W 2018 roku władze miasta posiadały 22 działki związane z lokalami, z których korzystały wieczyście 352 osoby. Samych działek zaś miasto miało 138, a uiszczających opłatę wieczystą z tego tytułu było 301 osób. Do tej pory jednorazową opłatę za przekształcenie uiściło 169 osób. Jak zdradza miejski skarbnik planowany dochód z tytułu opłaty przekształceniowej za rok 2019 wyniesie ok. 150 000,00 zł. Natomiast przy założeniu, że w 2019 roku wszyscy właściciele przekształconych nieruchomości wpłacą opłatę korzystając z bonifikaty, wpływy do miejskiego budżetu przekroczą 300 000,00 zł, ale w latach następnych te źródło dochodów miejskich już nie wystąpi.
Budżet miasta potencjalnie utraci stałe coroczne wpływy z tytułu przekształcenia, ponieważ po okresie 20 lat do budżetu gminy przestaną wpływać opłaty z tytułu przekształcenia. Wysokość rocznych opłat za przekształcenie bez waloryzacji odpowiada wysokości dotychczasowych opłat z tytułu użytkowania wieczystego -mówi Sławomir Sieczkowski. - Ponadto uchwalone przez radę bonifikaty od opłaty jednorazowej jeszcze bardziej obniżą wpływy do budżetu, pozostawiając w kieszeniach naszych mieszkańców, jako nowych właścicieli tych nieruchomości, środki finansowe w wysokości uchwalonej bonifikaty.
Należy podkreślić, że właściciele ze swojej strony nie muszą nic robić w celu dokonania przekształcenia, ponieważ przekształcenie nastąpiło z mocy ustawy. Trzeba jednak pamiętać, że opłatę należną za rok 2019 wnieść trzeba w terminie do 29 lutego 2020 r.
-Ponadto w przypadku udzielenia bonifikaty, opłatę jednorazową należy wnieść w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia informacji o jej wysokości -dodaje miejski skarbnik.
Warto podkreślić, że przekształcenie, z jednym wyjątkiem, nie dotyczy lokali i gruntów Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. Wyjątkiem jest niedawno wybudowany spółdzielczy blok na Śródmieściu.
Szczegółowe informacje na temat przekształcenia można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Augustowie ul. 3 Maja 60, pok. 4 lub pod nr tel; 87 643 80 60.
Napisz komentarz
Komentarze