Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 19:33
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Radni hamują rozwój Augustowa

Podziel się
Oceń

Rządzący Augustowem są hamulcowymi rozwoju miasta. Tak twierdzi radny opozycji. Chodzi o 400 nowych miejsc pracy w Augustowie. Ich powstanie jest obecnie zablokowane. Wydaje się, że zdjęcie blokady jest dość proste, brakuje jednak woli politycznej.
Radni hamują rozwój Augustowa
Sesja rady miejskiej w Augustowie

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Dwie opłaty adiacenckie

W Augustowie funkcjonują dwa rodzaje opłaty adiacenckiej. Uchwaliło je w 2015 roku ugrupowanie Nasze Miasto, mające wówczas większość w radzie miejskiej. Pierwsza opłata dotyczy wzrostu wartości nieruchomości z tytułu remontu ulicy, budowy chodników, przebudowy sieci wodociągowej, etc. Druga jest związana ze wzrostem wartości nieruchomości ze względu na jej podział.

Od początku największe kontrowersje budziło różnicowanie stawki opłaty dla mieszkańców poszczególnych ulic. Właściciele posesji należący do tzw. komitetów budowy ulic i dokładający do remontu drogi 1500 zł, byli objęci 1% stawką opłaty adiacenckiej. Stawka właścicieli niezrzeszonych w komitetach wynosiła 50%. Mieszkańcy sprzedający działkę, której wartość po modernizacji ulicy wzrosła, musieli wnieść do miasta sowitą opłatę. Uchwałę rady miejskiej zaskarżył prokurator regionalny, który zwrócił uwagę na nierówne traktowanie mieszkańców. Ponad rok temu rada miejska obecnej kadencji obniżyła stawkę opłaty adiacenckiej za wzrost wartości nieruchomości z tytułu nowej infrastruktury do 1% dla wszystkich mieszkańców.

Druga opłata, związana ze wzrostem wartości nieruchomości ze względu na jej podział, istnieje do dzisiaj. Jeżeli właściciel podzieli działkę na części i dzięki temu wzrośnie jej wartość, to podczas sprzedaży miasto nakłada na sprzedającego 30% opłatę. Na taką rzeczywistość skarżą się mieszkańcy Augustowa. Część osób podkreśla, że w wielu sytuacjach chodzi o ojcowiznę, do której miasto nigdy nie dołożyło ani złotówki. W kuluarach można usłyszeć, że jest to ściąganie haraczu. Augustowianie oraz przedsiębiorcy muszą się bardzo długo zastanowić, czy sprzedaż im się opłaca. Skutkiem jest poczucie niesprawiedliwości.

Opozycja dąży do zmiany uchwały

Przewodniczący augustowskiego PiS Marcin Kleczkowski podkreśla, że opłata wynikająca z podziału nieruchomości prowadzi do zastoju gospodarczego miasta. Na niektórych działkach, które mogłyby zostać zagospodarowane, dzisiaj rosną krzaki, bo właściciele nie chcą się ich pozbywać ze strachu przed opłatą. M. Kleczkowski uważa, że rada miejska popełniła błąd, gdy nie zajęła się sprawą przed rokiem. Jego zdaniem było to wynikiem niedopatrzenia i trzeba tę sprawą jak najszybciej naprawić. W opinii lidera PiS mieszkańcy są słusznie oburzeni faktem, że miasto wyciąga rękę po nieswoje pieniądze.

Na ostatniej sesji rady miejskiej 30 lipca grupa opozycyjnych radnych złożyła wniosek, aby w porządku obrad znalazła się uchwała zakładająca określenie stawki opłaty adiacenckiej za podział działki na poziomie 1%. Projekt nie wszedł do porządku obrad, bo 10 radnych koalicji rządzącej (Nasze Miasto i grupa radnych PiS) było przeciw i 1 (Mirosław Chudecki) wstrzymał się od głosu. Za projektem głosowało 9 radnych opozycji (cała Koalicja Obywatelska oraz radni PiS Marcin Kleczkowski, Tomasz Miklas i Aleksandra Sigillewska). Smaczku dodaje fakt, że Kleczkowskiemu uniemożliwiono odczytanie uzasadnienia do projektu uchwały. Już po sesji dowiedzieliśmy się, że uchwała o 1 procentowej opłacie mogła pomóc nie tylko zwykłym mieszkańcom. Chodzi o możliwość rozbudowy największego zakładu pracy w mieście i o nowe miejsca pracy. Obowiązujące zapisy uchwały blokują bowiem rozwój przedsiębiorstwa BAT.

Pracownicy BAT przeciw

Radny Kleczkowski w rozmowie z naszą gazetą poinformował, że w 2017 roku firma British American Tobacco zdecydowała, o rozbudowie fabryki w Augustowie i rozwijaniu w naszym mieście nowych technologii. Augustów posiada sporo atutów, jednak ograniczeniem Augustowa jest brak miejsca na wybudowanie nowych hal produkcyjnych. Kleczkowski poruszył tę sprawę w rozmowie z ówczesnym wicepremierem Mateuszem Morawieckim, którego zainteresował ten temat. Pojawiły się możliwości rozwoju. BAT musiało pozyskać na inwestycję kilka hektarów lasu nieopodal fabryki. Kleczkowski mówi, że nie było to proste zadanie, gdyż obszar ten leży w strefie uzdrowiskowej. W tej kwestii w Ministerstwie Środowiska rozmowy prowadził m.in. były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, sporo wysiłku włożył sam Kleczkowski. Wydawało się, że sprawa zakończyła się sukcesem, ponieważ Ministerstwo Środowiska wyraziło zgodę na inwestycję. Z informacji radnego PiS wynika, że BAT potrzebuje 4 hektarów lasu w celu wybudowania hali. W poprzedniej kadencji rozpoczęto prace nad uchwaleniem w tym miejscu nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan przyjęto w bieżącej kadencji rady miasta.

-Przedstawiciele Naszego Miasta wymyślili, że skoro BAT potrzebuje 4 ha lasu na rozwój, to można zmienić plan zagospodarowania przestrzennego tak, aby miasto także mogło pozyskać od Lasów Państwowych 4 ha na swoje cele. Radni Naszego Miasta nie konsultowali szerzej tej sprawy z innymi środowiskami w radzie i nikt z nas do końca nie wiedział, czym to będzie skutkowało. Zmieniając plan miejscowy nie do końca świadomie podjęliśmy uchwałę, że zmiana obejmuje aż 8 hektarów, tj. 4 ha na działalność przemysłową i 4 ha np. na cele rekreacyjne. W kwietniu 2019 roku rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wspierania działań BAT w Augustowie. Przykładem była zmiana planu miejscowego -przekazał M. Kleczkowski.

-Zakupienie działki pod inwestycję przez BAT wiąże się z długim procesem. Trzeba odlesić 8 ha w Puszczy Augustowskiej- powiedział M. Kleczkowski. -Nie byłoby problemów, gdyby całe 8 ha miało kupić BAT. Ale ze względu na fakt, że miasto ma pozyskać 4 ha, Lasy Państwowe muszą dokonać podziału działki. Tu pojawia się temat opłaty adiacenckiej związanej z podziałem 8 hektarowej działki. Lasy Państwowe musiałyby zapłacić miastu opłatę w wysokości ok. 80 tys. zł. Myślę, że Skarb Państwa reprezentowany przez Lasy Państwowe nie powinien ponosić ciężaru z tego tytułu, dlatego uważam, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby miasto podjęło uchwałę o 1 procentowej stawce tej opłaty dla wszystkich. Złożyliśmy taki projekt do porządku obrad na sesji 30 lipca. Projekt tej uchwały nie został przyjęty do porządku głosami radnych koalicji rządzącej, w tym też pracowników BAT. Pod znakiem zapytania stoi interes zwykłych mieszkańców i rozwój fabryki oraz powstanie 400 nowych miejsc pracy.

Kleczkowski twierdzi, że opisana przez niego historia dyskwalifikuje obecnych decydentów w radzie miejskiej, którzy okazują się hamulcowymi rozwoju Augustowa. Między bajki można włożyć zapowiedzi o rychłym powstaniu nowych miejsc pracy w strefie aktywności gospodarczej. Natomiast wspierać należy przedsiębiorstwa dające realne korzyści mieszkańcom. Inaczej pojawi się ryzyko, że przeniosą siedzibę do innego miasta lub państwa.

Należy skupiać się na potrzebach wszystkich

Spytaliśmy Dariusza Ostapowicza, przewodniczącego komisji rozwoju, dlaczego głosował przeciw projektowi uchwały, zmniejszającej stawkę z 30% do 1% opłaty za podział nieruchomości. Radny usprawiedliwia decyzję tym, że uchwała nie była wcześniej przedstawiona i skonsultowana, ale chciano wprowadzić ją spontanicznie. Jego zdaniem niektórzy radni opozycyjni chcą przypodobać się konkretnym osobom i grupom nie kierując się dobrem całego społeczeństwa Augustowa. Ostapowicz uważa, że są w radzie miejskiej osoby, które chciałyby wykorzystać wszystkie zasoby budżetu miasta i jednocześnie maksymalnie pozbawić go wpływów. W ocenie przewodniczącego komisji rozwoju radni muszą skupiać się na potrzebach wszystkich mieszkańców, dlatego pobór opłaty adiacenckiej ze względu na wzrost wartości nieruchomości jest uzasadniony. D. Ostapowicz podkreśla, że wpływy z opłaty są wykorzystywane na dalszy rozwój infrastruktury miasta, co daje korzyści.

-Dotychczasowe działania władz, radnych i członków komisji rozwoju sprowadzały się do tego, aby wspierać działalność BAT. Wszystkie prośby kierowane do rady zostały pozytywnie rozpatrzone. Obecnie przedstawiciele firmy nie zwracali się do nas o podjęcie jakichkolwiek kroków. Z tego, co wiem BAT nie życzy sobie, żeby dyskutować na ich temat na forum rady. Jeżeli zwrócą się z prośbą do miasta, to będziemy ich wspierać –skomentował D. Ostapowicz.

Lasy Państwowe odnoszą się do sprawy

Chcieliśmy uzyskać też komentarz ze strony BAT, ale firma nie chce komentować tej sprawy. Natomiast uzyskaliśmy komentarz Lasów Państwowych. Wojciech Szostak, augustowski nadleśniczy, powiedział, że na chwilę obecną stanowisko w sprawie ewentualnej sprzedaży lasu przez Nadleśnictwo Augustów nie zostało podjęte, między innymi ze względu na brak wyodrębnienia działek, których sprzedaż miałaby dotyczyć. Wyodrębnienie działek przeznaczonych do sprzedaży nastąpiłoby w wyniku podziału dwóch większych działek leśnych. Podział tych nieruchomości wiązałby się z naliczeniem opłaty adiacenckiej w wysokości 30% wzrostu wartości nieruchomości wynikającej z jej podziału, niezależnie od tego czy byłyby sprzedane czy też nie. Szacowany koszt opłaty adiacenckiej wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Obniżenie wysokości opłaty adiacenckiej do minimalnej wysokości pozwoliłoby na dokonanie podziału działek bez ponoszenia kilkudziesięciotysięcznych kosztów. Tym samym, wykonany zostałby jeden z warunków umożliwiających określenie stanowiska przez Lasy Państwowe w zakresie sprzedaży przedmiotowego lasu.

-Według mojej oceny działania na rzecz obniżenia opłaty adiacenckiej miałyby pozytywny wpływ na rozwój miasta nie tylko z punktu widzenia rozwoju największych zakładów w Augustowie, ale również na budownictwo mieszkaniowe i inne branże ze względu na to, że opłata adiacencka w obecnej wysokości zniechęca właścicieli nieruchomości do ich podziałów z obawy przed nieuchronnością jej naliczenia, co ogranicza podaż działek budowlanych i inwestycyjnych w naszym mieście -powiedział nam Wojciech Szostak. -Jednocześnie zaznaczam, że ewentualna sprzedaż lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych następuje w drodze przetargu publicznego.

-Jako mieszkaniec Augustowa uważam, że rozwój przedsiębiorstw dużych, średnich jak i małych jest niezwykle ważny z punktu widzenia mieszkańców miasta- powiedział dalej W. Szostak. -Rozwój ten musi iść w parze z bezpieczeństwem środowiska i ekosystemów leśnych. W pierwszej kolejności do rozbudowy firm konieczne jest wykorzystywanie terenów ściśle do tego przeznaczonych np. strefa ekonomiczna, następnie z wykorzystaniem innych dostępnych terenów nieleśnych, a w ostateczności, kiedy wszelkie inne alternatywne rozwiązania okazały się być nie do przyjęcia, a cele społeczne i gospodarcze są ważne, zastanawiać się nad lokowaniem przedsiębiorstw na terenach leśnych. Rozbudowa fabryk na obszarach leśnych wiąże się z koniecznością trwałego ich wylesienia, co winno być zawsze ograniczone do absolutnego minimum. W zrównoważonej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe powierzchnie po wyciętych drzewach są niezwłocznie odsadzane nowymi pokoleniami drzew i nie występuje trwałe wylesianie.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Obawiam się, że klika "Ich Miasta" załapała iż po wygranej Pana Rafała wiele się zmieni i skończy się zapewne Eldorado. Dlatego też próbować będą zapewne zawłaszczyć pewne dobra miejskie za symboliczną złotówkę. Tu bym prędzej widział paluchy Jockeya lipskiego lub Szejka naftowego. Przy okazji wyrażam skruchę za nieprzychylne słowa wobec byłego Burmistrza i Posła oraz snuję nadzieję na pewne i skuteczne reakcje zgodne z planami Premiera, ale już po zmianie w Pałacu Prezydenckim..Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:11Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie inaczej, rozrośnie się tam osiedle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 16:21Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkoły
Reklama