Ponad rok temu w naszym mieście zainaugurowano program społeczny pod znamienną nazwą „Augustów bez barier”. Głównym celem programu była pomoc osobom niepełnosprawnym w ich codziennej egzystencji. Dwanaście miesięcy temu na konferencji prasowej słyszeliśmy, że w Augustowie było jeszcze ok. 100 przejść dla pieszych, przy których wysokość krawężnika uniemożliwiała swobodne poruszanie się mieszkańcom na wózkach inwalidzkich. Po roku od tych informacji sytuacja faktycznie uległa widocznej poprawie. Innym celem programu było m.in. utworzenie lokalu dla organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawnie i zwiększenie finansowania tych podmiotów, uruchomienie mieszkań chronionych i wspomaganych, gdzie w godnych warunkach mogą przebywać osoby z niepełnosprawnością. Na początku września bieżącego roku władze miasta poinformowały o rozszerzeniu programu. Przed magistratem ustawiono ciekawą instalację. Czerwone serce jest symbolem serca wszystkich mieszkańców, którzy pomagają potrzebującym dzieciom. Szczegóły omówił burmistrz Mirosław Karolczuk.
-Wśród ogromnych inwestycji, jakie realizuje miasto są przedsięwzięcia o mniejszym wysiłku finansowym. Natomiast ich znaczenie często jest takie same, albo porównywalne do wielkich inwestycji. Dziś przykładem takiego przedsięwzięcia jest serce, które symbolizuje nam serce mieszkańców Augustowa. Chcemy rozszerzyć nasz program „Augustów bez barier”. W jego ramach ponad sto przejść dla pieszych przy miejskich ulicach usprawniono tak, aby były one wygodne. Odpowiednim instytucjom został przekazany sprzęt rehabilitacyjny, uruchomiliśmy mieszkania chronione i chcemy uruchomić kolejne. Zwiększyliśmy również dotację dla NGO-sów, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Uzupełniamy nasz program o kolejny punkt. Jest to serce od mieszkańców dla mieszkańców. Dzięki temu pojemnikowi każdy będzie mógł pomagać potrzebującym, wrzucając nakrętki od napojów. One posłużą później szlachetnym celom –powiedział na konferencji prasowej 4 września, burmistrz M. Karolczuk.
Burmistrz dał przykład i symbolicznie wsypał do pojemnika pierwsze nakrętki, aby zachęcić do tego wszystkich augustowian. Mirosław Karolczuk wyraził też nadzieję, że serce będzie musiało być bardzo często opróżniane. Obecny na spotkaniu Michał Kotarski z urzędu miasta dodał, że dzięki takiej inicjatywie podopieczni stowarzyszenia „Razem osiągniemy cel” będą mogli uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych. Kotarski zauważył, że akcja ma również na względzie promowanie postaw ekologicznych związanych z segregowaniem odpadów. W jego ocenie podobne instalacje do tej spod urzędu mogą pojawić się także w innych punktach miasta.
*Artykuł ukazał się w 36/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".
Napisz komentarz
Komentarze