Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 18:23
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

21. Rocznica wizyty papieża w Augustowie

Podziel się
Oceń

Mija 21 lat od dnia, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Augustów. To data szczególna dla wszystkich augustowian. Atmosfera pamiętnej pielgrzymki wspominana jest do dzisiaj przez naszych mieszkańców z wielkim sentymentem. Postanowiliśmy przybliżyć kulisy tych wydarzeń. Z ich opisu wyłania się jasna refleksja, że nie tylko dla nas, ale też dla papieża wizyta na Ziemi Augustowskiej miała bardzo osobisty charakter.
21. Rocznica wizyty papieża w Augustowie
Papież Jan Paweł II opuszcza statek w Studzienicznej

Autor: Żegluga Augustowska

Bartosz Lipiński

Podróż apostolska papieża Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1999 roku była najdłuższą z pielgrzymek, które Ojciec Święty odbył do ojczystego kraju. Trwała aż 12 dni. Mieszkańcy naszego regionu zapamiętają najbardziej dwa wydarzenia. 8 czerwca 1999 roku Ojciec Święty odprawił w Ełku uroczystą mszę świętą z udziałem tysięcy wiernych naszej diecezji. Ale tego samego dnia pojawił się też pierwszy akcent związany z Augustowem. Z przystani nieopodal pokamedulskiego klasztoru nad jeziorem Wigry, papież wypłynął w ponad półtoragodzinny rejs statkiem Tryton, będącym wtedy własnością Żeglugi Augustowskiej. Załogę statku stanowili augustowianie. Na nich spoczęła rola przygotowań jednostki do obsługi pasażerów. Nie było to łatwe, bo Tryton przez lata był holownikiem. Statek nabrał nowego kształtu i został przewieziony na lawecie z Augustowa nad Wigry. To była nostalgiczna podróż, która przywoływała wspomnienia młodości i rozbudziła chęć powrotu do bliskich sercu papieża miejsc. Ojciec Święty zapragnął popłynąć raz jeszcze, tym razem trasą malowniczo położonych akwenów Augustowa i zabytkowym Kanałem Augustowskim. Papież znany był ze swojej spontaniczności, lubił zaskakiwać wiernych. Tak doszło do jednego z wielkich wydarzeń, które zapisało się złotymi zgłoskami na kartach naszej historii.

Ojciec Święty Jan Paweł II w Augustowie

Była środa, 9 czerwca 1999 roku. Od wczesnych godzin porannych w porcie Żeglugi Augustowskiej przy ulicy 29 listopada panowała podniosła atmosfera. Z każdą minutą w jego obrębie gromadziło się coraz więcej mieszkańców. Na archiwalnych zdjęciach można dostrzec m.in. ówczesnych biskupów diecezji ełckiej Wojciecha Ziembę i Edwarda Samsela, proboszcza augustowskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego księdza prałata Czesława Domela, starostę augustowskiego Franciszka Wiśniewskiego oraz burmistrza Augustowa Leszka Cieślika. Wszyscy czekali na wyjątkowego gościa, który miał zaszczycić swoją obecnością gród nad Nettą. Miejsce zostało otoczone ochroną policji i Biura Ochrony Rządu. Duże poruszenie wywołało pojawienie się w porcie autokaru, z którego wysiadły znane osobistości, dostojnicy kościoła rzymsko-katolickiego. Wśród nich byli m.in. metropolita krakowski ksiądz kardynał Franciszek Macharski oraz biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź. Augustowianie z zapartym tchem wypatrywali postaci z białą piuską na głowie. Wśród przybyłych mediów była oczywiście redakcja „Przeglądu Powiatowego”. Zebrani dziennikarze na bieżąco wymieniali się informacjami dotyczącymi pobytu papieża. Pojawiały się różne przecieki, najczęściej niezgodne z prawdą spekulacje. Ojciec Święty jak miał w zwyczaju, zaskoczył wszystkich oczekujących.

Ochrona papieskiej podróży zadecydowała, że na terenie portu augustowskiej białej floty znajduje się zbyt wiele osób. Dlatego 203-osobowy statek Serwy, wybudowany w 1962 roku wypłynął bez papieża. Jan Paweł II oczekiwał na statek samotnie w fotelu przy WDW, wpatrując się w krystaliczną toń brzegu spokojnego tego dnia jeziora Białego.

-To wielkie dni dla Żeglugi Augustowskiej, gościć Ojca Świętego na naszych statkach –powitał dostojnego gościa przy przystani WDW dyrektor żeglugi Sławomir Aleksandrowicz. Papież wsiadł na pokład statku Serwy dokładnie o godzinie 10:45. Pierwszą część rejsu spędził na dolnym pokładzie w kajucie kapitańskiej, gdzie w zadumie oddał się modlitwie.

Modlitwa w sanktuarium w Studzienicznej

Po blisko półtoragodzinnej podróży statkiem szlakiem jeziora Białego, poprzez śluzowanie w Przewięzi i wypłynięcie na jezioro Studzieniczne, załoga statku wykonała mistrzowski manewr podpływając zaledwie kilkadziesiąt metrów od miejscowego sanktuarium maryjnego. Papież opuścił pokład statku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się upamiętniający jego wizytę pomnik. Powitał go kustosz sanktuarium i proboszcz parafii w Studzienicznej ksiądz Zygmunt Kopiczko. Na Ojca Świętego czekało mnóstwo wiernych, rozentuzjazmowanych widokiem biskupa Rzymu. Papież udał się do sanktuarium, w którym przez kilkanaście minut modlił się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej, który kilka lat wcześniej został jego decyzją koronowany. Po wyjściu z kaplicy Ojciec Święty zwrócił się do przybyłych mieszkańców, z których zdecydowaną większość stanowili augustowianie.

-Bóg zapłać za piękne przyjęcie wszystkim. Tutejszym i przybyszom. Nie jestem tu pierwszy raz, ale jako papież pierwszy i chyba ostatni. Szczęść wam Boże –papież pozdrowił wiernych.

Rozległo się gromkie „Sto lat!”, wznoszono hasła „Augustów kocha papieża” i „Zostań z nami”. Brawa towarzyszyły papieżowi podczas przejazdu z półwyspu do domu parafialnego, gdzie gospodarz sanktuarium podjął Ojca Świętego i jego świtę obiadem. Jan Paweł II przyjął delegację augustowskich władz i odpoczywał. Tłum wiernych oczekujących na możliwość zobaczenia papieża z każdą godziną gęstniał. Kilka minut po godzinie 16, Ojciec Święty opuścił gościnną plebanię w Studzienicznej i udał się w kierunku statku, błogosławiąc po drodze wiwatujących wiernych. Papież wyglądał na szczęśliwego. Dał temu też wyraz pytając o możliwość przedłużenia rejsu. Całą podróż Kanałem Augustowskim do Gorczycy spędził na górnym pokładzie Serw, skąd pozdrawiał okolicznych mieszkańców. Nie przeszkadzała mu w tym nawet kapryśna aura. W pewnym momencie swojej kurtki użyczył papieżowi oficer BOR. Zachwyt nad przyrodą oraz sentymentalny powrót do lat młodości i spływów kajakowych udzielił się również innym ważnym gościom.

-Jak piękna i różna kraina od krakowskiej –komentował ksiądz kardynał Franciszek Macharski.

Jednak najbardziej w pamięci uczestnikom historycznego, 7-godzinnego rejsu utkwiły słowa papieża, który podziękował, że dane mu było odwiedzić najpiękniejszy, uroczy i dobrze zachowany zakątek Polski. Po opuszczeniu statku w Gorczycy, Jan Paweł II udał się samochodem do klasztoru na Wigrach. Następnego dnia media cytowały słowa rzecznika prasowego stolicy apostolskiej, który na prośbę Ojca Świętego przekazał dziennikarzom, że środa, 9 czerwca 1999 roku, była dla niego dniem bardzo szczęśliwym.

Augustów jest miastem, które wniosło w życie papieża wiele wspaniałych wspomnień. Udowodnił to w 2000 roku, gdy przyjmował na audiencji delegacje towarzyszące mu rok wcześniej podczas pielgrzymki. Z dużym zainteresowaniem dopytywał, czy są wśród nich augustowianie. Pytanie papieża świadczy o tym, jak bardzo był wdzięczny za spędzone tu chwile i jak mocno pragnąłby powrócić tu jeszcze raz.

Sławomir Aleksandrowicz był jednym z głównych koordynatorów wizyty papieża na Ziemi Augustowskiej. Wspomina, że nieocenioną rolę w przygotowaniu papieskich rejsów mieli inspektor Polskiego Rejestru Statków Ryszard Gajdamowicz, który kierował pracami technicznymi przy statku Tryton i dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej Tadeusz Zdanowicz, odpowiedzialny za szlak wodny oraz autor cennych wskazówek dla przygotowania przystani.

-Na koniec pozdrawiam wszystkich mieszkańców ziemi mazursko–augustowsko–suwalskiej. Niech sobie zapamiętają, że ja tej ziemi ogromnie wiele zawdzięczam. Przybyłem tutaj także, aby spłacić wielkie długi wdzięczności. Ta ziemia była dla mnie zawsze gościnna, kiedy tu przebywałem. Niech Bóg, który jest miłością błogosławi waszej ziemi i wszystkich jej mieszkańców –słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, z 8 czerwca 1999 roku.



Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama