Ale dlaczego skóra z trądzikiem różowatym jest tak tkliwa? Czy to kwestia stanu zapalnego, osłabionej bariery ochronnej, a może nadreaktywności zakończeń nerwowych? Co można zrobić, aby złagodzić ten problem i poprawić komfort skóry? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci lepiej zadbać o cerę wrażliwą na dotyk.
Jakie są przyczyny nadwrażliwości cery z trądzikiem różowatym?
Skóra dotknięta trądzikiem różowatym ma osłabioną barierę ochronną, co prowadzi do nadwrażliwości i zwiększonej reaktywności. Objawia się to pieczeniem, swędzeniem oraz bolesnością. Dodatkowo u osób z tą dermatozą występuje nadmierna kolonizacja nużeńców (Demodex folliculorum), które odżywiają się sebum i białkami skóry. Ich obecność nasila rumień, teleangiektazje oraz zmiany trądzikowe.
Alergeny produkowane przez nużeńce wywołują stany zapalne, podnosząc temperaturę skóry, co sprzyja rozwojowi bakterii i zaburza mikrobiom. Trądzik różowaty ma złożoną patogenezę, na którą wpływają:
- Czynniki genetyczne – predyspozycje dziedziczne.
- Układ immunologiczny – nadmierna reakcja zapalna.
- Mikroorganizmy – nużeńce oraz Helicobacter pylori.
- Środowisko – zmiany temperatury, UV, stres.
- Zaburzenia nerwowo-naczyniowe – nadreaktywność naczyń skóry.
U osób z trądzikiem różowatym większa gęstość receptorów czuciowych sprawia, że skóra intensywnie reaguje na czynniki drażniące, takie jak alkohol, ostre przyprawy czy zmiany temperatury. Pobudzone komórki uwalniają peptydy naczyniorozszerzające, co prowadzi do trwałego rumienia.
Odpowiednia pielęgnacja wspiera barierę skórną i minimalizuje stany zapalne.
Co można zrobić, by zmniejszyć nadwrażliwość cery na nawet minimalny kontakt?

Warto zwrócić uwagę na czynniki, które wyzwalają objawy i starać się ich wystrzegać. W tym celu powinno się unikać narażania skóry na ekstremalne temperatury, ekspozycji na słońce, wysoko przetworzonych potraw doprawionych ostrymi przyprawami, picia alkoholu i gorących napojów. Należy również uważać na ćwiczenia fizyczne, niektóre leki oraz na źle dobrane, agresywne kosmetyki. Ponadto objawy mogą zaostrzyć negatywne emocje, jak stres czy zakłopotanie. Powinno się więc nauczyć relaksacyjnych technik radzenia sobie z emocjami.
Istnieje wiele czynności, które trądzik różowaty może utrudniać, jak ograniczenia dotyczące diety, wychodzenie na zimno czy gorąco albo opalanie się, czy forsowanie, należy jednak znaleźć złoty środek i wyśrodkować korzyści.
Co istotne, trądzik różowaty wymaga leczenia dermatologicznego, zatem przy pierwszych podejrzanych objawach powinno się udać do dermatologa, w celu dokładnej oceny zmian i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Trądzik różowaty charakteryzuje się tym, że skóra nadmiernie reaguje na bodźce płynące z otoczenia. Kluczowe okazuje się wyeliminowanie przyczyn choroby. Cera objęta trądzikiem różowatym wymaga również właściwej pielęgnacji emoliencyjnej, łagodzącej widoczne zmiany. Obejmuje ona redukcję podrażnień, rumienia, ale też uczucia palenia, pieczenia, świądu oraz nadwrażliwości skóry. Żeby tak się jednak stało, musi być wspierany mikrobiom. Dobre efekty przynosi miejscowe leczenie roztoczobójcze, przeciwzapalne, laserowe oraz leczenie światłem, ale też ogólnoustrojowe, czyli przy pomocy antybiotyków – mówi Marta Struczyńska, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Zastosuj płyn do twarzy przy nadwrażliwości skóry Acnerose od Verdelove

Płyn do twarzy Acnerose od Verdelove to wysokiej jakości dermokosmetyk, bogaty w unikatowe emoliencyjne składniki aktywne. Znajdziesz w nim np. kwas laktobionowy, alantoinę oraz glukonolakton. Dzięki czemu produkt przyśpiesza odbudowę komórek, a także przyczynia się do zwiększenia mechanizmów obronnych skóry. To natomiast sprawia, że nie reaguje ona już tak gwałtownie na zewnętrzne czynniki, jest mocniejsza i zregenerowana. Stosowany systematycznie płyn pomaga opanować nadmierne wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne i zmiany skórne.
Podsumowanie
Problemy z nadwrażliwością różowatej cery, przy minimalnym nawet kontakcie zdarzają się często, co jest związane z szeregiem różnych czynników. Warto zatem starać się unikać tego, co szkodliwe, być w kontakcie z dermatologiem i przestrzegać wszystkich jego zaleceń. Duży wpływ na tkliwość skóry ma również rodzaj pielęgnacji, zatem należy wdrożyć na stałe łagodne emoliencyjne dermokosmetyki, np. z Acnerose od Verdelove, by cieszyć się zregenerowaną i odporną na zewnętrzne bodźce cerą.