Posterunek Policji w Sztabinie uroczyście rozpoczął swoją działalność 1 grudnia. Dawna jednostka mieszcząca się przy ulicy Rybackiej, została zlikwidowana w połowie 2013 roku. Potem jeszcze przez dwa lata znajdował się tam punkt przyjęć interesantów. W 2015 roku budynek został przekazany na rzecz Skarbu Państwa, a pełniący tam służbę policjanci trafili do augustowskiej komendy policji. Przywrócenia posterunku oczekiwali mieszkańcy gminy. Opinię w tej sprawie wyrażali między innymi podczas społecznych debat.
-W okresie rządów PO-PSL w latach 2008-2015 zlikwidowano w całej Polsce ponad połowę posterunków policji. Spośród 815 posterunków zostało ich tylko 397 - mówi Jarosław Zieliński, poseł na Sejm Prawa i Sprawiedliwości. -W województwie podlaskim zamkniętych zostało 17 posterunków. Bronili ich wówczas mieszkańcy, protestowali samorządowcy, ale „władza wiedziała lepiej”. Jednym z głównych postulatów podczas konsultacji społecznych na temat bezpieczeństwa, które przeprowadziliśmy po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach w 2015 roku i utworzeniu nowego rządu była potrzeba reaktywowania posterunków policji. W sumie odbyło się ponad 12 tys. spotkań w tej sprawie, w których uczestniczyło kilkaset tysięcy obywateli. Bezpieczeństwa potrzebują nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale również gmin, wsi i miasteczek. Posterunki policji, które są jej terenowymi jednostkami organizacyjnymi, są zlokalizowane w mniejszych miejscowościach niż komendy miejskie czy powiatowe. Pracujący w nich funkcjonariusze są na co dzień bliżej mieszkańców, mogą lepiej rozpoznawać istniejące zagrożenia i środowiska przestępcze. Szybciej też reagują na zaistniałe zdarzenia, bo mają do nich bliżej niż policjanci z odległych komend powiatowych. Obecność policji bliżej miejsca zamieszkania obywateli zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Nadzorując służby mundurowe jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w latach 2015-2019 głosiłem hasło, że policja powinna być „blisko ludzi i dla ludzi”. Mam satysfakcję, że zasada ta utrwaliła się w praktyce działań na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
W kwietniu, ubiegłego roku rozpoczęła się budowa nowego komisariatu, a 27 listopada tego roku został on oddany do użytku. Inwestycję przeprowadzano dzięki środkom z „Programu Modernizacji Policji na lata 2016-2020”. Jej koszt wyniósł 1.478.808 zł, a działkę pod budowę obiektu przekazał wójt gminy Sztabin.
-Budynek, w którym do 2013 roku funkcjonował komisariat nie nadawał się już do użytku. Realizując ideę przywracania posterunków policji podjęliśmy z komendantem wojewódzkim policji w Białymstoku gen. Danielem Kołnierowiczem decyzję o budowie nowego obiektu dla posterunku policji w Sztabinie -dodaje Jarosław Zieliński. -Było to możliwe dzięki środkom finansowym z Programu modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa na lata 2017-2020, którego przygotowanie i realizację jako wiceminister nadzorowałem. Obiekt został wybudowany według typowego, powtarzalnego i funkcjonalnego projektu, zapewniającego godne warunki dla policjantów i interesantów. Reaktywowany posterunek obsługuje gminę Sztabin oraz gminę Bargłów Kościelny. Zatrudnionych jest w nim sześciu funkcjonariuszy. Czterech dzielnicowych, po dwóch na gminę Sztabin i Bargłów Kościelny, jeden policjant służby kryminalnej oraz kierownik posterunku. W czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2016-2020 zostało reaktywowanych w całym kraju ponad 130 posterunków policji. Posterunek w Sztabinie jest piętnastym reaktywowanym i szóstym w naszym regionie posterunkiem zbudowanym od podstaw. Obok posterunków w Raczkach, Słobódce w gminie Szypliszki, Zaściankach, w gminie Supraśl, w Sokołach i Nowogrodzie, w budowie jest kolejny posterunek w gminie Grodzisk. Korzystając z okazji chciałbym wyrazić wdzięczność wójtowi i radzie gminy Sztabin za współpracę przy odtwarzaniu tego posterunku, a zwłaszcza za przekazanie działki pod budowę obiektu. Bezpieczeństwo jest jedną, obok zdrowia, z najważniejszych wartości, które wszyscy cenimy. Dlatego nie należy szczędzić wysiłków i żałować środków finansowych, aby ją zapewnić państwu i obywatelom.
Napisz komentarz
Komentarze