Organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Historyczno -Literackie jest Jarosław Zieliński, poseł na Sejm Rzeczpospolitej i Beata Pietruszka, Podlaski Kurator Oświaty. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego. Do tej pory, czyli od dziewięciu lat wzięło w nim udział 246 uczniów podlaskich szkół.
-Postawienie przed uczniami zadania w postaci poszukiwania prawdy o wydarzeniach historycznych będącym przedmiotem konkurs inspiruje uczniów do formułowania pytań, prowadzenia samodzielnych badań, dociekań i analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków. Podczas tegorocznej edycji także będziemy oczekiwać odpowiedzi na pytanie, na ile wzrosła przez ostatni rok wiedza młodzieży o trzech bolesnych kartach naszych najnowszych dziejów Zbrodni Katyńskiej, Katastrofie Smoleńskiej i Obławie Augustowskiej -mówi poseł Jarosław Zieliński. -10 kwietnia 2021 roku będziemy obchodzić już 11. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, największej tragedii w powojennej historii Polski, w której zginęło 96 osób z polskiej delegacji państwowej, na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej prof. Lechem Kaczyńskim i jego małżonką, przedstawicielami parlamentu, rządu, duchowieństwa, Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń. W tym roku przypada też 76 rocznica Obławy Augustowskiej, wielkiej akcji pacyfikacji przeprowadzonej w lipcu 1945 roku na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego przez sowieckie i polskie komunistyczne formacje policyjno-wojskowe i polityczne. W tym roku już po raz siódmy te wydarzenia będą przedmiotem badań i refleksji uczestników konkursu. Wiedza o tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 roku, mimo odkrywania nowych jej elementów, jest wciąż niepełna, przede wszystkim nie znane jest miejsce spoczynku jej ofiar ani och dokładna liczba. Mamy wciąż do czynienia z ukrywaniem prawdy, podobnie jak to miało miejsce przez dziesiątki lat w odniesieniu do Zbrodni Katyńskiej, której w tym roku przypada 81 rocznica.
Jarosław Zieliński w liście skierowanym do dyrektorów szkół i placówek oświatowych wyraża nadzieję, że epidemia koronawirusa pozwoli na godne uczczenie tych wszystkich tragicznych wydarzeń.
-Jedną z form uczczenia ofiar tych tragicznych wydarzeń, utrwalenia ich w naszej pamięci, zapewnienia im trwałego miejsca w świadomości narodowej kolejnych pokoleń Polaków, a także poszukiwania pełnej prawdy, bez przemilczeń i zakłamań o tych ważnych i bolesnych kartach naszych dziejów jest właśnie udział w konkursie „By czas nie zaćmił i niepamięć”, do którego serdecznie zapraszam wszystkich uczniów -dodaje Jarosław Zieliński.
Konkurs jest jednoetapowy i odbywa się tylko na szczeblu wojewódzkim. Prace mogą mieć dowolną formę, na przykład eseju, reportażu czy wspomnienia. Objętość prac powinna wynosić do 5 stron wydruku komputerowego. Powinny zawierać informacje o wykorzystanych źródłach i opracowaniach historycznych. Komisja konkursowa oceniać będzie prace pod względem walorów historyczno-naukowych, samodzielności i oryginalności ujęcia tematu jako wynik własnych poszukiwań i przemyśleń, wartości kompozycyjnych i zachowania poetyki przyjętej formy wypowiedzi, zebrania bibliografii i wskazania źródeł wykorzystanych informacji, umiejętności analizy i oceny zgromadzonych materiałów i dociekliwości poznawczej. W skład komisji oceniającej pracy wchodzą pracownicy naukowi z wyższych uczelni oraz nauczyciele ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Laureaci konkursu w obu kategoriach otrzymają nagrody między innymi w postaci wizyty studyjnej do Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, wycieczki edukacyjnej do Instytutu Pamięci Narodowej, nagrody rzeczowe i książki. Termin składania prac trwa do 30 kwietnia. Pozostałe szczegóły konkursu znaleźć można na stronie internetowej www.kuratorium.bialystok.pl
Napisz komentarz
Komentarze