Dbał o podwyższanie kwalifikacji zawodowych pszczelarzy, przygotowując nas do egzaminów na mistrzów i czeladników przeprowadzane przez Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Był wspaniałym nauczycielem, jego metody nauczania były ogromnie owocne: filmy, pokazy multimedialne – dosłownie „zarażały” wiedzą. Opowieści o pszczołach i ich zwyczajach przeplatanych anegdotami można było słuchać bez końca.
Dzięki staraniom Pana Lecha Żmudy w dniu 07/06/2010 miód augustowski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi- jako pierwszy produkt z powiatu augustowskiego. Jest to produkt wyjątkowy, ponieważ tereny Puszczy Augustowskiej, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz okolice Kanału Augustowskiego nadają się idealnie do pozyskiwania miodów o wyjątkowych walorach smakowych i zdrowotnych, ze względu na liczne bagna, łąki i tereny leśne, które są najmniej skażone w całej Polsce. Posiadamy również własna linię pszczoły augustowskiej, która jest nierozerwalnie związana z tym miejscem i jego charakterem. W latach 70-tych Pan Lech brał udział w tworzeniu rejonu hodowli zachowawczej pszczoły linii M Augustowskiej. Miał o niej ogromną wiedzę i był bardzo mocno zaangażowany w ochronę tej leśnej pszczoły, posiadał stado współpracujące w Rejonie Zamkniętym Pszczoły Augustowskiej utrzymujące pszczoły środkowoeuropejskie.
Pan Żmuda był również organizatorem wielu projektów związanych z propagowaniem pszczelarstwa. Jednym ze sztandarowych projektów był ten z Atlasu Inicjatyw „Augustowska leśna pszczoła o ratunek woła”. Celem projektu było zwiększenie populacji tej pszczoły, poszukiwanie rozwiązań problemu ochrony ginącego gatunku pszczoły oraz zwrócenie uwagi na fakt, że ten ekotyp pszczoły jest lokalnym skarbem mającym ogromne znaczenie dla rozwoju rolnictwa i zachowania wielu gatunków roślin. W ramach tego projektu przeprowadzono 13 szkoleń w różnych miejscowościach naszego regionu, przeprowadzono spotkania w 3 szkołach samorządowych, zorganizowano konkurs dla młodzieży na napisanie krótkiego utworu literackiego o „Pszczole Augustowskiej”, opracowano 2 ulotki: „Pszczoła augustowska – lokalny skarb’’ oraz „Miód – natury cud’. Zainicjował wystawę dotyczącą Pszczoły Augustowskiej w parku przy Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie oraz współpracował przy aktualizacji ulotki promującej miód augustowski pt. "Pszczoła augustowska - lokalny skarb". Pan Lech Żmuda otrzymał najwyższe pszczelarskie odznaczenie Statuetkę pomnika Ks. Jana Dzierżonia, przyznane przez Polski Związek Pszczelarski za wieloletnią działalność na rzecz pszczelarstwa i jego popularyzację.
Pan Lech zarażał swoją pasją i pogodą ducha, był naszym autorytetem i nauczycielem, którego wszyscy mieliśmy przyjemność być uczniami.
Odejście Pana Leszka Żmudy jest ogromną i niepowetowaną stratą dla naszego koła jak i całej pszczelarskiej braci.
Z wyrazami współczucia dla Rodziny.
Za zarząd
Kinga Augustynowicz
Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Augustowie
Katarzyna Judycka
zastępca Prezesa
Napisz komentarz
Komentarze