Jakie są przyczyny PIMS?
Naukowcy z całego świata wytężają siły, aby jak najlepiej poznać przeciwnika. Niestety, do tej pory PIMS jest słabo rozpoznany. Zdiagnozowano, że rozwija się w organizmie dziecka od dwóch do czterech tygodniu po zarażeniu SARS-CoV-2. Lekarze dopatrują się przyczyny powstawania w nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na przebyty COVID-19. Młode organizmy mają to do siebie, że niektóre reagują nadmiernie na pojawiające się infekcje. Skutkuje to niekontrolowaną reakcją zapalną, której następstwa mogą być bardzo poważne dla zdrowia i życia dziecka. Więcej przydatnych informacji, znaleźć można na https://wylecz.to/koronawirus/pims-zespol-pocovidowy-u-dzieci/.
Zwróć uwagę na objawy PIMS u dziecka
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich przechodził COVID-19 to istnieje ryzyko, że dziecko również przeszło chorobę, ale bezobjawowo. Gdy PIMS zaczyna atakować, pojawia się wysoka gorączka powyżej 38°C, która trwa przeważnie dłużej niż trzy dni. Mali pacjenci z różną intensywnością przechodzą zespół pocovidowy. Trzeba zwrócić uwagę na nadmiernie czerwone, popękane lub spierzchnięte usta. To także ryzyko wymiotów i silnych bólów brzucha. Ponadto, może pojawić się wysypka, która przybiera różny wygląd.
Jeśli taka sytuacja dotknęła Twoje dziecko, to szybko powinno zostać zbadane przez pediatrę. PIMS to choroba wieloukładowa, której mogą towarzyszyć silne bóle głowy i drgawki. Pojawia się spadek ciśnienia i siły skurczowej mięśnia sercowego. Może dojść także do zaburzenia pracy nerek. Młodzi pacjenci, są także narażeni na zapalenie mięśnia sercowego. Pokazuje to, że wirus atakuje w wielu miejscach jednocześnie. W takiej sytuacji potrzebne jest szybkie i zdecydowane działanie.
PIMS — leczenie
Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na podawaniu wysokich dawek przeciwciał — immunoglobulin. Ze względu na ryzyko pogorszenia się stanu lub nagłych nieoczekiwanych zmian w ciele pacjenta, podlega on opiece lekarzy. Dziecko, po hospitalizacji powinno być nadal monitorowane przez specjalistów. Przy okazji walki z chorobą, zbiera się informacje na jej temat i całego przebiegu. Lekarze próbują wypracować najlepsze metody walki z PIMS, aby mali pacjenci nie musieli cierpieć.
Globalna pandemia COVID-19 na początku dotknęła, głównie osoby starsze. Z czasem próg wieku zarażonych zmniejszał się, a obecnie chorują nawet dzieci. Część z tych ostatnich nie ma w ogóle objawów, ale po pewnym czasie może pojawić się zespół pocovidowy, który jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Pierwsze symptomy powinny być skonsultowane z lekarzem pediatrom. Warto ustalić plan działania na wypadek utrzymującej się powyżej trzech dni gorączki. Może to oznaczać, że mały pacjent trafi do szpitala na leczenie.