Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 17:52
Przeczytaj koniecznie!
Reklama dotacje dla firm

Oby jak najmniej złamanych obcasów

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Haliną Poźniakowską, instruktorem, choreografem i prowadzącą od początku Zespół Tańca Ludowego „Bystry” w Augustowie.
Oby jak najmniej złamanych obcasów

18 lat to zacny jubileusz. Proszę opowiedzieć, jak doszło do powstania zespołu?

-W 2002 roku podjęłam pracę w Zespole Szkół Samorządowych, obecnie SP3, jako nauczyciel wychowania fizycznego. Ówczesny dyrektor szkoły Dariusz Szkiłądź umożliwił mi utworzenie zespołu tańca ludowego i wspierał moje pomysły. Często szalone, jak teraz na to patrzę. Było to wyzwanie niełatwe, ale jak się okazało możliwe. Na początku trzeba było zebrać grupkę dzieci, które będą chciały tańczyć coś ludowego, założyć strój ludowy i jeszcze wystąpić przed publicznością. W tym czasie w Augustowie folklor był tematem bardzo odległym i niemodnym. Na początek musiałam przemycić taniec w zajęciach z piłką, więc na zajęciach tanecznych trochę tańczyliśmy, a potem graliśmy. Po pół roku zmieniłam kolejność, czyli trochę graliśmy, a resztę tańczyliśmy. Już w marcu 2003 roku pierwszy raz wystąpiliśmy w Suwałkach na Marzeńtańcach. Tam złapaliśmy wiatr w żagle, wiele pochwał i nagrody. A potem to już tak poszło, wyjazdy na wspólne warsztaty szczególnie do Goniądza i Dowspudy złączyły grupę w jedność, a wspólne pasje, czyli taniec zaczął dawać niesamowitą satysfakcję zarówno mi jak też i dzieciom. Kiedy wygraliśmy Złotą Muszelkę Wigier w 2005 roku na Międzynarodowym Festiwalu „Muszelki Wigier”, uwierzyłam w siebie, że chyba coś tam potrafię w życiu robić, młodzi tancerze zauważyli, że nie odbiegają niczym od innych zespołów. Od początku istnienia zespołu pełnię w nim wiele funkcji -choreografa, instruktora, garderobianej, piszę oferty i wnioski na pozyskiwanie funduszy na stroje, warsztaty i wyjazdy, jestem opiekunem lub kierownikiem wyjazdów. Oprócz prowadzenia kapeli zajmuję się wszystkim co jest związane z ZTL „Bystry”. Moją prawą ręką jest Emil Kulbacki, który prowadzi kapelę i wokal. Praca bez niego na pewno nie miałaby tak dużych osiągnięć.

Muzyka ludowa i taniec nie są zbyt popularne wśród młodzieży. Jak się pani udało zachęcić dzieci do tego, by zaangażowały się w taniec?

- Uważam, że dzieci jak i młodzież muszą najpierw chcieć coś robić, potem ważnym ogniwem są rodzice, którzy wspierają i zachęcają swoje pociechy, cieszą się z ich występów i je przeżywają. Mam zasadę, żeby się coś w życiu udało trzeba pracować, trzeba oddać część siebie innym, trzeba pokazać, że to co robię, to robię dla dobra innych z miłością i oddaniem. Korzyści jakie mają członkowie „Bystrego” są niezliczone. Młody człowiek nie zwraca tak bardzo uwagi na tradycje, folklor, uważa: idę tam gdzie się dobrze czuję, gdzie jestem lubiany, gdzie wyjadę, co zobaczę. Wyjazdy na festiwale krajowe, zagraniczne, udziały w warsztatach, programach unijnych, takie jak projekty Erasmus+, to jest największy motor bycia w zespole, a jak się jeszcze ludziom podobają i są oklaskiwane nasze występy to jest cel, do którego młody człowiek nawet nieświadomie dąży. Muszę tutaj wspomnieć o tym, że największym moim osiągnięciem jest to, iż członkowie zespołu, kiedy idą w stroju ludowym są dumni i pewni siebie i że taniec ludowy jest wartościowy zarówno dla młodych jak i starszych.

Gwara augustowska jak i same tańce, nie mówiąc o strojach były chyba zapomniane przez społeczeństwo. Musiała pani wykonać dużą pracę etnograficzną. Jak ten proces przebiegał?

-Trochę czasu na to poświęciłam. Byłam wychowana na wsi, z gwarą miałam do czynienia w dzieciństwie, może nie aż taką całościową, ale pojedyncze słowa wplatam do dziś, zresztą świadomie. Byłam na wielu wykładach pana Jana Bacewicza, autora książki „Gwara i kuchnia Suwalszczyzny”. Skoro „Bystry” dba o folklor Augustowszczyzny to dbanie o gwarę jest naszym elementem składowym. Odnośnie stroju augustowskiego było trochę trudniej. Na początek poszukiwałam u Oskara Kolberga, polskiego folklorysty, później w regionalnym Ośrodku Kultury w Suwałkach i w Muzeum Ziemi Augustowskiej. Jednak nie mogłam sama podjąć decyzji bardzo ważnej z punktu widzenia autentyczności stroju. W 2005 roku zwróciłam się do Muzeum Etnograficznego w Warszawie i spotkałam tam pasjonatkę folkloru Starszą Kustosz NME, Panią Jadwigę Koszutską, która podjęła się opracowania miejskiego augustowskiego stroju z przełomu XIX i XX wieku. Strój ludowy damski jest ubogi, ale bardzo szykowny, natomiast męski bardzo elegancki. Nie można tutaj zapomnieć o dużym wsparciu Dariusza Szkiłądzia i Towarzystwa Młodego Krechowiaka.

W ciągu 18 lat istnienia przez zespół przewinęły się całe pokolenia tancerzy i muzyków. Czy pamięta pani, ile osób występowało od początku istnienia zespołu?

-Nie jestem w stanie określić, ile to było osób. Niektórzy w zespole byli dwa trzy lata, potem przenosili się do innych gimnazjów i karierę w „Bystrym” musieli zakończyć. Niektórzy byli z nami nawet 10 lat. Od 2016 roku, kiedy to zaczęliśmy działać nie tylko w samej szkole i przy Towarzystwie Młodego Krechowiaka, ale także w Augustowskich Placówkach Kultury, możemy skupiać artystów nieco starszych niż uczniowie. Dzięki temu tancerze mogą być z nami do ukończenia 20 roku życia. Tak po listach na wyjazdy, które niedawno przeszukałam było ok.700 osób licząc małe, średnie i dorosłe grupy.

Zespół w trakcie swojej działalności stał się bardzo znany. Jesteście laureatami i zwycięzcami wielu prestiżowych festiwali. Czy pamięta pani taki pierwszy, najważniejszy sukces?

-Każdy festiwal jest bardzo ważny, każdy laur i nagroda cieszą. Jednak zdobycie w 2013 roku prestiżowego tytułu „Najlepsi z Najlepszych” w Bułgarii na Międzynarodowym Festiwalu „BAŁKAN FOLK” otworzył nam wrota na festiwale o dużej randze artystycznej. W chwili obecnej nie musimy martwić się, jak wyjechać na festiwal. Po prostu Zespół „Bystry” jest zapraszany na festiwale międzynarodowe sponsorowane przez organizatorów. Uważam, że to jest sukces bardzo duży zarówno dla zespołu jak też i dla jego członków.

Z ilu grup i jakich składa się obecnie „Bystry”?

-Obecnie w zespole działają trzy grupy. Najstarsza reprezentacyjna wraz z kapelą, które działają przy Augustowskich Placówkach Kultury. Grupa średnia i skupiająca małe dzieci funkcjonuje w Szkole Podstawowej Nr 3. W sumie zespół skupia teraz 67 osób.

Zespół skończył 18 lat. Serdecznie gratulujemy i składamy najserdeczniejsze życzenia. A właśnie, czego życzyć zespołowi w związku z wejściem w dojrzałość?

-Wytrwania, pokory, sukcesów, zdrowia i radosnych dni, szczęśliwych wyjazdów i powrotów z festiwali, jak najmniej „złamanych obcasów”, tak mówimy w zespole i dużo życzliwych osób wokół nas każdego dnia. Na koniec serdecznie dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które w ciągu tych 18 lat nas wpierały i wspierają, zarówno finansowo jak i duchowo (szczególnie mnie J). Największe ukłony składam rodzicom za ich wytrwałość, dbanie o rozwój swoich dzieci, prasowanie i pranie strojów, naprawianie butów, wożenie na próby, wspieranie, podziwianie występów, jednym słowem za każdy włożony wkład w działalność „Bystrego”.

Tego więc życzymy i dziękujemy za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama