Barciowisko to impreza z bogatą tradycją. Nadleśnictwo Augustów organizuje ją już po raz dwunasty. Zmagania bartników odbywały się w sobotę, 19 lipca, nad rzeką Nettą przy Hotelu Karmel w Augustowie.
– W tym roku do konkursu dziania kłód bartnych przystąpiło dziesięć dwuosobowych zespołów. Głównie byli to pasjonaci bartnictwa – mówi Adam Sieńko, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów. – Do dziania kłód przystąpili przedstawiciele stowarzyszeń pszczelarzy i organizacji pozarządowych. Wydziane podczas tegorocznego Barciowiska kłody zasilą lasy i będą mogły stać się domem dla pszczół. W sumie, przez dwanaście lat organizowania tej imprezy, do lasów w Polsce, a także za granicą, trafiło ponad 150 kłód.
Warto wspomnieć, że w poprzednich edycjach imprezy startowały drużyny z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch czy Niemiec.
– Głównie zależy nam na przybliżeniu tradycji bartnictwa. Podczas imprezy omawialiśmy również aktualne działania Lasów Państwowych związane z czynną ochroną zapylaczy, czyli poprawą warunków ich bytowania oraz tworzeniem nowych miejsc dla pszczół i innych zapylaczy. Warto pamiętać, że oprócz pszczół istnieje jeszcze kilkaset gatunków innych zapylaczy żyjących w środowisku leśnym. Każde działanie skierowane do pszczół przekłada się na poprawę warunków bytowania setek gatunków owadów – podkreśla Adam Sieńko.
W tegorocznych bartniczych zmaganiach wzięło udział 20 osób. Kłody dziali m.in. przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Augustowie, Pasieki Podlaska Tradycja, Rejonowego Koła Pszczelarzy z Siemiatycz, Nadleśnictwa Janów Lubelski, Nadleśnictwa Damnica oraz Nadleśnictwa Szczebra. Zwyciężyła drużyna z Nadleśnictwa Szczebra oraz Rejonowego Koła Pszczelarzy z Augustowa.
Warto zaznaczyć, że bartniczej rywalizacji towarzyszył piknik edukacyjny.
– Przy okazji przybliżyliśmy publiczności rolę i znaczenie drewna w życiu człowieka. Każdy mógł osobiście przekonać się o jego różnorodności, np. poprzez samodzielne wywiercenie otworu w kawałku drewna, a także dowiedzieć się o jego właściwościach i zastosowaniach. Podczas imprezy mieliśmy również okazję obalić wiele nieprawdziwych informacji funkcjonujących w przestrzeni medialnej. Każdy uczestnik mógł także samodzielnie wykonać pamiątkowy drobiazg z drewna – powstały piękne stroiki. Dzieci natomiast mogły pokolorować edukacyjne kolorowanki – wyjaśnia Adam Sieńko.
Tegoroczne Barciowisko zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiego programu uruchomionego przez Lasy Państwowe.
Napisz komentarz
Komentarze