Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 10:13
Reklama
Wspomnienia

Augustów i blues…

Podziel się
Oceń

Jakieś dwa tygodnie temu ktoś zapytał mnie..."Dlaczego przyjeżdżam na Festiwal Blues'owy do Augustowa?". Pytanie jest właściwie zasadne, bo od prawie 31 lat nie mieszkam już na stałe w tym mieście, ale jak to mówią „stara miłość nie rdzewieje"...
Augustów i blues…

W pierwszej chwili, odpowiedź wydała mi się banalnie prosta... bo kocham muzykę, bo kocham muzykę na żywo, bo kocham przeżywać ten spektakl wśród przyjaciół i bliskich, bo kocham czuć  jedność i tę niewidzialną więź artysty z widzem...Po dłuższym zastanowieniu, temat jest jednak trochę bardziej złożony i rozłożony w czasie...a ponieważ już kilka wiosen mam przeżytych, a czupryna wyraźnie posrebrzała, więc i trochę różnych historii oraz osobistych wspomnień się przez ten czas nagromadziło. 

Odkąd tylko pamiętam Augustów zawsze kojarzył się z muzyką...amfiteatr nad jeziorem Necko i wyczekiwanie lata. Wiadomym było, że będzie jakiś koncert gwiazdy, ale zagadką pozostawało... kto tym razem zagra…

Jeszcze do tego wrócimy w dalszej części, ale najpierw kluczowe przeżycie dla mnie...mój pierwszy koncert "zawodowej grupy rockowej". Moim zdaniem to był rok 1982 lub 1983 / jeżeli coś mylę, wybaczcie /, aula Technikum Budowlano-Elektrycznego, a na scenie zespół Bank. Do dzisiaj jestem wdzięczny mojemu starszemu bratu, że zabrał mnie ze sobą. Może dzisiaj to wygląda śmiesznie, ale wtedy było to dla mnie spełnieniem marzeń... skakałem pod sceną i będąc w stanie euforycznym śpiewałem razem z wokalistą "jestem panem świata"!!!!!! Wtedy też po raz pierwszy na własne oczy zobaczyłem prawdziwego Gibsona Les Paul'a...i to od razu dwa / w czarnym i białym kolorze /. Nie zapomnę tej chwili już nigdy...

Kolejne, bardzo szczególne i w pewnym sensie osobiste przeżycia muzyczne dotyczyły dwóch koncertów augustowskich kapel: blues rockowe „Linie Sił” w Technikum i nowo falowy „Konar/Departament Zero” w LO...prawda, szczerość i prosta nastoletnia pasja...zwyczajnie bezcenne...No i koncert ełckiego bandu „Ogród Wyobraźni”... z wrażenia oniemiałem i to nie tylko muzycznie. Koledzy wyglądali na scenie bardzo rasowo...a grali jakby nie z tego kraju...Nie wiem, czy kiedykolwiek później widziałem basistę z tak długimi „piórami”…

Nie będę tutaj wymieniał wszystkich zespołów i wykonawców z augustowskimi „korzeniami”, ale jeszcze o jednej grupie chcę wspomnieć. To już moje roczniki i moja generacja czyli bezkompromisowi, pozytywnie bezczelni…rockowo-metalowe „Wrzody i Pryszcze”…niezwykła historia, burzliwa i trochę zakręcona, ale pozostająca w pamięci i z sentymentem odkurzana. Dwóch Krzyśków…długie włosy, przesterowana gitara i mocny, dźwięczny wokal… „gra gitara…!!!”. 

Teraz możemy wrócić do tematu gwiazd występujących w amfiteatrze tamtych lat: Dżem, Kult, VooVoo z Fjolką Najdenowicz, Klincz, Stan Zvezda, SBB... i wiele innych. To miasto zawsze grało...kochało muzykę, a muzycy pragnęli tam zagrać, jak nigdzie indziej...

Przepraszam, popłynąłem trochę nostalgią, a wypadałoby wrócić do tematu pierwotnego.

 "Loose Blues" to taki Feniks, który po roku niebytu, powstaje z popiołów i już na początku sierpnia rozbłyśnie, jak nigdy wcześniej... To nowe oblicze wcześniejszej, cyklicznej imprezy festiwalowej pod nazwą "Blues Maraton". 

 Wciąż trudno mi zrozumieć, jak po doskonałych 10 edycjach, komuś przyszło do głowy, żeby zniszczyć tak piękne i unikatowe dzieło. Dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu i szczerej pasji do muzyki, Sławek Mitros, mój serdeczny druh, stworzył coś bardzo oryginalnego i wyjątkowego. Siłą tego wydarzenia, jest jego kameralność, oryginalność oraz ogromna różnorodność występujących tam artystów, wyjątkowe okoliczności otaczającej przyrody oraz...to bardzo istotne, wspaniała publika zasiadająca na widowni i żywiołowo reagująca na wszystkie nuty i harmonie spadające ze sceny. 

 Dla mnie osobiście to również okazja do spotkania przyjaciół i bliskich memu sercu osób płci obojga... pomimo upływu tylu lat, jeszcze jest sporo okazji do miłych powitań, serdecznych uścisków i radosnych dyskusji...I love it. 

A same koncerty...kiedy jesteś 12 metrów od sceny, a nie 120, to masz szanse na przeżycie bardzo osobiste i niezwykle emocjonalne...widzisz każdy gest, każdy ruch, każdy grymas na twarzy muzyka i przeżywasz go razem z nim...czujesz jego energię i czekasz na więcej... i więcej. Ten festiwal, przez te wszystkie lata pokazał mi całą masę wspaniałej, polskiej muzyki, której nie sposób usłyszeć w radio, a wydawane przez wykonawców płyty można kupić jedynie na koncercie. 

Dane mi było podziwiać i zachwycać się niezwykłymi wokalistkami/wokalistami oraz natchnionymi i wszechstronnymi instrumentalistkami/instrumentalistami. 

Nie neguję w tym miejscu sensu istnienia wielkich muzycznych festiwali. Zdecydowanie są piękne i potrzebne…sam wielokrotnie w nich uczestniczyłem i każdej nocy wracałem do domu szczęśliwy i oczarowany przeżyciem, którego byłem światkiem razem z kilkudziesięciotysięcznym tłumem. Na „Loose Blues Festival” dostaniemy coś innego… bardzo bezpośredni kontakt z wykonawcami, wręcz poczucie ich oddechów szybko łapanych po kolejnej frazie. I wszystko w doskonałym brzmieniu i idealnej proporcji. Muzycy, którzy przed chwilą dawali swój show, chwile później siadają przy stoliku obok nas i są na wyciągnięcie ręki…autograf na płycie, przybita „piątka”, czy chwila rozmowy jest czymś zupełnie naturalnym. I love it.

Pomimo, że w nazwie pojawia się słowo „blues”, dyrektor artystyczny festiwalu zawsze dba o to, żeby zaprezentować jak najszerszy wachlarz stylów i estetyki...bo jeżeli się dobrze zastanowić, to "wszystko jest bluesem"...

Jestem niezwykle ciekawy i bardzo podekscytowany "powrotem" do festiwalu. Już 7 i 8 sierpnia w Augustowie zagra muzyka, miłość i ciepło. Będzie zapewne ogrom zachwytów, wiele miłych zaskoczeń oraz cała masa pozytywnej energii...

Mam taką nadzieję, że teraz łatwiej Wam będzie zrozumieć, dlaczego od lat tu wracam i dlaczego właśnie na tę szczególną, magiczną i niepowtarzalną imprezę…

Do zobaczenia już za dwa tygodnie w "Nowej Szekli"... a teraz niech już gra muzyka!!!

Cascais / Portugal – 25 lipca 2025

Jerry

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 26°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: buk Treść komentarza: Polecam lekturę zarządzenia NR 196/2026 burmistrza. "2. Wprowadza się zadaniowy czas pracy na stanowiskach pracy: Burmistrza Miasta, Zastępcy Burmistrza Miasta, Skarbnika, Radcy Prawnego i Audytora wewnętrznego." Zrobili sobie nienormowany czas pracy Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:04 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Andrzej Treść komentarza: Ciekawe ile oni przez swoją kadencję pozyskali pieniędzy na rozwój naszego powiatu , myślę że więcej oni pozyskali do swoich kieszeni niż dla powiatu Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:26 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Na ostatniej sesji były zadawane pytanie do starosty rusieckiego , na żadne na sesji nie odpowiedział , chłop nawet nie umie na zadawne pytania odpowiedzieć Data dodania komentarza: 24.06.2026, 22:28 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Ani urody ani mądrości ale zachłanność wynosi się z domu Treść komentarza: Panowie ze zdjęcia doczekają się odpowiedniej "zapłaty" za swoje "kompetencje". Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:13 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Luśka Treść komentarza: Przecież ta odpowiedź to jest kpina z ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:21 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Niech Pam staraosta wreszcie się weźmie za robotę , a nie jeździ z księdzem z Lipska i swoją małżonką , ok Warszawie i się przebiera za kogoś , a powiat z kadym dniem upada tak jak jego wylicytowany majątek przez komornika Data dodania komentarza: 23.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Dość kolesiostwa Treść komentarza: Pani Chrulska na Starostę. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 22:18 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: "elity" Treść komentarza: To są karierowicze z nizin społecznych, to widać i słychać. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 21:59 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Bolszewickie standardy Treść komentarza: Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak w tym przypadku nie jest problem, kiedy i jaką wiedzę "śliski" arywista chce powziąć, tylko czy oporne na wiedzę mentale tego aparatczyka, pozwala mu przyswoić wiadomości spoza widnokręgu ograniczonego horyzontem tołkowania, narzuconym sekcie PiS przez kompulsywnego szkodnika z Nowogrodzkiej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:06 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: BAU Treść komentarza: Przecież burmiszczunio woli Chorwację,po co mu zamulone Necko albo Sajno? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:49 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Em Treść komentarza: Augustowskie piekiełko od lat. Nic dziwnego, że Augustów się zwija i nikt tu nie chce niczego robić. Takie mamy elity. Niestety. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:13 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: r4g3 Treść komentarza: Na ulicy Hotelowej jest prędkość do 20 km/h. Zachodzę w głowę jakim cidem można doprowadzić do kolizji przytakiej prędkości. Czy będzie tam ograniczenie do 10 km/h aż do świateł z Al. Kardynała? Oj chyba jechało się "toszkę" szyciej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:04 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Wychodek, kret i "śliski" egotyk-dzban wyautowani Treść komentarza: Psychopatyczny wychodek i jego serwilistyczny kret chcieli zainfekować klub naszomiastową dżumą. W Augustowie już chyba tylko Sparta nie została skażona naszomiastowopisowskim modelem zarządzania, zaczerpniętym z trzewi feudalnego folwarku pańszczyźnianego. Jak do tej pory mogą tylko cmoknąć w dudę prezesa i zarząd klubu. Natomiast żałosny kabotyn z ratusza zapisze się na kartach historii jako ten, który bolszewicką metodą na zagłodzenie chciał na rympał przejąć klub, jednak zarząd pokazał temu kompulsywnie szkodnikującemu dzbanowi, gdzie raki zimują i gdzie jest jego miejsce w szeregu z uwagi na jego "śliskie" morale i kurzy rozumek. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:56 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Czym jest finansowany niedobór w zaliczkach na co? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:39 Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą odwołać całą Radę Nadzorczą Spółdzielni. Decyzja zapadnie na Walnym 30 czerwca Autor komentarza: Dziękujemy Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji. Pani Wiesławo jesteśmy z Panią. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Po co jest starostwo! Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy? Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚 Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: patologia ałgóstowska Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji
Reklama