Pytanie o prawdziwą prawdę

  • 12.08.2020, 15:00
  • Krzysztof Przekop
Pytanie o prawdziwą prawdę Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Mirosław Karolczuk, Filip Chodkiewicz i Tomasz Dobkowski
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1106 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop

Weekend będzie idealny do wypoczynku. Połowa sierpnia przywita nas temperaturami 25-27 stopni Celsjusza i dużą ilością słońca. Będzie zatem ogromna ilość turystów. Uważajmy na siebie nad wodą i wieczorami. Wirus nie odszedł.

Prawda się sama obroni mówiono niegdyś. W czasach postprawdy to stwierdzenie straciło na aktualności i jest nieprawdziwe. Rządzący rozumieją, że istnieją dwa światy, prawdy rzeczywistej, formalnej, możliwej do zbadania, często trudnej dla wyborców i świat prawdy urojonej, stworzonej na użytek polityków i elektoratu. W świecie prawdy urojonej przestaje działać logika, ocena, dowody tracą znaczenie, stwierdzenie mogą się wzajemnie wykluczać, mogą stać w oczywisty sposób w sprzeczności z łatwo poznawalnymi faktami. W tym świecie to nie ma żadnego znaczenia. Wielkie systemy religijne zrozumiały to już dawno, ale to temat na inne, znacznie obszerniejsze rozważania. Jeden z polityków PiS powiedział publicznie, że do świadomości ludzkiej przebijają się tylko teorie, które są nieprawdziwe, wypaczone i nieprawdopodobne. Dzisiaj dzięki mediom społecznościowym, dzięki szybkiej komunikacji do ludzi przemawiają sprawniejsi manipulatorzy, a na YouTube najwięcej fanów mają najgłupsze filmy.

W „Przeglądzie Powiatowym” ukazał się kilka tygodni temu felieton radnej Izabeli Piaseckiej na temat niepowodzeń inwestycyjnych w mieście. Radna Piasecka w felietonie napisała, że Nasze Miasto rządzi drugą kadencję, że inwestycje są przepłacone nawet kilkukrotnie. Podała konkretne liczby.

Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz odpowiedział na felieton zdecydowanie, zarzucając radnej podawanie nieprawdy. Niestety, w polemice pana Chodkiewicza próżno doszukiwać się prawdziwych danych, bo ich nie podał. Zaprzeczył jedynie kolejnym stwierdzeniom radnej. Do chóru obrońców prawdy dołączył radny Dobkowski, który po raz kolejny zapowiedział podawanie do sądu każdego, kto będzie mówił nieprawdę. Jeśli Dobkowski swoje pogróżki spełni, będziemy mieli do czynienia z kolejnym rodzajem prawdy- prawdą sądową.

Mam kolegę, który w dyskusji lubi się czepiać. Czepia się słówek, jakichś stwierdzeń i robi to po to, by zdyskredytować całą wypowiedź dyskutanta, a nawet jego osobę. Przyciśnięty do muru szybko zmienia zdanie lub mówi, że dyskutujący zawsze mija się z prawdą i jest to rzecz powszechnie znana. Oczywiście to mój kolega zwykle nie ma racji, bo w poruszanych tematach nie ma kompetencji, albo sam mówi nieprawdę, ale z jego punktu widzenia to on jest strażnikiem prawdy. Konsekwencją zachowania mojego kolegi jest nerwowość na spotkaniach. Ale są to spotkania prywatne. W działalności publicznej, jeśli zdejmie się zasłonę polityczną, do prawdy łatwo dotrzeć. Są liczby, umowy, budżety. Niestety nasze władze stosują raczej metodę mojego nielubianego w środowisku kolegi. Z nadzieją oczekuję, że razem z naszymi Czytelnikami dojdziemy do prawdy, choć wiem, że zajmie to trochę czasu.

Zapraszam do przeczytania artykułu „Władza zaczyna pohukiwać”, w którym opisujemy jak trudne mogą być drogi do prawdy. Warto wykupić subskrypcję na portalu dziennikpowiatowy.pl. Już niecałe 18 zł miesięcznie wystarcza, by czytać najnowsze wiadomości bez reklam, w tym tekst okładkowy redaktora Lipińskiego.

Mamy różne podejścia do restrykcji związanych z koronawirusem. W moim odczuciu w Augustowie przeważają poglądy niechętne. Ludzie nie chcą nosić maseczek, jeśli już założą, to odsłaniają nosy, a często także usta. Przecież premier niedawno mówił, że wirus jest w odwrocie, że to właściwie niegroźna grypa. Dlaczego zatem radni miejscy obradują zdalnie? Zachęcam do zapoznania się z tekstem pod tytułem „Marne szanse na normalność”.

Wracamy do teorii spiskowych w radzie miejskiej. Radni PiS twierdzą, że za zmianami w radzie ponad rok temu stały siły spoza Augustowa. Ale zostawmy wyjaśnienie tych teorii im samym. Artykuł nazywa się „Sensacyjne teorie spiskowe”.

Każdy wie, jaka jest różnica między wniebowzięciem a wniebowstąpieniem. Każdy wie, ilu ludzi zostało wziętych do Nieba. Każdy wie, dlaczego 15 sierpnia święcimy kwiaty. Dla wszystkowiedzących artykułu nie polecam, ale jakby ktoś nie wiedział, zachęcam do przeczytania rozmowy z ks. Markiem Bednarskim, które te sprawy bardzo przystępnie przybliża. O święcie Matki Boskiej Zielnej piszemy w tekście Bartosza Lipińskiego.

Na forach internetowych ludzie skarżą się na brud w mieście. Pewnie tego brudu byłoby mniej, gdyby funkcjonowała sprawna straż miejska. Ale rządzące drugą kadencję Nasze Miasto formację tę zlikwidowało. Pozostała czujność naszych Czytelników i sprawność Beaty Perzanowskiej w załatwianiu spraw związanych z porządkiem. Tym razem poszło o zielsko i nie była to marycha. Tekst nazywa się „Zielsko buja”.

Gdy zobaczyłem wyniki testu ośmioklasisty w Szkole Społecznej przecierałem oczy ze zdumienia. Te wyniki to absolutny nokaut. Gratuluję uczniom, nauczycielom, dyrekcji i całemu zarządowi STO, którego mam zaszczyt być członkiem, bo jest się czym szczycić. Sukces opisujemy w tekście „Społeczna znacznie ponad przeciętną”.

Wraca sport. Niestety dla piłkarzy Sparty byłoby lepiej, gdyby koronawirus nie odpuszczał. Może następnym razem będzie lepiej.

Stale pracujemy nad naszym archiwum filmów o Augustowie. Publikujemy kolejne odcinki. Zainteresowanie jest coraz większe, co nas niezwykle cieszy. Jurek Stankiewicz, który był jednym z twórców Augustowskiego Kalejdoskopu Telewizyjnego, pracuje nad cyfryzacją ponad 300 godzin materiałów filmowych. W innym studio trwa obróbka i opracowanie materiału Pierwotna emisja miała miejsce ponad 25 lat temu. Pokazujemy Augustów mojej młodości. Każdy odcinek to wielkie odkrycie.

Bardzo zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ciekawy
ciekawy 13.08.2020, 15:13
Stoją na zdjęciu i się rechoczą ciekaw jestem z kogo a jeden im brawo bije. Żenada
Wszak
Wszak 12.08.2020, 23:33
A co z agencją pr z Białegostoku? Ktoś może coś? Przecież tak wymyślają oddawanie krwi, flaga miała być... Ile tysięcy tam powodowało? Flip?
niewdzięcznik
niewdzięcznik 12.08.2020, 21:00
Cała ta żałosna lamentacja Dobkowskiego wygłoszona na ostatniej sesji to, jak mi się wydaje, próba zwierania szeregów tej lichutkiej koalicji złożonej z przypadkowych ludzi. To się nazywa syndrom oblężonej twierdzy - przecież jesteśmy tacy wspaniali, mądrzy i skuteczni a tu wszyscy wokół nas hejtują, kłamią, mataczą, nie doceniają naszych światłych wizji, ponadczasowych projektów rzucanych jak perły przed wieprze, przełomowych i wiodących we wszechświecie realizacji, naszej jedynie słusznej (bo naszej) polityki!! Tak się nie godzi, tak być nie może! Nie puścimy tego płazem! Zabrakło na koniec tylko konkluzji (choć było do niej blisko), że skoro to cholerne, niewdzięczne społeczeństwo całego tego dobra docenić nie chce, to należy to społeczeństwo wymienić na lepsze. Albo przynajmniej podać do sądu w całości.
kazik
kazik 13.08.2020, 15:11
Tak, tak to nie Białoruś zamknąć tych, którzy mają dość ich obłudy, której przykładem jest dyrektor Trójki się nie da. Jeżeli Pani Chrulska wniesie pozew do sądu wylezie kto jest oszustem, aż gały wyjdą na wierzch. Liczymy na Panią Dyrektor
krzyś
krzyś 13.08.2020, 08:33
Tak społeczeństwo Augustowa im się nie podoba więc wymieniają na suwalskie.
Przyjaciel
Przyjaciel 12.08.2020, 20:16
Efekt mrożący, straszenie sądami działa od razu lub wcale. Jeśli nie zadziała to rządzący się ośmieszają i pozostają wystawieni na coraz większą krytykę. Dlatego ze straszeniem należy uważać. Wygląda że Filip z Dobkowskim przeszarżowali i będą musieli podać kogoś do sądu wiedząc, że przegrają. Ale fama pójdzie, że Dobkowski nie żartuje. I to będzie początek końca Naszego Miasta.
:)
:) 12.08.2020, 11:05
Gratulacje dla szkoły społecznej za genialny wynik egzaminu ósmoklasisty!!!!!!!!!!!! Od lat najlepsi !!! Gratulacje dla szkoły nr 4- pani dyrektor brawo!!!!
Tron
Tron 12.08.2020, 07:00
No to macie ,,ich miasto" pełne arogancji i ignorancji nas mieszkańców oraz kolesiów na stanowiskach miejskich .
Zapytam ile kosztował remont szkoły na potrzeby ratusza włączenie z całą infrastrukturą min. taką jak parkingi, nowe meble, sprzęt komputerowy itd. Nie interesuje mnie odpowiedź że radni koalicyjni przecież wiedzą. Ja jako mieszkaniec także chcem wiedzieć. Proszę o upublicznienie wszelakich dokumentów na temat przemocy w szkole nr 3. Po to jest komisja oświaty i sportu aby taką kontrolę przeprowadziła. I także nie interesuje mnie odpowiedź,, komisja po zapoznaniu się . ..ble,ble,ble ...Od takich odpowiedzi odrazy chce się wymiotować.
Drogi takie jak Derek czy Studzieniczna ? No cóż każdy chyba wie który z Panów przy nich mieszka. Przypominam że ta pierwsza jest po za kolejnością
A co do straszenia sądami to już chyba mieliśmy taki system w którym nie wolno było krytykować poczynań prominętnych osób w Państwie. Coś się komuś pomyliło ! Na szacunek trzeba zasłużyć swoją postawą i Trzeba od czasu do czasu spojrzeć w lustro i odpowiedzieć na kilka pytań min. Jestem rzyczliwy dla ludzi, mój język nie obraża, nie wykorzystuje pozycji społecznej ......nie skrzywdziłem drugiej osoby, wygląd każdego będzie widoczny ...itd.
Augustowskie biznesmeny
Augustowskie biznesmeny 12.08.2020, 21:50
Poruszona kwestia, kto zamieszkuje ulice Draka i Studzieniczną nie jest tajemnicą. Na ulicy Derak mieszka radny Chudecki, a przy ulicy Studzieniczna mieści się dom rodzinny burmistrza Chodkiewicza. Informacje te nie są żadną tajemnicą, przecież wymienieni panowie w czasie kampanii wyborczej sami o tym mówili, przedstawiając się mieszkańcom jako "chłopy z sąsiedztwa". Oczywiście sprawa budowy ulicy Stydzieniczna jest nie mniej ciekawa niż budowa Derak. Kiedy rok temu sprawa przebudowy ulicy Studzieniczna pojawiła się pierwszy raz, na uwagę, że jest ona w dobrym, a nawet bardzo dobrym stanie, radne Naszego Miasta ochoczo wskazały, że jest już asfalt popękany, pobocza nie takie. I na pewno nie chodziło im o wygodę Chodkiewicza, czy ładniejsze otoczenie biznesu Państwa Bielawskich.
Heloo kity
Heloo kity 13.08.2020, 08:11
Nie ma co radna jest zaradna . Ale jak ktoś słusznie zauważył w grajdołku nic się nie uchowa.
To wszystko dla Was mieszkańcy a że przy okazji zwiększa się atrakcyjność takich czy owakich usług.
W tym wszystkim jeszcze jedno widać a mianowicie kto wyłożył najwięcej aby władza spoczęła w wiadomych rękach aby zrealizować
te plany.
W punkt!
W punkt! 12.08.2020, 23:30
W punkt!
Lustitia
Lustitia 12.08.2020, 08:03
pomyliłeś krytykę z mówieniem nieprawdy w eterze publicznym... jakby ktoś mnie oskarżył, pomówił za coś czego nie zrobiłem to też podałbym do sądu... i niech sąd zdecyduje... i niech ktoś dwa razy ugryzie się w język zanim znowu o coś nieprawdziwie oskarży ..no chyba że będzie płacił kary po te kilka - kilkanaście tysięcy zł.....
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.08.2020, 09:11
Jestem Ciekaw ile by musieli zapłacić ludzie kary piszący nie prawdę na osoby publiczne na przykład biorąc pod uwagę osoby Pana Prezydenta, Pana Kaczyńskiego .
Sąd nie przysporzy poważania i szacunku.
W tym waszym mieście tylko wy jesteście prawdomówni co widać po poczynaniach ws byłej Pani dyrektor SP 3 oraz jawności w kosztach ,nowego ratusza . ,,...To nie jest prawda ..." Jeżeli faktycznie tak jest to proszę poinformować mieszkańców w sposób jasny i jawny. Przypominam że dużo mówiliście transparętności.
Lustitia
Lustitia 12.08.2020, 09:43
przypomnę że od czasu do czasu w/w idą do sądu właśnie w sprawach o pomówienia i mówienie o nich nieprawdy....
Wielkie wargi źle zrobione
Wielkie wargi źle zrobione 12.08.2020, 18:44
Krzywousta się uaktywnil?
Temida
Temida 12.08.2020, 14:22
NA SZACUNEK I POWAŻANIE TRZEBA ZAPRACOWAĆ A NIE WYKŁÓCAĆ I STRASZYĆ SĄDAMI !
Żeby jeden z drugim słyszał co o nim mówią ludzie na domowych imprezkach, grilach i u cioci na imieninach to szczęka opadła by na ziemię !
Można zastraszyć sądami, karami ale to nie sprawi żę ludzie uwierzą w "waszą prawdę" .
Ps. PRAWDZIWA CNOTA KRYTYKI SIĘ NIE BOI !
Co grunt pali się pod stopami ?
Lustitia
Lustitia 12.08.2020, 17:53
a Ty dalej nie rozumiesz pojęcia krytyka od pomówień i mówienia nieprawdy... dlatego ta dyskusja na forach DP nie ma sensu...
Łukaszenka
Łukaszenka 12.08.2020, 19:01
A co jest nie prawdą ? Bo ostatnimi czasami to chyba jakoś to słabo wygląda . Nie bo Nie ....
Temida
Temida 12.08.2020, 18:27
Jak się jest osobą publiczną trzeba być czystym jak kryształ! W takim grajdołku jak Augustów ludzie wszystko o tobie wiedzą! Puścisz baka w Studzienicznej a na Borkach już wiedzą!
Jak nie masz nic na sumieniu to i sądy nie potrzebne! Nie podoba się służba publiczna to wracaj do swoich zabawek i nie męcz swoja wybitną osobą mojego miasta !
Bardzo dobrze rozumiem o czym mówisz i doskonale wiem kim jesteś! I wiem też kogo bronisz!
Kamil
Kamil 12.08.2020, 16:12
No chyba Chodkiewicz na szacunek nie zasłużył.
natalia
natalia 12.08.2020, 08:43
Wiesławo ruszaj po sprawiedliwość do sądu, wyrok może być początkiem ich końca i może uwolnisz miasto i mieszkańców od tych ludzi siejących nienawiść.
Tak mowi Pismo
Tak mowi Pismo 12.08.2020, 00:34
Poznacie prawde, a prawda was wyzwoli.
Mały brzydki jednooki łgarz
Mały brzydki jednooki łgarz 11.08.2020, 22:19
" niebezpieczny kłamca to ten co wierzy we własne kłamstwa" kamila kampy "aforyzmy"
Prawda i tylko prawda
Prawda i tylko prawda 11.08.2020, 20:12
Dochodzę do wniosku, że głównym problemem na drodze dojścia do prawdy lub chociażby elementarnych podstaw dialogu w naszym samorządzie jest obecność jednej osoby - tak, wiecie o kogo chodzi, oczy prawdę wam powiedzą. Otóż osobnik ten o poziomie miłości własnej znacznie przekraczającej wysokość szczytu zwanego Czomolungmą, skrajnej niedojrzałości emocjonalnej i osobowości ewidentnie toksycznej wprowadza podczas sesji rady miasta lub komisji atmosferę wrogości, agresji i bezsensownie jałowych, niemerytorycznych utarczek słownych. Można by rzec, że sprowadza dyskutantów do swego poziomu po czym pokonuje doświadczeniem, czerpiąc z tego prymitywną satysfakcję. Zauważcie jak jego postawa udziela się dużemu burmistrzowi - z w miarę sympatycznego faceta zrobił się agresywnym, nadętym, czepialskim bufonem. Tak dalej się nie da. Apeluję do przewodniczącej RM - przestań zapraszać małego na posiedzenia i komisje, atmosfera dyskusji poprawi się od razu o 200% normy. Przecież naprawdę nie musi latać na każde spotkanie, jeden burmistrz wystarczy. Kolejną zakałą jest radny wyrywny sądowo, oczekuje od innych szacunku, sam zaś chlapiąc jęzorem szacunku nikomu nie umie okazać (może poza swymi partyjnymi kolesiami). Dno, szkoda że to indywiduum jakimś psim swędem wcisnęło się do rady. Ale to już temat na zupełnie inną bajkę.
marek
marek 12.08.2020, 08:36
Przywołany radny podpiera się w swoich kłamstwach czasami nawet żoną.
Precz dyktaturze
Precz dyktaturze 11.08.2020, 22:09
Ludzie. Zacznijmy w końcu działac. Kom jest taki bafciarz, aby sądami straszyć????
Niech żyje wolność
Niech żyje wolność 12.08.2020, 07:54
Dyktatura to była i nie wróci więcej.....

Pozostałe