Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 17:02
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Marne szanse na normalność

Podziel się
Oceń

Od dłuższego czasu sesje i komisje rady miejskiej odbywają się w trybie zdalnym. Mało prawdopodobne jest, aby w najbliższych miesiącach coś się w tej sprawie zmieniło. Tym bardziej, że oficjalnym uzasadnieniem takiego trybu obradowania jest troska o zdrowie. Pojawiają się jednak opinie, że ta sprawa może mieć drugie dno i tak naprawdę chodzi o politykę. Rządzący popierają posiedzenia zdalne. Opozycja chciałaby sesji tradycyjnych.
Marne szanse na normalność
Burmistrz Mirosław Karolczuk i radni koalicji rządzącej na czerwcowym wiecu politycznym - bez maseczek i zachowania dystansu. Na zdjęciu m.in. radne Alicja Dobrowolska i Jolanta Roszkowska

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Koronawirus dotyka nie tylko obszarów związanych ze zdrowiem. Stał się także doskonałym narzędziem w bieżącej polityce, bo można nim usprawiedliwić niemal każdą podjętą decyzję. Nikt nie zaprotestuje, bo przecież zdrowie jest najważniejsze. Tak było np. w maju, kiedy na spotkanie z mieszkańcami lokali komunalnych w augustowskim urzędzie miasta nie zostały wpuszczone dwie radne miejskie. Tłumacząc to zdarzenie burmistrz wielokrotnie powoływał się na epidemię oraz aspekt bezpieczeństwa. Ostatnio ponownie na wokandzie rady miejskiej zaistniał temat zwoływania sesji w trybie zdalnym. Zwolennicy i przeciwnicy dyskutowania w trybie online podzielili się przewidywalnie, bo według schematu funkcjonującego w radzie.

Rządzący wnioskują o sesje i komisje przed monitorami komputerów, argumentując to bardzo emocjonalnie względami bezpieczeństwa. Opozycja chciałaby powrócić do normalnych obrad na sali urzędu miejskiego lub w innej sali będącej w zasobach miasta. Warto podkreślić, że ci sami ludzie, którzy teraz mówią o wielkim zagrożeniu i snują niemalże apokaliptyczne wizje w przypadku powrotu do sesji stacjonarnych, jeszcze w czerwcu widziani byli na spotkaniach wyborczych bez zachowania jakichkolwiek środków ostrożności. Są na to dowody w postaci zdjęć. Zarówno władze miasta jak i radni koalicji rządzącej brali udział w tłumnych wiecach związanych z kampanią prezydencką nie przestrzegając bezpiecznej odległości i bez masek na twarzach. Czy wirus udzielił komuś dyspensy na czas wyborów? To duża niekonsekwencja, jeżeli te same osoby w przypadku sesji stacjonarnych przewidują dziś katastrofę epidemiczną.

Emocjonalne argumenty za sesjami zdalnymi

Przewodnicząca rady miejskiej Alicja Dobrowolska uzasadnia zwoływanie zdalnych sesji swą odpowiedzialnością za siebie i pozostałych radnych. Twierdzi, że chce zapobiec potencjalnym zakażeniom koronawirusem oraz wynikającej z nich konieczności objęcia kwarantanną osób biorących udział w tradycyjnej sesji. Podczas lipcowych obrad za postawę przewodniczącej dziękowało kilka osób, przede wszystkim z obozu rządzącego. Za możliwość obradowania zdalnego dziękował m.in. zastępca burmistrza. Filip Chodkiewicz komentował, że ważne jest dawanie przykładu, iż koronawirus jest istotnym problemem. Dodał, że można spodziewać się dalszego wzrostu zachorowań. Swoją wdzięczność przewodniczącej rady w emocjonalnej wypowiedzi wyraziła też Jolanta Roszkowska. Radna koalicji rządzącej przekonywała, że jest wdzięczna w imieniu własnym, swojej rodziny oraz miejsca pracy, a radnemu popierającemu powrót do sesji stacjonarnych zarzuciła bagatelizowanie zagrożenia związanego z COVID-19. Ale wyrazicielem głosu rządzących w tej sprawie podczas lipcowej dyskusji była Katarzyna Raczkowska. Radna z Naszego Miasta zawodowo związana jest z ratownictwem medycznym.

-Zwoływanie sesji i komisji w trybie zdalnym w mojej ocenie jest słuszną decyzją. Jako osoba pracująca zawodowo na pierwszej linii walki z koronawirusem nie chciałabym także państwa narażać na ewentualne zakażenie. Nie chciałabym, by po spotkaniu ze mną w urzędzie doszło do sytuacji, że wszyscy państwo zostaniecie poddani kwarantannie, a praca urzędu zostanie w jakiś sposób sparaliżowana. Niestety takie ryzyko istnieje i proszę mi wierzyć, że jest duże. W związku z tym proszę o zwoływanie komisji i sesji w trybie zdalnym, abym mogła z czystym sumieniem brać udział w tych obradach. Bądźmy odpowiedzialni –apelowała K. Raczkowska.

Kto ma interes w zwoływaniu obrad zdalnych?

Czy po takich słowach ze strony osoby związanej z medycyną można kontynuować dyskusję? Tak, bo argumentów za zwoływaniem obrad w trybie stacjonarnym teraz również nie brakuje.

Przede wszystkim lipcowa sesja, jak wcześniejsze posiedzenia online, obfitowała w problemy techniczne. Niejednokrotnie podczas transmisji zanikał obraz i dźwięk, wypowiedzi radnych i urzędników były chwilami niezrozumiałe. Jakość połączenia niektórych osób była tak niska, że próba zabrania przez nich głosu zakończyła się fiaskiem. Przewodniczący augustowskiego PiS Marcin Kleczkowski podkreślał, że na ten problem zwracają uwagę radni i mieszkańcy. Kleczkowski był jednym z najbardziej zdeterminowanych zwolenników powrotu normalnych sesji, powoływał się przy tym na rozporządzenia premiera dotyczące zgromadzeń i posiedzeń. Zdaniem byłego przewodniczącego rady miejskiej zwoływanie sesji w trybie zdalnym służyć ma ograniczaniu i uniemożliwianiu dyskusji, a przewodniczącej dużo łatwiej jest odebrać głos oponentom władzy. Bardzo ciekawe spojrzenie na sprawę pokazał Tomasz Miklas, radny PiS.

T. Miklas był gościem urzędu miasta podczas lipcowej komisji rozwoju w trybie zdalnym. Na dużej sali plenarnej magistratu obecny był tylko przewodniczący komisji Dariusz Ostapowicz i osoby z biura obsługi rady. Mówiąc dobitniej, sala obrad świeciła pustkami. W tym samym czasie na wąskim korytarzu tuż obok niemal pustej sali zgromadziło się osiem osób, głównie mieszkańców Augustowa. Ośmioro ludzi na małej przestrzeni skupiło się wokół niewielkiego laptopa, wystawionego przez urząd do słuchania obrad i ewentualnej interakcji (!). T. Miklas słusznie wskazał na absurdalność sytuacji, gdy z rzekomych względów bezpieczeństwa ludzie chcący uczestniczyć w dyskusji musieli ściskać się na niewielkiej powierzchni, a duża sala z krzesełkami i stolikami była przed nimi zamknięta. Było to absolutnie kuriozalne wydarzenie.

Za powrotem do normalnych obrad są również radni Koalicji Obywatelskiej. Upominali się o to już w maju i zdania nie zmienili. O wypowiedź prosiliśmy szefa klubu KO Leszka Cieślika.

-Uważam, że powinniśmy wrócić do sesji w trybie stacjonarnym. Oczywiście nikt nie potrafi przewidzieć jak będą wyglądały kolejne miesiące. Ale niedawno odbywały się wybory, trwała kampania wyborcza, spotykaliśmy się na tłumnych wiecach w centrum Augustowa. Również władze Augustowa i radni różnych opcji brali udział w masowych spotkaniach związanych z agitacją wyborczą, bez maseczek na twarzach, nie zachowując przy tym dystansu. Także teraz urzędnicy miejscy spotykają się z mieszkańcami przy okazji różnych wydarzeń związanych z podpisaniem umów czy odbywaniem konsultacji. Można przychodzić do urzędu, zachowując środki ostrożności. Władze miasta i radni apelujący o sesje zdalne nie powinni wprowadzać swoimi wypowiedziami aż takiego napięcia w społeczeństwie. Miasto dysponuje większymi salami do obrad niż w obecnym magistracie. Możemy odbywać sesje gdzie indziej. Nie ma potrzeby, aby w posiedzeniu uczestniczyli wszyscy urzędnicy. Akurat kierownicy wydziałów i prezesi spółek mogą obradować zdalnie, sytuacja radnych jest inna –twierdzi Leszek Cieślik.

Były wieloletni burmistrz Augustowa uważa, że rządzący nieprzypadkowo chcą kontynuować sesje w trybie zdalnym, ponieważ w taki sposób łatwiej będzie im uzyskać korzystne decyzje.

-Gdybym miał patrzeć jedynie na mój komfort, to rzeczywiście popierałbym organizację sesji w trybie zdalnym. Tak naprawdę radny może w tym czasie oddawać się dowolnej czynności i nikt mu nie udowodni, że nie skupił całej uwagi na pracy społecznej. Ale praca w radzie nie może być prowadzona z myślą o tym, aby radnym było wygodniej. Przyjście na sesje to nasz obowiązek. Po to zostaliśmy wybrani przez mieszkańców Augustowa, aby nasz udział zawsze był czynny. Sesja na sali ma zupełnie inną, lepszą wartość. Można podejmować reakcje na to, co jest w danym punkcie rozpatrywane, istnieje też możliwość bezpośredniej riposty. Przede wszystkim inna jest atmosfera obrad i nie da się jej zastąpić. Ta atmosfera musi funkcjonować na obradach kolegialnych. Obawiam się, że w umysłach części radnych kolacji rządzącej jest takie przeświadczenie, że im bardziej będziemy rozproszeni, tym łatwiej będzie przeforsować inicjatywy władz miasta. Mimo tego, że obradując zdalnie w każdej chwili mogę zrobić sobie kawę lub pójść do innego pokoju, popieram powrót sesji tradycyjnych –uważa szef klubu KO.

Można przypuszczać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że komisje i sesja rady miejskiej w Augustowie będą zwoływany zdalnie niezależnie od tego, czy dziennie w Polsce będzie tysiąc czy sto nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Nadzieją na powrót do normalności jest planowana przeprowadzka urzędu miasta do budynku byłej szkoły na ulicy Młyńskiej. Tam znajdzie się dużo większa niż obecna sala konferencyjna i wówczas nie będzie już wymówek. Aktualnie można przemyśleć inne rozwiązanie. Jeżeli radni są tak podzieleni, to może trzeba dać im prawo wyboru i umożliwić chętnym osobom np. opozycji obradowanie na sali urzędu. Natomiast samorządowcy popierający dyskusję zdalną nadal mogliby pracować w ten sposób.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 20 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama