Kredyt na mieszkanie pod wynajem – atrakcyjna inwestycja?
Wzięcie kredytu po to, by kupić mieszkanie nie na własny użytek, a w celu jego wynajmu, to rodzaj długoterminowej inwestycji pozwalającej na wykorzystanie (niewielkiej) dźwigni finansowej. Dzięki temu mechanizmowi inwestowanie w nieruchomości jest dostępne nawet dla osób, które nie dysponują wystarczającym budżetem, by kupić mieszkanie za gotówkę.
Założenie jest proste: inwestor bierze kredyt i kupuje nieruchomość. Następnie przeznacza ja pod wynajem (w zależności od preferencji długo- lub krótkoterminowy). Przychody z wynajmu przekraczają koszty związane z kredytem (są wyższe niż rata spłaty). W związku z tym inwestor może liczyć na comiesięczny zysk, a ponadto po zakończeniu okresu kredytowania staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości, która de facto kosztowała go jedynie mniej więcej tyle, ile wyniósł wkład własny. Brzmi jak genialny plan, ale w dobie drożejących kredytów mieszkaniowych dużych wahań rynkowych i niepewności, rentowność takiej inwestycji nie jest wcale oczywista.
Kredyt na mieszkanie pod wynajem – od czego zależy opłacalność inwestycji?
Wzięcie kredytu na mieszkanie pod wynajem jest znakomitą inwestycją zawsze wtedy, gdy kredyty są tanie, a ceny najmu wysokie. Jeśli dodatkowo inwestor potrafi znaleźć dobrą okazję na rynku nieruchomości i wie, jak zadbać o to, by mieszkanie nie stało puste, może dużo zarobić. Trzeba jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne zwykle są zobowiązaniami zaciąganymi na kilkadziesiąt lat, a w tak długim terminie może się wydarzyć w zasadzie wszystko.
Na opłacalność tego typu inwestycji wpływają przede wszystkim:
-
koszty kredytów,
-
ceny czynszów,
-
stabilność cen,
-
poziom inflacji i stóp procentowych,
-
poziom wynagrodzeń.
Jeśli zmieniają się na niekorzyść inwestora, mieszkanie pod wynajem na kredyt może wręcz zacząć przynosić straty, dlatego każda taka inwestycja powinna być realizowana tylko po starannym przeanalizowaniu sytuacji.
Kredyt na mieszkanie pod wynajem – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Należy też pamiętać, że mieszkanie pod wynajem wcale nie jest maszynką do zarabiania pieniędzy, która nie wymaga żadnej obsługi. Aby tego rodzaju biznes dobrze prosperował, trzeba poświęcić mu czas. Należy też brać pod uwagę dodatkowe pojawiające się po drodze koszty – np. remontów, zakupu wyposażenia, napraw. Należy także brać pod uwagę, że mogą się pojawić krótsze lub dłuższe okresy, w których mieszkanie pozostanie bez lokatorów, a tym samym nie będzie przynosić przychodów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-mieszkanie-pod-wynajem-czy-to-sie-oplaca/.
W obecnych warunkach rynkowych (wysokie ceny mieszkań, duże koszty kredytów, niepewna sytuacja geopolityczna, wysokie ceny remontów, chaos na rynku wynajmu) eksperci raczej odradzają zaciąganie kredytów na mieszkania pod wynajem. Wyjątkiem są inwestycje realizowane przez osoby, które znają się na tej branży i potrafią wykorzystać dobrą okazję.