Nadciągają podwyżki czynszów

  • 25.11.2021, 13:28
  • Bartosz Lipiński
Nadciągają podwyżki czynszów
Kolejne podwyżki opłat dla mieszkańców Augustowa stają się faktem. Znacznego wzrostu czynszu mogą spodziewać się lokatorzy mieszkań komunalnych. Radna opozycji pyta o dziwną koincydencję zdarzeń. Przedstawiciel koalicji rządzącej buńczucznie prowokuje nasz tygodnik. Były burmistrz mówi, że obecne władze powinny oszczędzić mieszkańców i szukać oszczędności u siebie.

Bartosz Lipiński

Na listopadowej komisji społeczno-oświatowej radni dyskutowali nad uchwałą zakładającą powierzenie spółce Kodrem zadania świątecznego dekorowania miasta. Spółka ma realizować to zadanie o ok. 40 tys. zł taniej, niż robił to wcześniej prywatny podmiot. W tym samym dniu ukazało się zarządzenie burmistrza w sprawie podwyżki czynszów za mieszkania komunalne.

Radna o koincydencji zdarzeń

Temat podwyżek czynszów wywołała Izabela Piasecka. Radna dopytywała, czy kosztem świątecznego dekorowania miasta przez Kodrem nie będą obciążeni lokatorzy mieszkań komunalnych. Sławomir Sieczkowski zaprzeczył. Mówił, że powierzenie nowego zadania spółce Kodrem nie ma żadnego związku z podwyżkami czynszów ani realizacją wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Nie ma jednak wątpliwości, że pytanie o zbieżność podwyżek i kosztów dekorowania miasta zadaje sobie wielu mieszkańców.

Ostapowicz znowu oczernia

Niezwykłą lotnością marketingową błysnął Dariusz Ostapowicz. Stwierdził, że nie na rękę wielu oponentom jest to, że „miasto się rozwija i pięknieje”. Chwilę później insynuował, że pytanie Piaseckiej było zadaniowe i w „Przeglądzie Powiatowym” leży już artykuł i czeka na zainicjowanie. Po tym przytyku kolejny raz jest jasne, kto w sporze grupy radnych koalicji rządzącej z „Przeglądem Powiatowym” jest agresorem, a kto stroną broniącą się.

Fatalny moment na podwyżkę

Po komisji zebraliśmy wypowiedzi od kilku radnych. Nasi rozmówcy zgodnie podkreślają, że podwyżki czynszu za mieszkania komunalne w obecnej rzeczywistości są dużym problemem.

-Podwyżki dla lokatorów mieszkań komunalnych są zgodne z uchwalonym przez radę planem wieloletnim, ale ten plan nie jest obligatoryjny. Mając na uwadze szereg innych podwyżek, jakie dotknęły w ostatnim czasie mieszkańców Augustowa, powinniśmy chronić lokatorów mieszkań komunalnych. Wiemy przecież, że najemcy tych lokali nie należą do najzamożniejszejszej grupy społecznej –komentuje Izabela Piasecka.

Ogrzewanie też poszło do góry

Niezadowolenia z tej sytuacji nie kryje Marcin Kleczkowski. Mówi, że problem jest jeszcze szerszy, bo niektórych lokatorów dotkną wysokie podwyżki za ciepło.

-Od maja lokatorzy mieszkań komunalnych otrzymają podwyżkę 7,6 procent za czynsz. Ale oprócz tego mieszkańcy są obciążani kilkudziesięcioprocentowymi podwyżkami za ciepło. To kolejne działanie obecnych władz, które jest wyrazem niezrozumienia, na czym polega dbanie o budownictwo miejskie i zapewnienie mieszkańcom tanich mieszkań. Mieszkań komunalnych jest prawie tysiąc, dlatego ta sprawa dotyczy kilku tysięcy mieszkańców –mówi Kleczkowski.

Władze niech zaczną od siebie

Były wieloletni burmistrz Augustowa Leszek Cieślik przypomina, że są to kolejne w ostatnich latach podwyżki. Twierdzi, że władze miasta powinny szukać oszczędności po swojej stronie.

-Zatwierdzone niedawno przez burmistrza podwyżki dla lokatorów mieszkań komunalnych wejdą w życie w maju przyszłego roku, ponieważ w tego typu lokalach nowy czynsz zawsze zaczyna obowiązywać po sezonie grzewczym. Rozumiem, że koszty życia rosną. Jednak nie mogę zaakceptować sytuacji, kiedy przerzuca się te koszty wyłącznie na mieszkańców. Taka jest filozofia zarządzania miastem obecnej ekipy rządzącej. Najnowsze podwyżki czynszu są na poziomie niecałych dziesięciu procent, lecz niedawno lokatorów mieszkań komunalnych dotknęła przecież zdecydowanie wyższa, kilkudziesięcioprocentowa podwyżka. Tłumaczono to tym, że przez dłuższy czas nie było podwyżki i tak to się wszystko skumulowało. Uważam, że władze miasta nie mogą przerzucać wszystkich kosztów na mieszkańców. Powinny zacząć od siebie i tam poszukać oszczędności –komentuje były burmistrz Augustowa Leszek Cieślik.

-Jeżeli podnosi się czynsz, rozmaite podatki, a jednocześnie w administracji pojawia się drugi zastępca burmistrza, to ja czegoś nie rozumiem. To pierwszy w historii Augustowa przypadek mianowania drugiego zastępcy burmistrza, co przekłada się na koszt około 200 tys. zł w skali roku. W związku z planowanymi podwyżkami uposażeń burmistrzów i ich zastępców, może być to już niebawem jeszcze wyższa kwota z podatków mieszkańców -ubolewa radny Cieślik.

*Artykuł ukazał się w 46/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Koalicja złoczyńców
Koalicja złoczyńców 26.11.2021, 08:13
Czy ja wczoraj dobrze widziałem, że Chodkiewicz ściskał się z oszustem Mejzą z Bezpartyjnych, który teraz jest w PiS. Nasz specjalista od przekrętów koncertowych uczy się od najlepszych.
Znam uczciwszych
Znam uczciwszych 26.11.2021, 11:52
Swój do swego ciągnie. Filip musi zmienić barwy, bo oszuści i zdrajcy bezpartyjni mają wynik sondażowy poniżej 1%. Ale na jakie? Wszyscy już się na nim poznali. Zwłaszcza jego uczciwości.
H2O
H2O 26.11.2021, 10:52
Swój swojego pozna
Somsiad
Somsiad 25.11.2021, 22:53
Czy ktoś może potwierdzić, że Bielawska i jej mąż mają znowu gorsze dni przez kolejną samowolkę budowlaną.
obciach
obciach 25.11.2021, 22:52
Wzloty myślowe ochroniarza od dawna są na tak żenująco niskim poziomie, że co wzleci to z hukiem spadnie, więc przewodnicząca - gdyby dbała o powagę RM - powinna mu wyłączać mikrofon. Ale nie zrobi tego, bo sama nie lepsza.
Wyborca
Wyborca 25.11.2021, 20:42
Znaczy się wybory idą. Karolczuk musi zabrać kasę na kampanię dla swojej kompanii. Model finansowania na Dobkowskiego i Zawadzkiego zawalił się przez nieodpowiedzialnego wojewodę. To trzeba obciążyć mieszkańców. Podwyzki jednak powinny dotyczyć tylko wyborców Karolczuka.
Wyborca
Wyborca 26.11.2021, 07:58
a może 3 włodarze by zaczęli od siebie i obniżyli sobie pensje np. o 1000 zł? sami nie zbiednieją a przekazując łącznie te kilkadziesiąt tys. zł w roku pomogliby dla kilkunastu najbiedniejszych rodzin w mieście. Podobna przewodnicząca już się dzieli z potrzebującymi więc dala dobry przykład
Zwolennik
Zwolennik 25.11.2021, 19:20
Nie ma co się dziwić. Miasto się rozwija, dobrobyt wzrasta, to i rachunki są wyższe. To ekonomia. Augustów w ostatnich kilku latach wykonał milowy krok do przodu w swoich dziejach. To najpiękniejsze czasy naszego miasta.
Barany!!! Uczcie się od najlepszych
Barany!!! Uczcie się od najlepszych 25.11.2021, 22:51
Dobrobyt Dobkowskiego wzrasta o milion rocznie z biznesów z miastem. Emeryt tyle zarobi przez 52 lata. Dobrą drogą idzie Karolczuk, dobrobyt dla Naszego Miasta.
prawda
prawda 25.11.2021, 22:34
To prawda, co pisze zwolennik. Miasto zrobiło milowy krok do przodu i wpadło w dół z g...em
ooloo
ooloo 25.11.2021, 20:53
Ja bym dołożył stare ale jare.
"Do czasu tej władzy stał nad przepaścią a teraz zrobił milowy krok do przodu."
tutejszy
tutejszy 25.11.2021, 20:17
Aleś ty zwolennik zaimponowałeś w tym momencie...
Nie widać dobrobytu !
Nie widać dobrobytu ! 25.11.2021, 20:14
Powiedz to mieszkańcom bloków komunalnych !
Miasto pięknie nie wygląda, było w ubiegłym roku bardzo brzydkie oświetlenie na święta! Jest brudno, roślinami w licznych donicach nikt się nie opiekuje. Niech będzie ich mniej ale ładnych zadbanych. Rośliny trzeba nawozić i podlewać!
pomyłeczka
pomyłeczka 25.11.2021, 20:12
Powinieneś trollu napisać: "to najpiękniejsze czasy Naszego Miasta". Szczęście całe, że niedługo się skończą.
Jk
Jk 25.11.2021, 20:04
Lekarz kazał przytakiwać

Pozostałe