Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 15:20
Reklama dotacje dla firm

Klub Augustowiaków w Warszawie nie śpi

Podziel się
Oceń

2 listopada 1942 roku minęła 80. rocznica likwidacji getta w Augustowie. To dobra okazja, aby wspomnieć historię przedwojennego życia społeczności żydowskiej w Augustowie (ok. 25 % wszystkich mieszkańców przed wybuchem II wojny światowej). Od kilku miesięcy mamy wreszcie publikację, która jak żadna wcześniej przybliża nam życie obywateli Augustowa wyznania mojżeszowego. Dotychczas jedynym znaczniejszym po II wojnie światowej przypomnieniem życia Żydów w Augustowie był album „Czas utrwalony. Augustowski świat Judela Rotsztejna” (Suwałki-Augustów 2014, wyd. Nad Czarną Hańczą).
Klub Augustowiaków w Warszawie nie śpi

Tymczasem w tym roku Stowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny (JZI) obdarzyło czytelników wyjątkową pozycją: „Księgą pamięci Żydów augustowskich”. Są to dzieje życia członków żydowskiej społeczności Augustowa spisane po wojnie przez ich przedstawicieli ocalałych z Zagłady.

Chronologicznie „Księga pamięci…” obejmuje okres od najstarszego zapamiętanego rabina w pierwszej połowie XIX wieku do daty 2 listopada 1942 roku (likwidacja getta w Augustowie) i wczesnych lat powojennych, ale ze szczególnym uwzględnieniem lat międzywojennych. Napisali ją przecież ci, którzy przeżyli (niektórzy odwiedzili Augustów po wojnie). „Księga…” miała swoją premierę w języku hebrajskim oraz jidysz 20 lat po wojnie. Jej przetłumaczenie i wydanie (800 stron!), to późne, lecz niezwykle interesujące wypełnienie białej plamy w historii Augustowa, jak też życia społecznego naszego wielowyznaniowego i wielonarodowego miasta do czerwca 1941 roku, a tak naprawdę do 2 listopada 1942.

Rozmowę na powyższe tematy mieliśmy okazję odbyć z autorem wstępu do „Księgi pamięci Żydów augustowskich” – dr. Łukaszem Faszczą oraz z redaktorami tej publikacji – Urszulą Zalewską i Krzysztofem Zięciną.

Warto dodać, że to już druga w ciągu ostatnich dwóch lat pozycja książkowa dotycząca historii życia społeczności żydowskiej w naszym regionie. W 2021 roku, także dzięki Stowarzyszeniu JZI ukazała się „Księga pamięci Żydów sokólskich”. Dwoje redaktorów dzieliło się refleksjami z pracy redakcyjno-translatorskiej, a dr Łukasz Faszcza mówił o metodzie, jaka musiała być zastosowana, aby czytelnik obszernego tomu o tematyce odległej kulturowo, historycznie i wyznaniowo otrzymał klucz do właściwego przekazu treści (co nie w każdym przypadku było łatwe). Czytelnikom Przeglądu Powiatowego warto przypomnieć, że „Księga pamięci…” jest cały czas w sprzedaży w Domu Kultury przy Rynku Zygmunta Augusta. W tym roku uczczenie rocznicy likwidacji getta w Augustowie było bardziej widoczne niż w latach poprzednich. Może to właśnie zasługa pojawiających się ostatnio tego rodzaju publikacji i postów, które dały mieszkańcom pełniejszą świadomość historii naszego miasta. Inicjatorem Marszu Milczenia był aktywista Piotr Piłasiewicz, który tematyką Pamięci Zagłady w Augustowie zajmuje się od lat. Na przemarsz 2 listopada z ulicy Waryńskiego na Barakach do dawnego cmentarza żydowskiego na Zarzeczu zapraszał Przegląd Powiatowy oraz aktywiści i mieszkańcy w postach na fb. Ważny wkład w obchody miał też augustowski oddział Instytutu Pileckiego. Jego pracownicy uporządkowali obydwa miejsca pamięci Żydów augustowskich – na Barakach i na Zarzeczu oraz zapalili tam znicze. Dzięki wszystkim zaangażowanym tegoroczne obchody Dnia Pamięci 2 listopada wypadły zdecydowanie godniej niż w ubiegłych latach. Między innymi dlatego, że podczas całych obchodów obecny był burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. Można mieć nadzieję, że tegoroczny Marsz Milczenia wejdzie na stałe do kalendarza augustowskich rocznic.

Pozostając przy tej tematyce, podczas spotkania klubowego w Warszawie redaktor Krzysztof Zięcina zaprosił na specjalny wieczór do APK 28 stycznia, poświęcony kulturze Żydów w Augustowie i „Księdze pamięci Żydów augustowskich” z udziałem tłumaczek „Księgi…” Magdaleny Sommer (tłumaczenie z hebrajskiego) i Moniki Polit (opieka merytoryczna nad tłumaczeniami z języka jidysz). Podczas spotkania będzie miała miejsce również premiera filmu dokumentalnego o pamięci Żydów w Augustowie pt. „Księga (nie)pamięci” w reżyserii Patrycji Zięciny. Mamy nadzieję, że panel dyskusyjny i film dadzą początek debacie o tym zapomnianym kawałku historii Augustowa.

Rozmawialiśmy także o innych publikacjach książkowych Stowarzyszenia JZI. Tu miłe zaskoczenie, dobrze świadczące o czytelnictwie mieszkańców Augustowszczyzny. Pierwszy nakład (drugiego wydania) „Z dziejów chrześcijaństwa w Augustowie” (i na całej Augustowszczyźnie) został wyczerpany, a wciąż byli chętni do jej nabycia. Ku radości autorów i redaktorów konieczny okazał się dodruk. Jak się okazało, historia chrześcijaństwa w Augustowie stanowiła jeszcze większą białą plamę niż dzieje augustowskiej społeczności żydowskiej, o której to fragmentarycznie wspominali badacze historii Augustowa. Wiemy, że dodruk „Dziejów chrześcijaństwa w Augustowie” na pewno znajdzie się w sprzedaży przed Bożym Narodzeniem. Będzie to z pewnością świetny prezent dla miłośników naszej lokalnej historii. Mieszkańcy naszego regionu mają więc po raz pierwszy okazję poznać historię swojej wiary na rodzimej ziemi. Także działalność zgromadzeń zakonnych, pracę organistów, działań charytatywnych i opiekuńczych kościoła. Autorami publikacji jest sześciu kapłanów kościoła katolickiego i jeden świecki historyk profesor Adam Czesław Dobroński. Ostatnie egzemplarze ”Z dziejów....” są jeszcze do kupienia w Augustowskim Domu Kultury, lecz w Warszawie chwilowo takiej możliwości nie mamy.

Na zakończenie dr Łukasz Faszcza (specjalista ds. badawczych w filii Instytutu Pileckiego w Augustowie) podzielił się z nami wiedzą o aktualnych pracach w tak zwanym Domu Turka (dawna siedziba NKWD i UB). Docelowo ma tu powstać Dom Pamięci Obławy Augustowskiej, na którą to placówkę rząd przeznaczył poważny budżet. Mieszkańcy Augustowa z nadzieją śledzą te prace i oczekują powstania muzeum na miarę przeznaczonych na ten cel rządowych środków – prestiżowej placówki, która mieszkańcom całej Polski przybliży wiedzę o Obławie Augustowskiej, zwłaszcza, że poza Augustowem znajomość tego tematu jest znikoma. Dlatego też działania Instytutu Pileckiego w tej sprawie są tak cenne: od 14 października dostępna jest dla wszystkich plenerowa wystawa „Lipcowi” w Warszawie na Skwerze Hoovera obok Placu Zamkowego, przeniesiona z Augustowa z Rynku Zygmunta Augusta. To ważny przekaz do całej Polski o jakże złożonej naszej historii od września 1939 do lipca 1945.

Dr Łukasz Faszcza w czasie pobytu w Warszawie ponownie odwiedził Janusza Michałowskiego, wybitnego aktora urodzonego w Augustowie (odznaczonego wraz z małżonką Izabellą Cywińską „Medalem za zasługi dla miasta Augustowa”). Tym razem to nie wspaniała kolekcja zabytkowych lamp naftowych była tematem wizyty, a album fotografii rodziny Michałowskich od lat przedwojennych. Aktor udostępnił swoje zasoby fotograficzne augustowskiemu oddziałowi Instytutu Pileckiego do badań i ewentualnej publikacji w zakresie zainteresowań tej placówki badawczej.

Gratulujemy Instytutowi Pileckiego w Augustowie, że posiada w swoim zespole tak zaangażowanego i rzetelnego naukowca, który w dodatku niedawno obronił pracę doktorską (temat: „Eksploatacja i ochrona. Lasy ziem polskich pod niemieckim zarządem okupacyjnym w latach 1914-1919.”).

Panie Doktorze, dziękujemy za wykład i ciekawe rozmowy.

Zapraszamy do Warszawy jak najczęściej.

PS. Podczas pisania tekstu skorzystałem z cennych uwag: red. Urszuli Zalewskiej, dr. Łukasza Faszczy oraz red. Krzysztofa Zięciny. Wszystkim dziękuję.

 

Bogdan Falicki

[email protected]

Klub Augustowiaków Warszawie

 


Napisz komentarz

Komentarze

leśny ludek 15.12.2022 17:51
Książka jest świetna, wszystkim polecam, spojrzenie na nasze miasto z zupełnie innej perspektywy.

bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 18 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PracownikTreść komentarza: Tak zostanie przeniesione całe starostwo , bo Pawełek i Wojtek muszę jeszcze z 40 swoich ludzi zatrudnić do pracyData dodania komentarza: 26.04.2025, 06:24Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Ogrody Karolczuka za 600 tys. zł vs zielony dach lokatora bazy kajakarzy za 6 mln złTreść komentarza: Czy szumi też, nomen omen widoczny tylko z lotu ptaka, zielony dach usytuowany na coraz bardziej murszejącej bazie kajakarzy za 6 mln złotych?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:42Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS za cały miesiąc pracy dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i brak szacunku dla ich pracy jak i ludzi, że też nikt z władz tego nie widzi, co z wami? Jak myślicie jaki standard życiowy mają ci pracujący, na co ich stać? A no na nic ich nie stać bo to głodowe pieniądze.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:28Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: POSTiW, przedszkole na Ogrodowej, szkoła na Tytoniowej itd.Treść komentarza: Jaka tam nieruchomość po szkole? Przecież to jest jakiś bardzo stary i nieocieplony budynek, w którym kiedyś może nawet była stajnia. Sprzedać, zburzyć i Augustów nadal będzie "rozwijać się" z ponaddźwiękową prędkością odzwierciedloną w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS-u za całomiesięczną wypłatę dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i poniżenie dla tych ludzi i władze tego nie widzą. Będziecie smażyć się w piekle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:19Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: 20 tys. pięknych kwiatów vs 200 tys. zł drenujących augustowski miejski budżetTreść komentarza: Uważam, iż znacznie lepsze jest wydanie publicznych pieniędzy na dwadzieścia tysięcy kwiatów jednorocznych upiększających Augustów, niż ponad dwieście tysięcy złotych drenujących co roku miejski budżet Augustowa etatem drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:38Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Obawiam się, że klika "Ich Miasta" załapała iż po wygranej Pana Rafała wiele się zmieni i skończy się zapewne Eldorado. Dlatego też próbować będą zapewne zawłaszczyć pewne dobra miejskie za symboliczną złotówkę. Tu bym prędzej widział paluchy Jockeya lipskiego lub Szejka naftowego. Przy okazji wyrażam skruchę za nieprzychylne słowa wobec byłego Burmistrza i Posła oraz snuję nadzieję na pewne i skuteczne reakcje zgodne z planami Premiera, ale już po zmianie w Pałacu Prezydenckim..Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:11Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie inaczej, rozrośnie się tam osiedle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 16:21Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: JSTreść komentarza: Pani Barbara to naprawdę mega inspirująca osoba.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 15:56Źródło komentarza: Fascynacja ukryta w piórachAutor komentarza: JKDTreść komentarza: na razie trzeba wykazać straty i sprzedać za złotówkę odpowiedniej osobieData dodania komentarza: 25.04.2025, 15:49Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Attention! Danger! ☠️Treść komentarza: XXI wiek jest już od ćwierć wieku, natomiast miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie oznaczony jest postrzępionymi szmatkami i zardzewiałymi beczkami, być może po substancjach chemicznych. Czekać tylko, gdy praktycznie wcale nie oznaczone stalowe liny naciągowe masztów przyczynią się do śmiertelnego wypadku. Kto dopuścił do użytkowania ten obiekt użyteczności publicznej, którego oznakowanie jest niebywałą prowizorką i jak wskazują kolejne wypadki w jego pobliżu, po prostu stwarza poważne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników jednostek pływających po jezorze Necko?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Leśny LudekTreść komentarza: Augustów powierzchnię ma większą niż Suwałki… ale na papierze. Przecież tych nasadzeń nie robił nikt na wodzie , w lesie ani na użytkach rolnych. Teren zurbanizowany to tylko 10 procent powierzchni miasta.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 07:16Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałas
Reklama