Dopasowane stanowisko pracy
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez niego, ale jednocześnie nie mamy możliwości rezygnacji z korzystania z monitorów. Jak informuje Natural Pharmaceuticals, nasze oczy jeszcze nigdy wcześniej nie były narażone na tak duże obciążenia, jak obecnie. Dlatego też należy szukać sposobów na to, żeby praca przy komputerze była jak mniej dotkliwa. Chociaż praca z domu w wielu przypadkach okazuje się mniej efektywna niż ta z biura, to stwarza możliwość personalizacji własnego stanowiska pracy lub nauki. Szczególnie ważne jest ustawienie monitora, który powinien znajdować się minimum 70 centymetrów od twarzy. W trakcie dnia należy wykorzystywać naturalne światło, jednak fotel nie powinien być skierowany wprost na okno. Gdy zapada zmierzch, konieczne jest wykorzystanie sztucznego źródła światła. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest lampka umieszczona na biurku i skierowana w stronę klawiatury.
Regularne przerwy
Nie ma dla wzroku nic gorszego, niż ciągłe patrzenie w monitor. Natural Pharmaceuticals zwraca uwagę na to, że wiązane jest to z jego budową. Nie jest ona dostosowana do patrzenia przez wiele godzin wyłącznie w jeden punkt. Z tego powodu pomiędzy poszczególnymi zajęciami należy robić regularne przerwy. Zresztą jest to istotne również z innej przyczyny – taki relaks wpływa pozytywnie na efektywność i możliwość przetwarzania informacji. Każda taka przerwa powinna trwać co najmniej kilkanaście minut, a w jej trakcie nie należy korzystać ani z komputera, ani ze smartfona. Trzeba przeznaczyć je między innymi na wykonywanie ćwiczeń oczu, które zmniejszą skutki związane z patrzeniem z jednej odległości. Warto w tym czasie patrzeć w dal, a także zwrócić większą uwagę na mruganie. Chociaż dla niektórych może być to zaskakujące, to korzystając z monitora, częstotliwość mrugania spada o ponad trzy razy!
Ośmiogodzinny sen
O tym, jak istotny jest sen w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, nie trzeba nikogo przekonywać. Tylko regularny, a także wysokiej jakości odpoczynek sprawi, że każdego dnia będziemy w stanie działać na pełnych obrotach. Jego znaczenie nie jest obojętne również dla wzroku. Zresztą o tej codziennej trosce przypomina Natural Pharmaceuticals. Nie powinniśmy łudzić się, że częste „zarywanie nocek” przy codziennym i intensywnym korzystaniu z komputera, zupełnie nie odbije się na kondycji naszych oczu. Bardzo szybko poinformują nas one o tym, że są niewystarczająco wypoczęte. Najczęściej przejawia się to poprzez suchość spojówek, podrażnianie, zaczerwienie, a także łzawienie. Brak naszej reakcji na te początkowe objawy może spowodować, że dojdzie do nich bardzo uciążliwa nadwrażliwość na światło. Są to wystarczające powody, dla których każdej nocy powinniśmy spać co najmniej osiem godzin. Wtedy nasz wzrok będzie mógł odpowiednio funkcjonować oraz znacznie dłużej będzie w optymalnej kondycji.