Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 lipca 2025 06:03
Reklama
Reklama

Choinka, sianko, opłatek, wróżby... Co oznaczają bożonarodzeniowe zwyczaje? [POSŁUCHAJ KOLĘD]

Podziel się
Oceń

W polskiej tradycji Boże Narodzenie to jeden z najważniejszych okresów w roku. Wyjątkowego charakteru nadają świętom rodzinna atmosfera i bogata symbolika.
Choinka, sianko, opłatek, wróżby... Co oznaczają bożonarodzeniowe zwyczaje? [POSŁUCHAJ KOLĘD]

Autor: Canva

Wielu Polaków nie wyobraża sobie grudniowego świętowania bez choinki, prezentów, kolacji wigilijnej, dzielenia się opłatkiem i kolędowania. Co oznacza kładzenie sianka pod obrus i dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole? Sprawdź!

Wigilia

W tradycji ludowej Boże Narodzenie, czyli Gody, to święto kościelne i symboliczny początek nowego roku. W Wigilię warto było wstać jak najwcześniej – poranek utożsamiano z witalnością. Gdy do izby jako pierwszy wszedł gospodarz, rodzinie zwiastowano szczęście. Jeśli uprzedziła go kobieta, przewidywano zgubę. Szczęśliwcem był też ten, który ugościł młodego, krzepkiego mężczyznę wędrującego z życzeniami od sąsiada do sąsiada.

Nasi przodkowie wierzyli, że w Wigilię domy są odwiedzane przez dusze zmarłych bliskich. Żeby przez nieuwagę nie zranić niewidzialnych gości, nie wolno było np. szyć. Należało dmuchnąć na ławę i krzesło i powiedzieć: posuń się, duszyczko. Po zakończeniu kolacji proszono ją, żeby wróciła do siebie.

Dzieci straszono, że gdy 24 grudnia zbiorą baty, w nadchodzącym roku nie unikną kar. To pokłosie przekonań, zgodnie z którymi przebieg Wigilii determinuje przyszłoroczny urodzaj.

Familijna wieczerza z 12 potrawami symbolizującymi 12 apostołów powinna się rozpocząć po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki.

Choinka i prezenty od św. Mikołaja

Ubieranie choinki ma długą tradycję. O drzewkach podobnych do współcześnie przyozdabianych na Boże Narodzenie wzmiankowano juz w XV- i XVI-wiecznych kazaniach. Choinki widywanej głównie w bogatszych domach nie akceptował Kościół, dopatrując się w niej wpływów pogańskich.

Niektórzy twierdzą, że historia drzewka sięga czasów antycznych. Jego pochodzenie łączą się z Rzymianami, którzy laurem ozdabiali drzewa liściaste w celu wkupienia się w łaski boga urodzaju.

Rozsławienie choinki jako wyjątkowego drzewka przypisywane jest św. Bonifacemu. Zgodnie z legendą, nawracając ludność na terenach dzisiejszych Niemiec, ściął on potężny dąb, uznawany przez pogan za święte drzewo. Ten, upadając, zniszczył wszystkie – oprócz jednego – drzewka w okolicy. Niewielką jodełkę, która ocalała, potraktowano jako przejaw mocy Chrystusa, a później zaadaptowano do bożonarodzeniowej tradycji.

Z czasem choinki – najczęściej sosnę, jodłę lub świerk – przyozdabiano łańcuchami z bibuły i słomy, orzechami i jabłkami. Jabłka i orzechy w czasach pogańskich oznaczały zdrowie, ozdoby ze słomy obfitość, a łańcuchy powodzenie.

To właśnie pod choinką grzecznym dzieciom (i dorosłym) prezenty zostawia święty Mikołaj, którego obecnie wyobrażamy sobie jako jowialnego staruszka w czerwonym stroju.

Święty Mikołaj

Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari, jest – jak czytamy w Wikipedii – świętym katolickim i prawosławnym. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku.

Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352). Był biskupem Miry w Licji (dziś rejon w Turcji). Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.

Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe poświęcone mu sanktuarium jest we włoskim Bari.

Współczesna baśniowa postać Świętego Mikołaja, wzorowana na św. Mikołaju z Miry, jest wykorzystywana w kulturze popularnej w czasie Bożego Narodzenia. Tego dnia przynosi on dzieciom prezenty. Dodajmy – również niektórym dorosłym, bo ten zwyczaj jest chętnie kultywowany w każdym wieku.

Podłaźnik (podłaźniczka), pająk i inne ozdoby

Zanim choinka stała się pełnoprawnym symbolem świątecznym, jako dekoracje służyły podłaźnik (gałązka lub wierzchołek drzewka iglastego) na końskim włosiu i pająki wieszane pod sufitem. Pająki przygotowywały gospodynie wraz z dziewczętami, wykorzystując do tego papier i kolorową bibułę. Oba zdobienia miały zapewnić domownikom dostatek i ustrzec ich przed nieszczęściami.

Unikatowymi ozdobami były te z opłatka. Nazywano je „światami” lub „wilijkami” i wykonywano poprzez wycięcie wzoru i sklejenie tak, żeby utworzyć przestrzenne kompozycje, np. gwiazdy i kule. Symboliczne znaczenie kuli jako wiecznego porządku w kosmosie przeniesiono na bombki.

Wiejskim rekwizytem świąt były również snopy zboża ustawiane w jednym lub we wszystkich kątach izby. Uschnięta słoma z życiodajnymi ziarnami symbolizowała umieranie oraz początek nowego życia.

Kolędowanie

Początków kolędniczego zwyczaju należy szukać w średniowieczu, kiedy to w okresie świątecznym przebierańcy wędrowali od wioski do wioski. Galeria postaci kolędniczych była ograniczona jedynie ludową wyobraźnią. W przedstawieniach nie brakowało postaci takich jak: dziad, śmierć, diabeł czy żołnierz.

Kolędnicy zachodzili do domów i śpiewem pozdrawiali gospodarzy, życząc im urodzaju w przyszłym roku. W zamian za teatralną oprawę prosili o drobny datek, którym najczęściej były pieniądze lub świąteczne jedzenie. Gdy gospodarz nie był hojny albo nie chciał wpuścić kolędników do izby, ci uciekali się do zgryźliwości, śpiewając pod jego adresem złośliwe piosenki.

Za najstarszą znaną polską kolędę uważany jest utwór „Zdrow bądź Krolu Anjelski” (pisownia oryginalna), choć dziś próżno szukać jej w standardowym bożonarodzeniowym repertuarze. Do kolęd, które cieszą się w Polsce największą popularnością, zaliczamy m.in.:

„Cichą noc, świętą noc”,

„Lulajże, Jezuniu”,

„Pójdźmy wszyscy do stajenki” ,

„Oj maluśki, maluśki”.

Szopkarstwo

Tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku. Za protoplastę tego zwyczaju uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który na 24 grudnia 1223 roku w grocie w pobliżu włoskiego Greccio przygotował pierwszą żywą szopkę przedstawiającą wnętrze stajenki betlejemskiej. W Świętą Rodzinę wcielili się okoliczni mieszkańcy, a figurkę Jezuska wyrzeźbiono w drewnie. W szopce wypełnionej sianem pojawili się też żywy wół i osioł. Od tego momentu w okresie świąt Bożego Narodzenia szopki budowano w różnych częściach Włoch, a potem w całej Europie. Małe stajenki wykonane z drewna i stawiane pod choinką zaczęły pełnić funkcję ozdobną.

W Polsce popularny jest zwłaszcza konkurs bogato zdobionych i wielowieżowych szopek krakowskich.

Sianko pod obrusem

Kępka siana pod obrusem przykrywającym stół wigilijny to relikt dawnych wierzeń. W ten sposób starano się kiedyś zapewnić duchom wygodną wędrówkę do stołu. Różnicą było to, że ówcześnie siano rozkładano niemal w każdej izbie, natomiast dziś kładziemy je tylko symbolicznie.

Później znaczenie siana oderwało się od swej pierwotnej istoty. Zaczęto utożsamiać je ze stajenką, w której na świat przyszedł Jezus, i wiązać z powodzeniem. Wymyślono nawet zabawę polegającą na wyciąganiu źdźbeł spod obrusa. Im dłuższe źdźbło wyjęto, tym ktoś mógł liczyć na większą pomyślność w nadchodzącym roku.

Dzielenie się opłatkiem

Polska to kraj, w którym zwyczaj dzielenia się opłatkiem przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej jest bardzo mocno rozpowszechniony. Dzielą się nim także m.in. Litwini, Czesi, Słowacy i Ukraińcy. Przaśne ciasto z mąki pszennej i wody to symbol Eucharystii, nawiązujący do ewangelicznego dzielenia się chlebem przez Jezusa i jego uczniów. Słowo wywodzi się od łacińskiego „oblatum”, oznaczającego dar, ofiarę.

Gdzieniegdzie w Polsce po wigilijnej kolacji gospodarze do dziś „dzielą” się opłatkiem (kolorowym) ze zwierzętami gospodarskimi, mając nadzieję, że w ten sposób ochronią je przed chorobami.

Puste miejsce przy stole

Kiedyś puste miejsce przy stole przypominało o duszach zmarłych krewnych, bo wierzono, że to właśnie one tam siadają. Dziś dodatkowe nakrycie zostawiamy dla zbłąkanego wędrowca lub osoby samotnej, która zechce spędzić święta w towarzystwie. Współczesny wydźwięk dodatkowego nakrycia świątecznego narodził się prawdopodobnie w czasach zaborów. Puste miejsce było przeznaczone dla członka rodziny, który w wyniku represji przebywał na zesłańczej tułaczce po syberyjskich bezdrożach.

Wróżby

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych świątecznych wróżb to kładzenie kawałka opłatka pod każdą miską z potrawą wigilijną i sprawdzanie, czy przykleił się do dna. Jeśli tak, zapowiadano, że roślina, z której wykonano danie, będzie urodzajna. Przyjemności w nadchodzącym roku mogły ominąć osobę, która nie spróbowała każdej z potraw na wigilijnym stole.

Parzysta liczba kołków w płocie oznaczała dla dziewczyny zamążpójście, tak samo jak zielone źdźbło wyciągnięte spod obrusa. Urodzaj miały zapewnić również pasma słomy wyrzucane pod sufit. Do dziś znana jest przepowiednia, że o północy w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem, jednak ich rozmowy może usłyszeć jedynie człowiek bezgrzeszny.

Pierwszy i drugi dzień świąt

Pierwszy dzień Bożego Narodzenia tradycyjnie spędzano w domu w eleganckim anturażu, rodzinnie i z suto zastawionymi stołami. 25 grudnia traktowano jako dzień wolny od sprzątania i gotowania; jedzono przyrządzone wcześniej potrawy.

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia związany z pamiątką św. Szczepana był znany z huczniejszej zabawy, odwiedzania dalszych krewnych i kawalerskich zalotów. Od rana po wsi chodzili tzw. śmieciarze, którzy słomą zanieczyszczali obejścia panien na wydaniu. Na ich wizytę dziewczęta przygotowywały wódkę i zakąski.

Drugiego dnia świąt rozpoczynało się również chodzenie po kolędzie. Gospodarze wyczekiwali kolędników, którzy przynosili im dobre wróżby i życzenia. Goście w podzięce otrzymywali szynkę, ciasto, a nawet drobną zapłatę.

Regionalne tradycje świąteczne

W Polsce w zależności od regionu możemy spotkać unikatowe tradycje bożonarodzeniowe. I tak np. w Poznaniu, a nawet w całej Wielkopolsce, znana jest legenda o Gwiazdorze, który – zanim zostawi prezenty pod choinką – sprawdza stan czystości butów domowników. 

Na Podhalu stół wigilijny obwiązuje się łańcuchem, co ma sprawić, że żaden z domowników nie opuści rodziny. Każdy musi mocno pilnować, żeby łyżka nie wypadła mu z dłoni – jej upadek zwiastuje śmierć bliskiego. 

Z kolei na Podlasiu tradycją jest, że na wigilię gospodarz serwuje kisiel z mąki owsianej, a gospodyni kutię. Siadając do stołu, trzeba zachować odpowiednią kolejność: od najstarszego do najmłodszego, żeby w tej samej kolejności umierać.

Na Śląsku znany jest radośnik, czyli opłatek posmarowany miodem, zarezerwowany dla najmłodszych.

Na Podkarpaciu w dawnych czasach podczas świąt wyjście z domu ograniczano jedynie do pójścia do kościoła. „Zakaz” opuszczania gospodarstwa był podyktowany wiarą w to, że w Boże Narodzenie po kolędzie chodzi Jezus, a nie chciano przegapić jego wizyty. Aby wskazać drogę Chrystusowi, w oknach stawiano zapalone lampy.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Teraz nasza rodzina ☝️💪👉🛰🚀🛸🤡👺🥸💰💰💰👈👍🤝👏Treść komentarza: Być może quasi-samorządowcy Karolczuk i Chodkiewicz nadal mentalnie lewitują w realiach rządów PiS-owskiego bezładu, więc kompulsywnie mylą publiczną funkcję służebności społecznej z ręcznym sterowaniem uskutecznianym przez lokalnych pisowskich aparatczyków i ich serwilistycznych giermków - żałosnych gazetkowych kabotynów i infantylistyczno-fejsbukowych kuglarzy.Data dodania komentarza: 26.07.2025, 15:02Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Tam naprawdę część nadaje się nie tylko do zgłoszenia do FB ale na policję. Dziwię się, że poprzedni trener kompletnie nie reaguje. Takie oświadczenia wypisuje, taki elokwentny a nie umie ogarnąć kolegów, którzy rzucają realne groźby karalne. Pewnie nic nie zrobi bo łatwiej podburzać środowisko (choć coraz bardziej się tylko tym pogrąża). Oby nie zauważył tego, dopiero kiedy dojdzie do jakiegoś nieszczęścia... A teraz jeszcze jeden z Burmistrzów włącza się w dyskusję na FB. Naprawdę nie widzi co się dzieje? Pasuje mu ten język i grożenie? Nie zwóci nikomu uwagi? .... Wstrętne i kompletnie nieprofesjonalne.Data dodania komentarza: 26.07.2025, 14:37Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Padają zarzuty, że ten Pan związany był z PO w przeszłości, że jest "polityczny". A przepraszam - były trener, który sam odszedł, to do jakiego ugrupowania się przykleił? Wszyscy widzieli i widzą przecież. Hipokryzja. Pod postawi wylewa się fala hejtu zwolenników, ale część przekracza wszelkie granice. Nic dziwnego, że znikają komentarze. Nie sądzę, że za sprawą Sparty, a raczej zgłoszeń do FB od czytających. Dziwię się, że pisze o szacunku w komunikacji a nie widzi co pod jego postami ludzie wypisują. Bardzo zły PR dla środowiska. I piszę to jako kibic piłki...Data dodania komentarza: 26.07.2025, 10:24Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A dzisiaj jakiś Kolo chyba z LGBT (bo w białej sukience) na Skorupki ochlapywał czymś samochody i tamował ruch. Czy Policja coś zrobi w tym kierunku? Może to był kwas solny?Data dodania komentarza: 25.07.2025, 15:32Źródło komentarza: Odpowie za usiłowanie kradzieży z włamaniemAutor komentarza: ZazdrosnyTreść komentarza: jeszcze dwa lata i PIS załatwi NM bez mydła zwłaszcza jego szefa.. No bo przecież wszystkim wiadomo że pewne prywatne sprawy trzeba załatwićData dodania komentarza: 25.07.2025, 14:47Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?Autor komentarza: żabaTreść komentarza: Panie Karolu! wykopał Pan grób dla piłki i teraz chce Pan wszystkich w niego wciągnąć. Klub ma swoje priorytety jak widać?Data dodania komentarza: 25.07.2025, 14:16Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: Manager z facebookaTreść komentarza: Dziękujemy wszystkim internetowym selekcjonerom, trenerom, prezydentom miast i reformatorom świata za ten pokaz pasji i znajomości tematu. A te komentarze… Trzymanie Mieszka do chrztu? Może i tak — ale przynajmniej nie trzymają się Internetu jak ostatniej deski ratunku dla własnego ego. ‘Wypierdalać do Sandomierza’? Cóż, może warto tam wysłać kilku lokalnych krzykaczy na kurs kultury i logiki. A jeśli chodzi o ‘przyspawanie do stołków’ — spokojnie, jak tylko ktoś z was zgłosi chęć pracy, poświęci swój czas, wiedzę i weźmie odpowiedzialność, to zarząd po tej nagonce napewno chętnie przekaże klucze… do rzeczywistości. Tylko najpierw trzeba umieć coś więcej niż pisać w caps locku i mylić klub sportowy z konsolą do gier.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 10:17Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: MotorowidniakTreść komentarza: Jak to u nas promocja i reklama leży. Produkt rewelacja tylko nieodpowiedni ludzie decyzyjni.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 09:52Źródło komentarza: Za nami „Lotto Netta Cup” - konkurs skoków na rzece Netcie w AugustowieAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz naszaomiastowa rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Burmiszczowie Karolczuk, Chodkiewicz i Sieczkowski permanentnie na naszomiastowo-pisowską modłę "rozwijają" Augustów. Czy na koniec ich bieżącej kadencji, czyli w sumie po kilkunastu latach "zarządzania" miastem, Augustów będzie jeszcze bardziej "rozwinięty", niż obecnie ma to miejsce?Data dodania komentarza: 25.07.2025, 09:43Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Dobra decyzja , doświadczony trener z zewnątrz to dobre rozwiązanie , teraz zawodnicy do treningu i do grania , Nie dać miastu przejąć klubu , 80 lat był nie zależny aż do ekipy NM która wszystko niszczy i przejmuje …Data dodania komentarza: 25.07.2025, 08:53Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: KIBICTreść komentarza: W końcu dobre wiadomości. Brawo. Trzymamy kciuki Panie trenerze. Może skończy się hejt. A tak na marginesie - jak można komentować czyjeś kompetencje ze względu na wiek? Szczególnie osób, które nie osiągneły w życiu nic. Może porównajmy osiągniecia poprzedniego trenera a obecnego.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 08:50Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: Referendum jako antidotum na naszomiastowo-pisowską niegospodarność i dyletanctwoTreść komentarza: Teraz burmiszcz Mirosław Karolczuk chcąc rzeczywiście wykazać się szczerymi i dobrymi chęciami dla rozwoju sportu w Augustowie, powinien bezzwłocznie zlikwidować co najmniej jednen etat zastępcy burmistrza w augustowskim magistracie, a najlepiej dwa etaty i następnie środki finansowe zaoszczędzone w wyniku przeprowadzonej reorganizacji i restrukturyzacji skutkującej optymalizacją zatrudnienia w urzędzie miejskim w Augustowie przeznaczyć na działalność klubu Sparta Augustów. Blisko ćwierć miliona złotych, a przy likwidacji dwóch etatów zastępców nawet około pół miliona złotych będzie można wygenerować z miejskiego budżetu na rozwój klubu Sparta Augustów w wyniku tego wspaniałomyślnego i niezwykle gospodarnego działania kierownika UM w Augustowie. Finalnie jak by nie było przeznaczone zostałoby w ten sposób blisko pół miliona złotych na propagowanie sportu i kultury fizycznej wśród lokalnej społeczności, w tym dzieci i młodzieży z augustowskich szkół, zamiast drenowania miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych na etaty dwóch zastępców burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka. Czyż nie jest to wspaniały pomysł? Proponuję zaraz po wakacjach zrobić referendum w tej sprawie. Niech mieszkańcy Augustowa zadecydują, czy wolą, żeby pieniądze z ich podatków były przeznaczane na utrzymanie etatów dwóch zastępców burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka, czy jednak na rozwój AKS "Sparta"?Data dodania komentarza: 25.07.2025, 07:30Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: OooTreść komentarza: Nie ten. Tamtego nikt w sparcie by nie chciał nawet z jego pieniędzmi. Chodzi o jednego z trenerów - jest radnym NM.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 07:16Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: Matka NarciarzaTreść komentarza: Temu Panu życzę spokoju i dobrych wyników. I trochę o czymś innym - O Pływaniu na byle czym każdy z Burmistrzów wypisuje od jakiegoś czasu. I całą trójca pewnie się tam zjawi. Walor artystyczny jest, owszem, ale sportowego zero. A na Zawody Netta Cup ŻADEN nie przyszedł, choc startowali Mistrzowie Polski i Świata. Burmistrz mówi, jak mu zależy na sportowcach. Naprawdę? Ponoć chcecie być ponad podziałami? Naprawdę? Wszyscy trzej uprawiacie politykę a nie dbacie o sport.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 07:07Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: I bardzo dobrze. Powodzenia. Tak na marginesie Panie Redaktorze, proszę napisać artykuł o hejcie, bo słowa, które padają pod informacją sparty o nowym trenerze mogą nawet podlegać karze. Warto może pokazać kto i w jaki sposób się wypowiada, i ile w tym "kultury". Fatalny PR dla tego środowiska. Poza tym Burmistrz kolejny raz mydli oczy ludziom w Radiu 5. Zapomniał o tym skąd konflikt się zrodził i kto go zainicjował. I dalej wzywa do dymisji chociaż doskonale wie, ze to nie tak się odbywa w stowarzyszeniach. Ale fajnie jest dawać pożywkę tym, którzy o zarządzaniu takimi jednostkami nie mają pojęcia. Wstyd.Data dodania komentarza: 25.07.2025, 06:57Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: Eksperci od niczegoTreść komentarza: Zarząd źle, klub źle, wszystko źle — a największym osiągnięciem krytyków są memy i marudzenie w caps locku. Ciekawe, kiedy ostatnio widzieli boisko z innej strony niż przez płot. Może zamiast uczyć zarządzania byłym reprezentantom, lepiej zacząć od przeczytania regulaminu… albo słownika.Data dodania komentarza: 24.07.2025, 22:42Źródło komentarza: Sparta Augustów ma nowego treneraAutor komentarza: Miałeś chamie zloty róg, czyli polskie wahadło...Treść komentarza: Miasto Augustów znajduje się na Równinie Augustowskiej, która geograficznie i historycznie przynależy do Suwalszczyzny. Natomiast Suwalszczyzna stanowi południowo-zachodnią część Pojezierza Litewskiego. Polska to biedny kraj, nie mający żadnego liczącego się na świecie własnego przemysłu motoryzacyjnego, zbrojeniowego, floty powietrznej, morskiej, technologii sektora elektroniki precyzyjnej, atomowej, procesorów i półprzewodników, AI, itd., itp. Za to wg pałacowego klauna Polska ma węgla na 200 lat i 10 lat jego żałośnie kretyńskiej prezydentury. Polacy to w głównej naród składający się z wyrobników (chłopii i robotnicy) potrafiących bardzo ciężko pracować, obecnie zwanych rolnikami i wykwalifikowaną siłą roboczą. Polska jako państwo od zarania dziejów zachowuje się wahadło, które wychyla się od sasa do lasa, czyli od państwa polskiego Piastów, rozbicia dzielnicowego, wielkiej Unii Polsko-Litewskiej, Polski Jagiellonów, ściągnięcia na terytorium Królestwa Obojga Narodów Zakonu Krzyżackiego w celu eksterminacji niepokornych i niezwykle walecznych pogańskich plemion Pruskich w imię "szerzenia" chrześcijaństwa szafotami i krwawymi krucjatami rdzennej ludności, poprzez rokosze, konfederację Targwicką, liberum veto, sprzedajnych władców, rozbiory Polski, ułańską fantazję z szabelkami na hitlerowski Blitzkrieg, przegrana wojne, obozy koncentracyjne, okupacje niemiecką, PRL pod zaborem ZSRR, a obecnie plucie i zohydzanie UE jako rzekomego eurokołchozu przez jarkowo-katolicki PiS i braunowsko-faszystowską Konfę - ruską onucę. Polacy to wielki naród w czasie wojen, najazdów i zaborów itp., ale jako społeczeństwo obywatelskie jesteśmy niczym jaskiniowcy. Obecnie przerąbani na pół jako polskie społeczeństwo i ściągani w populistyczno-ksenofobiczne szambo przez jarkowo-pisowskich zakompleksieńców i konfederacyjnych szurów wprost w objęcia Białorusi Łukaszenki i putinowsko-imperialistycznej Rosji.Data dodania komentarza: 24.07.2025, 16:50Źródło komentarza: Perła Podlasia i raj dla miłośników zdrowego żywieniaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Ten sam radny co na mieniu miejskim działalność prowadził? I mandat mu odebrali??? To ten???Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:59Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Dobrze powiedziane "chłopcy sobie piłką się bawią" a kiedy zaczną grać?Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:57Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak się augustowska młodzież "pali" o grania że wystarczą tylko wuwuzele i będą śpiewać.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 15:53Źródło komentarza: Władze powiatu przypisują sobie cudzy sukces?
PRZECZYTAJ
Reklama