Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 19:09
Reklama

GIGAntyczne podwyżki ciepła

Podziel się
Oceń

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Na mieszkańców Augustowa czeka niemiła niespodzianka. Wprowadzone niedawno podwyżki opłat za ciepło są niezwykle wysokie. Prezes MPEC tłumaczy tę sytuację niezależnymi od spółki czynnikami zewnętrznymi, które generują wysokie koszty. Rządzący przekonują, że nie mają wpływu na podwyżki. Opozycja uważa, że doszło do zaniedbań, które gigantycznie obciążą augustowian.
GIGAntyczne podwyżki ciepła

Bartosz Lipiński

Pięćset minus dla mieszkańców

Na ostatniej sesji rady miejskiej poinformowano o niezwykle wysokiej, bo 21,5 procentowej podwyżce opłat za ciepło. Nowa taryfa obowiązuje od 1 września. Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „GIGA” tłumaczy się warunkami niezależnymi od spółki, choć tak naprawdę o poruszonych przez niego kwestiach słyszymy od lat. Ciepłownia w Augustowie jest zasilana głównie miałem węglowym. Cena za tonę surowca wzrosła o 70 procent w ciągu roku. Ale najistotniejszymi problemami są stale wzrastające koszty za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Obecnie za emisję tony CO2 spółka musi zapłacić 60 euro, ale są prognozy mówiące, że koszt wzrośnie nawet do 100 euro za tonę. To przekłada się na milionowe koszty, które musi pokrywać spółka. Prezes Artur Sofiński przekazał, że udział kosztów emisji CO2 w działalności spółki zbliża się do 50 procent. Zarządca ciepłowni dodaje, że do końca przyszłego roku gotowa ma być instalacja na biomasę, która pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o połowę.

Radni koalicji rządzącej mówią, że jest to sytuacja, na którą nie mamy żadnego wpływu. Odpowiedzialność kierują przede wszystkim na Unię Europejską, ale podwyżki nazywają „drapieżnymi”. Przedstawiciele opozycji mówią, że podwyżkom można było zapobiec. Przypominają, że mieszkańcy Suwałk zapłacą za ciepło o 12 procent więcej, augustowianie aż o 21,5 procent. Dla przeciętnego mieszkania w bloku podwyżka wyniesie ok. 500 zł rocznie. Dla wielu mieszkańców to ogromne obciążenie.

Zaniedbania Naszego Miasta

Leszek Cieślik był burmistrzem Augustowa przez kilkanaście lat. To podczas jego kadencji w MPEC dokonano modernizacji pozwalającej na podłączenia do miejskiego ciepła wielu firm i gospodarstw domowych. Zmiana źródła ciepła powinna dokonać się w poprzednich latach, a niepodjęcie działań na czas ma opłakane skutki.

-Modernizacja powinna być zrealizowana w poprzedniej kadencji samorządu miejskiego. Ugrupowanie Nasze Miasto zmarnowało ponad sześć lat. Domyślam się, że w tej wysokiej podwyżce są też ukryte koszty finansowania modernizacji MPEC. Zostało pozyskane 7 mln zł na budowę kotła na biomasę, mającego obniżyć szkodliwą emisję. Natomiast trzeba dołożyć do tego 13 mln zł środków własnych, uzyskanych na przykład z podwyżek –komentuje Leszek Cieślik.

-Kiedy przymierzano się do modernizacji ciepłowni zaproponowałem, żeby ciężar finansowy rozłożyć na spółkę oraz na miasto. Niestety tego nie zrobiono. Gdybym postępował tak będąc burmistrzem i nie wspierał spółki Wodociągi i Kanalizacje Miejskie, to cena wody w mieście byłaby zatrważająca. To miasto w latach 90 sfinansowało skanalizowanie i zwodociągowanie Augustowa. Gdyby koszt tych zadań miał spocząć na spółce, mieszkańcy odczuliby to bardzo poważnie. Jako burmistrz wspierałem również MPEC. Przypomnę, że ciepłownia przeszła modernizację pod koniec lat 90 i na początku 2000. Koszty przebudowy też były wysokie, ale mieszkańcy nie odczuli tego tak drastycznie jak dzisiaj. Wówczas został dobudowany piec na olej, praktycznie w całym mieście wymieniono węzły ciepłownicze, zmodernizowano źródła ciepła i przez to zwiększyliśmy możliwości pieców ciepłowni do poziomu ponad 50 MW. To pozwoliło na realizację nowych podłączeń i likwidację lokalnych ciepłowni –twierdzi Cieślik.

Były wieloletni burmistrz Augustowa uważa, że rządzący dopuścili się zaniechań i nie mają dziś moralnego prawa zrzucać odpowiedzialności za podwyżkę na politykę Unii Europejskiej. Cieślik wskazuje, że aktualna sytuacja jest skutkiem braku inwestycji prorozwojowych w mieście, o czym od dawna mówią radni opozycyjni. W opinii radnego Koalicji Obywatelskiej modernizacja ciepłowni i oczyszczalni ścieków powinna być priorytetowym zadaniem miasta.

-Jeżeli się czegoś zaniechało, to zawsze najłatwiej znaleźć przysłowiowego chłopca do bicia, w tym wypadku Unię Europejską. Przecież było wiadomo, że koszty emisji dwutlenku węgla i paliwa będą rosły. Obóz rządzący miastem dopuścił się zaniechań. Trzeba wiedzieć, że zarządzając miastem odpowiada się za wiele dziedzin, które wymagają pomocy z budżetu miejskiego. Nie można ograniczać swoich działań jedynie do budowy uliczek. One są istotne, ale jak ktoś się koncentruje tylko na jednej sferze życia, to zaniedbuje pozostałe. Twierdzenie, że burmistrz i popierający go radni nie są odpowiedzialni za podwyżki jest nieprawdziwe. Tych podwyżek dla mieszkańców w obecnej kadencji było znacznie więcej. Co się stanie, gdy trzeba będzie modernizować oczyszczalnię ścieków? Inwestycje zrealizowane lata temu w mieście wymagają regularnych modernizacji. Przed rokiem można było przeprowadzić generalny remont pływalni za 2-3 mln zł. Kolejne lata czekania sprawią, że koszt remontu wzrośnie do 10 mln. Przykłady zaniechań można mnożyć. Jako mieszkaniec nie mam satysfakcji mówiąc takie słowa –puentuje Leszek Cieślik.

Brakuje racjonalnego podejścia

Przewodniczący augustowskiego PiS Marcin Kleczkowski uważa, że tak wysoka podwyżka opłat za ciepło była do uniknięcia. Jego zdaniem obecne władze Augustowa skupiły się na działaniach wizerunkowych, mogących przynieść splendor i zapomniały o pilnych potrzebach związanych z modernizacją ciepłowni.

-Informacja prezesa o podwyżce od 1 września cen za ciepło o 21,5 procenta oznacza, że to chyba najdrastyczniejsze podwyżki w historii spółki MPEC „GIGA”. Nie podjęto działań mogących zapobiec tak skokowej podwyżce. W innych miejscowościach modernizacje ciepłowni były przeprowadzane. Osobą odpowiedzialną za taką sytuację jest burmistrz, który sprawuje nadzór nad funkcjonowaniem spółki. To on powołuje osoby do rady nadzorczej, która działa później w jego imieniu i z jego upoważnienia. Nie wyobrażam sobie, by rada nadzorcza nie wiedziała o kondycji przedsiębiorstwa i nadchodzących podwyżkach opłat –mówi Marcin Kleczkowski.

-Jeszcze kilka lat temu MPEC potrafił wygenerować pokaźne zyski. Wówczas nie dokonano modernizacji, a przecież ugrupowanie Nasze Miasto odpowiada za funkcjonowanie miasta i spółek miejskich od prawie siedmiu lat. Gdyby rządzący realnie myśleli o potrzebach naszych mieszkańców, skupialiby się na najpotrzebniejszych działaniach, które nie są tak medialne jak przecięcie wstęgi na ulicy. Mówię o modernizacji ciepłowni czy oczyszczalni miejskiej. Fakty są takie, że w obecnej kadencji mieszkańców dotknęły rozmaite podwyżki opłat za wodę, wywóz śmieci, czynsze lokatorskie, a nawet korzystanie z pływalni. Podniesiono wiele podatków. Często przy zmianach budżetowych mówię o tym, że aktualny budżet Augustowa jest w dużej mierze oparty na podwyżkach, a w ciągu ostatniego roku możemy mówić o podwyżkach drastycznych –dodaje radny PiS.

Podwyżek można było uniknąć

Na niedawnej sesji rady miejskiej przewodnicząca rady Alicja Dobrowolska przekonywała, że odpowiedzialni radni podjęli decyzję o budowie instalacji na biomasę w naszej ciepłowni. Zdaniem będącego w opozycji Marcina Kleczkowskiego, takie słowa Dobrowolskiej są zagrywką propagandową.

-Pani przewodnicząca być może nie jest zorientowana w tym, że nasze miasto i de facto przedsiębiorstwo miejskie, przystąpiło dopiero do ostatniej edycji konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, niemalże rzutem na taśmę. Program realizowany przez Fundusz zakładał w skali kraju dotację na poziomie 1 mld zł. W każdej z pięciu edycji do podziału było 200 mln. Augustów złożył wniosek do piątej edycji w ostatniej chwili, choć dawno spełniał wymagania formalne i mógł zabiegać o środki na modernizację ładnych kilka lat temu. Jeśli przewodniczącą Dobrowolska chce usprawiedliwiać działania burmistrza i popierających go radnych, powinna zapoznać się z faktami. Zobaczyłaby wówczas, że podwyżek można było uniknąć –podkreśla Kleczkowski.

Podwyżki dla mieszkańców i burmistrza

W sierpniu Sejm przegłosował nowelizację ustawy przewidującą podwyżki m.in. dla wójtów i burmistrzów. Czy możliwa jest sytuacja, w której mieszkańcy Augustowa są skazani na podwyżki za ciepło i jednocześnie włodarz Augustowa otrzyma podwyżkę wynagrodzenia z około 12.000 zł do prawie 20.000 zł? Na pewno ten scenariusz wzbudzi spore kontrowersje. Nasi rozmówcy są zgodni, że w obecnej sytuacji burmistrz powinien zrezygnować ze wzrostu swojej pensji.

-Jeżeli radni będą podejmowali decyzję o ewentualnym wzroście wynagrodzenia burmistrza, z całą pewnością zagłosuję przeciw. Podwyżka przypadałaby w fatalnym okresie, gdy wielu mieszkańców odczuwa skutki lockdownu. Obowiązujące wynagrodzenie jest już na wysokim poziomie i burmistrz nie powinien narzekać. Nie wyobrażam sobie, by za liczne porażki w pozyskiwaniu środków zewnętrznych należała się mu nagroda –podsumowuje Leszek Cieślik.

-Jeśli burmistrz miałby otrzymać podwyżkę wynagrodzenia, a mieszkańcy podwyżki opłat za ciepło, byłoby to kwintesencją podejścia ugrupowania politycznego Mirosława Karolczuka do miejskich spraw. Jedną z pierwszych uchwał obecnej kadencji było ustalenie wynagrodzenia burmistrzowi. Rada obdarzyła burmistrza wielkim kredytem zaufania, również materialnym i ustalono jego wynagrodzenia na najwyższym możliwym poziomie. Na mój wniosek zmniejszono pensję burmistrzowi o 300 zł, jednak nadal są to bardzo godne zarobki. Myślę, że burmistrz ma tego świadomość i nie powinien godzić się na podwyżkę uposażenia –ocenia Marcin Kleczkowski.

*Artykuł ukazał się w 36/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

23f23 20.09.2021 16:09
Jak tak to nie będę podłaczał się pod MPEC.

Gosia 17.09.2021 09:04
Burmistrzowi akurat ta podwyżka się po prostu należy. A jak ktoś zazdrości, to proszę bardzo, zawsze można wystartować w wyborach i je wygrać.

Misia 17.09.2021 11:11
Proszę rozwinąć ten wpis! Za co należy się ta podwyżka burmistrzowi ?

Pisia 18.09.2021 01:05
Na jaki wiek wyceniasz Gosię? Według mnie 2 klasa podstawówki. Tam jeszcze nie uczą czytania ze zrozumieniem. Dzieci! Sio do lekcji, a nie na forum!!! :))

Błazen 16.09.2021 16:29
Jakie dzialania burmistrz karolczuk podjął w celu minimalizacji emisji dwutlenku węgla przez augustowski MPEC? Przypominam, że zwolnił prezesa, który w 2019 roku chciał wdrożyć rozwiązania zmierzające do modernizacji ciepłowni miejskiej, a w efekcie zmniejszyć opłaty za emisję CO2 do atmosfery. Niech teraz burmistrz zapłaci miliony za swoją decyzję, wstrzymującą pozytywne zmiany w MPEC. Co to za burmistrz, który m.in.: nagminnie popełnia kardynalne błędy w zarządzaniu miastem, któremu trzeba wskazywać kierunki działania w celu rozwoju miasta, który nie potrafi nadzorować wydziału odpowiedzialnego za pozyskiwanie środków zewnętrznych? Zaklinanie rzeczywistości w mediach społecznościowych, zrzucanie na innych popełnionych przez siebie błędów i jednocześnie przypisywanie sobie nie swoich sukcesów, przychodzi karolczukowi dość łatwo. Zmierzając do meritum, burmistrz karolczuk nie posiada żadnych kompetencji i umiejętności do odpowiedzialnego zarządzania miastem. Ciągnie miasto równią pochyłą ku drożyźnie oraz całkowitej zapaści Augustowa.

mareczek 17.09.2021 08:37
Pozytywne zmiany chciał wprowadzić w firmie MPEC prezes, którego zatrudnił Walulik, więc karygodnym byłoby popieranie pomysłów nawet najlepszych przez wroga politycznego. Podobną sytuację mamy w oświacie, dobrze współpracujący z ówczesnym kierownikiem oświaty D. Szkiłądziem dyrektorzy, którzy pozyskiwali wielomilionowe środki zewnętrzne, wzorowo prowadzili szkoły zostali pozwalniani z funkcji a w stosunku do jednej z nich, chcąc się dotkliwie zemścić wystawiono negatywną ocenę pracy. Taką samą sytuację możemy zaobserwować w spółce miejskiej KODREM. Decydenci NM są chorzy na władzę i wobec ludzi odpowiedzialnych, doświadczonych i sprawnych organizacyjnie podejmują decyzje polityczne, szkodząc instytucjom tego miasta. Ta władza to ogromna porażka augustowian.

obserwator 17.09.2021 12:02
W pełni zgadzam się z wypowiedzią Mareczka, decydenci NM muszą mieć potencjalnego wroga, w poprzedniej kadencji był nim Walulik i Szkiłądź, w tej osoby przez nich powołane na stanowiska prezesów i dyrektorów spółek i szkół. Nie liczą się dla nich kompetencje liczy się odwet polityczny a bardzo często zwykła zemsta jak było w przypadku dyrektor trójki. Pamiętam, że po wkroczeniu do urzędu miasta po wygranych psim swędem wyborach, przy poparciu Dyjuka i Kleczkowskiego rozpoczęły się czystki i Karolczuk zwolnił wiele osób nie przyglądając się nawet ich pracy tylko za to, że blisko współpracowały z Walulikiem. Tak miastem ani żadnym zakładem pracy zarządzać nie można gdyż wprost prowadzi do upadku.

Myślący 16.09.2021 14:47
Ludziska czepiajajcie się do Komisji Europejskiej, która chce wykończyć gospodarki oparte na węglu i dlatego podnosi stawki, a nie do burmistrza i radnych, którzy nie są decydentami w tej sprawie.

Bardziej myślący 16.09.2021 15:38
Bardzo słusznie chce wykończyć, bo skutki węgla już odczuwamy, a będzie tylko gorzej. UE dała termin na podjęcie działań ograniczających emisję i przygotowanie się, zanim stawki zostaną podniesione. Był czas. Nasze Miasto rządzi w Augustowie od 7 lat i NIC w tym zakresie nie zrobiono. Mógł pomóc rząd, ale ten UE olewa. Więc nie zwalaj na Unię, bo akurat tu ma rację.

misiek 17.09.2021 12:05
W Ełku i Suwałkach takich podwyżek nie ma i o ile wiem te miasta też są w unii.

panda 18.09.2021 01:19
Pewnie te miasta są dobrze zarządzane i na czas zrobiono to, co trzeba, aby podwyżek uniknąć. U nas nie zrobiono NIC, więc winę próbują zwalić na UE.

kazimierz 17.09.2021 12:08
Poczekamy jeszcze trochę a trzeba będzie pokryć swoją niekompetencję w wodociągach, czeka nas 7 mln.zł. Kto wtedy będzie winny? Zapewne ten, który kontrolował wodociągi.

Fraszka 16.09.2021 13:28
Chyba trzeba to dziś przyznać: bida z nędzą i drożyzna.

żal 16.09.2021 13:19
Były podwyżki za śmieci, są za ogrzewanie, będą - też gigantyczne - za prąd. W mikroskali podziękujmy władzom miasta (NM + odpady z PiS), w makroskali - PiS. Wybraliście - z patriotyzmem na ustach - władzę, która daje sobie podwyżki, a swoim krewnym i znajomym stały dochód w spółkach skarbu państwa (na niespotykaną dotąd skalę!, zegarek Nowaka czy ośmiorniczki przy tym to pikuś). Natomiast obywatelom funduje galopujący wzrost kosztów utrzymania, kolosalne zadłużenie, a wskutek rozwałki instytucji demokratycznych - utratę miliardów wsparcia finansowego z zewnątrz. W perspektywie: polexit i osamotnienie. To nie pierwszy raz w historii. Ale potem znów będziecie mieć powód do użalania się nad sobą - jacy to my piękni i wspaniali, serce i dusza Europy, ale nikt nas nie kocha...

Temperatura: 23°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bolszewickie standardy Treść komentarza: Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak w tym przypadku nie jest problem, kiedy i jaką wiedzę "śliski" arywista chce powziąć, tylko czy oporne na wiedzę mentale tego aparatczyka, pozwala mu przyswoić wiadomości spoza widnokręgu ograniczonego horyzontem tołkowania, narzuconym sekcie PiS przez kompulsywnego szkodnika z Nowogrodzkiej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:06 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: BAU Treść komentarza: Przecież burmiszczunio woli Chorwację,po co mu zamulone Necko albo Sajno? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:49 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Em Treść komentarza: Augustowskie piekiełko od lat. Nic dziwnego, że Augustów się zwija i nikt tu nie chce niczego robić. Takie mamy elity. Niestety. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:13 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: r4g3 Treść komentarza: Na ulicy Hotelowej jest prędkość do 20 km/h. Zachodzę w głowę jakim cidem można doprowadzić do kolizji przytakiej prędkości. Czy będzie tam ograniczenie do 10 km/h aż do świateł z Al. Kardynała? Oj chyba jechało się "toszkę" szyciej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:04 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Wychodek, kret i "śliski" egotyk-dzban wyautowani Treść komentarza: Psychopatyczny wychodek i jego serwilistyczny kret chcieli zainfekować klub naszomiastową dżumą. W Augustowie już chyba tylko Sparta nie została skażona naszomiastowopisowskim modelem zarządzania, zaczerpniętym z trzewi feudalnego folwarku pańszczyźnianego. Jak do tej pory mogą tylko cmoknąć w dudę prezesa i zarząd klubu. Natomiast żałosny kabotyn z ratusza zapisze się na kartach historii jako ten, który bolszewicką metodą na zagłodzenie chciał na rympał przejąć klub, jednak zarząd pokazał temu kompulsywnie szkodnikującemu dzbanowi, gdzie raki zimują i gdzie jest jego miejsce w szeregu z uwagi na jego "śliskie" morale i kurzy rozumek. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:56 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Czym jest finansowany niedobór w zaliczkach na co? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:39 Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą odwołać całą Radę Nadzorczą Spółdzielni. Decyzja zapadnie na Walnym 30 czerwca Autor komentarza: Dziękujemy Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji. Pani Wiesławo jesteśmy z Panią. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Po co jest starostwo! Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy? Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚 Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: patologia ałgóstowska Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Tak Treść komentarza: Kogo masz na myśli? Podaj chociaż imię. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Pewnie , jak "wieszczy" z-ca Chodkiewicz, wszystko przez ten "nieudolny Zarząd Sparty a w szczególności Prezesa Sparty" odbywa się ten turniej. A swoją drogą ciekawe jakie "zasługi" ma w tym trener Warmi Grajewo i "wybitny" menedżer sportu , były piłkarz zatrudniony w CSiR Augustów? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:06 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Chciało się komunikacyjnych bajpasów a nie spacerowego ciągu w Parku Uzdrowiskowym to się zaczyna. Ciekawe jak będzie to wyglądało jak powstaną hotele wielokondygnacyjne pomiędzy Hotelową a brzegiem Necka ? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:54 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Felek Treść komentarza: Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjdą głosować i skończy się ta buta NM. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:07 Źródło komentarza: Spółdzielnia w cieniu ratusza. Dlaczego nie będzie dobrze, dopóki rządzą nią ludzie burmistrza Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: Dziękuję za sugestię, ale niestety... nasi radni się nie łapią, bo strona skupia się tylko na radnych gmin (i tylko jeżeli pracują w podmiotach zależnych od tej gminy). A u nas jest tak, że radni miejscy masowo pracują w powiecie, a w zamian radni powiatowi pracują w mieście i tak oczywistego konfliktu interesów nie ma. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:43 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: jogurt Treść komentarza: Szymonie dopisuj tych gagatków na portalu "każdy musi gdzieś pracować peel". Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:17 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Skyr Treść komentarza: Ostatnio był nabór do ZUS. Dwie osoby, takie samo stanowisko. Rekrutacje przeszły dwie osoby, zatrudniono jedną. Byłego kierownika ze szpitala, bo do emerytury trzeba jakoś dociągnąć. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: www Treść komentarza: zamknąć ruch ns rynku Zygmunta Augusta- całkowicie , bo latem jest problem z przejazdem. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie
Reklama