Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 00:40
Reklama dotacje dla firm

Augustów pod wodą

Podziel się
Oceń

Czerwcowa nawałnica przypomniała o fatalnej kondycji sieci deszczowej i kanalizacyjnej oraz rowów odprowadzających wodę w naszym mieście. Jeden z mieszkańców Augustowa, którego posesja została w czerwcu zalana, rozpoczął walkę o podjęcie wszelkich działań przez odpowiednie instytucje. Założył grupę w mediach społecznościowych pod nazwą „Augustów pod wodą”, powiadomił radnych miejskich i spotykał się z przedstawicielami władz. Są już pierwsze efekty jego działań.
Augustów pod wodą

Mowa o mieszkańcu Augustowa Przemysławie Niedbale, który postanowił sam wziąć się za znalezienie rozwiązania problemu zalewania ulicy Młodości, zwrócenie uwagi wszystkim możliwym służbom i władzom na sprawę oraz dopilnowanie, by w tej kwestii coś się zmieniło. Motorem do działania augustowianina była wielka ulewa, która miała miejsce pod koniec czerwca. Wtedy na Augustów spadła olbrzymia ilość wody, która spowodowała, że w całym mieście doszło do licznych i dużych podtopień ulic, domów i piwnic. Wielka woda pojawiła się też na posesji Przemysława Niedbały i pomimo tego, że w innych miejscach woda szybko znikała, u niego stała ponad dobę.

- Woda na naszych posesjach powinna stać kilka godzin, a nie ponad dobę, jak to miało miejsce. Byłem urzędzie miasta, starostwie, gminie oraz w straży pożarnej. Sam też próbowałem się jej pozbyć. Obliczyłem, że zalało nas około ośmiu tysięcy metrów sześciennych wody o głębokości 30 cm. Tak duża ilość wody jest nie do ogarnięcia. W dodatku to nie była nasza woda. Wraz z kilkoma sąsiadami przechowaliśmy wodę, która spłynęła z miasta -mówi Przemysław Niedbała. -Przyjrzałem się mapie na geoportalu, będącej wiarygodnym i rzetelnym urzędowym źródłem, na której ewidentnie widać, że miejsce naszego zamieszkania jest naturalną niecką Augustowa. Do nas naturalnie spada woda z ponad 50 ha terenu miasta. Niedaleko naszych posesji płynie rów, który zaczyna się od ul. Rajgrodzkiej i biegnie aż do rzeki, który ma pomóc odprowadzić wodę.

Przemysław Niedbała wskazuje, że z naturalną niecką raczej nic się nie da zrobić, ale można podjąć szereg innych działań, które mogą wpłynąć na zniwelowanie podtopień. Dodaje, że potrzeba jedynie zaplanowanych kroków wielu służb i przede wszystkim zajęcia się kompleksowo tematem, który został zaniedbany przez lata.

- Problem urósł przez to, że na Borkach i Glinkach powstały nowe ulice, które zostały hurtem podpięte do tych samych kanałów burzowych. Wiadomo rury mają swoją objętość i nie można w nie wtłoczyć więcej wody niż mają one przestrzeni. Woda płynąc z góry na dół musiała znaleźć ujście w naszym rowie i tylko tam mogła się wylać -podkreśla Przemysław Niedbała. -My, jako właściciele kilku działek na Młodości, znajdujących się o 800 metrów od Rynku Zygmunta Augusta, przyjęliśmy wodę z setek gospodarstw. Nawet mieszkańcy Glinek i Borek nie zdają sobie z tego sprawy, że ich woda była u mnie na posesji i znajdującym się nieopodal rowie. Ulica Młodości do niedawna była ulicą zaniedbaną. Została wyremontowana, położone zostały nowe rury kanalizacyjne i burzowe, ale nie zostały przy tej inwestycji oczyszczone przyłącza. Odcinek tych rur biegnie po mojej działce i na bieżąco śledziłem wykonawcę prac. Nie widziałem, by ktoś udrożnił przy okazji resztę rur. Dysponuję zdjęciami obrazującymi rurę, oprowadzającą wodę ze studzienek do deszczówki z ulicy do rowu, na których widać, jak sąsiad sam motyką pogłębiał dziurę w rurze, bo nie było w niej prześwitu. Studzienki według mieszkańców nigdy nie były czyszczone, a i sam rów został zaniedbany. Te sprawy zostały zbagatelizowane zarówno przez władze miejskie, jak i powiatowe. Rów wylał, bo nie dał rady przyjąć tej ilości wody.

Nasz rozmówca informuje, że posiada dokumentację zdjęciową, która obrazuje jak przez lata nie dbano o rów.

-Mam zdjęcia zrobione 11 lat temu i w obecnym czasie. O rów nikt nie dbał. Jedynie go obkaszano, ale to za mało, bo przecież rów się zamula. Jego średnica się zmniejszyła i nie jest on w stanie odprowadzić wody. Miejski urzędnik tłumaczył mi, że ten rów był projektowany na taką przepustowość, by w przyszłości przyjąć więcej wody. To jest jakaś bzdura, projektowano go zgodnie z ówczesną potrzebą, bo nie wierzę, że lata temu ktoś przewidywał dokładnie, iż rów będzie musiał odprowadzić więcej wody -tłumaczy Przemysław Niedbała. -Teraz jest podłączonych więcej gospodarstw i więcej ludzi w tym miejscu mieszka. Cały czas powstają nowe domy i są podłączane. Dawna pojemność rowu jest już zbyt mała.

Zresztą sam rów jest nie od tego, żeby wodę przechowywać, a tylko ją odprowadzić. Od przechowywania są zbiorniki retencyjne, które powinny w naszym mieście powstać.

Augustowianin dodaje, iż rozumie intensywność opadów, ale nie satysfakcjonują go tłumaczenia, że wszystko jest kontrolowane. Uważa, że brakuje konkretnych działań w tej sprawie.

-Nikt nie sprawdza, czy jakość udrażniania rowu, czy sieci jest właściwa. Działa to na takiej zasadzie, że wyznaczona osoba ma oczyścić rów i to robi, ale po dwóch tygodniach od czerwcowej ulewy, na wysokości ulicy Kwaśnej woda nadal w nim stała, a przecież w tym czasie nie padało. Mówiono mi, że rów był udrożniany i pogłębiany, ale zrobiono to tylko w jednym miejscu, a nie na całej jego długości. Być może nawet i coś było zrobione, ale może trzeba zastosować inne rozwiązanie. Problem jest nierozwiązany, a być może on znajduje się nie w miejscu gdzie mieszkamy, tylko w zupełnie innym. Naszym zdaniem ten rów jest źle zrobiony, źle konserwowany, a w zasadzie nie konserwowany -podnosi Przemysław Niedbała. - Myślę, że urzędnicy sami nie wiedzą, w czym dokładnie leży problem. Wiadomo, że on nie jest prosty do rozwiązania, ale najłatwiej zwalić to na to, że potrzeba do tego dobrej, kompleksowej i drogiej inwestycji. Na pewno trzeba zrobić audyt tego, co jest i konkretnie zdiagnozować problemy. Należy wiedzieć, że w tych, a tych miejscach mamy ryzyko zalania i wtedy za te obszary odpowiadać powinni konkretni ludzie, którzy pilotują sytuację meteorologiczną i reagują w odpowiednim czasie. Przychodzą przecież alerty o pogodzie SMS-em, można reagować wcześniej i mieć pełny monitoring nad tymi miejscami.

Nasz rozmówca podejrzewa, że źródeł tego problemu może być wiele.

- Wiele osób jest nielegalnie podłączonych z deszczówką do kanalizacji ściekowej, a urzędnicy nie potrafią tego sprawdzić i wyegzekwować, żeby tak nie było. Istnieją przecież jakieś systemy sprawdzające stan rzeczy -mówi Przemysław Niedbała. -Można wrzucać do studzienki świece dymne i u kogo z toalety lub rynny wyleci dym, to u niego prawdopodobnie istnieje nielegalne podłączenie do sieci. Może miasto powinno ogłosić, że kara za nielegalne podłączenie jest bardzo wysoka i dać czas na przyznanie się takim mieszkańcom za uniknięcie kary. A po tym czasie takie osoby po prostu będą musiały karę zapłacić. Oczyszczalnia w czasie tej ulewy została zamknięta z powodu właśnie tych nielegalnych podpięć. Dwa dni po ulewie był znowu alert.Oczyszczalnia była nadal zamknięta i byłem w strachu, bo po poprzedniej woda jeszcze całkowicie nie zeszła, a teraz zaleje nas nie tylko woda tylko jeszcze zawartość kanalizacji. W trakcie rozmów z władzami miasta okazało się, że miasto posiada budżet na udrażnianie rowów w wysokości 16 tysięcy złotych rocznie i mają problem pozyskaniem ludzi do pracy. To na pewno za mało, ale moim zdaniem to też wina złej organizacji i zarządzania.

Temat zalania Młodości poruszany był wielokrotnie publicznie. Trafił przed obrady ostatniej sesji rady miejskiej. Miejscy radni w tej sprawie złożyli cztery interpelacje. Radna Izabela Piasecka wniosła o stworzenie specjalnej komisji, która zajmie się problemem w porozumieniu z mieszkańcami. Mirosław Karolczuk, burmistrz miasta podczas sesji powiedział, że są to kilkudziesięcioletnie zaniedbania i nie da się zaprojektować sieci na ulewy jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Dodał, że trzeba udrożnić i poprawić sieć instalacji deszczowej. Poinformował, że odbyła się seria spotkań z różnymi instytucjami i służbami w tej sprawie i zostało ustalone, iż należy kompleksowo zinwentaryzować sieć odprowadzania wody, czym ma się zająć miejska spółka wodociągowa. Burmistrz powiedział też, że w nowym budżecie będą dodatkowe środki na konserwacje i czyszczenie, a newralgicznym miejscom mają przyglądnąć się fachowcy. W poniedziałek, 3 sierpnia odbyło się spotkanie z burmistrzem i zastępcą burmistrza w sprawie Młodości, w którym obok mieszkańców wzięli udział urzędnicy oraz prezes Wodociągów i Kanalizacji Miejskich.

-Przez 3 godziny omawiano przyczyny, genezę i plan działania. Przez większą część czasu omawialiśmy na mapach główną nitkę odprowadzającą wodę z Augustowa. Okazało się, że nitka sieci ma 6,5 km, a w dodatku zbiera wodę z ok. 80% miasta Augustów. Niestety, pomimo wielu miejsc gdzie zbliża się do zbiorników wodnych i rzek, omija je i znajduje ujście dopiero w rzece Turówce. Ta wpada do Netty, dalej do Biebrzy, Narwi, Wisły i finalnie do Bałtyku. Każdy etap tego rowu i sieci rur został omówiony -skomentował spotkanie w mediach społecznościowych Przemysław Niedbała. -Zostanie przygotowany plan podziału zlewni sieci tak, aby odciążyć główną nitkę sieci. Padły pomysły na lokalizację zbiorników retencyjnych. Ma być przygotowany harmonogram monitorowania newralgicznych miejsc i punktów oraz zostanie przeprowadzona inwentaryzacja sieci deszczowej. Spółka Wodociągi i Kanalizacje Miejskie od dwóch tygodni przejęła rolę nad konserwacją sieci rur deszczowych. Zostanie wypracowany plan zarządzania siecią przez jedną instytucję, bo teraz jest prawnie w wielu rękach. Kolejne spotkanie w tej sprawie zostało zaplanowane na za miesiąc po następnych obradach rady miejskiej.

Jak widać, determinacja i wola rozwiązania problemu podjęta przez augustowianina może przynieść skutek.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS za cały miesiąc pracy dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i brak szacunku dla ich pracy jak i ludzi, że też nikt z władz tego nie widzi, co z wami? Jak myślicie jaki standard życiowy mają ci pracujący, na co ich stać? A no na nic ich nie stać bo to głodowe pieniądze.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:28Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: POSTiW, przedszkole na Ogrodowej, szkoła na Tytoniowej itd.Treść komentarza: Jaka tam nieruchomość po szkole? Przecież to jest jakiś bardzo stary i nieocieplony budynek, w którym kiedyś może nawet była stajnia. Sprzedać, zburzyć i Augustów nadal będzie "rozwijać się" z ponaddźwiękową prędkością odzwierciedloną w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS-u za całomiesięczną wypłatę dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i poniżenie dla tych ludzi i władze tego nie widzą. Będziecie smażyć się w piekle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:19Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: 20 tys. pięknych kwiatów vs 200 tys. zł drenujących augustowski miejski budżetTreść komentarza: Uważam, iż znacznie lepsze jest wydanie publicznych pieniędzy na dwadzieścia tysięcy kwiatów jednorocznych upiększających Augustów, niż ponad dwieście tysięcy złotych drenujących co roku miejski budżet Augustowa etatem drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:38Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Obawiam się, że klika "Ich Miasta" załapała iż po wygranej Pana Rafała wiele się zmieni i skończy się zapewne Eldorado. Dlatego też próbować będą zapewne zawłaszczyć pewne dobra miejskie za symboliczną złotówkę. Tu bym prędzej widział paluchy Jockeya lipskiego lub Szejka naftowego. Przy okazji wyrażam skruchę za nieprzychylne słowa wobec byłego Burmistrza i Posła oraz snuję nadzieję na pewne i skuteczne reakcje zgodne z planami Premiera, ale już po zmianie w Pałacu Prezydenckim..Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:11Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie inaczej, rozrośnie się tam osiedle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 16:21Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: JSTreść komentarza: Pani Barbara to naprawdę mega inspirująca osoba.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 15:56Źródło komentarza: Fascynacja ukryta w piórachAutor komentarza: JKDTreść komentarza: na razie trzeba wykazać straty i sprzedać za złotówkę odpowiedniej osobieData dodania komentarza: 25.04.2025, 15:49Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Attention! Danger! ☠️Treść komentarza: XXI wiek jest już od ćwierć wieku, natomiast miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie oznaczony jest postrzępionymi szmatkami i zardzewiałymi beczkami, być może po substancjach chemicznych. Czekać tylko, gdy praktycznie wcale nie oznaczone stalowe liny naciągowe masztów przyczynią się do śmiertelnego wypadku. Kto dopuścił do użytkowania ten obiekt użyteczności publicznej, którego oznakowanie jest niebywałą prowizorką i jak wskazują kolejne wypadki w jego pobliżu, po prostu stwarza poważne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników jednostek pływających po jezorze Necko?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Leśny LudekTreść komentarza: Augustów powierzchnię ma większą niż Suwałki… ale na papierze. Przecież tych nasadzeń nie robił nikt na wodzie , w lesie ani na użytkach rolnych. Teren zurbanizowany to tylko 10 procent powierzchni miasta.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 07:16Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczyn
Reklama