Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 lipca 2025 14:35
Reklama
Reklama

Bogata historia augustowskiego cmentarza

Podziel się
Oceń

Augustowski cmentarz parafialny to wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Pozwala nie tylko na chwilę refleksji, nostalgii i zadumy, ale zachwyca też otaczającą przyrodą i prawdziwymi dziełami sztuki w postaci zabytkowych nagrobków. W ramach historycznej podróży przypominamy nasz artykuł z listopada 2018 roku.
Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.
Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.

Artykuł z listopada 2018 roku:

Historia augustowskiego cmentarza parafialnego jest niezwykle bogata, a wiele jej wątków różni się diametralnie od czasów współczesnych. Dlatego dzięki uprzejmości historyka Jarosława Szlaszyńskiego przybliżymy najciekawsze wydarzenia.

Osoby z zewnątrz odwiedzające nasz cmentarz bardzo często podkreślają piękne walory jego położenia, otoczenie drzew, bliskość wody i bogactw naturalnych. Taka otoczka pomaga w kontemplacji, pozwala na jeszcze głębszą refleksję. Ale to miejsce jest również szczególne z punktu widzenia historii. Zwłaszcza, że zmarłych chowano niegdyś w innym miejscu. Historyk Jarosław Szlaszyński przybliżył nam wiele interesujących aspektów.

Cmentarz zmieniał swoją lokalizację

-Cmentarz w naszej religii i kulturze, zawsze był miejscem szczególnym, pamięci i szacunku. Pierwotnie cmentarz w Augustowie znajdował się w centrum miasta przy kościele, obecnej Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego –opowiada Jarosław Szlaszyński.

–Od założenia miasta to parafia odpowiadała za sprawy duchowe. Cmentarz mieścił się w kwartale ograniczonym ulicami Długą, czyli dzisiejszą 3 Maja, Kościelną, Ks. Skorupki i Ks. Ściegiennego. W okresie staropolskim nie wznoszono trwałych nagrobków na mogiłach, dlatego też mały kwadrat wystarczał na miejsce pochówku. Tym bardziej, że parafia była małą społecznością, liczącą niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców. Ta sytuacja zaczęła się zmieniać z chwilą coraz większego rozwoju miast. Zwiększała się liczba ludności, ale również decydujące o zmianach okazały się względy sanitarne. Na przełomie XVIII i XIX wieku, na podstawie przepisów sanitarnych z 1799 roku cmentarz musiał być przeniesiony poza miasto. Takie kroki podejmowano w czasach pruskich, których władze bardzo mocno te przepisy egzekwowały. Dlatego władze miasta oraz parafii zmuszone były znaleźć inną lokalizację. Podam dla przykładu, że w Suwałkach cmentarz został umieszczony za rzeką Hańczą, w Augustowie zastosowano podobne rozwiązanie, za rzeką Nettą. W innych ośrodkach miejskich cmentarze również przenoszono poza teren miasta. Po pierwsze istniała potrzeba znalezienia większej powierzchni grzebalnej, po drugie wcześniej wspomniane aspekty sanitarne –relacjonuje rzeczywistość sprzed ponad dwustu lat augustowski historyk.

Miejsce pochówków od dwóch stuleci

-Augustowski cmentarz parafialny został wzniesiony na wydmach piaszczystych za rzeką Nettą. Miał wtedy oczywiście mniejszy zasięg niż obecnie. Jego najstarsza część to kwartał od ulicy Szpitalnej do ulicy Partyzantów. Na tej części cmentarza chowani byli wyznawcy wszystkich religii poza wiernymi wyznania mojżeszowego, których cmentarz początkowo znajdował się przy synagodze, a następnie obok cmentarza katolickiego –komentuje Jarosław Szlaszyński. 

–Trzeba wiedzieć, że w czasach przeszłych nie było ludzi bezwyznaniowych, bo nie mogło ich być. Nawet jeżeli ktoś nie praktykował swojej religii, to i tak musiał przynależeć do wspólnoty religijnej. Z czasem, kiedy Augustów zaczął się rozbudowywać, to na cmentarzu katolickim wyodrębniono cztery kwatery. Dwie kwatery dla wyznawców religii rzymsko-katolickiej oraz po jednej dla prawosławnych i ewangelików. Cmentarz stale się poszerzał ze względu na to, że wnoszono na nim nagrobki kamienne i żeliwne. Niektóre przetrwały do naszych czasów i możemy je nadal podziwiać. Cmentarz rozrastał się w kierunku jeziora Necko. Pierwotnie był oparkaniony tarcicami, czyli posiadał ogrodzenie z desek. Ponieważ drewno było budulcem nietrwałym i ulegało dość szybkiemu zepsuciu, starano się stworzyć tam ogrodzenie z elementów kamiennych. Oczywiście nasza społeczność nie była tak prężna, bogata i rozwinięta jak chociażby w Warszawie, gdzie powstały piękne Powązki. Dziś spacerując po Powązkach, Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, na Kazimierzu w Krakowie czy na Rossie w Wilnie widzimy tam prawdziwe i znakomite dzieła sztuki w postaci nagrobków. W Augustowie nie ma takiego nasycenia, ale są również wartościowe nagrobki z początku XIX wieku –dzieli się przemyśleniami uznany historyk.

Do dziś zachowały się tam dzieła sztuki

-Na naszym cmentarzu są pochowani i swój nagrobek mają zacne osoby ważne również dla naszej historii. Są to m.in. komisarz delegowany Michał Czyż, który witał i żegnał w naszym mieście samego Napoleona, ale również dawny naczelnik powiatu Michał Sakowski. Piękny nagrobek znajduje się na mogile żony Jana Fryderycego, naczelnika powiatu augustowskiego z okresu Powstania Styczniowego 1863 roku. Można na augustowskim cmentarzu wciąż znaleźć szereg pięknych i ciekawych dzieł sztuki przede wszystkim na jego starej części, z piaskowca, np. nagrobek Kamili Ateńskiej w formie niedopalonej świecy bądź żeliwa, np. żeliwny nagrobek Adolfa Gerschowa. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że nasz cmentarz jest wyjątkowo pięknie położony i bardzo dobrze utrzymamy. Przed kilkoma laty niektóre wybrane mogiły na naszym cmentarzu w ramach resocjalizacji sprzątali więźniowie. Ten aspekt miał znaczenie nie tylko wychowawcze. Pokazywał też osobom, które w swoim życiu zbłądziły, że egzystencja każdego człowieka kończy się na cmentarzu. Powinniśmy mieć w pamięci maksymę, którą wypowiadali kameduli: „Memento mori”, czyli „Pamiętaj, że umrzesz”. Nie musimy tego przyjmować w kontekście jakiejś wielkiej ascezy, ale należy mieć świadomość śmierci każdego z nas. Ponadto przeświadczenie, że powinno się przejść przez życie tak, by nikt przez nas nie płakał, i nie cierpiał, wtedy rozliczenie po śmierci będzie łatwiejsze –komentuje poproszony przez nas o refleksje Jarosław Szlaszyński, ceniony augustowski historyk.

Jak zmieniały się przemarsze konduktów?

-Pierwotnie kondukty pogrzebowe zmierzały na cmentarz ulicą Mostową. Natomiast już po wybudowaniu kanału nawigacyjnego, czyli dzisiejszego Kanału Augustowskiego, w 1826 roku trzeba było rozebrać most nad rzeką Nettą. Od tego czasu kondukty wędrowały ulicą Długą do dzisiejszego ronda. Zmierzały przy Szkole Muzycznej przez most zwodzony na Kanale Augustowskim, szły traktem do Suwałk i mniej więcej na obszarze dzisiejszego skrzyżowania przy ulicy Kasztanowej skręcały w lewo. Następnie wędrowały ścieżką do cmentarza, przy czym wejście znajdowało się od strony obecnej ulicy Szpitalnej. Jeżeli ktoś chciał skrócić drogę dla swego bliskiego, a kondukt był nieliczny, to był przewożony przez żydów poprzez rzekę Nettę, bezpośrednio po trasie będącej przedłużeniem ulicy Mostowej. Przed I wojną światową przewozem konduktów trudnił się żyd Fajwa. W Augustowie przyjęto określenie: „Popłynął z Fajwą”. Oznaczało to wtedy, że ktoś umarł i został pochowany –mówi historyk augustowski.

Kaplica cmentarna jest najstarszym obiektem

-Warto także nadmienić o najstarszym obiekcie znajdującym się na augustowskim cmentarzu, odnowionej kaplicy cmentarnej. Powstała w roku 1832 przy głównej alei, w najbardziej reprezentacyjnym miejscu. Odbywały się tam ceremonie pogrzebowe. Została wybudowana ze środków z fundacji zacnego rodu Truszkowskich. Byli to przedstawiciele szanowanego w mieście rodu. Chcąc upamiętnić swoje znaczenie zdecydowali się na taki gest. Na kaplicy znajduje się też tablica wotywna. Ludzie zamożni w tamtym czasie inaczej podchodzili do spraw publicznych. Po prostu chcieli dać coś od siebie, wnieść coś dla danej społeczności. Truszkowscy byli bardzo religijni. Jedna z osób z ich rodziny była matką bractwa różańcowego –puentuje Jarosław Szlaszyński. 

Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.

*Artykuł z listopada 2018 roku.


Napisz komentarz

Komentarze

JS 22.07.2024 12:21
To trochę przerażające, ale jednocześnie fascynujące, jak bardzo zmieniły się czasy.

zachmurzenie duże

Temperatura: 26°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Teraz nasza rodzina ☝️💪👉🛰🚀🛸🤡👺🥸💰💰💰👈👍🤝👏Treść komentarza: Być może quasi-samorządowcy Karolczuk i Chodkiewicz nadal mentalnie lewitują w realiach rządów PiS-owskiego bezładu, więc kompulsywnie mylą publiczną funkcję służebności społecznej z ręcznym sterowaniem uskutecznianym przez lokalnych pisowskich aparatczyków i ich serwilistycznych giermków - żałosnych gazetkowych kabotynów i infantylistyczno-fejsbukowych kuglarzy.Data dodania komentarza: 26.07.2025, 15:02Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Tam naprawdę część nadaje się nie tylko do zgłoszenia do FB ale na policję. Dziwię się, że poprzedni trener kompletnie nie reaguje. Takie oświadczenia wypisuje, taki elokwentny a nie umie ogarnąć kolegów, którzy rzucają realne groźby karalne. Pewnie nic nie zrobi bo łatwiej podburzać środowisko (choć coraz bardziej się tylko tym pogrąża). Oby nie zauważył tego, dopiero kiedy dojdzie do jakiegoś nieszczęścia... A teraz jeszcze jeden z Burmistrzów włącza się w dyskusję na FB. Naprawdę nie widzi co się dzieje? Pasuje mu ten język i grożenie? Nie zwóci nikomu uwagi? .... Wstrętne i kompletnie nieprofesjonalne.Data dodania komentarza: 26.07.2025, 14:37Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Padają zarzuty, że ten Pan związany był z PO w przeszłości, że jest "polityczny". A przepraszam - były trener, który sam odszedł, to do jakiego ugrupowania się przykleił? Wszyscy widzieli i widzą przecież. Hipokryzja. Pod postawi wylewa się fala hejtu zwolenników, ale część przekracza wszelkie granice. Nic dziwnego, że znikają komentarze. Nie sądzę, że za sprawą Sparty, a raczej zgłoszeń do FB od czytających. Dziwię się, że pisze o szacunku w komunikacji a nie widzi co pod jego postami ludzie wypisują. Bardzo zły PR dla środowiska. I piszę to jako kibic piłki...Data dodania komentarza: 26.07.2025, 10:24Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A dzisiaj jakiś Kolo chyba z LGBT (bo w białej sukience) na Skorupki ochlapywał czymś samochody i tamował ruch. Czy Policja coś zrobi w tym kierunku? Może to był kwas solny?Data dodania komentarza: 25.07.2025, 15:32Źródło komentarza: Odpowie za usiłowanie kradzieży z włamaniemAutor komentarza: ZazdrosnyTreść komentarza: jeszcze dwa lata i PIS załatwi NM bez mydła zwłaszcza jego szefa.. No bo przecież wszystkim wiadomo że pewne prywatne sprawy trzeba załatwićData dodania komentarza: 25.07.2025, 14:47Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?Autor komentarza: żabaTreść komentarza: Panie Karolu! wykopał Pan grób dla piłki i teraz chce Pan wszystkich w niego wciągnąć. Klub ma swoje priorytety jak widać?Data dodania komentarza: 25.07.2025, 14:16Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: Manager z facebookaTreść komentarza: Dziękujemy wszystkim internetowym selekcjonerom, trenerom, prezydentom miast i reformatorom świata za ten pokaz pasji i znajomości tematu. A te komentarze… Trzymanie Mieszka do chrztu? Może i tak — ale przynajmniej nie trzymają się Internetu jak ostatniej deski ratunku dla własnego ego. ‘Wypierdalać do Sandomierza’? Cóż, może warto tam wysłać kilku lokalnych krzykaczy na kurs kultury i logiki. A jeśli chodzi o ‘przyspawanie do stołków’ — spokojnie, jak tylko ktoś z was zgłosi chęć pracy, poświęci swój czas, wiedzę i weźmie odpowiedzialność, to zarząd po tej nagonce napewno chętnie przekaże klucze… do rzeczywistości. Tylko najpierw trzeba umieć coś więcej niż pisać w caps locku i mylić klub sportowy z konsolą do gier.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 10:17Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: MotorowidniakTreść komentarza: Jak to u nas promocja i reklama leży. Produkt rewelacja tylko nieodpowiedni ludzie decyzyjni.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 09:52Źródło komentarza: Za nami „Lotto Netta Cup” - konkurs skoków na rzece Netcie w AugustowieAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz naszaomiastowa rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Burmiszczowie Karolczuk, Chodkiewicz i Sieczkowski permanentnie na naszomiastowo-pisowską modłę "rozwijają" Augustów. Czy na koniec ich bieżącej kadencji, czyli w sumie po kilkunastu latach "zarządzania" miastem, Augustów będzie jeszcze bardziej "rozwinięty", niż obecnie ma to miejsce?Data dodania komentarza: 25.07.2025, 09:43Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Dobra decyzja , doświadczony trener z zewnątrz to dobre rozwiązanie , teraz zawodnicy do treningu i do grania , Nie dać miastu przejąć klubu , 80 lat był nie zależny aż do ekipy NM która wszystko niszczy i przejmuje …Data dodania komentarza: 25.07.2025, 08:53Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: KIBICTreść komentarza: W końcu dobre wiadomości. Brawo. Trzymamy kciuki Panie trenerze. Może skończy się hejt. A tak na marginesie - jak można komentować czyjeś kompetencje ze względu na wiek? Szczególnie osób, które nie osiągneły w życiu nic. Może porównajmy osiągniecia poprzedniego trenera a obecnego.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 08:50Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: Referendum jako antidotum na naszomiastowo-pisowską niegospodarność i dyletanctwoTreść komentarza: Teraz burmiszcz Mirosław Karolczuk chcąc rzeczywiście wykazać się szczerymi i dobrymi chęciami dla rozwoju sportu w Augustowie, powinien bezzwłocznie zlikwidować co najmniej jednen etat zastępcy burmistrza w augustowskim magistracie, a najlepiej dwa etaty i następnie środki finansowe zaoszczędzone w wyniku przeprowadzonej reorganizacji i restrukturyzacji skutkującej optymalizacją zatrudnienia w urzędzie miejskim w Augustowie przeznaczyć na działalność klubu Sparta Augustów. Blisko ćwierć miliona złotych, a przy likwidacji dwóch etatów zastępców nawet około pół miliona złotych będzie można wygenerować z miejskiego budżetu na rozwój klubu Sparta Augustów w wyniku tego wspaniałomyślnego i niezwykle gospodarnego działania kierownika UM w Augustowie. Finalnie jak by nie było przeznaczone zostałoby w ten sposób blisko pół miliona złotych na propagowanie sportu i kultury fizycznej wśród lokalnej społeczności, w tym dzieci i młodzieży z augustowskich szkół, zamiast drenowania miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych na etaty dwóch zastępców burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka. Czyż nie jest to wspaniały pomysł? Proponuję zaraz po wakacjach zrobić referendum w tej sprawie. Niech mieszkańcy Augustowa zadecydują, czy wolą, żeby pieniądze z ich podatków były przeznaczane na utrzymanie etatów dwóch zastępców burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka, czy jednak na rozwój AKS "Sparta"?Data dodania komentarza: 25.07.2025, 07:30Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: OooTreść komentarza: Nie ten. Tamtego nikt w sparcie by nie chciał nawet z jego pieniędzmi. Chodzi o jednego z trenerów - jest radnym NM.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 07:16Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: Matka NarciarzaTreść komentarza: Temu Panu życzę spokoju i dobrych wyników. I trochę o czymś innym - O Pływaniu na byle czym każdy z Burmistrzów wypisuje od jakiegoś czasu. I całą trójca pewnie się tam zjawi. Walor artystyczny jest, owszem, ale sportowego zero. A na Zawody Netta Cup ŻADEN nie przyszedł, choc startowali Mistrzowie Polski i Świata. Burmistrz mówi, jak mu zależy na sportowcach. Naprawdę? Ponoć chcecie być ponad podziałami? Naprawdę? Wszyscy trzej uprawiacie politykę a nie dbacie o sport.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 07:07Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: I bardzo dobrze. Powodzenia. Tak na marginesie Panie Redaktorze, proszę napisać artykuł o hejcie, bo słowa, które padają pod informacją sparty o nowym trenerze mogą nawet podlegać karze. Warto może pokazać kto i w jaki sposób się wypowiada, i ile w tym "kultury". Fatalny PR dla tego środowiska. Poza tym Burmistrz kolejny raz mydli oczy ludziom w Radiu 5. Zapomniał o tym skąd konflikt się zrodził i kto go zainicjował. I dalej wzywa do dymisji chociaż doskonale wie, ze to nie tak się odbywa w stowarzyszeniach. Ale fajnie jest dawać pożywkę tym, którzy o zarządzaniu takimi jednostkami nie mają pojęcia. Wstyd.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 06:57Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: Eksperci od niczegoTreść komentarza: Zarząd źle, klub źle, wszystko źle — a największym osiągnięciem krytyków są memy i marudzenie w caps locku. Ciekawe, kiedy ostatnio widzieli boisko z innej strony niż przez płot. Może zamiast uczyć zarządzania byłym reprezentantom, lepiej zacząć od przeczytania regulaminu… albo słownika.Data dodania komentarza: 24.07.2025, 22:42Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: Miałeś chamie zloty róg, czyli polskie wahadło...Treść komentarza: Miasto Augustów znajduje się na Równinie Augustowskiej, która geograficznie i historycznie przynależy do Suwalszczyzny. Natomiast Suwalszczyzna stanowi południowo-zachodnią część Pojezierza Litewskiego. Polska to biedny kraj, nie mający żadnego liczącego się na świecie własnego przemysłu motoryzacyjnego, zbrojeniowego, floty powietrznej, morskiej, technologii sektora elektroniki precyzyjnej, atomowej, procesorów i półprzewodników, AI, itd., itp. Za to wg pałacowego klauna Polska ma węgla na 200 lat i 10 lat jego żałośnie kretyńskiej prezydentury. Polacy to w głównej naród składający się z wyrobników (chłopii i robotnicy) potrafiących bardzo ciężko pracować, obecnie zwanych rolnikami i wykwalifikowaną siłą roboczą. Polska jako państwo od zarania dziejów zachowuje się wahadło, które wychyla się od sasa do lasa, czyli od państwa polskiego Piastów, rozbicia dzielnicowego, wielkiej Unii Polsko-Litewskiej, Polski Jagiellonów, ściągnięcia na terytorium Królestwa Obojga Narodów Zakonu Krzyżackiego w celu eksterminacji niepokornych i niezwykle walecznych pogańskich plemion Pruskich w imię "szerzenia" chrześcijaństwa szafotami i krwawymi krucjatami rdzennej ludności, poprzez rokosze, konfederację Targwicką, liberum veto, sprzedajnych władców, rozbiory Polski, ułańską fantazję z szabelkami na hitlerowski Blitzkrieg, przegrana wojne, obozy koncentracyjne, okupacje niemiecką, PRL pod zaborem ZSRR, a obecnie plucie i zohydzanie UE jako rzekomego eurokołchozu przez jarkowo-katolicki PiS i braunowsko-faszystowską Konfę - ruską onucę. Polacy to wielki naród w czasie wojen, najazdów i zaborów itp., ale jako społeczeństwo obywatelskie jesteśmy niczym jaskiniowcy. Obecnie przerąbani na pół jako polskie społeczeństwo i ściągani w populistyczno-ksenofobiczne szambo przez jarkowo-pisowskich zakompleksieńców i konfederacyjnych szurów wprost w objęcia Białorusi Łukaszenki i putinowsko-imperialistycznej Rosji.Data dodania komentarza: 24.07.2025, 16:50Źródło komentarza: Perła Podlasia i raj dla miłośników zdrowego żywieniaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Ten sam radny co na mieniu miejskim działalność prowadził? I mandat mu odebrali??? To ten???Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:59Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Dobrze powiedziane "chłopcy sobie piłką się bawią" a kiedy zaczną grać?Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:57Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak się augustowska młodzież "pali" o grania że wystarczą tylko wuwuzele i będą śpiewać.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:53Źródło komentarza: Władze powiatu przypisują sobie cudzy sukces?
PRZECZYTAJ
Reklama