Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 22:40
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

W Augustowie wracają meliny

Podziel się
Oceń

Komendant powiatowy policji w Augustowie chce wprowadzenia w naszym mieście tzw. nocnej prohibicji. Argumentuje to m.in. względami bezpieczeństwa i wskazuje na różne negatywne zjawiska. Nad wnioskiem pochylili się radni. Padło wiele argumentów. Grono samorządowców boi się powrotu czasów słusznie minionych. Jeden z radnych zarzucił innym członkom komisji, że są rzecznikami osób czerpiących zysk z ludzkich nieszczęść.
W Augustowie wracają meliny
Takie widoki po weekendzie spotyka się czasami na bulwarach nad rzeką Nettą (luty 2019 - archiwum PP)

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Do rady miejskiej w Augustowie wpłynął wniosek komendanta powiatowego policji. Adam Miezianko postulował o wydanie stosownej uchwały w kwestii zakazu na terenie Augustowa w godzinach 22.00-6.00 sprzedaży napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Komendant w obszernym piśmie wskazywał na negatywne zjawiska społeczne związane z nocnym handlem alkoholem, do których dochodzić ma m.in. w rejonie obiektów zajmujących się sprzedażą na wynos. Pisał np. o wybrykach chuligańskich, przeciw obyczajności, awanturujących się osobach nietrzeźwych, zakłócaniu spoczynku nocnego czy negatywnych skutkach dla stanu bezpieczeństwa publicznego. Poparcie wniosku miałoby być krokiem do ograniczenia i wyeliminowania zdarzeń niepożądanych. Nad wnioskiem pochylili się radni. Debata na komisji społeczno-oświatowej 7 maja była długa i bardzo emocjonująca, a niektóre spostrzeżenia szalenie interesujące. Padł szereg argumentów za i przeciw zakazowi.

W zamian mogą powstać meliny

Izabela Piasecka oceniła, że w wielu kwestiach zgadza się z oceną komendanta, ale problem dotyczy nie tylko nas. Radna Koalicji Obywatelskiej boi się żeby nie wylać dziecka z kąpielą.

-Sklepy prowadzące handel alkoholem mają na to legalne pozwolenia i nie ma zakazów dla tego rodzaju działalności. Poza tym byłoby to uderzeniem w kolejną grupę przedsiębiorców w czasach, kiedy jak przypuszczam ich przychód również jest zmniejszony. Myślę, że taka decyzja nie spowodowałaby zmniejszenia problemu. Natomiast byłby to poważny problem dla przedsiębiorców, którzy musieliby sięgać po wsparcie innego rodzaju. Kolejną sprawą jest to, że takie działanie mogłoby zmotywować tzw. kreatywne grupy społeczne, które wrócą do tradycji z dawnych lat. Mówię o powstaniu melin i nielegalnej sprzedaży alkoholu, bo tylko do tego doprowadzi prohibicja w Augustowie. To nie są te czasy żebyśmy zabraniali handlu. Znalazłyby się też inne rozwiązania. Są jeszcze restauracje, które mogą sprzedawać na wynos albo stacje paliw, które spokojnie by alkohol sprzedały. Nasza decyzja byłaby po prostu bardzo krzywdząca dla przedsiębiorców, którzy handlują zgodnie z prawem. Będę głosowała przeciw. Nie jest to rozwiązanie, które przyniesie oczekiwane efekty –mówiła radna Piasecka.

Zakazany owoc najlepiej smakuje

Jolanta Roszkowska podkreślała, że podpisuje się pod wypowiedzią I. Piaseckiej. Mimo, że popiera wychowanie w trzeźwości, widzi mankamenty wynikające z propozycji komendanta.

-Wszyscy możemy podpisać się pod apelem pana komendanta, że rzeczywiście występuje problem z alkoholem. Podejrzewam, że długo jeszcze będzie obecny. Zakaz nocnej sprzedaży problemu nie rozwiąże. Jeśli zakażemy tego handlu, sprzedaż zejdzie do szarej strefy. Znamy to z historii, stracą na tym nasi przedsiębiorcy, osoby prowadzące sklepy i restauracje. Tego się nie uniknie. Każdy, jeżeli zechce, to kupi sobie alkohol nawet odpowiednio wcześniej. Młodzież potrafi się świetnie zorganizować. Zrobią zakupy wcześniej, a wieczorem i w nocy pójdą na bulwary, do parku, na Rynek Zygmunta Augusta. Trzeba szukać innych sposobów na walkę ze zwiększonym spożyciem alkoholu. Tym bardziej, że jak wiadomo zakazany owoc smakuje lepiej. Obawiam się, że interwencje policji mogłyby się przez to zwiększyć, bo ludzie poradzą sobie w każdej sytuacji. Poparcie nocnego zakazu handlu spowodowałoby tylko to, że obniżymy dochód dla sprzedawców, którym i tak jest już teraz ciężko. Myślę, że mogłoby się to też wiązać z tym, że ktoś straci miejsce pracy, bo nocą np. po pieczywo pójdą tylko pojedyncze osoby. Dużo rolę ma miejska komisja alkoholowa –oceniała J. Roszkowska.

Radny Dariusz Ostapowicz przywołał doświadczenia z przeszłości, związane m.in. z czasem stanu wojennego. Przypomniał, że wtedy w sztuczny sposób ograniczano dostęp do alkoholu, powodując kreatywność społeczną u ludzi zaradnych, starających dostosować się do potrzeby.

Nie strzela się do muchy z armaty

Zastępca burmistrza Augustowa Filip Chodkiewicz przyznał, że zgadza się z oceną radnych, którzy uznali, że propozycja komendanta nie jest receptą na rozwiązanie omawianej bolączki.

-Nie warto wyciągać armaty żeby strzelić do muchy. Augustów jest miastem przyjaznym, w którym jak myślę mamy odpowiedzialnych mieszkańców, potrafiących należycie korzystać z dobroci tego świata. Nie psujmy tego, nie wprowadzajmy prohibicji, bo nawet tylko nocna prohibicja może mieć w moim odczuciu jedynie złe skutki. Jeżeli są odstępstwa od reguły, że mieszkańcy potrafią należycie korzystać z życia i wszelkich dostępnych w mieście radości, to zajmijmy się pomocą tym jednostkom. Rozwiązujmy problemy jednostkowe, nie nakładajmy zakazu na wszystkich innych, bo i tak będzie to nieskuteczne –skomentował F. Chodkiewicz.

Inne miasta wskazują na zalety

Nie wszyscy radni byli sceptycznie nastawieni do propozycji komendanta. Przewodnicząca komisji społeczno-oświatowej Aleksandra Sigillewska przywoływała przykłady innych miast.

-Od 2018 roku około 160 mniejszych lub większych miast wprowadziło u siebie taki zakaz i mówią również o zaletach. Po wprowadzeniu zakazu spadła liczba wystawianych pouczeń za zakłócanie ciszy nocnej. Spadła liczba osób kierowanych do izb wytrzeźwień, zmniejszyło się występowanie uciążliwości związanych ze spożywaniem alkoholu w bramach i podwórzach. Do sklepów po godzinie 22 nie przychodzą osoby nietrzeźwe chcące zakupić alkohol, zmniejszyła się liczba kradzieży i zniszczeń towaru. Cały czas mamy w Polsce do czynienia ze wzrostem spożycia alkoholu. Obserwuje się ten wzrost również w czasie epidemii. Myślę, że nie jest dobrym pomysłem konfrontowanie mieszkańców z przedsiębiorcami. Tu chodzi o większe bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. W miastach, gdzie wprowadzono nocny zakaz nie słychać o tym, aby sprzedaż alkoholu zmniejszyła się radykalnie. Ona po prostu przenosi się na inny czas, na wcześniejsze godziny. Nie ma danych, że spada ilość zakupów alkoholu. Celem jest zmniejszenie nocnych incydentów. Miasto turystyczne na tym nie ucierpi, bary i restauracje mogą sprzedawać alkohol –zauważyła przewodnicząca Sigillewska.

Dochodzi do różnych ekscesów

Chyba najbardziej przychylnie o wniosku komendanta wypowiadał się Marcin Kleczkowski. Radny PiS zauważył również, że niektórzy radni prowadzą biznesy i sprzedają alkohol nocą.

-Opinie części radnych to odwrócenie logiki. Jeżeli przyjąć państwa rozumowanie, należałoby znieść wszystkie zakazy np. ograniczenia prędkości. Po co jest ograniczenie prędkości, skoro i tak są osoby przekraczające prędkość? Po co zakaz prostytucji, sutenerstwa, gdy te problemy są obecne? Przedstawiana przez państwa logika jest irracjonalna. Dane z Suwałk czy innych miast mówią wprost, że ograniczenie dostępności spowoduje spadek zdarzeń związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Wskazują na to również opracowania naukowe. Część osób podejmie trud i kupi alkohol gdzie indziej, pewnie powstaną także miejsca nielegalnej sprzedaży. Ale ograniczenie na pewno będzie miało pozytywny skutek –mówił Kleczkowski.

-Ubolewam nad tym, że osoby, które odczuwają z tej rzeczywistości największe problemy nie odważyły się przyjść na komisję. Natomiast mogę powiedzieć w ich imieniu, bo w ostatnich miesiącach rozmawiałem z kilkoma ludźmi, którzy bardzo narzekają na sąsiedztwo sklepów całodobowych. Pod tymi sklepami mają miejsce zdarzenia, które aż trudno jest relacjonować. Mówię np. o załatwianiu potrzeb fizjologicznych, hałasowaniu czy zaśmiecaniu. Wielokrotnie na sesjach czy komisjach rady miejskiej mówicie państwo o zaśmiecanych bulwarach, braku dostatecznego porządku w tych miejscach. Tak naprawdę większość tych zdarzeń powodują ludzie, którzy kupili alkohol w sklepie nocnym i spożywają go w miejscu dostępnym, jak na bulwarach czy w parku. Mówicie o aspekcie ekonomicznym. Spółka miejska traci czas na to, aby opróżniać kosze, często w sezonie letnim przyjeżdża tylko po to, by opróżnić jeden kosz. Jesteście państwo rzecznikami osób, które czerpią zysk z nieszczęść ludzkich. Wielka szkoda, że nie ma z nami ludzi, którzy najbardziej doświadczają tych trudności, bo powinni wyrazić swoją pretensję i oburzyć się na niezrozumienie. Nie rozumiem, dlaczego szefowa miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych nie zabiera głosu –podsumował radny PiS.

Ostatecznie wniosek komendanta policji w Augustowie został zdecydowaną większością głosów zaopiniowany przez komisję negatywnie. Szanse na nocną prohibicję są teraz nieduże.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 6°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS za cały miesiąc pracy dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i brak szacunku dla ich pracy jak i ludzi, że też nikt z władz tego nie widzi, co z wami? Jak myślicie jaki standard życiowy mają ci pracujący, na co ich stać? A no na nic ich nie stać bo to głodowe pieniądze.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:28Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: POSTiW, przedszkole na Ogrodowej, szkoła na Tytoniowej itd.Treść komentarza: Jaka tam nieruchomość po szkole? Przecież to jest jakiś bardzo stary i nieocieplony budynek, w którym kiedyś może nawet była stajnia. Sprzedać, zburzyć i Augustów nadal będzie "rozwijać się" z ponaddźwiękową prędkością odzwierciedloną w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS-u za całomiesięczną wypłatę dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i poniżenie dla tych ludzi i władze tego nie widzą. Będziecie smażyć się w piekle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:19Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: 20 tys. pięknych kwiatów vs 200 tys. zł drenujących augustowski miejski budżetTreść komentarza: Uważam, iż znacznie lepsze jest wydanie publicznych pieniędzy na dwadzieścia tysięcy kwiatów jednorocznych upiększających Augustów, niż ponad dwieście tysięcy złotych drenujących co roku miejski budżet Augustowa etatem drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:38Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Obawiam się, że klika "Ich Miasta" załapała iż po wygranej Pana Rafała wiele się zmieni i skończy się zapewne Eldorado. Dlatego też próbować będą zapewne zawłaszczyć pewne dobra miejskie za symboliczną złotówkę. Tu bym prędzej widział paluchy Jockeya lipskiego lub Szejka naftowego. Przy okazji wyrażam skruchę za nieprzychylne słowa wobec byłego Burmistrza i Posła oraz snuję nadzieję na pewne i skuteczne reakcje zgodne z planami Premiera, ale już po zmianie w Pałacu Prezydenckim..Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:11Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie inaczej, rozrośnie się tam osiedle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 16:21Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: JSTreść komentarza: Pani Barbara to naprawdę mega inspirująca osoba.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 15:56Źródło komentarza: Fascynacja ukryta w piórachAutor komentarza: JKDTreść komentarza: na razie trzeba wykazać straty i sprzedać za złotówkę odpowiedniej osobieData dodania komentarza: 25.04.2025, 15:49Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Attention! Danger! ☠️Treść komentarza: XXI wiek jest już od ćwierć wieku, natomiast miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie oznaczony jest postrzępionymi szmatkami i zardzewiałymi beczkami, być może po substancjach chemicznych. Czekać tylko, gdy praktycznie wcale nie oznaczone stalowe liny naciągowe masztów przyczynią się do śmiertelnego wypadku. Kto dopuścił do użytkowania ten obiekt użyteczności publicznej, którego oznakowanie jest niebywałą prowizorką i jak wskazują kolejne wypadki w jego pobliżu, po prostu stwarza poważne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników jednostek pływających po jezorze Necko?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Leśny LudekTreść komentarza: Augustów powierzchnię ma większą niż Suwałki… ale na papierze. Przecież tych nasadzeń nie robił nikt na wodzie , w lesie ani na użytkach rolnych. Teren zurbanizowany to tylko 10 procent powierzchni miasta.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 07:16Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczyn
Reklama