Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 17:52
Przeczytaj koniecznie!
Reklama dotacje dla firm

Niezwykła historia. Znany przedsiębiorca był o krok od Augustowa

Podziel się
Oceń

Dworzec autobusowy w Augustowie to jeden z najważniejszych punktów turystycznego miasta. Przed siedmioma laty mieszkańców miasta zaskoczyła informacja o przetargu na sprzedaż użytkowania terenu dworca PKS. Temat rozgrzewał opinię publiczną. Wydawało się, że nowym właścicielem terenu zostanie znany w całej Polsce przedsiębiorca branży cukierniczej, producent lodów Grycan. W ramach historycznej podróży przypominamy nasz artykuł z czerwca 2017 roku.
Dworzec autobusowy w Augustowie (czerwiec 2017).
Dworzec autobusowy w Augustowie (czerwiec 2017).

Artykuł z czerwca 2017 roku:

Przetarg na sprzedaż użytkowania wieczystego terenu dworca PKS w Augustowie zakończył się sukcesem. Grunt ma zostać przekazany nabywcy do końca wakacji. Czy to oznacza, że od 1 września mieszkańców miasta i uczniów szkół średnich dojeżdżających do Augustowa czeka komunikacyjny paraliż? Wiele zależy od planów, jakie wobec wydzierżawionej działki ma jej nowy właściciel i skuteczności negocjacyjnej władzy.

Słodki smak zakupu

Kilka dni temu w Białymstoku odbył się przetarg ustny na sprzedaż dzierżawy wieczystej gruntu dworca PKS w Augustowie. Wiadomość o tak szybkim tempie przetargu zaskoczyła nawet władze naszego miasta, które o fakcie jego ogłoszenia dowiedziały się dopiero 25 maja. To dziwne, gdyż z naszych informacji wynika, że już 17 kwietnia prezes spółki PKS NOVA wystąpił do władz miasta z prośbą o spotkanie w sprawie omówienia zagadnień związanych z propozycją sprzedaży działki. Doszło do niego dopiero miesiąc później i to właśnie wówczas pojawiła się informacja, że w krótkim czasie PKS zamierza wszcząć procedurę przetargową. W przetargu na prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,3441 ha przy Rynku Zygmunta Augusta, której formalnym właścicielem jest miasto brało udział pięciu zainteresowanych kupnem kontrahentów. Ostatecznie sprzedano dworzec za stosunkowo niedużą kwotę, podaną wcześniej w informacji przetargowej. Miejsce niezwykle ważne z punktu widzenia historii miasta poszło pod młotek za trzy miliony dwieście pięćdziesiąt dwa tysiące złotych. Zwróciliśmy się do władz spółki PKS NOVA z pytaniem, kim jest nabywca augustowskiego dworca. Ze względu na poszanowanie prywatności spółka nie zdecydowała się udzielić takich informacji. Z nieoficjalnych rozmów kuluarowych udało nam się jednak dowiedzieć, że nowym dzierżawcą terenu został znany polski przedsiębiorca z branży cukierniczej, producent lodów Grycan. A to może oznaczać, że spróbuje osłodzić mieszkańcom stratę dworca.

Rozbieżności między przetargami

Duże poruszenie wywołała informacja, że 7 czerwca odbył się również zakończony sprzedażą przetarg na użytkowanie wieczyste gruntu dworca PKS NOVA w Siemiatyczach. Kontrowersje budzi informacja, że zawarte w specyfikacji warunki przetargu znacznie różniły się od tych, które obowiązywały w przypadku Augustowa. Z dołączonej do przetargu klauzuli wynika, że pomimo sprzedaży dworca, mieszkańcy Siemiatycz jeszcze przez pewien czas będą mogli korzystać z dwóch stanowisk autobusowych oraz kasy biletowej. Burmistrz Wojciech Walulik zwrócił się do urzędu marszałkowskiego z pismem, w którym wnioskował o objęcie Augustowa podobnym zapisem. Niestety, te działania okazały się być bezskuteczne.

-Do 7 czerwca nie została udzielona nam odpowiedź. Natomiast w poniedziałek (5 czerwca - przyp.) z zaproszenia marszałka Dyjuka odbyło się spotkanie w starostwie powiatowym. Oprócz pana marszałka, jako właściciela w stu procentach wszystkich udziałów spółki PKS NOVA, uczestniczyli w nim nowo powołany prezes pan Cezary Sieradzki. Burmistrz pytał o tę klauzulę. Usłyszeliśmy, że wobec użytkowania wieczystego, które obowiązuje jeszcze przez 13 lat i stanowi duże ograniczenie dla kupującego, może nie być chętnych na teren dworca w Augustowie. Dlatego byłoby niecelowe ze strony spółki, aby wprowadzić dodatkowe warunki osłabiające atrakcyjność działki. W Siemiatyczach były wstępne zapewnienia, że inwestor jest zainteresowany kupnem gruntu. Tym samym nie obawiali się tam o możliwość sprzedaży –mówi wiceburmistrz Mirosław Karolczuk.

Co powstanie przy Rynku Zygmunta Augusta?

Mimo usilnych starań nie udało nam się porozmawiać z nowym właścicielem dworca. Użytkowanie wieczyste kończy się 5 grudnia 2030 roku. Co zrobią władze miasta, gdy za kilkanaście lat nabywca zgłosi się z wnioskiem o przedłużenie umowy? Prawdopodobnie zgodzą się na takie rozwiązanie. Bo w przypadku poczynionych przez dzierżawcę inwestycji, miasto nie przedłużając umowy musiałoby pokryć równowartość tych nakładów. A to byłaby kwota wielokrotnie przekraczająca wartość samej działki. Wiele zależy od tego, co powstanie w miejsce dotychczasowego dworca. Obecny plan zagospodarowania przestrzennego pozwala w tym miejscu na budownictwo jednorodzinne i usługowe. Przed wakacjami ma zostać zwołana komisja rozwoju, na której poznamy więcej informacji o przetargu i planach, jakie mają władze miasta na rozwiązanie kryzysowej sytuacji. Choć jednogłośnie przekonują, że zapewnienie komunikacji międzymiastowej nie należy do zadań własnych gminy, to egzystencja mieszkańców w pewnym sensie leży również w rękach samorządu miejskiego. Dlatego presja na władze miasta, by wspomóc korzystających z komunikacji dalekobieżnej mieszkańców jest zasadna. Nie wystarczy tylko wyznaczyć przystanków przy poszczególnych ulicach dla operatorów. W dłuższej perspektywie niezbędne jest zapewnienie poczekalni z toaletami. Bo chyba nikt nie wyobraża sobie starszej osoby czekającej na autobus pod gołym niebem podczas mrozu, opadów deszczu czy suszy. A pamiętać należy także, że dla wielu ludzi z okolic Augustowa dworzec był miejscem przesiadek. 

-Burmistrz absolutnie nie odżegnuje się od problemów mieszkańców, które spowodowały inne podmioty. Owszem, trzeba się postarać pomóc mieszkańcom, ale nie bardzo czuję się winny, żeby tłumaczyć się za inne organy. Będziemy próbowali znaleźć rozwiązanie. Dziś wszyscy operatorzy powtarzają, że nie ma już dużych dworców. Chyba, że znajdzie się inwestor, który wybuduje galerię, zrobi przy okazji biznes i umożliwi funkcjonowanie dworca. Obecne dworce mają 2-3 stanowiska, poczekalnię i toalety. Często nie ma kasjerek, bo jest automat do kupna biletów –uważa zastępca burmistrza. 

Wszystko wskazuje na to, że finansowanie powstania w przyszłości nowego dworca, spoczęłoby na przewoźnikach.

Puenta

Zgodnie z warunkami przetargu dworzec ma być przekazany inwestorowi z końcem wakacji. Zarząd spółki PKS NOVA poinformował nas, że do 31 sierpnia teren dworca będzie spełniał swoją dotychczasową funkcję. Taka rzeczywistość ma swoje zalety i wady. Z jednej strony dworzec ma działać normalnie w najbardziej gorącym okresie turystycznym, ale z drugiej jego funkcjonowanie zakończy się w przededniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. A to może spowodować duże reperkusje dla uczniów dojeżdżających do augustowskich szkół średnich. Nie wiadomo czy inwestor pójdzie na jakiekolwiek ustępstwa, czy też 1 września żaden autobus spółki PKS NOVA nie będzie mógł wjechać na jego teren. Zostało jeszcze trochę czasu na podjęcie kluczowych rozmów i działań, by uprzedzić komunikacyjny chaos,  który niestety zdaje się być nieunikniony. Przynajmniej na samym początku.

*Artykuł z czerwca 2017. Przypomnijmy, że sytuacja zmieniała się dynamicznie, ostatecznie nie doszło do transakcji i znany przedsiębiorca z branży cukierniczej nie został nabywcą działki dworca autobusowego.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama