Szklane ściany w urzędzie

  • 19.01.2021, 19:04
  • Krzysztof Przekop
Szklane ściany w urzędzie
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1128 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Od środy na plusie. Przez najbliższe kilka dni nocą zobaczymy lekki mróz, w dzień słupki poszybują nawet do 5 stopni Celsjusza. Na drogach i chodnikach może być skrajnie ślisko. Uważajmy.

Wspólnie z Przychodnią Rodzinną na ulicy Hożej uruchomiliśmy na naszym portalu pomiar jakości powietrza na Śródmieściu. Dziękuję sponsorowi i zapraszam do sprawdzania, czy powietrze jest zdatne do oddychania.

Zmarła wieloletnia ambasadorka Augustowa. Mowa oczywiście o Marii Koterbskiej. Odnalazłem bardzo ciekawą historię związaną z piosenką „Augustowskie noce”. Autorami tekstu są Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert. Muzykę skomponowała Franciszka Leszczyńska. Maria Koterbska niechętnie opuszczała rodzinną Bielsko Białą, ale została przyłapana przez autorów tekstu w warszawskim studio radiowym. Okazało się, że do 1959 roku nie była w Augustowie, nie była nawet na Mazurach. Słowa piosenki jej się spodobały, a muzyka wpadła w ucho. Piosenka została nagrana z orkiestrą Edwarda Czernego, a radio zrobiło z niej przebój lata. Panią Marię Koterbską wspominamy w artykule „Odeszła legendarna artystka”.

Wracamy do tematu niechcianej obwodnicy. Burmistrz uważa, że sprawa jest przesądzona, komitet protestacyjny jest przeciwnego zdania. Każda z proponowanych tras ingeruje mocno w przyrodę lub w tereny zamieszkane. Trudno się na którąkolwiek zgodzić. Przez kilka tygodni będziemy na naszych łamach prowadzić szeroką dyskusję na temat możliwych innych rozwiązań, a takie można zauważyć. Poprosimy o głos wielu fachowców i samorządowców. Tymczasem opisujemy trzy warianty niechcianej obwodnicy. Zapraszam do lektury tekstu okładkowego „Niechciana obwodnica”. Przypomnieć wypada, że Tomasz Dobkowski pozwał Mariana Dyczewskiego w związku z niechcianą obwodnicą.

Kilka tygodni temu zapytaliśmy naszych Czytelników, kto jest najbardziej wpływową osobą w Augustowie. Wyniki ankiety są dla mnie niespodziewane i druzgocące dla burmistrza. Głos oddało prawie tysiąc osób. To bardzo dużo. W dużych badaniach ankietowych używa się paneli liczących trochę ponad tysiąc ankietowanych. Plebiscyt wygrała niespodziewanie Alicja Dobrowolska zdobywając 343 głosy, na drugim miejscu znalazł się Tomasz Dobkowski zdobywając o dwa głosy mniej. Ta para od początku mocno ze sobą rywalizowała. Były dni, gdy prowadził Tomasz Dobkowski, by po chwili spadać na drugie miejsce. Pozostali kandydaci nie mieli z parą pretendentów żadnych szans. Trzecie miejsce przypadło Sławomirowi Sieczkowskiemu, jednak jego wynik 98 głosów jest bardzo odległy od liderów. Kolejne miejsca przypadły Beacie Kornelius (72 głosy) i Filipowi Chodkiewiczowi (68 głosów). Ostatnie miejsce na naszym plebiscycie zajął urzędujący burmistrz z wynikiem 56 głosów. Wizerunek burmistrza, jako osoby wpływowej nie zachwyca, podobnie jak jego zastępcy. Czytelnicy wyraźnie odczytują, że miastem rządzi kto inny. To smutne, gdyż burmistrz powinien być liderem miejskim, to on powinien kreślić wizje, pobudzać nasze aspiracje i marzenia. Najwyraźniej przecinanie raz na kilka tygodni jakiś wstęg nie wystarczy, by zbudować dobry wizerunek wśród mieszkańców. Vox populi, vox Dei. Mamy ponad dwa lata, by znaleźć lepszego kandydata na burmistrza.

Wszyscy chyba wiemy, że w Augustowie proces stanowienia prawa i wydawania decyzji jest nieprzejrzysty. Zero konsultacji, zero dyskusji, zero argumentów. Uchwały powinny być podejmowane przez radnych po dyskusji, po wysłuchaniu najbardziej nawet absurdalnych argumentów. Konia z rzędem temu, kto odgadnie, gdzie, przez kogo tworzone są projekty uchwał. Burmistrza o autorstwo bym nie podejrzewał, choć może go krzywdzę, tak jak uczestnicy naszej ankiety. W Gruzji na początku lat dziewięćdziesiątych panowała wszechobecna korupcja. Sięgała oczywiście policjantów. Władza bez aparatu przymusu nie istnieje, dlatego prezydent Micheil Saakaszwili zreformował policję. Nakazał wybudować lub przebudować komisariaty tak, by miały szklane ściany, wysłał część policjantów na szkolenia do USA, znacznie podwyższył im pensje i znacznie zwiększył kary za korupcję. Dzisiaj raczej nikt nie odważy się zaproponować łapówki policjantowi. Wspominam o tym, bo w augustowskim urzędzie miejskim panuje atmosfera, jak w Gruzji trzydzieści lat temu. Burmistrz nie odpowiada nam na bardzo proste pytania, odmawia przesłania dokumentów rozliczeniowych gazety żony Tomasza Dobkowskiego, odmawia informacji dotyczących wskaźników rozwoju miasta, informacji o aktywności radnych. Sprawy znalazły swój finał w sądzie. Mam nadzieję, że sąd stanie po naszej stronie i zobowiąże burmistrza Karolczuka do ujawnienia skrywanych przez niego informacji. Jak sądzę taka decyzja sądu mogłaby wpłynąć na tryb kształtowania decyzji przez rządzących naszym pięknym Augustowem. Szklane ściany to dobre rozwiązanie.

Kulawy proces stanowienia prawa miejscowego w Augustowie opisujemy w artykułach „Stoper batem na radnych” i „Kompromitacja szefa komisji”.

Dariusz Ostapowicz nie jest wymarzonym przeze mnie szefem komisji rozwoju. Pod jego kierunkiem staje się ona raczej komisją niedorozwoju. Ale takie są zasady demokracji, radni wybrali szefa komisji. Jednak bycie chamem lub gentlemanem nie jest w żaden sposób związane z zasadami demokratycznymi. Albo się jest, albo nie. O chamstwie świetny wykład zrobili wiele lat temu Wiesław Gołas i Jan Kobuszewski w skeczu „Ucz się Jasiu”. Myślę, że wszyscy widzieli. Kolejnej lekcji chamstwa udzielił na sesji radny Ostapowicz. Opisujemy ją w tekście „Ostapowicz wyzywa od idiotów”.

Jednym z podstawowych czynników generujących rozwój są miejsca w przedszkolach i żłobkach. Tu nie można oszczędzać. Niestety nasze władze miejskie są innego zdania. Opisujemy to w tekście „Brakuje miejsc w żłobku”.

W tym wydaniu „Przeglądu” piszemy także o pożarze hotelu, o sukcesach druhów w Ochotniczej Straży Pożarnej, o zimowych problemach na drogach, o śmierci trzydziestolatka. Pani Zosia Piłasiewicz radzi, jak radzić sobie z brakiem motywacji, a sanepid przypomina o wielkiej roli szczepień.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

 

 

 

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zły przykład
zły przykład 23.01.2021, 06:31
Szakaaszwili......... przeciwnicy zarzucali mu dążenie do wprowadzenia rządów autorytarnych i przypisywali odpowiedzialność za wszechobecną korupcję i spadek poziomu życia Gruzinów. Saakaszwili nadał liczne przywileje funkcjonariuszom wojska i policji, ograniczał wolność mediów, z walki z korupcją uczynił narzędzie prześladowania opozycji, a w więzieniach przyzwalał na tortury......
prawdziwy przykłąd
prawdziwy przykłąd 23.01.2021, 10:01
Powoli i u nas znajdują zastosowanie gruzińskie metody ..nie bez powodu Szakaszwili był hołubiony swego czasu przez obecnie rządzących..
Gruzin
Gruzin 23.01.2021, 08:00
Łatwo przekopiować wpis z Wikipedii. W Gruzji ludzie widzą to zupełnie inaczej. Saakaszwili ma tam ogromne grono zwolenników. A szklane ściany w wielu urzędach są faktem.
Dziady
Dziady 20.01.2021, 22:25
Mam wrażenie, że mieszkańcy już się poddali. Zamknęli się w swoich własnych bańkach. Wstydzą się za władze miasta, radę miasta i przestali się interesować tym co dookoła nich.
Może czekają na kolejne wybory, ale znowu będą im makaron nawijać na uszy, że Augustów to jego mieszkańcy, że będzie tu San Francisco.
Do tego czasu po najładniejszych terenach w okolicy zostanie tylko wspomnienie.
Szkoda tych unijnych środków.
Ostatnie 6 lat to marazm jakiego nigdy wcześniej nie było.
czytelnik
czytelnik 21.01.2021, 09:09
mamy dość
worker
worker 21.01.2021, 11:23
ale czego ? bo według Głównego Urzędu Statystycznego. przeciętne wynagrodzenie w Polsce w grudniu zbliżyło się do 6 000 zł. Czyli jest bardzo dobrze....
Ben
Ben 21.01.2021, 20:29
W Polsce ale nie w Augustowie.
Związkowiec
Związkowiec 23.01.2021, 10:36
to czemu pracodawcy w Augustowie tak nie płacą?
Wyborcy
Wyborcy 20.01.2021, 22:12
Panie Redaktorze, podzielili Augustów. Trzeba to jakoś posklejać. Liczymy na Pana. Czas się poświęcić dla dobra wspólnego.
Oszuści
Oszuści 20.01.2021, 23:18
Mało się poświęca? Tyle spraw sądowych z tymi kłamcami to mało?
Warto się obudzić
Warto się obudzić 20.01.2021, 21:27
Augustów zostaje od kilku lat poddany próbie. Trudnej próbie. Mamy szansę zwyciężyć lub się poddać i zginąć jako miasto. Na końcu zginą rządzący.
Szejk
Szejk 19.01.2021, 21:44
Mirek jest bardzo zadowolony. Czyżby chodziło o stacje benzynowe pewnego grubego pana?
Kabaret.....o kabaret
Kabaret.....o kabaret 19.01.2021, 20:59
Dlaczego augustowianie nie chodzą do cyrku?
Bo wola oglądać swoich wybrańców na sesjach i komisjach
smutek i nostalgia
smutek i nostalgia 19.01.2021, 20:33
No to tak.
Wielki plus za dane pomiarowe zanieczyszczenia powietrza - wreszcie może nasi manipulanci przestaną nam kleić, jakie to świetne mamy u nas airgustów i ile to oni zrobili w tym temacie. A mieszkańcy będą mieli świadomość jakim g.... oddychają.
Mały minus za zdjęcie smutnych panów na okładce. No naprawdę, ile można ich oglądać? Z całym należnym szacunkiem względem pana radnego Cieślika, ale moglibyście dać jakiś ładny pejzaż na okładkę, zdjęcia przyrody, zwierzyny polnej lub leśnej, itp. Dość tych smutasów.
No i wreszcie - jest kolejna sprawa, którą powinniście się zająć. I śmieszna i straszna zarazem. A mianowicie chodzi o jedną z radnych (z tzw. piątki hańby), która podczas jednej z komisji jednocześnie brała udział w głosowaniu i wykonywała czynności służbowe, prawdopodobnie obsługiwała klientów za ladą. I zapomniało biedactwo wyłączyć mikrofon.
Cała ta sytuacja daje do zastanowienia - czy są u nas jeszcze jakieś granice nieprzyzwoitości i żenady, których przekroczenie spowoduje, że coś się wydarzy, coś pęknie? Czy takich granic już nie ma i wszystko wolno, że sprostytuowaliśmy wszystko do tego stopnia, że każdy machnie na to ręką i pójdzie sobie dalej??
Lipsk
Lipsk 20.01.2021, 01:47
Fajne zdjęcie. Major i kapral.
Będą siedzieć?? 😂
Będą siedzieć?? 😂 19.01.2021, 19:23
Super, że flipy będą w sądzie. Nauczcie ich pokory, szacunku dla mieszkańca
Waldek
Waldek 19.01.2021, 20:56
Już były w sądzie bo właśnie ruszyła sprawa W.Ch. To teraz zamiast pracować będą tylko latać po sądach .
Tata i syn
Tata i syn 23.01.2021, 09:40
Oby doświadczyli obaj tego co sami zafundowali ludziom.

Pozostałe