Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 13 maja 2025 04:55
Reklama

Uwaga na SMS-owych oszustów!

Podziel się
Oceń

W ostatnich dniach przestępcy rozsyłają SMS-y o treści "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne". To próby oszustwa! W żadnych wypadku nie należy klikać na link zawarty w SMS-ie, a następnie instalować aplikacji. W ten sposób przestępcy mogą dostać się do naszych kont bankowych. Jeśli to zrobiłeś, natychmiast z innego telefonu skontaktuj się ze swoim bankiem. Przypominamy o naszym KOMPENDIUM - jak nie dać się oszukać w internecie.
Uwaga na SMS-owych oszustów!

W ostatnich dniach z różnych numerów telefonów rozsyłane są SMS-y o treści "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" wraz z linkiem, za którego pośrednictwem można pobrać aplikację. Ostrzegamy - to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata. Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości. Zależy im, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta w banku.

Jeśli utraciłeś czujność i kliknąłeś w przesłany smsem link natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem z innego telefonu.

Pamiętaj!

Przestrzegając kilku podstawowych zasad można ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności różnych oszustów.

Podstawowe zasady, które podnoszą bezpieczeństwo w Internecie:

Zakupy w sklepie internetowym:

  • Należy sprawdzić opinie o sklepie - jak przebiegały zakupy innych, czy ktoś zgłaszał jakieś nieprawidłowości (można korzystać z opinii w serwisie takich jak www.ceneo.pl lub www.opineo.pl czy sprawdzić na forach znalezionych z wykorzystaniem choćby Google). Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line, np. pod adresem www.krs-online.com.pl.
  • Należy sprawdzić poprzez kontakt telefoniczny oraz e-mail wiarygodność sklepu.
  • W razie jakichkolwiek podejrzeń powinno się przynajmniej przy pierwszym zakupie sprawdzić stan przesyłki w obecności kuriera.
  • Dobrze jest korzystać z ofert sklepów, które oferują możliwość śledzenia statusu zamówienia.
  • Ważną sprawą jest fakt istnienia na stronie sklepu protokołu szyfrowania danych podczas dokonywania zakupów.
  • Przed przesłaniem pieniędzy należy upewnić się, czy w naszej skrzynce poczty elektronicznej pojawiło się potwierdzenie zamówienia.

 

Zakupy na aukcjach internetowych:

  • Zawsze przed transakcją należy przejrzeć opinię (komentarze) użytkownika portalu aukcyjnego, należy również pamiętać, że nie liczy się tylko duża ilość pozytywnych komentarzy, które mogą być celowo „wypracowane” poprzez zakupy przedmiotów o znikomej wartości, ale też ich statystyka – na przykład kilka ostatnio dodanych negatywnych komentarzy może świadczyć o przejęciu konta uczciwie handlującego użytkownika przez dokonującego oszustwa przestępcę.
  • Należy pamiętać, że nie ma „super okazji” – zbyt niska cena też może sugerować ryzyko oszustwa.
  • O fakcie czy bierzemy udział w nieuczciwej aukcji, może powiedzieć opis aukcji lub załączone do niej zdjęcia. Pamiętać należy, że jeżeli zdjęcia nie są wykonane przez sprzedającego, tylko pochodzą np. ze strony producenta lub innej aukcji, może to świadczyć, iż sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego na sprzedaż towaru.
  • Jakiekolwiek podejrzenia, powinny skutkować odstąpieniem od transakcji.
  • Przed dokonaniem zapłaty powinno się skontaktować ze sprzedawcą – im więcej informacji o sobie udostępnia (np. adres i telefon) tym lepiej.
  • W wypadku przedpłaty na konto należy wybierać tylko doświadczonych i pozytywnie opiniowanych sprzedawców.
  • Unikajmy bezwzględnie dokonywania zapłaty za zakupiony towar poprzez różne systemy płatności, które nie pozwalają w żaden sposób zidentyfikować odbiorcę naszej płatności, takich jak Western Union lub ostatnio wprowadzany system zdalnego przekazywania pieniędzy poprzez sieć bankomatów, umożliwiający dokonywanie wypłat bez konieczności posiadania karty bankomatowej, a jedynie posiadając telefon komórkowy – Hal-Cash. W celu skorzystania z usługi Hal-Cash i pobrania gotówki z bankomatu, potrzebne są wyłącznie kody, które można otrzymać np. SMS’em, bezpośrednio po zleceniu dokonanym przez nadawcę. W przypadku zaistnienia oszustwa, przestępca wybiera nasze pieniądze w każdym miejscu naszego kraju, a pozostaje po nim jedynie numer telefonu komórkowego, który najczęściej jest numerem pre-paid, użytym raz do popełnienia przestępstwa.
  • Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. (Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione).
  • Po zakończonej aukcji należy odczekać kilka godzin i skontaktować się samemu ze sprzedającym w celu potwierdzenia danych potrzebnych do dokonania przelewu, pamiętając że błyskawicznie otrzymany po zakończonej aukcji e-mail może być spreparowany przez oszusta.
  • Jeśli pojawia się choć cień niepewności odnośnie sprzedającego, a istnieje taka możliwość, należy wybrać funkcję depozytową portalu, unikając transakcji z osobami, które nie chcą się zgodzić na taką formę płatności.
  • Jeżeli przesyłkę przesłano za zaliczeniem pocztowym – można otworzyć paczkę przy pracowniku poczty lub kurierze i w przypadku ujawnienia oszustwa, należy spisać protokół i złożyć zawiadomienie na policji.
  • Jeżeli po aukcji zakończonej sprzedażą (przeważnie niespodziewanie wysoką kwotą) okaże się, że kupujący pochodzi z zagranicy (najczęściej z Afryki), nie należy wysyłać towaru, dopóki pieniądze nie zostaną zaksięgowane na koncie, nie reagując na e-maile, że pieniądze zostały chwilowo wstrzymane, ale za to do informacji jest załączony spreparowany dowód wpłaty (najczęściej jest do dokument w formacie *.pdf).

Bardzo ważna jest ochrona swoich danych personalnych, by nie zostać wplątanym w przestępczą aktywność oszustów aukcyjnych!

  • Nie należy logować się (podawać loginy/nicka i hasła) z komputera obcego (np. w kafejce internetowej, u znajomego itp.), gdyż nie mamy pewności, że na danym komputerze nie jest uruchomione oprogramowanie do pozyskiwania informacji, które powinny być znane tylko nam (sniffer’y, keyloggery) lub nawet czy jest na nim zainstalowany program antywirusowy z aktualnymi bazami złośliwego oprogramowania.
  • Nie należy podawać żadnych danych w odpowiedzi na rzekome zapytania od administracji serwisu aukcyjnego, są to w 100% preparowane przez oszustów e-mail’e celem przejęcia naszego konta użytkownika.

Korzystanie z portali społecznościowych:

  • Należy podawać jak najmniej informacji o sobie, rodzinie, bliskich, znajomych, miejscu pracy, itp.
  • Nie wolno zamieszczać zdjęć, które mogą być podstawą szantażu, lub mogą pomóc w uwiarygodnieniu podszywania się.
  • W przypadku, ujawnienia, iż ktoś podaje się za nas (ktoś w takim serwisie takim jak np. „Nasza Klasa” założył profil z naszymi danymi) trzeba żądać od administratora jego usunięcia.

Dokonywanie płatności w Internecie:

  • Przed przelaniem pieniędzy należy upewnić się, czy podane przez sklep konto rachunku bankowego nie należy do tzw. elektronicznych portmonetek, czyli kupowanych np. w urzędzie pocztowym za 5 zł. kart płatniczych wraz z numerem konta w celu późniejszego ich doładowania (karta płatnicza typu pre-paid). Sprawdzić to można wpisując nr rachunku bankowego choćby pod adresem www.konto.uwaga.info, gdzie w przypadku karty tupu pre-paid nie pojawi się żaden oddział banku, tylko centrala. Należy pamiętać, iż transakcja taka jest niebezpieczna, gdyż nr konta rachunku bankowego nie jest powiązany z żadnymi danymi personalnymi.
  • Nie należy regulować płatności w Internecie tzw. „wypukłymi” kartami kredytowymi, które po dokonaniu zakupu konieczne jest podanie numeru karty oraz najczęściej specjalnego kodu zapisanego na karcie (kod ten zwany jest CVV2/CVC2, numer ten jest nadrukowany na karcie tuż obok podpisu).
  • Powinno się regulować płatności w Internecie korzystając z witryn umożliwiających płatności przez centra rozliczeniowe, dzięki temu pracownicy sklepu internetowego nie otrzymują danych karty kredytowej.
  • Płacąc kartą lub przelewem z elektronicznego konta bankowego należy używać wszystkich, także opcjonalnych zabezpieczeń oferowanych przez bank – np. dodatkowego kodu autoryzującego transakcję, otrzymywanego sms-em na telefon komórkowy.
  • Nie wolno reagować na e-maile od banku z prośbą o podanie hasła jednorazowego lub zmianę hasła.
  • Logując się na stronę, poprzez którą dokonuje się płatności, należy sprawdzić, czy opiera się ona na bezpiecznym połączeniu szyfrowanym oznaczonym skrótem https (w odróżnieniu od nieszyfrowanego http), jeśli tak należy sprawdzić, czy certyfikat bezpieczeństwa jest ważny klikając na symbol kłódki, który pokaże się podczas wyświetlania takiej strony w przeglądarki internetowej.
  • Nie wolno reagować na e-maile od banku z prośbą o zalogowanie się na stronę banku przez link podany w tekście wiadomości. Strona, taka może być kopią strony banku, a klient jest proszony o podanie numeru konta, numeru identyfikacyjnego i haseł, a nawet kodów PIN do kart. Jest to typowy phishing – czyli wyłudzanie danych dotyczących kont rachunków bankowych w celu przejęcia ich zawartości.
  • Na komputerze, który jest używany do transakcji internetowych, nie powinno się instalować żadnych, programów z nieznanego źródła – gry, animacje itp. mogą faktycznie służyć do monitorowania zawartości komputera.
  • W trakcie logowania się do sklepu internetowego czy banku nigdy nie wolno korzystać z linków – zawsze należy wpisać adres ręcznie.
  • Nie należy dokonywać płatności i logować się do serwisów z podaniem swojego hasła w punktach bezpłatnego publicznego dostępu do Internetu (tzw. hot-spotach).

Niespodziewana korespondencja i SMS-y:

Gdy otrzymujemy z nieznanych źródeł lub o dziwnej treści korespondencję lub SMS-y, których się nie spodziewamy, może to znaczyć, że my lub ktoś kto posiadał nasze dane kontaktowe był nieostrożny i teraz ktoś inny usiłuje te dane wykorzystać w celu niezgodnym z prawem. Przeważnie chodzi o wyłudzenie jakieś kwoty pieniędzy lub pozyskanie naszych danych wraz z numerem konta rachunku bankowego, czyli pospolity phishing. Podstawowe zasady, o których w takich przypadkach należy pamiętać:

  • Nikt nie daje nic za darmo! Udział w bezpłatnej loterii i szybka wygrana to absurd, gdyż funkcjonowanie darmowej loterii mija się z celem. Koszty operacyjne, które należy pokryć w celu odebrania wygranej to kwota, którą traci się na rzecz oszustów, a wygranej nigdy się nie otrzyma. Podawanie naszego numeru konta bankowego, celem przelania rzekomej wygranej, też skutkuje przekazaniem istotnych danych personalnych sprawcom tzw. phishingu.
  • Żaden uchodźca polityczny z „Czarnego Lądu”, posiadający miliony dolarów na zamrożonym koncie bankowym, za pomoc w odzyskaniu ich nie podzieli się później tą kwotą, stracimy jedynie wyłudzone w trakcie całej operacji zwanej „oszustwem nigeryjskim”, koszty operacyjne (rzekomej opłaty dla prawników, przelewy bankowe, wytworzenia dokumentacji) kilkaset lub kilka tysięcy dolarów lub funtów.
  • Należy też pamiętać, iż otrzymując e-mail lub SMS-y z informacją, że pod wskazanym adresem są kompromitujące nas materiały, a następnie żeby tam się dostać musimy wysłać sms by otrzymać kod dostępu, w 99% przypadków stracimy tylko kilkadziesiąt złotych na sms, a pod wskazanym w najlepszym wypadku nic nie będzie lub w nieco gorszym przypadku będzie złośliwe oprogramowanie, którym możemy zainfekować nasz komputer.
  • Ważne jest również by nie wziąć udziału w przestępstwie zwanym popularnie praniem pieniędzy. Po otrzymaniu wiadomości e-mail z prośbą o pomoc w przesłaniu pieniędzy, np. od kontrahentów jakiejś firmy, którzy będą je wpłacać na udostępniony przez zwerbowaną osobę rachunek bankowy, do siedziby firmy, przeważnie za wschodnią granicę z wykorzystaniem transferu pieniężnego Western Union, po uprzednim potrąceniu np. 5% prowizji dla siebie, należy natychmiast potraktować to jako próbę zwerbowania do procederu „prania pieniędzy”.

Gdy doszło do oszustwa:

  • Należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
  • Powinno zawsze się zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą.
  • Należy zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, SMS-y.
  • Należy zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.
  • Gdy doszło do oszustwa na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, sposób kontaktu ze sprzedającym - jego e-mail, nr telefonu, adres (korespondencja e-mail powinna być zapisana w formie elektronicznej, np. w formacie *.eml), sposób dokonania zapłaty - przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

(Kompendium - Biuro d/w z Cyberprzestępczością KGP)

 


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: będzie wesoło ale czy to źle?Treść komentarza: Czy Nasze Miasto nie mówiło kiedyś o strefie w Augustowie takiej jak bulwary wiślane w Warszawie gdzie można pić alkohol? Może zechcą wprowadzić taką na Borkach? Masz się czego bać mieszkańcu.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 18:48Źródło komentarza: Niepokój wokół boiska plażowegoAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Na zdjęciu różne ubrania z szacunku do Marszałka. Zabrakło tylko Batyra w dresie..Data dodania komentarza: 12.05.2025, 17:42Źródło komentarza: Augustów uczcił 90. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego (foto i video)Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Starosta, burmistrz i patron w jednej osobie. Masakra..Data dodania komentarza: 12.05.2025, 17:35Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: MKTreść komentarza: Właściciel tej posesjii chyba chce zrobić z plaży publicznej - plażę prywatną z widokiem na jezioro. I pewnie jeszcze pieska wyprowadzać bez smyczy i kagańca. Proponuję zmienić dom. Renowacja boiska do siatkówki plażowej? Bardzo fajny pomysł. Mało takich miejsc, w szczególności na Borkach. Gratuluje pomysłu :)Data dodania komentarza: 12.05.2025, 16:41Źródło komentarza: Niepokój wokół boiska plażowegoAutor komentarza: JKDTreść komentarza: Jakie boisko to jest kuweta dla okolicznych piesków wystarczy w niedziela koło 8 rano można się o tym przekonaćData dodania komentarza: 12.05.2025, 16:17Źródło komentarza: Niepokój wokół boiska plażowegoAutor komentarza: Art. 160 kkTreść komentarza: Ciekawe kto poniesie odpowiedzialność za umożliwienie w wakacje Anno Domini 2025 nieograniczonego korzystania z augustowskiego mola Radiowej Trójki, jak by nie było bardzo popularnego i szczególnie intensywnie użytkowanego latem, skoro tam deski ledwo trzymają się spróchniałych pomostów? Przecież pod ciężarem osób przebywających na molo może dojść do zawalenia się pomostu, skutkującego zagrożeniem dla życia lub zdrowia osób korzystających z tego miejskiego obiektu użyteczności publicznej.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 12:54Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: ZnawcaZnafcówTreść komentarza: i jeszcze kilku znajomymData dodania komentarza: 12.05.2025, 11:47Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: Wyborcy myślcieTreść komentarza: ale odwołali bo podniosła opłaty i podatki dla mieszkańców. a w Augustowie za co ich odwołać?Data dodania komentarza: 12.05.2025, 11:44Źródło komentarza: Politycy Koalicji Obywatelskiej zachęcali augustowian do głosowania na Rafała Trzaskowskiego (foto i video)Autor komentarza: Fikcyjne komitety insrybutorowego folwarkuTreść komentarza: Naciski naszomiastowych galganów na zakładanie przez mieszkańców wspólnot wywozu odpadów komunalnych jest swego rodzaju wersją 2.0 naszomiastowego "folwarcznego zarządzania" miastem, przećwiczonego już przy okazji wylewania asfaltem ulic zamożnych "swojaków".Data dodania komentarza: 12.05.2025, 11:00Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: Referendum antidotum na drenujacą Augustów kohabitację Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: - Rupniewska uważa, że zmiana na stanowisku nie sprawi, że sytuacja budżetu miasta się poprawi. — Gdy przyjdzie kolejny prezydent, nie znajdzie w szafach złotych sztabek, a program ostrożnościowy nadal będzie trzeba realizować. Bez naprawdę głębokiej reformy miasta nie da się uratować. To możliwe, chyba że kolejny prezydent wróci np. do organizowania balów, gal i mnożenia innych wydatków, które w gruncie rzeczy są zbędne — podkreśliła. Onet P.S. Gawiedź otumaniona pisowskim fetorem populizmu i opowieściami o gruszkach na wierzbie oraz rzesze urzędników oderwanych od stanowisk utworzonych z klucza partyjno-kumoterskiego chcą po prostu wrócić do pisowskich czasów i uskuteczniania picerskich farmazonów o mchu i paproci. Wyludniający się Augustów mega wysokimi opłatami i rozdymaną pisowską kumoterką stoi, więc u nas mieszkańcy po zmianie odetchną od wysokich opłat i finansowania rozdymanej kumoterszczyzną rzeszy podublowanych etatów urzędniczych.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 10:43Źródło komentarza: Politycy Koalicji Obywatelskiej zachęcali augustowian do głosowania na Rafała Trzaskowskiego (foto i video)Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Czy jeśli rzeczywiście odwołany zostanie burmiszcz Mirosław Karolczuk, to wraz z jego odwołaniem z woli suwerena będzie musiał zwrócić do miejskiej kasy pieniądze za swoją autorską, filuterną, frywolną niegospodarność związaną z pionierskim, historycznym, kumoterskim utworzeniem w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza, nomen omen skutkującą wydrenowaniem dotychczas miejskiego budżetu niebagatelną kwotą rzędu miliona złotych?Data dodania komentarza: 12.05.2025, 10:07Źródło komentarza: Politycy Koalicji Obywatelskiej zachęcali augustowian do głosowania na Rafała Trzaskowskiego (foto i video)Autor komentarza: efekty widac na każdym krokuTreść komentarza: kolejarka, sklepowa, ochroniarz, rolnik,Data dodania komentarza: 12.05.2025, 08:35Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: narobili bigosuTreść komentarza: Piszcie o wnioskach składanych przez mieszkańców dotyczących odpadów. Niech składają wszyscy którzy mają tworzyć jakieś fikcyjne wspólnoty.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 08:32Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: RikiTikiTreść komentarza: Jak mają remontować molo tak samo jak postiw, to niech się w ogóle nie zabierają. Widzieliście w jaki sposób zabezpieczone są deski na pomostach na postiwie? Bejca tylko od góry... Tylko zacieki widać.... a z boku desek już nic... długo to nie posłuży...może o to chodzi....Data dodania komentarza: 12.05.2025, 07:44Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: Można?Treść komentarza: Zabrze właśnie pokazało jak to się robi - przeprowadzono referendum i odwołali prezydent miasta. Z RM im się nie udało ale to zawsze jakiś krok naprzód.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 06:24Źródło komentarza: Politycy Koalicji Obywatelskiej zachęcali augustowian do głosowania na Rafała Trzaskowskiego (foto i video)Autor komentarza: Folwark kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Jakiego Tomka? Insrybutorowego zakompleksieńca-opuchlaka, pucybuta lipszczańskiego markieranta z "zarzutką" na liniejącym czerepie tego pisowskiego aparatczyka?Data dodania komentarza: 11.05.2025, 23:44Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: Decyzja nadzoru budowlanego vs zagrożenie katastrofą budowlanąTreść komentarza: Burmiszczowie Augustowa: Mirosławie Karolczuku, Jerzy Filipie Chodkiewiczu, Sławomirze Sieczkowski, co zdarzy się przed tegorocznymi wakacjami z wizytówką Augustowa, jednym z największych molo w Polsce, miejskim obiektem użyteczności publicznej, czyli spróchniałym, zbutwiałym i zmurszałym augustowskim molo "Radiowej Trójki"?Data dodania komentarza: 11.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: Pracownik starostwaTreść komentarza: Niech starosta wnukowski się pochwali co przez rok zrobili dla powiatu ,dali pracę dla Tomka za 7 tys miesięcznieData dodania komentarza: 11.05.2025, 12:06Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: oloTreść komentarza: Monitoring to drażliwy temat dla włodarzy. Obiecali, ale nie bardzo chcą zrobić. Problemem jest to, że trzeba z miejskiej kasy wykładać pieniądze na utrzymanie i dozór.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 22:59Źródło komentarza: Kamienny grill kością niezgodyAutor komentarza: RezerwatTreść komentarza: Piosenka o Karolu. Karolu! Zaopiekuj się mną Nawet gdy nie będę chciał Zaopiekuj się mną Mocno tak....Data dodania komentarza: 10.05.2025, 20:31Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procent
Reklama