Generalny remont ulicy Wojska Polskiego w Augustowie zakończył się w grudniu 2019 roku. Koncepcja nadania nowego blasku reprezentacyjnej drodze w centrum miasta była słuszna. Tym bardziej, że istniała możliwość pozyskania bardzo dużego dofinansowania na ten cel z zewnątrz. Pamiętamy doskonale, że największa część dyskusji poprzedzającej przebudowę dotyczyła oświetlenia. Samorząd powiatowy, który formalnie zarządza ulicą wskazywał, że zadanie powstania nowych latarni należy do miasta. Strona miejska miała w tej kwestii inne zdanie i niewiele brakowało, aby pat negocjacyjny zniweczył plany modernizacji. Kompromis osiągnięto wtedy, kiedy koszty oświetlenia ujęto we wniosku złożonym do Funduszu Dróg Samorządowych. Różna była również koncepcja wyglądu nowych lamp. Powiat sugerował, aby latarnie na Wojska Polskiego były dokładnie takie same jak w przypadku ulicy 3 Maja, a miasto miało trochę inną koncepcję. Stylizowane latarnie nadały tej ulicy charakteru starówki.
Po ukończeniu inwestycji i pierwszych nocach z nowym oświetleniem można było odnieść wrażenie, że na świeżo oddanej inwestycji jest dosyć ciemno. Szczególnie w porównaniu do intensywności światła dawanego wcześniej przez stare latarnie. Na niedoskonałości zaczęli skarżyć się mieszkańcy Augustowa. Piesi oraz kierowcy narzekali, że latarnie nie są w pełni efektywne. Mówiono, że ustawienie lamp głównie tylko z jednej strony ulicy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ w nocy przejście dla pieszych nie jest odpowiednio widoczne. Zwłaszcza przy deszczowej i śnieżnej pogodzie. Pojawiały się też odmienne głosy sugerujące, że rozmieszczenie dodatkowych latarni mogłoby wpłynąć negatywnie na osoby mieszkające w blokach, które miałyby kłopot nadmiernej jasności w swoich pomieszczeniach.
Włodarze powiatu augustowskiego przekonywali, że oświetlenie na Wojska Polskiego spełnia wszystkie normy i parametry. Ale wsłuchując się w oceny osób twierdzących, że jest tam zbyt ciemno, szczególnie w porze jesienno-zimowej, powiat poparł inicjatywę doświetlenia ulicy. Samorząd powiatowy wygospodarował własne środki budżetowe na ten cel w wysokości 310 tys. zł. W połowie grudnia przy Wojska Polskiego pojawiły się dodatkowe latarnie, a także aktywne oznakowanie dwóch przejść dla pieszych. Obecnie po wejściu na pasy wspomniane przejścia zostają podświetlone. Ponadto o przejściach informują również podświetlone znaki drogowe. Opisany temat prawdopodobnie definitywnie zamyka dyskusję nad remontem ulicy. Przebudowa Wojska Polskiego dała korzyść wszystkim mieszkańcom miasta, bo jest to droga z punktu widzenia Augustowa strategiczna i masowo użytkowana. Dobrze, że udało się zrobić prace w czasie dobrej koniunktury gospodarczej, bo dzisiaj taka inwestycja byłaby zagrożona.
*Artykuł ukazał się w 51-52/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".
Napisz komentarz
Komentarze