Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 17:23
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Ciężkie oskarżenia wobec szkoły

Podziel się
Oceń

Zastępca burmistrza twierdzi, że w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie istnieje od lat bardzo duży problem związany z przemocą. Tym uzasadnia wystawienie negatywnej oceny cząstkowej dyrektor Wiesławie Chrulskiej. Radni bezskutecznie próbują uzyskać informacje, czy jest na to potwierdzenie w postaci zebranej dokumentacji. Padają także pytania, czy wobec tak ciężkich oskarżeń podjęto działania, aby ten problem rozwiązać.
Ciężkie oskarżenia wobec szkoły
Aleksandra Sigillewska, Wiesława Chrulska i Filip Chodkiewicz

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Sprawa wystawienia przez organ prowadzący negatywnej oceny cząstkowej odchodzącej już dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Wiesławie Chrulskiej budzi wielkie kontrowersje. Podczas komisji społeczno-oświatowej oraz sesji z końca lipca, radni domagali się od władz miejskich uzasadnienia tej decyzji. Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz odczytał listę negatywnych zarzutów zawartych w ocenie. Wiceburmistrz skupił się głównie na zarzucie dotyczącym ogromnego problemu przemocy fizycznej i psychicznej między uczniami w szkole. Argument wymieniony, jako jedna z ostatnich pozycji w ocenie, miał mieć jednak znaczenie decydujące.

Czego boją się rodzice

Filip Chodkiewicz przekazał radnym, że dyrektor nie może otrzymać innej oceny cząstkowej niż negatywna w sytuacji, kiedy prezydium rady rodziców zgłosiło na oficjalnym spotkaniu informacje o nierozwiązanym problemie przemocy w szkole. Taki sygnał miał pojawić się w trakcie spotkania dotyczącego powstania zespołów szkolno-przedszkolnych 9 czerwca. Radna Aleksandra Sigillewska, która uczestniczyła w tych rozmowach rzuciła na tę sprawę całkiem inne światło. Z jej relacji wynikało, że rodzice wyrazili niepokój, iż problem przemocy może się pogłębić w przypadku połączenia popularnej trójki z Przedszkolem nr 6. Sigillewska przekonywała, że chodzi o incydenty związane z przemocą i nie można mówić o tym, iż jest to zjawisko powszechne lub większe niż ma miejsce w pozostałych placówkach oświatowych. Radna zauważyła, że rodzice zwracali uwagę na to, iż pół etatu pracy psychologa to o wiele za mało na szkołę liczącą blisko tysiąc uczniów. Skrupulatnie obliczono, że w takiej sytuacji psycholog w szkole na ul. Mickiewicza może poświęcić dla każdego ucznia mniej niż minutę.

Zastępca burmistrza odpowiedział, że przemoc w szkole to dla radnej być może nic nieznaczące incydenty, ale dla niego sprawa fundamentalna. Dodał, że słowa radnej o podobnym zjawisku w innych szkołach mogą dotyczyć szkół powiatowych i prosił, aby przekazała to staroście. Chodkiewicz oznajmił, że rodzice na spotkaniu ocenili, że skoro istnieje od lat nierozwiązywalny i narastający problem przemocy, to nie należy powoływać zespołu i zmieniać organizację szkoły. Zdaniem wiceburmistrza rodzice i nauczyciele mają prawo wyciągać taki wniosek, ale organ prowadzący ma odmienną opinię. Władze miasta mają nadzieję, że nowy dyrektor zespołu potraktuje problem przemocy priorytetowo, a zwiększenie ilości godzin pomocy psychologicznej będzie jednym z narzędzi do poprawienia sytuacji. Aleksandra Sigillewska przekonywała, że rodzice wcale nie mówili o nierozwiązywanym od lat temacie przemocy. Radna przyznała, że jako rodzic zna szkołę na Mickiewicza już od prawie dziesięciu lat, zawsze należała do trójki klasowej, brała udział w spotkaniach trójek klasowych z dyrektorem i nigdy nie słyszała o zjawisku przemocy. Radna zwróciła się do zastępcy burmistrza z prośbą o konkretne informacje, ile oficjalnych skarg w omawianej sprawie wpłynęło do organu prowadzącego i czego dokładnie miały one dotyczyć.

Brak konkretów i dokumentów

Filip Chodkiewicz odpowiadał bardzo długo i emocjonalnie. Ocenił, że w przeciwieństwie do radnej dla niego każda przemoc jest zjawiskiem nieakceptowalnym w szkołach i miasto chce je eliminować. Zdaniem zastępcy burmistrza fakt, że nie poruszano tego tematu na spotkaniu dyrektora z trójkami klasowymi jest tym bardziej przykry, że ta informacja zgłoszona została nagle przez radę rodziców. Wiceburmistrz komentował, że czasami dzieci nie mają tak dobrej relacji w domu z rodzicami i opiekunami, aby się poskarżyć i prosić o wsparcie. Stwierdził, że miasto musi zapewnić pomoc uczniom, którzy czasami boją się pójść do szkoły. Zastępca burmistrza często powtarzał, że jeżeli organ prowadzący dowiaduje się o takich sytuacjach od rodziców, nie ma możliwości wystawienia dyrektorowi innej oceny niż negatywnej. Powołał się przy tym na kwestię sumienia. A. Sigillewska oceniła, że w bardzo obszernej wypowiedzi F. Chodkiewicza nie padł żaden konkret. Radna dopytywała, czy istnieje jakaś dokumentacja lub skargi od rodziców na piśmie w związku z sytuacją w szkole. Wyraziła obawę, że uwagi wiceburmistrza mogą nie mieć pokrycia w żadnych zgromadzonych i oficjalnych materiałach.

Chodkiewicz ironizował, że dla radnej słowa wypowiedziane przez prezydium rady rodziców na spotkaniu z przedstawicielami rady pedagogicznej, związków zawodowych oraz organu prowadzącego są tylko pogłoską. Zdaniem zastępcy burmistrza problemów z tym związanych jest coraz więcej, dotyczą wręcz absencji w szkole uczniów mających obawy.

Informacje z pierwszej ręki

Radny Naszego Miasta Tomasz Dobkowski poinformował, że jego żona wiele lat należała do rady rodziców w Szkole Podstawowej nr 3 i mogłaby podzielić się z władzami informacjami o zdarzeniach związanych z przemocą w placówce oraz o tym, jak były zamiatane pod dywan.

Inne bardzo konkretne pytanie postawił Marek Sznejder. Radny pytał, czy w związku z sygnałami podjęto jakieś kroki, np. czy zapowiedziano lub przeprowadzono kontrolę w szkole. F. Chodkiewicz stwierdził, że odbył w tej sprawie już kilkadziesiąt rozmów z nauczycielami i pedagogami, by zyskać jak najwięcej informacji o niepożądanych sytuacjach. Zapowiedział, że spotka się też z radą rodziców.

Wiceburmistrz konkludował, że podjęte próby umniejszania tego zjawiska przez niektórych radnych nie są niczym dobrym, a podczas posiedzenia komisji otrzymał od jednego z rodziców wiadomość. Mieszkaniec miał przekazać telefonicznie, że jego dziecko doświadczyło przemocy ucząc się w popularnej trójce i zostało to zgłoszone policji, natomiast szkoła nic z tą sprawą nie zrobiła. Dlatego też dziecko zostało przeniesione do innej placówki.

Uczniowie urażeni

Na sesji radna Izabela Piasecka pytała, czy wiceburmistrz zgłaszał informacje o zdarzeniach dotyczących przemocy do jakichkolwiek organów np. kuratorium. Radna wyraziła nadzieję, że tak jednoznaczne oceny nie są opierane na plotkach, anonimach i pomówieniach. Piasecka przyznała, że uczniowie szkoły i ich rodzice mogą poczuć się urażeni sugestiami o ogromnej przemocy. Chodkiewicz odparł, że podtrzymuje przedstawione przez siebie na komisji opinie, a informacje na ten temat trafiły do kuratora razem z oceną cząstkową wystawioną dyrektor i były zgłaszane policji przez rodziców. Piasecka sprecyzowała, że chodziło jej o wcześniejsze sygnały kierowane do kuratorium oparte dokumentami. Radna oceniła, że bezskutecznie prosi o odpowiedź, czy diagnoza dotycząca przemocy w szkole ma potwierdzenie w dokumentacji.

Kontrola w urzędzie niezbędna

Radna Aleksandra Sigillewska mówiła na sesji, że w trójce uczy się również młodzież z pewnymi zaburzeniami, dlatego potrzebna jest większa pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Była przewodnicząca komisji społeczno-oświatowej poinformowała o działaniach dyrektor Chrulskiej ws. przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom. Trzy lata temu w szkole powstała specjalna komisja ds. bezpieczeństwa i został powołany koordynator nadzorujące jej prace. Komisja na bieżąco analizuje wszystkie sygnały i incydenty, a z jej działalności tworzone są raporty. Do rodziców i uczniów systematycznie kierowane są ankiety, a uzyskane odpowiedzi służą poprawie jakości bezpieczeństwa. A. Sigillewska przekazała, że dyrektor kierowała do władz miasta pisma z prośbą o spotkanie dotyczące poprawy bezpieczeństwa, ale pozostały bez odpowiedzi.

Radna zwróciła się z wnioskiem do przewodniczącej komisji rewizyjnej rady miejskiej Jolanty Roszkowskiej, o wszczęcie kontroli w wydziale edukacji i sportu urzędu miasta. Przedmiotem kontroli powinno być ustalenie przepływu informacji w tym zakresie pomiędzy organem prowadzącym i dyrektorem szkoły oraz ustalenie, jakie działania zostały podjęte przez organ w związku z powzięciem informacji o istnieniu problemu przemocy. Ta kontrola powinna obejmować szczególnie weryfikację i ocenę dokumentacji zgromadzonej w tej sprawie przez organ. Sigillewska słusznie podsumowała, że tematu przemocy nie można bagatelizować i powinien zostać dogłębnie wyjaśniony, zaś informacje o wynikach kontroli przekazane opinii publicznej.

*Artykuł ukazał się w 30/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

Nadzieja 17.08.2020 09:24
Mam nadzieje, ze rozwiazanie tego problemu bedzie priorytetem nowego dyrektora.

karolek 18.08.2020 13:36
Nowy dyrektor nie ma w tej sprawie nic do roboty. Natomiast z jakim skutkiem pokieruje szkoła to się okaże. Z Suwałk nie docierają optymistyczne wieści. Natomiast sąd będzie miał co robić i jesień będzie gorąca.

prawnik 16.08.2020 18:29
Myślę, że Pani Dyrektor Chrulska złoży pozew w sądzie na tą bezczelność, która ją spotkała. Pani Dobkowska wykaże też jako świadek NM ile wniosków złożyła jako przedstawiciel rodziców w sprawie przemocy w szkole i wykaże bierność dyrektora. Zapowiada się gorąca jesień i klęska Naszego Miasta. Nareszcie.

Zygmunt 16.08.2020 15:05
Czekamy na wyniki przeprowadzonej kontroli.

pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 20 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama