Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 15:17
Reklama

Cześć i Chwała Bohaterom

Podziel się
Oceń

Obchody 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się w sobotę, 9 stycznia zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą kpt. Stanisławowi Orechwie na budynku Starostwa Powiatowego w Augustowie i wieczornym apelem pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na rogu ulic Młyńskiej i Hożej w Augustowie. Augustowskim obchodom towarzyszył VIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych, który potrwa do 14 stycznia.
Cześć i Chwała Bohaterom

Obchody 158. rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczęły się od sobotniej uroczystości w Augustowie. Przedstawiciele Stowarzyszenia Polskiej Organizacji Wojskowej, władz powiatowych i miejskich oraz żołnierze POW i dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą kapitanowi Stanisławowi Orechwie na budynku Starostwa Powiatowego.

-Chcemy przypominać o naszych bohaterach narodowych, jak i również lokalnych, którzy 158 lat temu rozpoczęli walkę o niepodległość Polski, którą prowadzili przez dwa lata z rosyjskim zaborcą. Chcemy nie tylko ich wspominać, ale także nieść ducha patriotyzmu w sposób czynny na trasie marszu, który przebiega między miejscowościami, miejscami potyczek i mogił powstańczych, których tak wiele jest na terenie Ziemi Augustowskiej -mówił podczas uroczystości pułkownik Piotr Augustynowicz, Komendant Główny Polskiej Organizacji Wojskowej. -Spotykamy się pod tablicą pamiątkową poświęconą jednemu z bohaterów Powstania Styczniowego, jednego z synów tej ziemi, który oddał życie w powstaniu. Kapitan Stanisław Orechwa, pseudonim „Ogar”, urodził się w 1814 roku w rodzinie szlacheckiej. Ukończył gimnazjum w Sejnach, przeszedł przez różne szczeble kariery urzędniczej. W 1849 roku został pomocnikiem naczelnika powiatu augustowskiego. Z tej posady został usunięty w 1861 roku za czynny udział w manifestacjach patriotycznych. Przebywał pod sekretnym dozorem carskiej policji. W Powstaniu Styczniowym służył w oddziale pułkownika Konstantego Ramotowskiego, pseudonim Wawer, w stopniu kapitana jako dowódca drugiej kompanii kosynierów. Walczył w bitwach pod Kadyszem, Balinką, Gruszkami i Rygolem. W tej ostatniej bitwie został ciężko ranny. Ponownie ranny w bitwie na Kozim Rynku w dniu 29 czerwca 1863 roku został wzięty do niewoli przez Moskali i przewieziony do Suwałk. Zmarł 10 lipca 1863 roku w tamtejszym szpitalu wojskowym. Przed śmiercią Stanisław Orechwa wypowiedział znamienne słowa „Słodko umierać dla Ojczyzny”. Został potajemnie pochowany przez Rosjan na cmentarzu w Suwałkach.

Pod budynkiem starostwa żołnierze odśpiewali pieśń „Śpij kolego”. Potem delegacje przeszły pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na rogu ulic Młyńskie i Hożej, gdzie odbył się apel wieczorny. Pod popiersiem marszałka złożono kwiaty i zapalono znicze. Podczas uroczystości odczytano rozkaz marszałka, zgodnie z którym weterani Powstania Styczniowego uzyskali uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego powstańców styczniowych. Oto treść rozkazu: „Żołnierze, 50 lat temu nasi ojcowie rozpoczęli walkę o niepodległość Ojczyzny, szli nie w lśniących mundurach lecz w łachmanach i boso, nie w przepychu techniki lecz ze strzelbami myśliwskimi, kosami na armaty i karabiny. Prowadzili wojnę rok cały pozostając jako żołnierze niedoścignionym ideałem zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce, w warunkach fizycznych jak najcięższych. Przegrali wojnę i po ich klęsce niewola wciskać się poczęła do dusz polskich, czyniąc z Polaków nie niewolników z musu, lecz nieledwie z własnej chęci, szukających poprawy losu przez protekcję u swych panów rozbiorców i w ogóle obcych. Jako żołnierze i obrońcy Ojczyzny, zostali w Polsce usunięci przez swych współczesnych gdzieś w kąt daleki, jako rzecz, o której zapomnieć należy. Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy. Dla uczczenia ich i upamiętnienia 1863 r. w szeregach armii polskiej, wydałem rozkaz zaliczenia do szeregów wojska wszystkich weteranów 1863 r. z prawem noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste. Witam ich tym rozkazem jako naszych Ojców i Kolegów.”

Pod pomnikiem przemawiał Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski.

-W tym roku ferie szkolne odbywają się w innym terminie i stąd też wcześniej odbywa się obóz Polskiej Organizacji Wojskowej i uroczystości rocznicowe Powstania Styczniowego. Stowarzyszenie POW odgrywa wielką rolę w krzewieniu idei patriotycznych, niepodległościowych i za to pragnę wyrazić słowa podziękowania, za to że pamiętacie o powstańcach. Dziękuję I LO w Augustowie, które od kilku lat w swojej pracy odwołuje się do idei niepodległościowych, najbardziej krwawego zrywu niepodległościowego na Ziemi Augustowskiej -mówił Jarosław Szlaszyński. -Jestem też wdzięczny, że uroczystości rozpoczynają się pod tablicą kapitana Stanisława Orechwy, człowieka wyjątkowego. Nie da się opowiedzieć jego historii podczas krótkiego rysu czy na poświęconej mu tablicy. Ważne jest, że ma on swoją tablicę, ponieważ nie ma swego grobu. Rosjanie bali się go do tego stopnia, że kiedy zmarł w szpitalu suwalskim nie pozwoli go pochować po katolicku w ciągu dnia. Zrobili to w nocy, po kryjomu, obawiając się, że jego pogrzeb mógłby wywołać wielką manifestację patriotyczną. Powstanie Styczniowe było powstaniem wyjątkowym, ono pobudziło patriotyzm na naszej ziemi nie w styczniu, ale od kwietnia do czerwca 1863 roku. Było wielkim aktem demonstracji polskości, z którego potem czerpał marszałek Piłsudski i bohaterowie naszej ziemi. Cześć i Chwała Bohaterom.

Głos zabrał też Mirosław Karolczuk, burmistrz miasta Augustowa.

-Dołączam się do podziękowań za to, że rok w rok nie pozwalacie nam zapomnieć o tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Chwała Bohaterom Powstania 1863 roku -dodał burmistrz.

Członkowie Stowarzyszenia Polskiej Organizacji Wojskowej pamięć bohaterów uczcili  VIII Marszem Szlakiem Powstańców Styczniowych, który  trwał do 14 stycznia. Podczas marszu żołnierze przemierzyli wraz z obozowaniem około 109 km. Trasa marszu przebiegała z Augustowa do Krasnegoboru, gdzie zostały zapalone znicze na zbiorowej mogile 20 powstańców z oddziału płk. Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, poległych w bojach stoczonych pod Jastrzębną i Balinką oraz zmarłych z powodu odniesionych ran, do Uroczyska „Kozi Rynek”, gdzie oddano hołd 14 nieznanym powstańcom z oddziału płk. Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, poległych po przegranym boju stoczonym pod Krasnem i na Uroczysku „Kozi Rynek”. Kolejny przystanek zaplanowany był na Uroczysku „Powstaniec”, gdzie uczestnicy marszu zapalili znicze na zbiorowej mogile Powstańców 1863 roku, potem w Mikaszówce, gdzie zapalono znicze na mogile weterana powstania por. Józefa Grygucia. Ostatniego dnia marszu, czyli 14 stycznia piechurzy odbyli apel pod Kapliczką „Za wiarę i Ojczyznę” przy Kościele Matki Boskiej Anielskiej w Monkiniach. Tam też w miejscu śmierci Powstańców 1863 r. złożyli kwiaty i zapalili znicze. Potem przeszli w okolice wsi Monkinie i Danowskie, gdzie oddali hołd na symbolicznej mogile powstańca Franciszka Milewskiego . Marsz zakończył się uroczystym apele wieczorny pod Pomnikiem Powstańców 1863 roku.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Polska Organizacja Wojska, a patronatem honorowym objął je Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego, Mirosław Karolczuk, burmistrz miasta Augustowa, Jarosław Karp, wójt gminy Sztabin, Wiesław Gołaszewski, wójt gminy Płaska i Teresa Strękowska, wójt gminy Nowinka. Patronem medialnym obchodów był Dziennik Powiatowy i tygodnik Przegląd Powiatowy w Augustowie.


Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Strange Case of Dr Jekyll and Mr HydeTreść komentarza: Doktur Karol Nawrocki "obywatelski" kandydat PiS na prezydenta Polski na nowo definiuje pojęcia "wrażliwości społecznej i pomocy społecznej". Proszę przeczytać akt notarialny przejęcia lokalu od schorowanej starszej osoby przez kupującego Karola Nawrockiego. Może komuś pomoc i wrażliwość społeczna pomyliły się np. pomocą drogową, tak jak kim jest w danym momencie "obywatelski" kandydat PiS na prezydenta: Karol Nawrocki - Tadeuszem Batyrem, czy Tadeusz Batyr - Karolem Nawrockim?Data dodania komentarza: 6.05.2025, 14:22Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Poczekaj. Jeszcze sobie pomniki postawią..Data dodania komentarza: 6.05.2025, 13:53Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Ostatnio radny Wnukowski wraz z panem Szczudło jęczeli na Dzień Dobry Podlaskie jakoby Augustów był dyskryminowany przez Wojewodę w nieprzyznaniu nowych funduszy na inwestycje. Dobry żart. Wojewoda zbyt mocno ceni pozyskane fundusze i musi stać na ich straży, aby nie zostały zmarnowane jak to w stylu PiS czy NM jest nagminne. Wojewoda ma rację bowiem w naszym Augustowie dość mocno są kręcone lody i kasa znika. Niebawem czas rozliczeń i lepiej fundusze przytrzymać niż je potem odzyskiwać..Data dodania komentarza: 6.05.2025, 13:49Źródło komentarza: Radna apeluje o podjęcie interwencjiAutor komentarza: TomigrajTreść komentarza: A Inżynieria nie robi przypadkiem jakiś inwestycji dla miasta? I wszystko jasne....Data dodania komentarza: 6.05.2025, 13:07Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Starosta już nie spod Lipska tylko Augustowski. Zapewne w poprzedniej kadencji , kiedy był Radnym powiatowym z Lipska problem ten nie istniał. Na Starostę wybrała go Rada spośród innych Radnych, ale do Rady też pewnie dostał się Okręgu Lipska . No cóż zapomniał.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 11:53Źródło komentarza: Radna apeluje o podjęcie interwencjiAutor komentarza: PrezydentTreść komentarza: Opiekunka pana Jerzego: Nawrocki nie zrobił dla pana Jerzego nic poza przejęciem jego mieszkania. I do tego bezczelnie kłamie, że płacił rachunki — To było straszne. Pamiętam, jak w zimie pan Jerzy siedział w mieszkaniu po ciemku, zziębnięty, w kurtce. Nie miał pieniędzy, żeby zapłacić za prąd, a w tym mieszkaniu wszystko było elektryczne, włącznie z ogrzewaniem. Żeby nie marzł w zimie, płaciłam za prąd z moich własnych pieniędzy — mówi w rozmowie z Onetem opiekunka Anna Kanigowska. To ona z ramienia pomocy społecznej zajmowała się seniorem panem Jerzym, którego mieszkanie przejął Karol Nawrocki. Pani Anna opowiada, że próbowała się dowiedzieć od Nawrockiego, dlaczego nie pomaga panu Jerzemu, skoro przejął jego mieszkanie w zamian za opiekę. Wysłała do Nawrockiego w tej sprawie list. — Nawrocki chciał tylko przejąć mieszkanie, a potem po prostu wszystko miał gdzieś. Nigdy nie spotkałam się z tak bezczelnym oszustwem — wskazuje. — Ja byłam u pana Jerzego codziennie, także w święta. I nigdy Nawrockiego nie spotkałam. Jego żony i dorosłego syna również — opowiada opiekunka Anna Kanigowska — Robiłam kiedyś porządek w dokumentacji pana Jerzego i przypadkiem znalazłam odręcznie napisane oświadczenie Karola Nawrockiego i jego żony, że pan Jerzy przekazuje im mieszkanie w zamian za opiekę i pomoc — ujawnia rozmówczyni Onetu — Pan Jerzy żył w przekonaniu, że mieszkanie jest jego. On się ze mną pokłócił wtedy, gdy mu powiedziałam, że jego mieszkanie należy do Nawrockich — opowiada Źródło - onet - onettrojmiasto - opiekunka-pana-jerzego-karol-nawrocki-bezczelnie-klamie-ze-placil-rachunkiData dodania komentarza: 6.05.2025, 09:44Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: MarzycielTreść komentarza: szkoda że Nawrocki nie poznał się z 10 lat temu bliżej z Kaczyńskim. Miałby teraz mieszkanie na Żoliborzu a Kaczyński przytulne miejsce w DPS-ie gdzie miałby wielu słuchaczy....Data dodania komentarza: 6.05.2025, 09:27Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Strange Case of Dr Jekyll and Mr HydeTreść komentarza: Rozedrgany w swoich farmazonach Tadeusz B. jest naprawdę jakoś specyficznie ułomny. Jego tłumaczenie, że płaci za swoje mieszkanie, ale nie ma do niego kluczy, i że opiekuje się starcem, ale nie wie gdzie on obecnie przebywa, nie widział podopiecznego już od prawie roku, ale nim się opiekuje, to jest po prostu bełkot pogubionego w swoich konfabulacjach i rozszczepionej jaźni niewydarzonego pomyleńca. Bezinteresowna opieka to nie jest to samo, co płacenie czynszu za przejęte od schorowanego lokatora mieszkanie, od którego to mieszkania zgubiło się klucze. Przecież ten gość plecie tak niebywale odklejone od logicznego myślenia opowieści o mchu i paproci, iż chyba naprawdę coś jest na rzeczy z jego wielorakim psyche.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 09:19Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: MiśkaTreść komentarza: Jeszcze zwróć uwagę na jeden absurd. Zamykają szkoły średnie. Wybór kierunków nauki jest wręcz śmieszny. Ci którzy wyjechali na studia już nie wracają... A miasto buduje stadiony (oczywiście za ogromne kredyty, które mieszkańcy latami będą spłacać) i mediateki..... po co? komu? I żeby nie było, ogłaszają to jako wielki sukces.... Śmiać się chce....Data dodania komentarza: 6.05.2025, 08:25Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: MieszkanieTreść komentarza: Starosta co najwyżej to może swoje długi spłacić a nie ta sprawa się zainteresowaćData dodania komentarza: 6.05.2025, 01:59Źródło komentarza: Radna apeluje o podjęcie interwencjiAutor komentarza: HienaTreść komentarza: taki sąsiad jak Nawrocki to skarb.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:13Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Jedno mieszkanie doktura Karola Nawrockiego, a drugie Tadeusza Batyra?Treść komentarza: "Nie rozumiem", dlaczego robi się wielkie "halo" wokół domniemanego drugiego mieszkania przejętego od schorowanego staruszka przez doktura Karola Nawrockiego. Te drugie mieszkanie przejęte od staruszka nie jest przecież doktura Karola Nawrockiego, ale jego alter ego Tadeusza Batyra. I już jest po sprawie z "jednym mieszkaniem" przeciętnego Polaka, o którym deklarował doktur Karol Nawrocki na debacie prezydenckiej zorganizowanej przez Super Express.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 14:24Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Augustowskie molo "Radiowej Trójki" jest pod napięciem?Treść komentarza: Oświetlenie pomostów na augustowskim molo "Radiowej Trójki" działa, więc istnieje prawdopodobieństwo elektrycznego "podgrzewania" fauny i flory kablem elektrycznym zasilającym toń wodną na miejskim kąpielisku "Radiowej Trójki".⚡️☠️😱Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:43Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Co ma starosta do jednostki zarządzanej przez gminę Lipsk?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:42Źródło komentarza: Radna apeluje o podjęcie interwencjiAutor komentarza: "Wrażliwość społeczna" wg doktura Karola NawrockiegoTreść komentarza: Państwo powinno wreszcie zainteresować się losem staruszków w Polsce i wprowadzić odpowiednie regulacje, żeby zapobiec patologii bezkarnie ćwiczonej przez "opiekunów" pokroju doktura Karola Nawrockiego, którego "wrażliwość społeczna" nie powstrzymała go przed przejęciem mieszkania od schorowanego staruszka, wg doktura Karola Nawrockiego jego bliskiego sąsiada.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:56Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Przejęcie mieszkania od schorowanego staruszka na "Tadeusza Batyra"Treść komentarza: Nie zdziwię się, jeśli doktur Karol Nawrocki w sprawie przejętego mieszkania od schorowanego staruszka z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie tłumaczyć się w sposób charakterystyczny dla niego, czyli "nie uważam nic", " jestem decyzjom Jarosława Kaczyńskiego", a może jednak powie, że w związku z jego "wysokom inteligencjom emocjonalnom" zamierzał przekazać ten lokal dla któregoś karka z siłowni, który po odsiadce wyroku za rozboje, sutenerstwo, wymuszenia, porwania nie ma po prostu gdzie się podziać "nieborak".Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:25Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Strange Case of Dr Jekyll and Mr HydeTreść komentarza: Była za PiS-owskich czasów "Willa plus" Przemysława Cz., a teraz mamy cyniczne i bezpardonowe przejęcie lokalu od staruszka przez Tadeusza Batyra vel Karol Nawrocki z jednym mieszkaniem, ponieważ o przejętym lokalu symptomatycznie "zapomniał".Data dodania komentarza: 5.05.2025, 10:55Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Gazetkowo-picerski rozwój vs zadupie, zaścianek, stagnacjaTreść komentarza: Coś naprawdę jest na rzeczy z tą dojmującą zapaścią i szybkim wyludnianiem się Augustowa, skoro na ul. Mostowej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Augustowa jest co najmniej kilka lokali do wynajęcia i już od dłuższego nie ma za bardzo chętnych, żeby uruchomić w nich jakiś handel lub usługi. W gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka Augustów rozwija się prawie jak w bajce, ale realia są raczej znamiennie odmienne i tego "gazetkowego rozwoju" jakoś nie potwierdzają.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Na Kościelnej sobie panowie z Inżynieria Polska postawili "blokadę" na chodniku, zaraz przy skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych, żeby sobie blokować miejsce parkingowe (nielegalne). TO miasto zezwoliło na coś takiego?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 10:25Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: PaulinaTreść komentarza: Od 1 stycznia ulica Kościelna została ulicą miejską. Teraz zobaczymy jak popisze się nasz Urząd Miejski i ich specjaliści od obrony drzew.... coś czuję, że tak czy inaczej wytną te drzewa i winę zwalą na Powiat, że to on doprowadził do ich zniszczenia i teraz muszą je usunąć.... zobaczycie że tak będzieData dodania komentarza: 5.05.2025, 08:18Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii Augustowa
Reklama