Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 17:42
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Budowa ulicy Nadbrzeżnej kontrowersje i obawy mieszkańców Augustowa

Podziel się
Oceń

Rozbudowa infrastruktury miejskiej to niezwykle ważny element rozwoju każdej społeczności. W wielu przypadkach nowe inwestycje mogą jednak wywołać spory, obawy i kontrowersje. Tak właśnie dzieje się obecnie w Augustowie, gdzie planowana rozbudowa ulicy Nadbrzeżnej wzbudza poważne zaniepokojenie wśród mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości położonych w jej obrębie.
Budowa ulicy Nadbrzeżnej kontrowersje i obawy mieszkańców Augustowa
Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Przerażeni właściciele działek obawiają się utraty wartości nieruchomości

Od około roku Augustowianie, którzy są w posiadaniu działek przy ulicy Nadbrzeżnej, borykają się z nie lada problemem. Plany rozbudowy drogi, przy której znajduje się ich teren, znacząco obniżają wartość nieruchomości. Zmniejsza się  też standardy życia i korzystania z tego miejsca przez tych, którzy już postawili na nich domy dla siebie lub swoich najbliższych. 

Udało nam się porozmawiać z kilkoma właścicielami działek. Z obawy przed nie wypłaceniem pieniędzy za przywłaszczone nieruchomości  wszyscy chcieli pozostać anonimowi. Przynajmniej na tak długo, jak nie będą potrzebowali pomocy w walce z niesprawiedliwością, która ich może niedługo spotkać. 

Na stronie augustowski.geoportal2.pl można zobaczyć planowane prace i przejęte obszary. Z map tych wynika, że niektóre z działek zostaną poważnie dotknięte przez rozbudowę drogi. Jedna z nich zostanie skrócona o około połowę, a druga połowa stanie się prawie nieużyteczna ze względu na bardzo wąski obszar. Właściciele nieruchomości odmówili komentarza w tej sprawie, jednak było w nich widać strach i obawę o przyszłość miejsca, które chcieliby zostawić swoim dzieciom. 

Przypomina mi to sytuację ludzi pracujących zupełnie nielegalnie, bez żadnej umowy, na rzecz tak zwanego prywaciarza, który zalega z wypłatą od kilku miesięcy i przerażeni pracownicy boją się postawić na swoim z uwagi na zemstę. Różnica jest tutaj taka, że nie mamy do czynienia z przedsiębiorstwem prywatnym, a z urzędnikami grabiących naszych sąsiadów poprzez wykorzystywanie kruczków urzędowych do przejęcia ich ziemi. 

Dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy  Augustowa prawdopodobnie otrzymają stawkę dwudziestokrotnie niższą od ceny rynkowej. Osoby dotknięte tym istotnym problemem są przekonane, że jest to w pełni legalny zabieg, ponieważ taka dokładnie jest urzędowa stawka opłat za przewłaszczone tereny na budowę jezdni. Mam ogromną nadzieję, iż do tego nie dojdzie, gdyż będzie to oznaczało przejęcie ich własności za bezcen. 

Burmistrz i interesy biznesmenów: kulisy decyzji o rozbudowie

Skontaktowałem się w tej sprawie z radnym Marcinem Kleczkowskim, który udzielił szczególnie istotnych komentarzy.

-Fakty są takie, że wiele miesięcy temu rozpoczęła się budowa ulicy Nadbrzeżnej i jak widzimy, jak możemy obserwować na co dzień, została wstrzymana. Z tym są związane dwie kwestie. Po pierwsze, co skłoniło nagle burmistrza do zmiany podejścia do budowy tej ulicy. Wcześniej radni, między innymi radny Miklas, którzy o tę ulicę zabiegali, wskazywali, że jest to ważny dojazd do portu nad rzeką Nettą, bardzo licznie odwiedzanego i użytkowanego przez turystów i mieszkańców Augustowa. Argumenty te wcześniej w ogóle do burmistrza nie docierały. Nagle coś dwa lata temu zmieniło się, pytanie co? Czy nie jest to znowu jakaś, wiadoma tylko burmistrzowi, przychylność wobec jakichś ludzi prowadzących biznes w tamtym miejscu. 

- Druga kwestia dotyczy nagłego zatrzymania inwestycji? Wszystko wskazuje na to, że miasto bardzo niefrasobliwie podeszło do tej kwestii wywłaszczeń, do kwestii tego, że w dużej mierze ulica ta przebiega po gruntach prywatnych, które zostały wywłaszczone. Przyjęto procedurę ZRID, co bardzo ogranicza możliwości odwołania od decyzji wywłaszczeniowych, ale też nakłada na miasto obowiązek szybkich wypłat odszkodowań za przejęte grunty. Jest to sprawa, która wydaje się odpowiedzią na pytanie dlaczego ta budowa została wstrzymana. Otóż najprawdopodobniej mieszkańcy po prostu wskazali na to, że ta inwestycja w bardzo znaczny sposób ingeruje w ich nieruchomości i obniża wartość działek, które są bezpośrednio położone nad brzegiem rzeki Netty. Niestety problem niedoszacowania wartości nieruchomości w procedurze ZRID jest dość powszechny. Kwestie te pana Karolczuka powinien jak najszybciej wyjaśnić. Ulica Nadbrzeżna to inwestycja ważna dla Augustowa, dla rozwoju i funkcjonowania turystyki, a wokół niej jest coraz więcej wątpliwości, a budowa od miesięcy stoi.

- Burmistrz w porozumieniu z biznesmenami podejmuje istotne dla Augustowa decyzje. To jest bardzo widoczne, bardzo czytelne i o tym trzeba mówić. Bezpośrednie związki burmistrza z interesami poszczególnych ludzi prowadzących działalność gospodarczą, szczególnie wybranych znajomych burmistrza, są bardzo widoczne. Wydaje się, że tutaj jest odpowiedź na pytanie, dlaczego burmistrz nagle zmienił zdanie. Pojawiają się też kolejne pytania. Dlaczego burmistrz nie przemyślał kolejnej inwestycji, dlaczego nie skalkulowano tego i nie uwzględniono wszystkich kosztów? Wydaje się, że będzie to kolejna inwestycja miejska z ogromnym niedoszacowaniem. A przykładów źle oszacowanych inwestycji mamy wiele, choćby remont pomostów przy wyciągu, dwukrotnie zaniżony szacunek co do kosztów rzeczywistych i inne inwestycje na czele z Olimpijskim Augustowem.

Wpływ decyzji ZRID na życie mieszkańców: straty, odszkodowania, niepewność

Czym jest ta procedura ZRID, o której wspomniał radny Marcin Kleczkowski? Łatwo można znaleźć szczegółową odpowiedź na to pytanie w sieci, jednak chciałbym przytoczyć najważniejsze elementy z portalu muratorplus.pl. 

Decyzja ZRID to finał długotrwałego procesu planowania budowy drogi. Dla inwestora oznacza pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Wraz z decyzją ZRID może on rozpocząć roboty budowlane na terenach znajdujących się w linii planowanej drogi. Dla właściciela nieruchomości znajdujących się na takiej trasie jest to decyzja wywłaszczeniowa, na skutek której traci on wszelkie uprawniania wynikające z tego tytułu.
Decyzja ZRID określa termin wydania nieruchomości lub wydania nieruchomości i opróżnienia lokali oraz innych pomieszczeń. Termin ten to minimum 120 dni od dnia, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna. Jeśli dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wywiążą się z tego obowiązku, podlegają egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Decyzja ZRID może mieć rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że zarządca drogi może od razu przystąpić do budowy drogi, nie czekając, aż decyzja ZRID stanie się ostateczna, a właściciele otrzymają odszkodowania za swoje nieruchomości.

Gdy inwestycja jest realizowana w trybie rygoru natychmiastowej wykonalności, wówczas wojewoda od razu po wydaniu decyzji ZRID przystępuje do ustalenia wysokości odszkodowań. Na wydanie wszystkich decyzji odszkodowawczych ma 60 dni. Wypłacanie odszkodowań następuje po tym, jak grunty przejdą na własność Skarbu Państwa. W takim przypadku właścicielom nieruchomości, na ich wniosek, może być wypłacona zaliczka w wysokości 70% ustalonego odszkodowania.

Wysokość odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone pod drogę ustala się według stanu nieruchomości i jej wartości w dniu wydania decyzji ZRID. Oznacza to, że wszelkie nakłady i koszty jakie poniesie właściciel na nieruchomości po wydaniu decyzji, nie będą mogły być uwzględnione przy ustalaniu wysokości odszkodowania. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, która szacunkowo określa wartość nieruchomości (operat szacunkowy). W większości przypadków wojewoda ustala odszkodowanie w kwocie, jaka wynika z operatu.

Czy sprawiedliwe odszkodowania są możliwe w przypadku rozbudowy drogi?

Z tych informacji wynika, że właściciele działek powinni dostać oferty wypłat odszkodowań nie tylko już dawno temu, ale powinna to być wartość rynkowa określona przez niezależnego rzeczoznawcę. Dlatego w tym miejscu apeluję do mieszkańców naszego pięknego miasta, którzy zostali postawieni w tej niewygodnej sytuacji, aby nie poddawali się i nie akceptowali oferty, jeśli takową dostaną i jak najszybciej odwoływali się, aby móc dostać chociaż w miarę rozsądne odszkodowanie. Napisałem „w miarę”, ponieważ w mojej własnej opinii cena za metr kwadratowy powierzchni powinna być dużo większa niż rynkowa cena, gdyż w większości przypadków pozostała część działki traci znacznie na wartości. Różnica ta powinna być jak najbardziej wyrównana na korzyść mieszkańców Augustowa.  

Ochrona dziedzictwa naturalnego: czy dąb przetrwa rozbudowę drogi?

Pozostaje jeszcze kwestia majestatycznego i ogromnego dębu, rosnącego na planowanej drodze. Jego potężny rozmiar i sędziwy wiek wskazują na to, iż powinien on już dawno posiadać status pomnika przyrody i pod żadnym pozorem nie powinien zostać wykarczowany. Gdzie są teraz wielcy obrońcy przyrody, którzy protestowali pod kasztanowcami na ulicy Kościelnej? 


Napisz komentarz

Komentarze

Danuta Cuper 09.11.2023 20:00
Bardzo ciekawy artykuł. Znowu ludzie zostali skrzywdzeni przez urzędników Urzędu Miasta. Celem ma być dobro mieszkańców, a nie krzywda ludzka. Mieszkam przy ulicy Piotra Chwalczewskiego w Augustowie , a tam pani kierownik wymyśliła zabranie nam , właścicielom 4 posesji , gruntu pod ślepy chodnik zaczynający się na ścianie domu jednego sąsiada i kończący w płocie innego sąsiada. Czyli ukradziono nam po 20 m2 działek z naszymi chodnikami , żeby wybudować ślepy chodnik . Do tego każdemu z nas pokazano inny projekt przebudowy ulicy . W kwietniu 2024 są wybory samorządowe. Wybierzmy kogoś mądrego na burmistrza.

BAU 04.09.2023 17:39
Dąb sie przyda-piękne parapety,schody-stopnie,parkiety i okna gdzieś tam u Dobowskiego i ferajny.Podobny jest problem-w drugą stroną.Gdy chciałem dokupić nieużytek przylegający do działki i w żaden sposób nie będzie on użytkowany przez miasto,ze względu na warunki-tu jezdnia,ogrodzenie,itd.Pytając sie o cenę-dostałem cenę rynkową-zaporową,wręcz.Miasto taniej nie sprzeda.Moje "uważanie",że miasto powinno obniżyć cenę tego nieużytka,zostało tylko dla mnie.Ten nieużytek jest w lecie-zaniedbywany przez koszenie trawników-zimą-nigdy nie odśniesnieżany-mimo,że jest tam chodnik przylegający do jezdni.Sytuacja jak na ul.Nadbrzeżnej-tam ludzie,sąsiedzi składują bezprawnie swoje graty,maszyny,urządzenia rolnicze,opał,no wszystko co nie zmieszczą na swojej działce to leci tam.Miasto-z tym nic nie robi,nie zauważa tego problemu.Czekam na obniżkę ceny za m2 gdy zmieni sie ekipa,wtedy będzie inne podejście do konkretnej sytuacji obywatela.

Borkowiak 04.09.2023 12:18
No tak ból, w końcu co niektórzy musieli rozebrać nielegalnie postawione ogrodzenia , zrobili sobie prywatny dostęp do rzeki , a teraz będzie ulica .

zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Zawodowi" strzelcy, czyli "doborowa" ekipa nie z pierwej łapanki 😅Treść komentarza: Znajomy opowiadał mi ostatnio, że ubiegłej jesieni podczas grzybobrania w sąsiedztwie tej strzelnicy kule tak świstały między drzewami, jakby był na wojnie II wojnie światowej podczas desantu wojsk amerykańskich na plażach w Normandii. W tym roku grzybiarze powinni wyposażyć się w chełmy wojskowe i kamizelki kuloodporne, a drogę do Strękowizny najbezpieczniej jest przemierzać przez cały rok wozem opancerzonym lub co najmniej autem z karoserią i szybami kuloodpornymi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:36Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: hahahaTreść komentarza: Ciekawe, co się stanie, gdy Rada Pedagogiczna I LO nie zaopiniuje pozytywnie tej kandydatury. Wszystkich zwolnią?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 00:23Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama