (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego), mgr Dawid Rembecki (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pomorska Grupa Eksploracyjna „Venedi”), mgr Sławomir Miłek (Fundacja Ab Terra) i pisząca te słowa (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Terra Desolata). Początek naszych badań był zdecydowanie łatwiejszy dzięki życzliwości i pomocy Augustowskich Placówek Kultury – za co serdecznie dziękujemy!

Iwona Lewoc


Napisz komentarz

Komentarze

Sprawa jest prosta ...jak budowa pańszczyźnianego cepa 02.09.2021 15:59
Co tu dywagować . Po prostu, europejscy konkwistadorzy wybili wszystkich , którzy sprzeciwiali się hegemonii kościoła spod znaku krzyża . Jaćwingowie w tamtych czasach byli takim samym ciężarem dla "krzyżowców" jak Żydzi w ostatnim stuleciu. Ogniem i mieczem wytłukli wszystkich .... aby tylko utrzymać swój status na okupowanym terenie

bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiśkaTreść komentarza: Jeszcze zwróć uwagę na jeden absurd. Zamykają szkoły średnie. Wybór kierunków nauki jest wręcz śmieszny. Ci którzy wyjechali na studia już nie wracają... A miasto buduje stadiony (oczywiście za ogromne kredyty, które mieszkańcy latami będą spłacać) i mediateki..... po co? komu? I żeby nie było, ogłaszają to jako wielki sukces.... Śmiać się chce....Data dodania komentarza: 6.05.2025, 08:25Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: MieszkanieTreść komentarza: Starosta co najwyżej to może swoje długi spłacić a nie ta sprawa się zainteresowaćData dodania komentarza: 6.05.2025, 01:59Źródło komentarza: Radna apeluje o podjęcie interwencjiAutor komentarza: HienaTreść komentarza: taki sąsiad jak Nawrocki to skarb.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:13Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Jedno mieszkanie doktura Karola Nawrockiego, a drugie Tadeusza Batyra?Treść komentarza: "Nie rozumiem", dlaczego robi się wielkie "halo" wokół domniemanego drugiego mieszkania przejętego od schorowanego staruszka przez doktura Karola Nawrockiego. Te drugie mieszkanie przejęte od staruszka nie jest przecież doktura Karola Nawrockiego, ale jego alter ego Tadeusza Batyra. I już jest po sprawie z "jednym mieszkaniem" przeciętnego Polaka, o którym deklarował doktur Karol Nawrocki na debacie prezydenckiej zorganizowanej przez Super Express.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 14:24Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Augustowskie molo "Radiowej Trójki" jest pod napięciem?Treść komentarza: Oświetlenie pomostów na augustowskim molo "Radiowej Trójki" działa, więc istnieje prawdopodobieństwo elektrycznego "podgrzewania" fauny i flory kablem elektrycznym zasilającym toń wodną na miejskim kąpielisku "Radiowej Trójki".⚡️☠️😱Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:43Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Co ma starosta do jednostki zarządzanej przez gminę Lipsk?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:42Źródło komentarza: Radna apeluje o podjęcie interwencjiAutor komentarza: "Wrażliwość społeczna" wg doktura Karola NawrockiegoTreść komentarza: Państwo powinno wreszcie zainteresować się losem staruszków w Polsce i wprowadzić odpowiednie regulacje, żeby zapobiec patologii bezkarnie ćwiczonej przez "opiekunów" pokroju doktura Karola Nawrockiego, którego "wrażliwość społeczna" nie powstrzymała go przed przejęciem mieszkania od schorowanego staruszka, wg doktura Karola Nawrockiego jego bliskiego sąsiada.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:56Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Przejęcie mieszkania od schorowanego staruszka na "Tadeusza Batyra"Treść komentarza: Nie zdziwię się, jeśli doktur Karol Nawrocki w sprawie przejętego mieszkania od schorowanego staruszka z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie tłumaczyć się w sposób charakterystyczny dla niego, czyli "nie uważam nic", " jestem decyzjom Jarosława Kaczyńskiego", a może jednak powie, że w związku z jego "wysokom inteligencjom emocjonalnom" zamierzał przekazać ten lokal dla któregoś karka z siłowni, który po odsiadce wyroku za rozboje, sutenerstwo, wymuszenia, porwania nie ma po prostu gdzie się podziać "nieborak".Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:25Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Strange Case of Dr Jekyll and Mr HydeTreść komentarza: Była za PiS-owskich czasów "Willa plus" Przemysława Cz., a teraz mamy cyniczne i bezpardonowe przejęcie lokalu od staruszka przez Tadeusza Batyra vel Karol Nawrocki z jednym mieszkaniem, ponieważ o przejętym lokalu symptomatycznie "zapomniał".Data dodania komentarza: 5.05.2025, 10:55Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Gazetkowo-picerski rozwój vs zadupie, zaścianek, stagnacjaTreść komentarza: Coś naprawdę jest na rzeczy z tą dojmującą zapaścią i szybkim wyludnianiem się Augustowa, skoro na ul. Mostowej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Augustowa jest co najmniej kilka lokali do wynajęcia i już od dłuższego nie ma za bardzo chętnych, żeby uruchomić w nich jakiś handel lub usługi. W gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka Augustów rozwija się prawie jak w bajce, ale realia są raczej znamiennie odmienne i tego "gazetkowego rozwoju" jakoś nie potwierdzają.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Na Kościelnej sobie panowie z Inżynieria Polska postawili "blokadę" na chodniku, zaraz przy skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych, żeby sobie blokować miejsce parkingowe (nielegalne). TO miasto zezwoliło na coś takiego?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 10:25Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: PaulinaTreść komentarza: Od 1 stycznia ulica Kościelna została ulicą miejską. Teraz zobaczymy jak popisze się nasz Urząd Miejski i ich specjaliści od obrony drzew.... coś czuję, że tak czy inaczej wytną te drzewa i winę zwalą na Powiat, że to on doprowadził do ich zniszczenia i teraz muszą je usunąć.... zobaczycie że tak będzieData dodania komentarza: 5.05.2025, 08:18Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Ciekawe kiedy włączą ogrzewanie kąpieliska przy molo, bo kable jak widać już są doprowadzone..Data dodania komentarza: 5.05.2025, 07:33Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Warto też zachować szacunek do ludzi, którzy działają społecznie i starają się coś zmieniać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 20:54Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Fajnie wiedzieć, że taka historia działa się tu, w Augustowie.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 19:03Źródło komentarza: Ćwierć wieku Przychodni Rodzinnej przy ul. Hożej w AugustowieAutor komentarza: "Rozwój" Augustowa w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka🤡🛸🚀🛰🏚🎭Treść komentarza: W Augustowie jest coraz więcej pustych lokali do wynajęcia. Nawet w ścisłym centrum miasta podobno "tętniącego życiem i rozwijającego się" nie ma chętnych najemców. Być może ten "rozwoj" miasta jest odwrotnie proporcjonalny do tempa wyludniania Augustowa. Czy burmiszcz Mirosław Karolczuk drukując kolejne egotkomegalomańskomitomańskie wydanie swojej gazetki mógłby zamieścić w niej na całą pierwszą i ostatnią stronę "kącik ogłoszeń", żeby po prostu wspomóc wynajmujących i zachęcić potencjalnych przrdsiebiorców-najemców do otwierania biznesów w "rozwijającym się" Augustowie, ukazując tym samym rzeczywisty "rozwój" Augustowa pod rządami kohabitacji Nasze Miasto-PiS i trzech burmiszczów Augustowa: Miroslawa Karolczuka, Jerzego Filipa Chodkiewicza i Sławomira Sieczkowskiego?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 11:35Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: NinaTreść komentarza: To jest ciuma która nawet petenta potrafi przyjąć w klapkach. Pani Prezes!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 07:46Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: Strange Case of Dr Jekyll & Mr HydeTreść komentarza: Doktorze Karolu Tadeuszu Nawrocki vel Tadeusz Batyr chociaż raz przemów używając tego co tam nosisz pod czapką, a nie bełkoczesz cały czas jak mentalnie bezwolna marionetka vel "decyzja" Jarosława Kaczyńskiego, która "nie uważa NIC". Primo: ile masz naprawdę mieszkań?; secundo: w jaki sposób nabyłeś to drugie mieszkanie?; tertio: co stało się z właścicielem tego drugiego mieszkania, ale trochę jakby pierwszego, którym miałeś się opiekować do kresu jego życia na tym ziemskim padole?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 00:01Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Mogą Państwo teraz tutaj pisać swoje propozycje ja postaram się coś z tym zrobić.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 22:06Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JanTreść komentarza: A może to już jest sprzedane po cichu i już nowy właściciel robi porządki przed sezonemData dodania komentarza: 3.05.2025, 18:01Źródło komentarza: Przywrócono porządek na Zarzeczu
Reklama