Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 17:05
Reklama

Chodzi o rozwój

Podziel się
Oceń

Felieton radnej Aleksandry Sigillewskiej.
Chodzi o rozwój
Radna Aleksandra Sigillewska

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Dyskusje o inwestycjach wielokrotnie toczyły się na sesjach Rady Miejskiej w Augustowie. Kluczową kwestią, która pojawiła się w dyskusji było pojęcie „inwestycji prorozwojowych”, którego to pojęcia wielu radnych zdawało się nie rozumieć i chyba niestety nadal nie rozumie. Piszę „nie rozumie”, obserwując co dzieje się w Augustowie, a także w innych, kiedyś podobnych do Augustowa, turystycznych miastach, które obecnie mocno nas pod wieloma względami wyprzedzają. Odnoszę niestety wrażenie, że dla niektórych jedyną miarą rozwoju i postępu cywilizacyjnego jest ilość metrów wylanego asfaltu.

Wyjaśnienie tego pojęcia jest niezwykle ważne dla zrozumienia, które inwestycje generują rozwój miasta, a które nie. A rozwój miasta to przede wszystkim rosnące dochody, praca dla mieszkańców, a także zapobieganie depopulacji czyli wyludnianiu się miasta.

Wielkość inwestycji jest kluczowa dla rozwoju każdego miasta. Dla mieszkańców ważna jest także atrakcyjność miasta, a więc jakość inwestycji. Atrakcyjność miasta, czyli możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu. Co oznacza jakość inwestycji?

Inwestycja składa się z dwóch etapów: etapu budowy i etapu użytkowania. Mądra i dobra jakościowo inwestycja generuje dochody i dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców. A zła inwestycja generuje wyłącznie koszty. Zła inwestycja to taka, która po wybudowaniu na utrzymanie wyciąga co roku pieniądze z kieszeni mieszkańców. Trzeba patrzeć głównie na to, co oferuje nam etap użytkowania inwestycji.

Czy takie inwestycje, które generują dochody dla miasta i nowe miejsca pracy w ostatnich 5 latach powstały w Augustowie?

Myśląc o inwestycjach i inwestorach od razu przychodzi nam na myśl strefa aktywności gospodarczej. Uroczyste otwarcie augustowskiej Strefy Aktywności Gospodarczej nastąpiło 5 lutego 2018.

Na stronie internetowej UM możemy przeczytać że: „Uzbrojone tereny inwestycyjne z dogodnymi warunkami do inwestowania w formie zwolnień podatkowych, zlokalizowane w atrakcyjnym miejscu, dają realną szansę na rozwój gospodarczy Augustowa”.

Niestety po upływie 2,5 roku od otwarcia strefy wiemy, że nie powstały w niej póki co żadne miejsca pracy. Na interpelację radnej Izabeli Piaseckiej z dnia 16 czerwca z pytaniem o liczbę powstałych miejsc pracy w strefie burmistrz nie udzielił konkretnej odpowiedzi. Gdzie są inwestorzy? Dlaczego się nie udało? Każdy kto trochę podróżuje po Polsce, zna doskonale odpowiedź. Położenie z dala od rozwiniętej infrastruktury drogowej (dróg ekspresowych i autostrad) i kolejowej, bardzo niska gęstość zaludnienia i związany z nią brak wykwalifikowanych kadr oraz położenie geograficzne są tu decydującymi czynnikami. Młodzi ludzie momentalnie po ukończeniu szkoły średniej wyjeżdżają z Augustowa do większych ośrodków.

Warto porzucić złudne nadzieje, że Augustów stanie się miastem przemysłowym –to nie ma szansy się wydarzyć. Wielcy inwestorzy przemysłowi czy logistyczni nie będą do nas walić drzwiami i oknami –po prostu mają do dyspozycji setki o wiele bardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania. Stawiać należy na inwestycje turystyczne i uzdrowiskowe generujące rozwój miasta –tu leży nasz atut i mocna strona, której niewykorzystanie jest po prostu grzechem. Prochu nie trzeba wymyślać. Wystarczy obserwować i z dumą wzorować się na innych, którym się to udaje.

Kilka przykładów działań z nie tak odległych od nas samorządów:

Mikołajki –budowa promenady obejmującej prawie dwa kilometry nabrzeża. Jest ona nowoczesnym miejscem do cumowania i odpoczynku, posiadającym wiele udogodnień dla motorowodniaków i żeglarzy: kawiarenki, ławki, zadaszenia, sanitariaty i mini-plaża. Zmienia zupełnie oblicze miasteczka.

 

Giżycko -Na Jeziorze Niegocin zrealizowany zostanie projekt "Wodnego Świata", którego częścią będzie restauracja, w której swoje udziały ma Robert Lewandowski.

Gołdap -Budowa Zakładu Przyrodoleczniczego wraz z rozbudową Promenady Zdrojowej w Uzdrowisku Gołdap”.

 

Iława -zagospodarowanie brzegów rzeki Iławki i jeziora Iławskiego. W skład projektu wchodzi budowa ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej wzdłuż rzeki Iławki w kierunku jeziora Iławskiego oraz zagospodarowanie tzw. Wyspy Młyńskiej, czyli terenu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Młyna przy ulicy Kościuszki/Ostródzkiej, gdzie według planów ma powstać aleja pamięci, pergola z fontanną, zabawki integracyjne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, mała siłownia dla seniorów, zestaw trampolin, wieża do wspinania ze zjeżdżalnią oraz miejsce do odpoczynku. Także wzdłuż ścieżki na jej dalszym odcinku planuje się kolejną strefę rekreacji, zabawy i wypoczynku, w tym plac zabaw na łące, siłownię zewnętrzną, czy miejsce spotkań przy grillu.

Zagospodarowanie lasu miejskiego. Ten projekt polega na przywróceniu laskowi funkcji rekreacyjnej, jaką pełnił on w latach przedwojennych. Leśny tor do grawitacyjnej jazdy na rowerze, ścieżki spacerowe i edukacyjne, taras widokowy, hamaki -to elementy składowe tego pomysłu.

 

Lidzbark Warmiński -w 2020 roku w Lidzbarku Warmińskim stanie tężnia solankowa. Będzie wysoka na ponad 6 metrów, wykonana z drewna sosnowego i wypełniona tarniną. W dolnej części będzie basen z wodą solankową. W górnej taras widokowy, ale pierwszy etap inwestycji to nie tylko ten obiekt. Będą tu też promenady i plac zabaw.

 

Budowa w Ostródzie 4 gwiazdkowego hotelu Radisson Blu nad Jeziorem Drwęckim z aquaparkiem, SPA o powierzchni 400 m kw. i częścią konferencyjną na tysiąc osób lub w Iławie 5 gwiazdkowego luksusowego hotelu Grand Hotel Tiffi nad Jeziorakiem generować będzie kilkaset miejsc pracy a przez to dochody dla miasta w podatkach. Przyciągnie też do tych miejscowości zamożniejszych turystów, mających wysokie oczekiwania względem bazy noclegowej i usług SPA oraz wygeneruje ruch turystyczny także poza miesiącami letnimi.

 

Wyżej wymienione inwestycje niewątpliwie spowodują napływ turystów, kuracjuszy, którzy zostawią swoje pieniądze w kawiarniach, restauracjach, lodziarniach, hotelach, butikach, galeriach itd.

Konkurencja i walka o turystów jest zaciekła. Mamy w Polsce mnóstwo turystycznych regionów -miejscowości nadmorskie, górskie, uzdrowiska, bardzo popularne Kaszuby. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa Polacy wybrali urlop w kraju. Jeśli za rok będzie można wyjeżdżać za granicę może nastąpić odbicie i bardzo dużo osób wybierze wakacje poza Polską. Czy Augustów będzie miał, czym przyciągnąć coraz bardziej wymagających turystów?

Burmistrz wraz z grupą swoich radnymi przyjął bardzo jednokierunkową strategię inwestycji miejskich, jako absolutny priorytet przyjęto tylko i wyłącznie budowę peryferyjnych ulic, co uważam za wielki błąd. Jeżeli to podejście nie zmieni się możliwie szybko, za ten błąd za kilka lat zapłacimy my wszyscy, przedsiębiorcy w branży turystycznej oraz mieszkańcy, których miasto postrzegane będzie jako coraz mniej atrakcyjny zaścianek i skansen. Samymi ulicami miasto nie przyciągnie ani inwestorów ani młodych ludzi, którzy gotowi byliby z Augustowem związać swoje życie. Depopulacja postępuje, a to już jest pierwszy niepokojący sygnał. Potrzeba nam zmiany myślenia i priorytetów, potrzeba nam przełomu i mądrych, ambitnych inwestycji (tzw. game changerów), które pozwolą nam gonić uciekający do przodu świat lub przynajmniej nie pozwolą mu oddalić się na dystans, którego już nigdy nie da się nadrobić.

 

Aleksandra Sigillewska


Napisz komentarz

Komentarze

Bombalina 29.08.2020 18:26
Zgadzam się z tym co napisała Pani radna Sigillewska. Niestety młodzi ludzie wybierają inne miejsca do życia. W naszym mieście nie ma dla nich żadnych perspektyw. Ulice są ważne, ale to nie wszystko.

ZERO 29.08.2020 08:58
Jedyną chyba inwestycją prorozwojową w ciągu ostatnich kilku lat jest rozbudowa sanatorium BiaVita. Oczywiście to prywatny podmiot. Natomiast prorozwojowych inwestycji zrealizowanych przez miasto nie ma żadnych. Nie powstało nic co podmiosłoby atrakcyjność miasta dla turystów oraz mieszkańców. Mozna powiedzieć że wręcz przeciwnie. Brak nawet modernizacji basenu, biblioteki, atol się zaraz zawali. Trudno teraz znaleźć takie miasto w Polsce, które się nie zmienia wizualnie jak Augustów.

ojszczana klapa 29.08.2020 21:32
Powiedzmy sobie wprost, to miasto jest po prostu brzydkie. Ubożuchne architektonicznie, co wynika niestety z uwarunkowań historycznych, przede wszystkim posiada wręcz zapyziałe i zaniedbane centrum, z czym niestety od lat nic się nie robi. Podróżuję trochę po Polsce i muszę przyznać, że w porównaniu do podobnej wielkości miejscowości, Augustów prezentuje się jak zaniedbana, rozrośnięta wieś, nawet jak na standardy Podlasia jest słabo. Brak oczywiście wizji jakiejkolwiek rewitalizacji centrum, a można by przecież próbować nawet z tej bidniutkiej miejskiej tkanki uczynić coś atrakcyjnego. Jedyne sensowne inwestycje w centrum to wymęczone remonty 3 maja i WP, które nieco ograniczyły walący po oczach poziom brzydoty. I na nic więcej za tej władzy bym nie liczył.

C 28.08.2020 21:54
Moim zdaniem prorozwojowa jest instrukcja karmienia ptactwa , trzeba to zrobić.

Niedoim Marnotrawny 28.08.2020 23:11
Twoje zdanie niedoimie marnotrawny możesz wsadzić sobie w....

Dumny 29.08.2020 09:06
nie denerwuj się... jeszcze 3 lata tej kadencji, 5 lat następnej (szkoda że nie można więcej) i starajcie się zdobyć większość i pokazać inną jakość... Przez 8 w/w lat jest to NIEMOŻLIWE!!!!!! Mieszkańcy widzą zmiany, inwestycje i podejście do pracy. A wiadomo, że jeszcze się nie urodził , co by wszystkim dogodził. .... Kilkunastu sfrustrowanych ludzi i ich wpisy na forum tego nie zmieni .

Jasnowidz 30.08.2020 07:40
Obyś się nie zdziwił. Pycha kroczy przed upadkiem. A ty jesteś pyszny nie dumny

Winter is coming 01.09.2020 09:24
,,5 lat następnej (szkoda że nie można więcej)" To tak dla przypomnienia. W poprzedniej kadencji mieliście 12 radnych i samodzielne rządy. W tej kadencji macie jeżeli się nie mylę 6 radnych i potrzebny wam był koalicjant aby mieć władzę , spadek o 50 procent. To jak mniemam po następnych wyborach zostanie was może trzech i zmieni to wielu z flustrowanych mieszkańców i niezadowolonych. Ja osobiście mam nadzieję że nadal będziecie stosowali politykę ciętych odpowiedzi, jedynej słusznej prawdy, straszenia sądami, wyrzucania ludzi z pracy , podwyżki, czystość, zagospodarowania terenów miejskich prywatnymi interesami zmieniając w ekspresowym tempie plan zagospodarowania przestrzennego tak aby mieszkańcy utracili dostęp do jeziora, sprzedażą wszystkiego co jest nie wygodne , pompowania kasy w nowy UM i bazę kajakarzy no i oczywiście cieszy mnie fakt że państwo radni mogą podziwiać ze swoich okien nowe ulice z chodnikami o sposobie prowadzeniu posiedzeń rady miasta z czystej przyzwoitości nie wspomnę. Można wymieniać bez końca. Same sukcesy pod hasłem,, Augustów to jego mieszkańcy,,

Jui 01.09.2020 10:11
To prawda.

Lola 01.09.2020 10:51
Zrobili podział miasta na strefy i otrąbili wielki sukces. A ja pytam: co dalej z tego wynikło? Wielkie NIC.

gorsze, coraz gorsze 01.09.2020 10:58
O tak mieszkańcy widzą zmiany ale na gorsze. Kiedy następne podwyżki? czekamy

proces postępuje 29.08.2020 09:02
Wypowiedź w stylu Mirosława I -go. Stał się ostatnio bardzo złośliwy i w ten prymitywny sposób chce przykryć brak argumentów.

anty_rozwój 29.08.2020 14:17
Jedyna prorozwojowa inwestycja w Augustowie w ciągu ostatnich 5 lat to rozbudowa sanatorium ale to prywatny właściciel. Natomiast żadnych inwestycji prorozwojowych nie zrobiło miasto. Całkowitym zaprzeczeniem dobrej inwestycji jest baza kajakarzy, która prawie nikomu nie służy a generuje bardzo duże koszty.

Wizjoner 28.08.2020 07:09
Tak. Tak. Tylko Pani Ola. To ona powinna przejąć władzę w naszym mieście. Ona sprowadzi do Augustowa nie tylko Lewandowskiego, ale na pewno też Gołotę, Kubicę, Gortata a może nawet króla Jordanii, którzy w Augustowie będą inwestować miliony dolarów w bazę turystyczną.

Czaplin z Suwałk 28.08.2020 08:47
... I wyprowadzić z Augustowa suwalki

Kłamca, kłamca 28.08.2020 09:37
Przynajmniej mówi prawdę i jest o niebo osobą kompetentną od co nie których samozwańczych liderów ponad partyjnych.

Lot 27.08.2020 21:43
To dzial fantasy?

Derak- Zdrój 28.08.2020 11:40
Dla Ciebie to dział fantasy a dla innych miast normalność. Może jesteś w jedenastce rządzących tym miastem? To zastanów się jaki rozwój miastu daje polewanie małych uliczek przy domkach jednorodzinnych asfaltem? Jaki rozwój to generuje poza wydawaniem milionów z budżetu miasta który należy do wszystkich mieszkańców? Turyści pójdą sobie na Derak pospacerować?

leśne ruchadło 27.08.2020 20:51
Good point, słuszne przemyślenia. Kiedy wreszcie do władzy w tym nieszczęsnym mieście dojdzie ktoś, kto - primo - to zrozumie, secundo - będzie umiał wprowadzić to w życie?? Z pewnością nie zrobi tego ekipa obecnie rządzących cwanych geszefciarzy, wszystko na co ich stać to asfaltowanie do u*******ej śmierci i sprzedawanie tego jako apogeum rozwoju. Nie spodziewam się po nich już niczego pozytywnego, jedyne co można próbować robić, to minimalizować straty. Najbliższe trzy lata będą zmarnowane, to pewne, przecież oni nie potrafią nawet zorganizować strefy płatnego parkowania.

Leśnik 28.08.2020 12:39
masz rację... Twoje miejsce jest w lesie i rób co umiesz najlepiej

Wodnik 29.08.2020 23:20
Lesnik, masz rację

dobrze widać 27.08.2020 17:22
Robią konsultacje społeczne trzydniowe w sprawie planu zagospodarowania terenu wokół jeziora Necko a widać i słychać że niektóre lokalne byznesmeny już się szykują do zakupu działek. Ja się pytam, po to są zmiany planu?

Wodnik 29.08.2020 23:22
przecież Pani Sigielewska,chce parków ścieżek.

Tron 27.08.2020 13:53
Jak piekarz, body guard, prywaciarz i cała reszta przyssanych do stołków różnych komisji może to zrozumieć ? Oni tylko mogą oklaskiwać i wychwalać wiadomo kogo za wiadomo co Brawo Pani Olu za świetny tekst.

Piekarz 29.08.2020 23:25
Tron bez korony i berła,kim jesteś że obrażasz ludzi?

Wytrzeszcz 30.08.2020 07:42
Nikt nikogo nie obraził. Tak wygląda prawda. Na szacunek trzeba zapracować.

Ned 30.08.2020 13:49
Obrazą są wymieniane profesje ? Czy też fakt że radni będąc w większości rzucili się na wszystkie komisję miejskie aby opozycji zamknąć usta ? Dzieląc się stanowiskami za które dostają wynagrodzenie jak również za sam udział w komisji. A może skarga jest bez.zasadna ? Widzę że ty już masz berło i koronę

Irena sz. 27.08.2020 12:10
Świetnie to pani ujęła. Jesli chodzi o ulice niby robione to zapraszam na lipowiec na ul. Leśną i łącznik leśnej i robotniczej. Obie ulice rozkopane, maszyny pozabierane, ogrom parkingów na co komu i dlaczego... Niby robią. Właśnie. Niby. Tu dziobnięte, tam dziobnięte, a nic nie dokończone. Odsłonięte zostały poprzez wycięcie drzew azbestowe dachy w barakach komunalnych. I co z tego, że nowa ulica, ścieżka rowerowa i parkingi jak lipowiec stara część jeszcze bardziej straszy niż straszył. Panie chodkiewicz, pan tak chętnie sfotografował się na naszej ulicy leśnej, wiec poczuj się Pan do obowiązku, sprawdź postęp prac i zakończ to co zacząłeś. Bo prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy.

Temperatura: 25°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Em Treść komentarza: Augustowskie piekiełko od lat. Nic dziwnego, że Augustów się zwija i nikt tu nie chce niczego robić. Takie mamy elity. Niestety. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:13 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Dziękujemy Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji. Pani Wiesławo jesteśmy z Panią. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Po co jest starostwo! Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy? Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚 Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: patologia ałgóstowska Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Tak Treść komentarza: Kogo masz na myśli? Podaj chociaż imię. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Pewnie , jak "wieszczy" z-ca Chodkiewicz, wszystko przez ten "nieudolny Zarząd Sparty a w szczególności Prezesa Sparty" odbywa się ten turniej. A swoją drogą ciekawe jakie "zasługi" ma w tym trener Warmi Grajewo i "wybitny" menedżer sportu , były piłkarz zatrudniony w CSiR Augustów? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:06 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Chciało się komunikacyjnych bajpasów a nie spacerowego ciągu w Parku Uzdrowiskowym to się zaczyna. Ciekawe jak będzie to wyglądało jak powstaną hotele wielokondygnacyjne pomiędzy Hotelową a brzegiem Necka ? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:54 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Felek Treść komentarza: Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjdą głosować i skończy się ta buta NM. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:07 Źródło komentarza: Spółdzielnia w cieniu ratusza. Dlaczego nie będzie dobrze, dopóki rządzą nią ludzie burmistrza Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: Dziękuję za sugestię, ale niestety... nasi radni się nie łapią, bo strona skupia się tylko na radnych gmin (i tylko jeżeli pracują w podmiotach zależnych od tej gminy). A u nas jest tak, że radni miejscy masowo pracują w powiecie, a w zamian radni powiatowi pracują w mieście i tak oczywistego konfliktu interesów nie ma. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:43 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: jogurt Treść komentarza: Szymonie dopisuj tych gagatków na portalu "każdy musi gdzieś pracować peel". Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:17 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Skyr Treść komentarza: Ostatnio był nabór do ZUS. Dwie osoby, takie samo stanowisko. Rekrutacje przeszły dwie osoby, zatrudniono jedną. Byłego kierownika ze szpitala, bo do emerytury trzeba jakoś dociągnąć. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: www Treść komentarza: zamknąć ruch ns rynku Zygmunta Augusta- całkowicie , bo latem jest problem z przejazdem. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: A w Augustowie od dawna brak dofinansowań. Brawo urzędnicy od pozyskiwania środków! Brawo burmistrzowie! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 15:49 Źródło komentarza: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego wspierają zielone inwestycje w powiecie augustowskim Autor komentarza: Gienek Treść komentarza: Bo Kotarski chce na Burmistrza … nie będzie się wychylał, bo jeszcze go skrytykują 😂 Data dodania komentarza: 19.06.2026, 10:47 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Szymon Teżewski Treść komentarza: Mi starosta odpisał w odpowiedzi o zarobki i urlopy na wykonywanie mandatu radnych pracujących w powiecie, że... nie wie którzy pracownicy są radnymi. Po czym przegrał w WSA sprawę o bezczynność w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną, ale radczyni prawna w imieniu starostwa odwołała się do NSA, wiec przyjdzie na odpowiedź jeszcze długo poczekać. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 20:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Kto nami rządzi... Kto ich wybrał.. Babcia i dziadek? i mamy zaścianek ? Treść komentarza: Ostatnia sesja pokazała mieszkańcom brak poziomu, kultury wypowiadajacych się niektórych osób. Brawa należą się Pani Chrulskiej, osobie merytorycznej, inteligentnej, która powiedziała prawdę Panu. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 16:55 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Mieszkanka Treść komentarza: Zajrzyjcie do administracji szpitala. Tam to się dzieje... Tyle nowych twarzy, tyle ludzi, którzy nie mają kompetencji, ale znają kogo trzeba. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 15:39 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Reklama