Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 16:58
Przeczytaj koniecznie!
Reklama dotacje unijne dla firm

Lądowisko w Augustowie. Była to arcyważna inwestycja

Podziel się
Oceń

Być może wielu z nas nie pamięta, ale kilka lat temu temat budowy lądowiska przy augustowskim szpitalu budził ogromne emocje. Lądowisko przy placówce ostatecznie powstało z korzyścią dla pacjentów z całego regionu. Inwestycję poprzedziły liczne i gorące dyskusje, w których zwracano uwagę np. na aspekt środowiskowy tego przedsięwzięcia. W ramach historycznej podróży przypominamy artykuł z maja 2017 roku. Zarówno tekst jak i cała historia, budziły duże zainteresowanie lokalnej społeczności.
Na zdjęciu: Przygotowanie terenu pod budowę lądowiska (archiwum PP).
Na zdjęciu: Przygotowanie terenu pod budowę lądowiska (archiwum PP).

Artykuł z maja 2017 roku:

W pobliżu augustowskiego szpitala ma powstać lądowisko dla śmigłowców medycznych. Czy tak się stanie, zależy od decyzji środowiskowej podjętej przez burmistrza. Konieczności budowy takiego obiektu nikt nie kwestionuje. Kontrowersje dotyczą lokalizacji i wpływu inwestycji na środowisko. Mieszkańcy okolicznych posesji obawiają się hałasu.

Dlaczego podjęto inwestycję?

Budowa lądowiska przy szpitalu nie jest tematem nowym. Plany takiego przedsięwzięcia pojawiały się od lat, nie było jednak pieniędzy na jego realizację. Dziś realną szansą do wdrożenia tej idei są fundusze unijne, które na ten cel augustowski szpital pozyskał z Ministerstwa Rozwoju. Jako jeden z trzech szpitali na terenie województwa podlaskiego obok Siemiatycz i Zambrowa został wskazany i zakwalifikowany do wykonania tej inwestycji. 

Milion złotych ze środków zewnętrznych oraz piętnastoprocentowy wkład własny na budowę ma zapewnić pacjentom w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia możliwość szybszego transportu do szpitala. Dotychczas śmigłowce medyczne lądowały w Augustowie na terenie stadionu miejskiego, znajdującego się w znacznej odległości od szpitala. Szybki dojazd do placówki uzależniony jest również od sytuacji na drodze, czyli potencjalnych korków. Zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym transport pacjenta z lądowiska do szpitala nie powinien przekraczać 4 minut. W ostatnim czasie często podnoszono wątek braku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w naszym szpitalu. Radni powiatowi pytali starostę o sens powstania lądowiska przy szpitalu, w którym nie funkcjonuje SOR. Okazuje się, że jednym z wymogów zakontraktowania tego oddziału, jest budowa lądowiska. 

Temat wdrażania tej inwestycji i jej lokalizacji był przedmiotem obrad komisji rozwoju rady miejskiej z 26 kwietnia 2017 roku. Na spotkanie przybyli przedstawiciele augustowskiego szpitala oraz osoby mieszkające w pobliżu planowanego miejsca budowy. Starostę na spotkaniu reprezentowali wicedyrektor augustowskiego szpitala Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk oraz kierownik działu technicznego Jerzy Mazur. Wicedyrektor argumentowała potrzebę zrealizowania projektu i uzasadniała jego lokalizację w zakładanym miejscu. Według przekazanych przez nią informacji, lądowisko ma powstać na działce przeznaczonej do celów medycznych ze wskazaniem na inwestycje budowlane. 

Złota godzina na wagę życia

Doktor Tomaszycka-Bednarczyk dużą część swego wystąpienia poświęciła na aspekt czysto ludzki całego przedsięwzięcia. Mówiła m.in. o złotej godzinie, czyli decydującym z punktu widzenia ratowania życia i zdrowia czasie, uzależnionym od środków transportu medycznego. Jako przykład podawała hipotetyczną sytuacją, w której pacjent z urazem wielonarządowym wymaga błyskawicznego transportu do centrum urazowego w szpitalu klinicznym w Białymstoku.

Inny z powodów powstania lądowiska jest prozaiczny: nie wszędzie dojedzie karetka. Ważnym jest również informacja, że miejsce lądowań na płycie boiska przy ulicy Tytoniowej obsługiwane jest wyłącznie w ciągu dnia. W przypadku budowy lądowiska przy szpitalu, pojawi się tam również specjalna infrastruktura teletechniczna i oświetleniowa, dająca możliwość bezpiecznego posadzenia helikoptera nocą.

Alternatywne warianty budowy

Kierownik działu technicznego augustowskiego szpitala Jerzy Mazur poinformował, że na przestrzeni lat rozważano różne opcje. Kilka lat temu sondowano możliwość usytuowania lądowiska na dachu budynku głównego. Jednak realizacja takiego wariantu kosztowałaby około 8-9 milionów złotych. Wiązałoby się to z koniecznością przebudowania dachu, wybudowania płyty startowej, powstania windy i ingerencji w istniejące oddziały medyczne szpitala. Był również wariant zbudowania lądowiska na istniejącym nieopodal placówki parkingu samochodowym, za czym optuje m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej. Ale temat upadł.

Obawy mieszkańców i społecznika

Obecny na posiedzeniu komisji rozwoju prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej Marian Dyczewski od wielu tygodniu podnosi larum w sprawie wycinki drzew pod inwestycję. Skierował w tej sprawie oficjalne pisma do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku i do Ministerstwa Zdrowia. Dyczewski alarmuje, że zakładana wycinka przyniesie straty nie tylko środowisku, ale również odbywającym proces rekonwalescencji pacjentom augustowskiego szpitala. Ile dokładnie miałoby zostać wyciętych drzew? Z kwerendy dokonanej przez architekt krajobrazu wynika, że byłaby to liczba nawet 160 sosen. Prezes TMZA jest zbulwersowany, bo jego zdaniem drzewa pełnią funkcję parasola ochronnego nad szpitalem. Są naturalnym lekarstwem dla chorych, wpływają uspokajająco na psychikę człowieka, a olejki eteryczne wydzielane przez sosny mają korzystny wpływ na choroby układu oddechowego. Społecznik nadmienia przy tym o latach przed powstaniem placówki, gdy augustowianie cieszyli się z idei budowy szpitala w lesie, dokładnie za sprawą walorów zdrowotnych z tego faktu wynikających. Dyczewskiego nie uspokaja zadeklarowana podczas spotkania koncepcja wykonania nasadzeń zastępczych. 

Według pomysłu przedstawionego przez panią architekt krajobrazu, miałyby się tam pojawić nawet dwumetrowe sadzonki, m.in. świerku, brzóz, jodeł i buku. Za każde wycięte drzewo posadzono by dwie nowe sadzonki. Przybyli na spotkanie mieszkańcy posesji leżących w pobliżu miejsca inwestycji, szczególną uwagę zwracali też na inne aspekty. Ich największa obawa dotyczy hałasu, który miałby doskwierać podczas startów i lądowania helikoptera. Według danych  z lotniczego pogotowia ratunkowego w 2015 roku w Augustowie helikopter lądował trzydzieści pięć razy. Rok później ta liczba była porównywalna, co zdaniem przedstawicieli szpitala daje średnio dwa lądowania miesięcznie. Część mieszkańców ulic Konopnickiej i Letniskowej uważa jednak, że ich obawy w tym zakresie są jak najbardziej uzasadnione.

-Wycinka drzew to strata dodatkowa. Punktem kluczowym jest hałas tego środka transportu, który bardzo szeroko będzie oddziaływał na sąsiedztwo –narzekali niektórzy obecni na spotkaniu mieszkańcy.

*Artykuł z maja 2017 roku. Finalnie lądowisko przy szpitalu powstało i do dziś spełnia swoje zadanie. Powstał również oddział SOR. Była to zasługa doskonałej pracy i działań ówczesnego starosty Jarosława Szlaszyńskiego.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama