Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 13:11
Reklama

Rozmowa z Jarosławem Szlaszyńskim

Podziel się
Oceń

Reklama
Rozmowa z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim o historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojnia, jego dowódcach i udziale w walkach o niepodległość Polski.
Rozmowa z Jarosławem Szlaszyńskim
Starosta Jarosław Szlaszyński

Autor: Przegląd Powiatowy Dziennik Powiatowy

Reklama
Bartosz Lipiński

Ułani na Ziemi Augustowskiej

Panie starosto, pod koniec lipca przypada święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego. Warto przypomnieć o stacjonującym w Augustowie w okresie międzywojennym pułku.

-Był to wyjątkowy pułk w Wojsku Polskim. Jako pododdział kawalerii utworzony w styczniu 1915 roku u boku wojsk rosyjskich najpierw jako szwadron, potem dywizjon ułanów systematycznie poszerzał swoją autonomię, aż do pełnej niezależności. Trzeba było ją wywalczyć na polu bitwy. Dzięki temu stawał się coraz bardziej polski w zakresie ubioru, komendy, przysięgi, a także celu, jakim było dążenie do odzyskania niepodległości przez Polskę. 22 lipca 1917 roku, gdy zdemoralizowane oddziały rosyjskie przystąpiły do grabieży ludności polskiej w Stanisławowie, pułk wszedł do miasta i rozprawił się z napastnikami, zaś 24 lipca stoczył najpierw zwycięską bitwę z wojskami niemiecko-austriackimi, a później jeszcze raz pokonał zrewoltowane oddziały rosyjskie. Ponieważ pułk jako jedyny w Wojsku Polskim walczył z wojskami trzech naszych zaborców, przez to stał się symbolem heroicznej, nieustraszonej walki Polaków o niepodległość. Pisały o tym gazety w Rosji, Francji, Anglii, a nawet w Niemczech. Krechowieckie zwycięstwo wpłynęło wybitnie na umiędzynarodowienie sprawy polskiej i lepsze jej zrozumienie przez państwa Ententy, które wygrały wojnę. Po odzyskaniu niepodległości tablicę pamiątkową poświęconą bitwie krechowieckiej umieszczono na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Proszę opowiedzieć o okolicznościach przeniesienia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich do Augustowa oraz o wydarzeniach z okresu jego stacjonowania w naszym regionie.

-Po zakończeniu wojny polsko bolszewickiej 1920 roku pułk został dyslokowany do Augustowa. Ponieważ koszary były zdemolowane przybyły 15 maja 1921 roku pułk rozlokował się w okolicznych wsiach: Żarnowie, Biernatkach, Netcie i Bargłowie. Do Augustowa sprowadzono jedynie oddziały remontowe i prowianturę. 30 czerwca major Zygmunt Podhorski powołał komisję do spraw remontu koszar, a 1 lipca rotmistrz Józef Mielecki objął funkcję komendanta garnizonu. Oficjalne przyjęcie pułku nastąpiło w Augustowie 23 lipca, w przeddzień rocznicy bitwy krechowieckiej. 8 października 1921 roku pułk w Augustowie odwiedził Marszałek Józef Piłsudski, który chciał sprawdzić jakie warunki bytowania ma najlepszy pułk polskiej kawalerii. Gdy wszedł do mieszkania zastępcy dowódcy pułku majora Mielęckiego zobaczył puste pokoje, a całe umeblowanie mieszkania oficerskiego stanowiły: zwykły sosnowy stół, taboret, łóżko, miednica, dwa siodła i kilka par butów. To obrazuje najlepiej w jak trudnych warunkach odradzały się Polska i jej siły zbrojne.

Jakie znaczenie dla Augustowa miała obecność tak znakomitego pułku w sferze nie tylko obronnej, ale również gospodarczej, edukacyjnej i kulturalno-społecznej?

-Augustów mógł szczycić się tym, że ma najlepszy pułk polskiej jazdy u siebie. Pułk odznaczony za wojnę polsko-bolszewicką orderem Virtuti Militari. Służyli w nim jako oficerowie, zarówno służby stałej jak i rezerwy, przedstawiciele najwybitniejszych polskich rodów ziemiańskich, m.in. Zamoyscy, Rostworowscy, Podhorscy, Radziwiłłowie, Sołtanowie, Lubomirscy. Oficerowie, zwłaszcza rezerwy, przyjeżdżający na letnie ćwiczenia i znakomici goście na święta pułkowe byli pierwszym środowiskiem rozsławiającym uroki Augustowa, przyczyniającym się do turystycznej promocji miasta. Potem, po utworzeniu w 1927 roku seminarium nauczycielskiego, drugim środowiskiem stali się nauczyciele, którzy przyjeżdżali do nas na wakacyjne obozy i zachwycali się walorami przyrodniczymi. Te dwa środowiska przyczyniły się do rozwoju turystycznego miasta. Dzięki funduszom wojskowych w 1934/35 został wzniesiony Oficerski Yacht Club, pierwszy supernowoczesny ośrodek wypoczynkowy w Augustowie. Pułk uświetniał wszystkie uroczystości państwowe, miał ogromny wpływ na krzewienie patriotyzmu. Wielu mieszkańców naszego powiatu zasilało szeregi pułku, był więc także miejscem edukacji i wychowania tutejszej młodzieży. Dawał też zarobić miejscowym przedsiębiorcom, rzemieślnikom i rolnikom, u których zakupywano produkty żywnościowe i furaż. Nastąpiła symbioza pomiędzy pułkiem, a społecznością. Jej przejawem było to, że w 1934 roku podczas święta pułkowego dzisiejsze jezioro Białe zostało przemianowane na Krechowieckie, natomiast pułk w ramach rewanżu przekazał miastu odznakę pułkową. W okresie międzywojennym pułk wpłynął decydująco na oblicze Augustowa. Przewinęło się przez jego szeregi wielu znakomitych ludzi, którzy później odgrywali istotną rolę zarówno w wojsku, jak również w sferach cywilnych. Pułk Krechowiecki wizytowali i przyjeżdżali na święta pułkowe najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, minister spraw wojskowych Władysław Sikorski i minister spraw zagranicznych Józef Beck, marszałek Edward Rydz-Śmigły i wielu, wielu innych.

Czy mógłby pan wskazać szczególnie istotne i zasłużone postaci dla historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, także z perspektywy naszego regionu?

-Tych postaci było wiele. Ale warto powiedzieć przede wszystkim o pułkowniku Bolesławie Mościckim, który poprowadził pułk do bitwy pod Krechowcami. Pochodził z bliskich nam ziem, gdyż urodził się w Wysokiem Mazowieckiem, kształcił się w gimnazjum w Łomży. Zginął 18 lutego 1918 roku w walce z bolszewikami. Inne pułki za szefów honorowych obrały wielkie postaci z dziejów Polski, a 1 Pułk Ułanów Krechowieckich wybrał swego dowódcę. To pokazywało wyjątkowy charakter pułku, w którym najważniejszy był człowiek, który stał na jego czele, dowodził nim w najtrudniejszym okresie, dbał o codzienny byt żołnierza i nade wszystko był wielkim patriotą. Po bitwie pod Krechowcami, o której rozpisywały się międzynarodowe gazety, do pułku przybyły sojusznicze misje zagraniczne chcące uhonorować Krechowiaków. Odbyła się rewia, w czasie której podziwiano sprawność wojska, następnie zorganizowano bankiet. W czasie toastów przedstawiciel francuskiej misji powiedział: „Po tej wojnie Rosja będzie wielka, Francja będzie piękna, Anglia będzie bogata, a Polska będzie”. Po rozjechaniu się gości pułkownik Mościcki nie wytrzymał i powiedział, że nie walczy ani o wielką Rosję, ani o piękną Francję czy bogatą Anglię, tylko o Polskę, a przyznane odznaczenia są mu niepotrzebne. Chwilę później oderwał ordery i cisnął nimi o podłogę. Zapanowała konsternacja. Wtedy generał rosyjski dał komendę fanfarzystom, aby zaintonowali: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Drugą postacią wartą wymienienia był późniejszy generał Zygmunt Podhorski, który przyprowadził pułk do Augustowa w 1921 roku i dowodził nim do 1927 roku. Ponieważ był znakomitym dowódcą, został później powołany na komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, najważniejszej szkoły kształcącej oficerów kawalerii. Generał Podhorski był jednym z najlepszych dowódców w kampanii wrześniowej 1939 roku. Jego wnuczka, Jolanta Parol, w 2017 roku została matką chrzestną repliki sztandaru, który wręczyłem batalionowi czołgów Ułanów Krechowieckich w Orzyszu, kultywującemu tradycję 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Postaci zasługujących na szczególną pamięć można wymienić wiele.

W tym roku będziemy też wspominać Ułanów 4 Pułku. Czy może przybliżyć pan ich związek z Augustowem?

-W okresie staropolskim zdarzało się w Augustowie stacjonować oddziałom wojskowym, ale ich pobyt był krótki i epizodyczny. Po wojnach napoleońskich nasze miasto po raz pierwszy zostało wyznaczone stałym garnizonem dla 4 Pułku Ułanów. Oddziałem tym dowodził słynny napoleończyk, bohater szarży pod Somosierrą pułkownik Jan Hipolit Kozietulski, zaś jego zastępcą i następcą był Andrzej Ruttie, generał z czasów powstania listopadowego. Dzięki nim w latach 1815-1816 w Augustowie został zorganizowany pułk, który później wsławił się w powstaniu listopadowym. Nawiązujący do tych tradycji odtworzony po odzyskaniu niepodległości Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich 22 września 1920 roku wyruszył z Augustowa do Bitwy Niemeńskiej, która zadecydowała o zwycięstwie Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Myślę, że warto przywrócić pamięć o pułku, który był związany z naszym miastem i przyniósł chwałę Wojsku Polskiemu. Ułanom 4 Pułku zostanie poświęcona pamiątkowa tablica.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 21 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"Treść komentarza: W Augustowie dobrze się mają lokalne pisowskie aparatczyki od dyrektorowania w fikcyjnych biurach poselskich, ich serwilistyczne pucybuty z insrybutorowego towarzystwa wzajemnej kohabitacji i konfederacyjne szury- płaskoziemcy, zagorzali fanatycy antyunijnej ruskiej onucy, więc nie ma co się dziwić, że mieszkańcy Augustowa nie uświadczą na ulicach flag Unii Europejskiej obok flag Polski.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Aż 8 medali z jednych zawodów to mega wynik.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:33Źródło komentarza: Szkoła Tańca Bajka znów na podium – 8 medali z zawodów OKA CAN DANCE 2025 w OstrołęceAutor komentarza: "Teraz rodzina", czyli kumoterskie nierządy wg kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Augustowskie CSiR pobiło chyba już rekord Polski w "pisowskim bezładzie" uskuteczniania etatowej kumoterszczyzny i fikcyjnych stanowisk. Tam już więcej jest prawdopodobnie etatów kierowniczych i tzw. biurkowo-plotkarsko-pogawędkowych, niż ratowników i sprzątaczek razem wziętych.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 18:38Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Tadammmm! Padłem z tą kategorią. A przy okazji jak już tam łazi, to niech się pobuja na ruchomych dechach pomostu. Jeszcze bardziej gały wytrzeszczy gdy zliczy pływanie przymusowe..Data dodania komentarza: 1.05.2025, 15:49Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: To nie tylko święto sportu, ale także dowód na to, że młodzież ma ogromny potencjał, który warto wspierać i rozwijać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Inauguracja 31. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych 2025Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤝👏Treść komentarza: Cyt.: Władze niektórych koreańskich miast znalazły niecodzienny sposób, by nakłonić ludzi do małżeństwa – oferują nawet równowartość 36 tys. dol. za ślub. W programie mogą brać udział obcokrajowcy. Onet Premium - Golla Michał P.S. Augustów wyludnia się w szybkim tempie, więc może zamiast wydawać miliony złotych na jakieś populistyczne festyniarstwo i kumoterskie fanaberie niegospodarności, czyli o 100 % zwiększać liczbę etatów zastępców burmistrza Mirosława Karolczuka; tworzyć kolejne stanowiska kierownicze w miejskim magistracie i miejskich jednostkach organizacyjnych; budować szumiące "ogrody" na RZA w czasie kryzysu związanego z wybuchem wojny w Ukrainie; finansować rewitalizację dzielnicy "Kaczy Dołek" ze środków przeznaczonych na polepszenie walorów uzdrowiskowych Augustowa, budować za ponad 6 mln zł "zabetonowaną" bazę kajakarzy z kierowniczym etatem "swojego lokatora", jednak miejscy włodarze z miejskiego magistratu powinni zacząć wreszcie prowadzić realnie prospołeczną politykę w augustowskim samorządzie i publiczne pieniądze wydawać diametralnie rozsądniej, a przede wszystkim na cele służące rozwojowi miasta, w tym poprawienie poziomu życia mieszkańców Augustowa oraz sprzyjaniu tworzenia mechanizmów zachęcajacych lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorow do inwestowania w królewskie miasto nad rzeką Nettą...?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 13:43Źródło komentarza: 26 grzechów głównych Karolczuka 😈📖. 🔍 Przeczytaj, zanim zagłosujesz 🤔💡Autor komentarza: Active teamTreść komentarza: przynajmniej o swoje dziecko i swoją prywatną firmę dba bo na pracę na rzecz miasta nie ma czasu i za mało płacąData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Nawrocki vel Tadeusz Batyr jest dziesięć lat starszy od Trzaskowskiego?Treść komentarza: Podobno sport amatorski to zdrowie, więc co do zasady powinien odmładzać. No, chyba że ktoś częściej jest tylko żałosną, wymiendoloną marionetką wiecznie jątrzącego w narodzie karła moralnego i kompulsywnego szkodnika, niż samostanowiącym o sobie politykiem z krwi i kości.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:34Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: EuropejczykTreść komentarza: rozumiem że skundleni z pisem i brauno-mentzenem władze Augustowa już UE mają w głębokim poważaniu (tylko jak Augustów by wyglądał bez środków UE?) ale chociaż młodzież by coś zorganizowała w rocznicę wejścia Polski do UE (1 Maja 2004 - dla przypomnienia). Macie dzięki UE taką szansę i możliwości jakiej my nie mieliśmy.... w ościennych miastach dzisiaj wiszą obok flag polskich flagi UE, tylko w Augustowie nie.....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:33Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: kiedy wybory?Treść komentarza: to jest więcej niż żenujące....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Zaglądam czasem na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, każde zgłoszenie o "nielegalnych wyścigach" jest po czasie na szaro jako "niepotwierdzone", a jest ich masa.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 09:16Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Nasze Miasto murem za Grzegorzem BraunemTreść komentarza: Dziadek w SB, ojciec w augustowskiej mafii samochodowej. Kompetencje, tradycja i widoczne gołym okiem wysportowanie. Dyrektor jak marzenie.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 07:32Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: "Teraz rodzina" Nasze Miasto-PiS, heheh!🤡🥸👺💰💰💰🤝👏Treść komentarza: Podoba mi się, że kierownikiem miejskiego stadionu została osoba: całkowicie spoza lokalnego układu politycznego; niewplątana w żadne kumoterskie układy i rekrutację z klucza stricte partyjnego, czyli mierny, bierny, byle wierny; ponadprzeciętnie kompetentna w sferze marketingu, ekonomii i zarządzania oraz propagowania sportu profesjonalnego i krzewienia szeroko pojętej kultury fizycznej; wszechtronnie wyedukowana; z wieloletnim doświadczeniem w administrowaniu i zarządzaniu komunalnymi obiektami sportowo-rekreacyjnymi oraz oczywiście holistycznie wysportowana, czyli dużo, dużo więcej niż nordic walking nad kanałem Bystrym w kategorii geriatrycznej lub puszysto-korpulentnych. 🙃Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:30Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: DOGE Elona Muska "antidotum" na ultrakumoterkę kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Elon Musk nie jest moim idolem, ale w augustowskim ratuszu oraz miejskich i powiatowych jednostkach organizacyjnych program DOGE Muska potrzebny jest na extra cito. Wdrożenie odpowiednika DOGE w augustowskich miejskich i powiatowych instytucjach na pewno wygenerowałyby oszczędności w miejskim budżecie w kwocie liczonej w milionach złotych i to wszystko w skali tylko jednego roku budżetowego!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:44Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: No i teraz wiadomo dlaczego policja nie reaguje na wieczorne wyścigi samochodowe. Może któryś z dzielnych mundurowych sam w nich też bierze udział? Bo "Nasze Miasto"..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:16Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A wszem wiadomo co jest gdy pęknie guma..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: oolooTreść komentarza: "Bo to co nas podnieca To się nazywa kasa A kiedy w kasie forsa To sukces pierwsza klasa"Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:10Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Longin PodbipiętaTreść komentarza: W jakim mieście wiceburmistrz lubuje się w szybkich autach służbowych z dużą mocą pod maską, napędem na cztery koła i zasilanych paliwem kupowanym na stacji u zainsrybutorowanego opuchlakoburaka?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JurandTreść komentarza: Miasto kupiło Skodę Superb Sportline 280KM 4x4 za 230 tys zł, żeby jeden z wiceburmistrzów (fan marki Skoda) mógł godnie wozić swoje dziecko.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:59Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie jest CLOSED!🤡Treść komentarza: Jest nowoutworzony etat kierownika miejskiego stadionu, który obciąży miejski budżet kilkudziesięcioma tysiącami złotych rocznie, natomiast miejski wyciąg narciarzy wodnych w długi słoneczny weekend majowy z piękną do uprawiania sportów wodnych pogodą jest CLOSED. Czyżby w miejskim budżecie zabrakło pieniędzy na wynagrodzenia dla ratowników i obsługi miejskiego wyciągu narciarzy wodnych w Augustowie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:07Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w Augustowie
Reklama