Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 17:28
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Pieśni ocalone od zapomnienia

Podziel się
Oceń

Lipsk nie tylko słynną pisanką stoi. Od lat Marcin Lićwinko animator kultury próbuje ocalić od zapomnienia i nauczyć lipszczan pierwotnego śpiewu w gwarze wschodniosłowiańskiej. Stworzył bazę pieśni zawierającą ponad kilkaset utworów z terenów Augustowszczyzny, Sokólszczyzny i Grodzieńszczyzny a teraz głównie poświęcił się nauczaniu śpiewu innych.
Pieśni ocalone od zapomnienia
W Lipsku uczą się dawnych pieśni

Marcin Lićwinko od ponad 15 lat zajmuje się ocaleniem przed zapomnieniem tradycyjnego śpiewu. Najpierw zajmował się wyszukiwaniem oryginalnych ludowych śpiewaczek i odszukaniem dawnych pieśni. Poświęcił temu długie lata swojego życia. Już trzykrotnie uzyskał stypendium ministerstwa kultury na swoje działania.

-Po raz trzeci udało mi otrzymać stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i po raz trzeci zająłem się śpiewem tradycyjnym. W obecnym projekcie, który rozpoczął się w styczniu tego roku, a zakończy się z końcem czerwca postanowiłem kontynuować wcześniejszą pracę -wyjaśnia Marcin Lićwinko. -Za pierwszym razem, gdy otrzymałem stypendium zajmowałem się głównie uporządkowaniem bazy pieśni, które zbierałem przez kilkanaście lat i na kontynuowaniu poszukiwań dawnych śpiewaczek. Pierwsze stypendium polegało na zgraniu tego, co przez wiele lat udało mi nagrać na różnych nośnikach i stworzeniu elektronicznego archiwum zawierającego ponad kilkaset utwór. Przy drugim stypendium uczyłem śpiewu młode pokolenie, a teraz zająłem się również nauką indywidualną ludzi młodych ale dorosłych. Zarówno w obecnym, jak i w poprzednim projekcie moją ideą było zapoznanie uczestników z tym czym jest śpiew ludowy i jakim był on elementem dawnej kultury. Przedsięwzięcie, które realizowałem wcześniej z nastolatkami dało mi mnóstwo satysfakcji i wspaniałych efektów. Udało mi się zachęcić młodych ludzi do śpiewu i wielu z nich kontynuuje tę przygodę. Teraz postanowiłem poszukać nieco starszych osób. Udało mi się znaleźć trzy młode dziewczyny, które zachęciłem do współpracy.

Nauka śpiewu to jednak coś więcej niż tylko samo nauczenie się zapomnianych już pieśni. Jak tłumaczy Marcin Lićwinko to przede wszystkim ocalenie umierającej kultury od zapomnienia.

-Na naszym terenie tradycja śpiewu tradycyjnego w zasadzie umiera. Zostało tylko paru najstarszych śpiewaków, ale to już naprawdę garstka -dodaje Marcin Lićwinko. -Starsze pokolenie tradycję śpiewu wyniosło z domu i tak naprawdę jeśli nie będzie jej kolejnych następców to zaniknie ona kompletnie. Próbuje to więc ocalić ucząc śpiewu innych. Mieszkamy na pograniczu polsko -białoruskim i śpiewamy pieśni zarówno po polsku jak i w lokalnej gwarze, tzw. języku prostym. Starałem się przez te pół roku projektu, który niebawem zakończymy, by był on nie tylko lekcją śpiewu, ale przede wszystkim kultury pogranicza. Myślę, że mi się to udało, gdyż dziewczyny z którymi pracowałem chcą kontynuować naukę śpiewu na własną rękę i wspólnie ze mną.

Nauka tradycyjnego śpiewu mimo prostoty pieśni nie należy jednak do najprostszych.

-Staram się wykształcić indywidualnych solistów, śpiewaków świadomych i umiejących zaprezentować element kultury. Uczę przede wszystkim pieśni jednogłosowych chociaż też spotykamy się grupowo i próbujemy śpiewać pieśni w dwugłosie -wyjaśnia Marcin Lićwinko. -W tej pracy pomaga mi wcześniej stworzona baza nagrań, z której korzystają moje uczennice. Dziewczyny słuchają oryginalnych wykonań śpiewaczek i uczą się z nich, spisują teksty i starają się je zrozumieć, szczególnie te, które śpiewane są w gwarze. Słuchają oryginalnego głosu, wymowy tekstów i akcentów. Takiego typu śpiewu nie używamy współcześnie i jest on nie lada wyzwaniem. Dla jednej osoby problemem jest zrozumienie tekstu w gwarze a wiadomo, że trudniej się śpiewa gdy nie rozumie się tekstu pieśni. Jeśli nie znamy języka to trudno jest dane słowo wymówić, a co mówić zaśpiewać. Innej osobie kłopot sprawi sama technika śpiewu. Ten głos prosty trzeba w sobie odkryć. Jedna z moich uczennic zaczęła się nawet bać swojego głosu, bo brzmiał dla niej obco. Nie potrafiła słuchać nagrań ze swoim śpiewem. To wszystko wymaga oswojenia się ze swoim zupełnie innym głosem z jakim się do tej pory się śpiewało. W chórach czy zespołach młodzieżowych śpiewa się zupełnie inaczej i ten pierwotny dźwięk śpiewu wiejskiego okazuje się trudny do oswojenia i wymaga czasu.

Potwierdza to Izabela Wróbel, która jest jedną z uczestniczek tegorocznego projektu.

-Śpiew nie jest dla mnie czymś nowym, bo śpiewam w chórze, ale ciężko mi było przestawić się na technikę śpiewu archaicznego. Sprawia to ogromne trudności, ale udaje mi się je pokonać. Do wykonywania takiego śpiewu trzeba jednak dojrzeć i zauważyć, że ma on w sobie wielką moc i mistycyzm. Zrozumienie tego śpiewu i kultury jest trudne dla młodych ludzi, którym kultura głównie kojarzy się z kolorem i rozrywką. Tu jest inaczej, do tradycji trzeba dojrzeć i zauważyć jej piękno i chyba do tego dojrzałam. Najtrudniejsze było zaakceptowanie swojego, tak innego niż zwykle głosu i nie podobnego do tego co u siebie słyszymy na co dzień. Jak to się opanuje, to satysfakcja jest ogromna -informuje Izabela Wróbel. -Przeszkodą jest też gwara. Mieszkam w Lipsku od 15 lat i przyjechałam tu z innego, aczkolwiek podobnego kulturowo rejonu więc bariera językowa stanowiła kłopot. Nie rozumiałam tego, o czym śpiewałam. Teraz już jest inaczej. Za każdym razem gdy poznaje nowy tekst staramy się go przetłumaczyć żeby go używać świadomie. Gwara wschodniosłowiańska była mi zupełnie nieznana i nie miałam w szkole języka rosyjskiego, który może by to ułatwił, a w mojej rodzinie pewne zwroty były używane, ale zostały zapomniane. Nauka śpiewu jest teraz dla mnie trochę powrotem do korzeni. Pieśni mają dosyć prostą linię melodyczną ale ona nie jest aż tak oczywista. Nie da się jej tak po prostu nauczyć tylko trzeba ją wypracować.

Marcin Lićwńko podkreśla, że tegoroczne ministerialne stypendium jest dla niego próbą wypracowania metod nauczania śpiewu młodych i dojrzałych osób, gdyż swoją najbliższą przyszłość wiąże właśnie z nim.

-Staram się iść w stronę indywidualnego ukierunkowania uczestników w zależności od ich temperamentu i możliwości głosu. Praca indywidualna jest chyba jedyną metodą żeby te tradycje przekazać, zachować je i propagować szerzej -mówi. -Wypracowanie metod nauczania skutecznie mi pomoże w moich następnych projektach.

W najbliższych planach Marcin Lićwinko wraz ze stowarzyszeniem Pracownia Architektury Żywej ma zamiar realizować przedsięwzięcie, którego głównym bohaterem jest rzeka Biebrza. Ten projekt też związany jest z tradycyjnym śpiewem. W lipcu w ramach inicjatywy „Niepodległa” przy współpracy z Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku Marcin Lićwinko będzie uczył śpiewu mężczyzn od 18 do 80 roku życia. Panowie będą mogli nauczyć się pieśni wojackich, rejkruckich, miłosnych, pieśni związanych z wyruszaniem i powrotem z wojen. Wszystkie te działania mają wspólną cechę, ocalenie od zapomnienia tradycji naszych terenów. Co jak widać skutecznie się udaje Marcinowi Lićwinko i ekipie zapaleńców, którzy podejmują z nim współpracę.

Tegoroczny projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 20 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama