W powiecie augustowskim ruszyła kwalifikacja wojskowa. Jej rozpoczęcie odbyło się we wtorek, 11 marca, w Osiedlowym Domu Kultury w Augustowie.
-Stajecie dziś do kwalifikacji wojskowej. Przypominam, że kwalifikacja to nie jest pobór do wojska. Tylko te osoby, które są zainteresowanie służbą wojskową mogą jak najbardziej zostać powołani. Podstawowym celem przeprowadzania kwalifikacji wojskowej jest założenie ewidencji i przebadanie powołanych czyli określenie zdolności do służby wojskowej -mówił zebranym ppłk. Adam Olszewski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach.
Do kwalifikacji wojskowej w tym roku z powiatu augustowskiego ma się stawić 400 mężczyzn i 20 kobiet z ośmiu gmin.
-Podobna liczba osób, które muszą przejść kwalifikację wojskową była w poprzednich latach. Liczymy, że do kwalifikacji zgłosi się w granicach 90 procent wzywanych. Kryteria w stosunku do kobiet są takie same jak u mężczyzn. Wzywamy kobiety z roczników od 1998 do 2006. Głównie są to panie, związane z zawodami medycznymi, takimi jak pielęgniarki, fizjoterapeutki czy lekarki -dodaje ppłk. Adam Olszewski.
Jak przebiega kwalifikacja wojskowa? Badania i kategorie zdolności
Przed laty wyzwanie na tzw. komisję wojskową było tożsame z odbywaniem obowiązkowej służby wojskowej. Teraz kwalifikacja ma tylko służyć określeniu czy dana osoba jest zdolna do służby wojskowej.
-Nie jest to pobór do wojska ani mobilizacja wojskowa. Kwalifikacja jest po to, żeby określić kategorie zdolności psychicznej i fizycznej do służby wojskowej i założyć ewidencję wojskową. Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Nie stawienie się na nią grozi karą grzywny. Taka osoba może być doprowadzono do kwalifikacji z udziałem policji -informuje ppłk. Adam Olszewski.
Podczas kwalifikacji odbywają się badania lekarskie mające na celu przyznanie odpowiednich kategorii zdrowotnych. Warto przypomnieć, co oznaczają poszczególne kategorie. Kategoria A oznacza zdolny do służby wojskowej, kategoria B -czasowo niezdolny do służby wojskowej, kategoria D -niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, za wyjątkiem niektórych stanowisk przewidzianych dla Wojsk Obrony Terytorialnej i kategoria E, która oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do służby wojskowej.
Młodzi o kwalifikacji wojskowej – obowiązek czy ciekawostka?
Młodzi ludzie, których spotkaliśmy podczas kwalifikacji wojskowej głównie wezwanie traktują jako doświadczenie życiowe i obowiązek, który muszą spełnić.
-Nie interesuje mnie służba wojskowa. Mam inne zainteresowania, ale kiedyś szczerze zastanawiałem się nad wojskiem, ale chyba muszą do tego jeszcze dorosnąć. Przyszedłem, by spełnić obowiązek -mówi jeden z młodych mężczyzn.
-Stawienie się na komisję jest w polskim kraju obowiązkowe. Dlatego się stawiłem. Nie wiążę swojej przyszłości z wojskiem. Mam zamiar kontynuować naukę -dodaje kolejny młody mężczyzna.
W trakcie oczekiwania na badanie wezwani na kwalifikację wojskową mieli okazję obejrzeć sprzęt wojskowy i dowiedzieć się więcej na temat zawodowej służby w wojsku.
Napisz komentarz
Komentarze