Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 lipca 2025 03:23
Reklama
Reklama

“Piliśmy wodę z bagien, myśleliśmy, że umrzemy”. Co Straż zrobiła z czterema Syryjczykami?

Podziel się
Oceń

Czterej Syryjczycy, którzy wielokrotnie byli przerzucali przez granicę, znów proszą o azyl w Polsce. „Syria to piekło. Albo będziemy zabijać, albo będziemy zabijani”. SG obiecała, że zawiezie ich do strażnicy w strefie, w Białowieży. Od dwóch dni nikt nie ma z nimi kontaktu. Autorami tekstu są dziennikarze Oko.press. Artykuł przedrukowujemy za ich zgodą.
“Piliśmy wodę z bagien, myśleliśmy, że umrzemy”. Co Straż zrobiła z czterema Syryjczykami?

Autor: Fot.: Hanna Szukalska / OKO.press

„Byliśmy szczęśliwy, bo myśleliśmy, że trafimy do ośrodka. Ale samochód wywiózł nas na granicę białoruską. To był dla nas ogromny szok” — opowiadała nam 6 listopada czwórka uchodźców z Syrii.

Amir, Abdelhamin i dwóch Mohammedów po polskiej stronie zostali odnalezieni już 23 października. Z relacji Medyków na Granicy, którzy przyjechali na interwencję pod Hajnówkę, wynikało, że ich życiu zagrażało niebezpieczeństwo. Byli skrajnie wychłodzeni i odwodnieni. Temperatura jednego z nich, 24-latka z Dary, spadła poniżej 34 stopni.

„Nie było z nim kontaktu. Nie był w stanie chodzić, ani samodzielnie pić. Lekarka nalewała na dłoń herbatę i moczyła mu usta” — mówiła OKO.press Maria Złonkiewicz z Grupy Granica.

Inny skarżył się na bóle w klatce piersiowej po pobiciu. Białoruscy pogranicznicy mieli go szarpać. Mężczyzna upadł w lesie na konar. Ratownicy podejrzewali złamane żebro. Na ich kartach ratunkowych czytamy: hipotermia, odwodnienie. A w zaleceniach: „Do szpitala, SOR, Hajnówka”. Już wtedy cała czwórka deklarowała, że chcą złożyć wnioski o azyl. Jak to się stało, że półtora tygodnia później znów znaleźli się w lesie pod Białowieżą?

Mohammed patrzy na odprowadzających ich aktywistów i media. Fot.: Hanna Szukalska / OKO.press

 

„Myśleliśmy, że czeka nas śmierć”

Gdy przyjeżdżamy na miejsce, widzimy czterech mężczyzn. W rękach trzymają kartki z napisem: „I ask for asylum in Poland”. Mają też potwierdzenie decyzji wydanej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (środki tymczasowe, tzw. interim measures), który stwierdził, że nie mogą być ponownie wypchnięci na białoruską stronę.

Zanim zaczniemy rozmowę, chcą zobaczyć nasze twarze. Co chwilę powtarzają, że chcą ochrony międzynarodowej. „Nie ma przyszłości w naszym kraju. Syria to piekło. Albo będziemy zabijać, albo będziemy zabijani. Przyjeżdżamy tutaj, by prosić o bezpieczeństwo” — mówią chórem.

Syryjczycy do Mińska przelecieli 10 października. O nowym szlaku dowiedzieli się z mediów społecznościowych. Z pomocą znajomych zapłacili za białoruskie wizy i bilety lotnicze. Razem wzięli taksówkę na granicę. Spod ogrodzenia ruszyli pieszo. Zarzekali się, że za pierwszym razem przekroczyli zieloną granicę bez nacisku białoruskich służb. Później było tylko gorzej.

„Spędziliśmy wiele dni w lesie. Co najmniej przez pięć z nich piliśmy wodę z bagien, jedliśmy liście. Nie mieliśmy nic innego” — opowiada 19-letni, Mohammed.

Gdy wybuchła wojna w Syrii, był dzieckiem. Jego rodzina straciła wszystko: dom zawalił się po kolejnym bombardowaniu, ojciec nie mógł pracować, bo został ciężko ranny w brzuch. W warunkach wojny Mohammed nie miał szansy na edukację. Gdy opowiada o dniach spędzonych na bagnach, jego towarzysz Amir, pokazuje na niebo. „Próbowaliśmy wezwać latające nad nami samoloty. Noc i pół dnia staliśmy w wodzie i mule po pas. Myśleliśmy, że czeka nas śmierć”.

Ich towarzysz, 24-letni Mohammed, dodaje, że byli śmiertelnie przerażeni. „Nie spodziewaliśmy się głodu i zimna, które nas spotkały. Cały czas się baliśmy. Któregoś dnia zwaliło się obok nas drzewo. Myśleliśmy, że umrzemy”.

„Grozili pistoletami, bili, zmusili do wejścia w rzekę”

23 października, gdy znaleźli ich aktywiści Grupy Granica i ratownicy medyczni, mężczyźni zostali odesłani do szpitala w Hajnówce. Wtedy było ich jeszcze pięciu, ale jeden z nich był zakażony koronawirusem. „Trafił na kwarantannę, nas przyjęli na oddział. W nocy przyszła policja i zabrała nam telefony. Rano obudzili nas strażnicy. Mohammed nie mógł się ruszać, więc wzięli go siłą i wynieśli” — opowiada Amir. I pokazuje, jak polscy pogranicznicy szarpali chłopaka.

Zamiast do strażnicy, mężczyźni zostali wywiezieni do lasu. A funkcjonariusze wypchnęli ich na białoruską stronę. Stamtąd zostali zabrani przez Białorusinów. Gdy pytamy o to, jak ich traktowali, spuszczają głowy. „Z przemocą. Bili, nie dawali nam jedzenia i wody. Widzieliśmy, jak wepchnęli kobietę do rzeki”. Drastyczne obrazy, których byli świadkami, wracają w rozmowie kilkukrotnie.

Opowiadali, że w tzw. strefie śmierci widzieli ciężarną kobietę, która na ich oczach poroniła. Byli też świadkami śmierci chłopaka, który chorował na cukrzycę. „Wymiotował krwią, był wychłodzony. Zamarzł” — mówili.

Zastanawiamy się, czy to ten sam chłopak, o którym słyszeliśmy od Zijada, uchodźcy z Syrii. Jego rodzice spędzili wiele dni w obozowisku po białoruskiej stronie, tuż pod granicą z Polską. Gdy pisaliśmy o nich, chłopak jeszcze żył. Jeden z mężczyzn uwięzionych w obozowisku błagał wtedy o pomoc lekarską.

Po push-backu na Białoruś, pogranicznicy zawieźli mężczyzn na północ, pod granicę z Litwą.

„Tam grozili nam pistoletami, bili, zmusili do wejścia w rzekę, przejścia kilkunastu metrów przez wodę” — opowiada Amir.

Najstarszy z grupy, 38-latek, Syrię opuścił już w 2011 roku. Przeprowadził się do Bejrutu. Tam łapał dorywcze prace, ale trudno było mu utrzymać rodzinę. Trudno było też zwyczajnie żyć, bo jak opowiadał, codziennie spotykał go rasizm ze strony libańskiego społeczeństwa. Teraz, gdy otworzył się wschodni szlak, postanowił wyruszyć do Europy, by zapewnić lepszą przyszłość sobie i rodzinie.

Amir spuszcza głowę i kładzie splecione dłonie na potylicy. „Kiedy Litwini nas zatrzymali, kazali siedzieć w takiej pozycji. Jakbyśmy byli ich jeńcami wojennymi. Pobili nas, wrzucili do policyjnego auta. Leżeliśmy ściśnięci jeden na drugim, nie mogliśmy oddychać. Wyrzucili na białoruską stronę. Nie mieliśmy jedzenia, ani picia. Zabrali nam karty sim. Widzieliśmy kobiety, dzieci, osoby starsze, które spotkało to samo”.

„To przypadek, nie?”

Pogranicznicy znów przewieźli ich w okolice Białowieży. I znów kazali iść do Polski. Wyczerpani tułaczką mężczyźni skontaktowali się z Grupą Granica. Prawnicy przygotowali dla nich wnioski do Strasburga o wydanie środków tymczasowych. 3 listopada przyszła decyzja. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że żaden z Syryjczyków nie powinien zostać wydalony na teren Białorusi do 1 grudnia 2021.

W pomoc zaangażowali się też aktor Maciej Stuhr wraz z żoną, Katarzyną Błażejewską-Stuhr. Postanowili zostać pełnomocnikami mężczyzn. Jak tłumaczyli, nie mogą dłużej siedzieć bezczynnie.

„Nie da się tego oglądać z domu i wytrzymać psychicznie. Tej rozterki, kiedy widzimy rozpaczliwe wołanie o pomoc ludzi, których życie już nie tylko jest zagrożone” — mówili w rozmowie z mediami. „Bardzo gorąco chcemy podziękować tym, którzy na miejscu wykonują wspaniałą pracę u podstaw — podając ciepłą dłoń, ciepłe jedzenie i leki ludziom, którzy potrzebują przeżyć parę godzin więcej. Chcemy, żeby wszyscy oni wiedzieli, że nie są sami, że jest mnóstwo ludzi w Polsce, którzy zostali wychowani w kulcie tradycyjnej polskiej gościnności. Chcemy tę tradycję kultywować”.

Państwo Stuhrowie zadzwonili do Straży Granicznej, chcąc wezwać funkcjonariuszy. Ale szybciej na miejscu zjawił się niezapowiedziany patrol. To nie pierwsza taka sytuacja na Podlasiu, której jesteśmy świadkami. Zaniepokojenie mieszkańcy, gdy widzą światła w lesie lub samochody wjeżdżające w boczne dróżki, „sprzedają z ucha”. Czyli dzwonią po pograniczników.

„Co tutaj się wydarzyło? Skąd te osoby się tutaj wzięły?” — pyta jeden ze strażników. Uchodźcy zaczynają po arabsku powtarzać: „Chcemy ochrony w Polsce. Chcemy azylu”. Trzech z nich klęczy. Mohammed nie ma już sił. Bezwładnie opiera się o drzewo. Nie jest w stanie mówić. Wcześniej pytany, dlaczego wybrali ten szlak, tłumaczył:

„Nie było żadnej innej, bezpiecznej drogi. Przez Włochy i Grecję nie da się teraz przedostać. W Libii są np. grupy przestępcze, które zabijają migrantów, którzy próbują przedostać się przez Włochy. Baliśmy się drogi morskiej”.

Pogranicznik świeci nam latarką po oczach.

„A Pana znam z telewizji” — mówi do Macieja Stuhra.

„Ja się nazywam…”.

„Ja wiem, kim pan jest”.

„To jest moja żona Katarzyna. Jesteśmy pełnomocnikami tych Panów. Otrzymali już pismo z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zakazujące wywozu ich poza granice UE”.

„Sami to napisali pewno…”.

„Mamy tłumacza, który mówi po arabsku”.

„To przypadek, nie?” — mówi pogranicznik. Zirytowany zwraca się w stronę Syryjczyków, którzy wciąż błagalnym głosem, jak modlitwę, powtarzają, że chcą ochrony w Polsce: „Ja was nie rozumiem”. Rozkłada ręce i odchodzi zadzwonić do przełożonego.

„Wyciągnie Pan ręce z kieszeni”

Gdy wraca, mówi, że mężczyźni zostaną przewiezieni na placówkę. „Ja do tego samochodu nie wsadzę tych osób, bo jest za mały. Trzeba poczekać na busa”.

Po około pół godziny podjeżdża wojskowy samochód. Podchodzi do nas czterech funkcjonariuszy w kominiarkach, dwóch z nich w rękach trzyma broń. „Utrudniacie prowadzenie czynności służbowych, proszę się odsunąć pół metra” — instruują dziennikarzy i aktywistów.

Gdy pełnomocnicy proszą o wylegitymowanie się, pogranicznicy irytują się. „Czy pani nie widzi, kim ja jestem? My nie mamy nazwisk na mundurach. Także zapraszam do samochodu. Zimno się robi” — popędza jeden z nich. „Co Pana tak śmieszy?” — mówi do Jakuba Sypiańskiego, tłumacza. „Można prosić o imię, nazwisko, stopień, jednostkę?” — pyta Sypiański.

„Nie, dziękuję. Jak Pan ze mną rozmawia, to wyciągnie pan ręce z kieszeni. Bo trochę to tak dziwnie wygląda, nie?”

„Please, to car” — instruują strażnicy uchodźców. Mężczyźni szukają wzrokiem aktywistów. Ci tłumaczą, że wszystko będzie okej. Pogranicznicy mają zawieźć ich do placówki w Białowieży.

Odprowadzamy ich do ciężarówki. Tam Amir przytula się do tłumacza. Dziękuję wszystkim za pomoc. „Take care, good luck” — odpowiadamy. Drzwi się zatrzaskują, a mężczyźni przykładają do szyb decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. „Zróbcie im zdjęcia, jak ich znów wypchną, to będzie chociaż dowód, że byli w Polsce” — rzuca ktoś w tłumie.

Samochód odjeżdża. Jeden z funkcjonariuszy po raz kolejny tłumaczy, że nie możemy jechać dalej. „Białowieża to strefa wyjątkowa. Nie wjadą pełnomocnicy. Proszę się skontaktować z rzecznikiem podlaskiego oddziału”.

„Straż Graniczna nas olewa”

Od interwencji minęły dwa dni. Gdy dzwonimy do placówki Straży Granicznej i przedstawiamy się jako dziennikarze, funkcjonariusz rzuca słuchawką. O losie mężczyzn nic nie wiedzą także ich pełnomocnicy i aktywiści.

„Straż Graniczna nas olewa. Czekamy na wiadomość od prawnika, który ich reprezentuje. Próbuje się dowiedzieć, co się z nimi dzieje” — informuje nas Maria Złonkiewicz z Grupy Granica.

Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany do nagrody "Zielony Prus" Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za wyróżniający start w zawodzie. W OKO.press pisze o edukacji, prawach człowieka, społeczeństwie obywatelskim i polityce społecznej.

Hanna Szukalska

Architektka, dziennikarka i psycholożka. Pisze o planowaniu przestrzennym i psychologii. Relacjonuje protesty. Robi ilustracje i infografiki. Koordynuje dział multimedia OKO.press

 


Napisz komentarz

Komentarze

ohyda 10.11.2021 00:20
Spoko. Przyjdzie Wigilia i znów bezrefleksyjnie zaśpiewają: Nie było miejsca w gospodzie...

augustowianin 10.11.2021 09:55
Dlaczego nie przechodzą przez miejsca graniczne, tylko przez zieloną granicę. Polska nie zapraszała migrantów, zapraszał Baćka i to jego problem. Brawo żołnierze i policjanci jestem z Was dumny. "Murem za mundurem".

nie-betom 10.11.2021 22:28
Przechodzą tam, gdzie ich białoruscy żołdacy pod karabinem prowadzą. Jak stawiają opór to są bici, szczuci psami i wypychani na siłę, nawet do Bugu. Weź się ogarnij i poczytaj internet, a nie tylko TVPiS słuchasz. I powtarzasz brednie. Uważasz, że oni mogą tam sobie spacerować jakby byli u siebie? Np. dziś zostali przepchnięci spod przejścia w Kuźnicy do lasu.

polakmały 13.11.2021 16:13
Pamiętam jak rudy Niemiec mówił, że zasady w UE są takie, że należy przyjmować migrantów a kto nie przyjmuje będzie miał karę. Może się teraz wykazać i wyczarterować samoloty, które z Mińska przewiozą migrantów do Niemiec. Niech pokaże determinację.

słabe opady deszczu

Temperatura: 16°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Rzeczywiście etaty każdego z augustowskich burmistrzow drenują miejski budżet kwotą wyższą niż same uposażenia, które co roku wydrenowują budżet miasta Augustowa kwotą blisko 1 mln zł.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 14:19Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: Przecież na sesji rady powiatu było powiedziane, że dyrektorka zarezerwowała dyrektora. Pewnie kolega.Treść komentarza: Też rodzicData dodania komentarza: 8.07.2025, 14:16Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: KadrowyTreść komentarza: Informacja o drenowaniu budżetu miasta kwota ćwierć miliona złotych jest nieprawdziwa. Każdy z zastępców kosztuje nas co najmniej 500.000 zł rocznie. Do pensji trzeba doliczyć podatki, ZUS, sekretarkę, dodatki na dojazdy, iPhony, laptopy po 15 tysięcy i wiele takich drobiazgów. Wszyscy burmistrzowie, sam Mirosław i dwóch pomagierow to koszt ok. 1,5 mln zł rocznie. Pisz zatem "niemal pół miliona złotych".Data dodania komentarza: 8.07.2025, 13:53Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: CPN pod gruszkamiTreść komentarza: Wydaje mi się, że przy przekazywaniu środków finansowych dla kierownictwa magistratu miejskiego w Augustowie, warto byłoby wyjaśnić temu gazetkowo-fejsbukowo-markierantującemu trio, co to znaczy rozwój uzdrowiska, ponieważ za chwilę może okazać się, że pół miliona złotych zostało przepalone np. na utworzenie etatów pełnomocników burmistrzów, którzy będą mieli za zadanie doradzać "zarobionym" burmistrzom, jakie murale trzeba namalować lub, które budynki komunalne trzeba wyremontować, żeby Augustów stał się malowanym na wodzie uzdrowiskiem.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 22:37Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Jechałem tym pociągiem. Czy ktoś wie czy z ofiarą wszystko w porządku?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 12:19Źródło komentarza: Motocykl wjechał pod jadący pociąg. Do zdarzenia doszło w StrękowiźnieAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Nie pleć bzdur jak nic nie wieszData dodania komentarza: 7.07.2025, 12:11Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Żałosna desperacja "śliskich" karierowiczówTreść komentarza: Mam wiele zastrzeżeń do ostatnich działań premiera Tuska, ale szczerze mu współczuję, że ma w swoim otoczeniu tak niebywale "śliskich" karierowiczów, którzy po nocach knują z Bielanem i Kaczyńskim jak obalić rząd KO, żeby tylko utrzymać się na powierzchni. Jednocześnie zapominając się w swoich obrzydliwie makiawelicznych intrygach, iż będzie to powierzchnia, ale politycznego rynsztoku i w dodatku najgorszego sortu.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 08:05Źródło komentarza: Szymon Hołownia w AugustowieAutor komentarza: Olka...Treść komentarza: A jeśli chodzi o szpital w Augustowie to on chyba ma milionowe długi i będzie uroczystey obiad w jednej z najdroższych restauracja,Kto to finansuje?????Data dodania komentarza: 7.07.2025, 07:12Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Augustów pod rządami ekipy Nasze Miasto-PiS i gburmiszcza Karolczuka wyludnia się w tak szybkim tempie, że na koniec kadencji ichniego "gospodarzenia" w Augustowie prawdopodobnie będzie mniej niż 20 tys. i wtedy po prostu trzeba będzie zlikwidować w urzędzie miejskim "gospodarsko" utworzony przez Karolczuka etat drugiego zastępcy burmistrza corocznie drenujący miejski budżet setkami tysięcy złotych.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 21:18Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: której radnejTreść komentarza: jesteśmy ciekawi, czekamy na infoData dodania komentarza: 6.07.2025, 20:47Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: Takie miasto jakie jego władze.Treść komentarza: Taka nagroda za zamknięcie szkoły bez skrzywienia się.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 20:41Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i ekipy Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: "Pożytek" ze zdublowanego etatu zastępcy burmistrza Augustowa drenującego co roku miejski budżet kwotą blisko ćwierć miliona złotych jest taki sam, jak z "naszomiastowego gospodarzenia" burmistrza mgr. Mirosława Karolczuka i jego pierwszego zastępcy fejsbukowca Jerzego Filipa Chodkiewicza, czyli zero złotych pozyskanych z Funduszy Norweskich na rozwój Augustowa.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 18:11Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Której radnej?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 23:31Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Widać że koniec roku, uczennice z odsłoniętymi brzuchami jak na plażę. Żenujacy ten piramowicz się robi. Że reszta szkół to patologia pod względem zachowania i wyglądu uczniów to każdy wie, a tu nawet już piram bez aspiracji.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 23:28Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Wszyscy.Treść komentarza: Droga powiatowa w Gatnem to została zbudowana tylko i wyłącznie dzięki panu staroście Slaszynskiemu i pani wójt Terasie Strenkowskiej a nie jakiemuś tam Waldkowi.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 22:06Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: HaniaTreść komentarza: Szkołą rządził dyrektor, który będzie teraz dyrektorem w Piramowiczu.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 18:27Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Ludzie nie wiedzą co się dziejeTreść komentarza: Milion złotych który mieszkańcy Augustowa wyrzucili w błoto, bo jaka jest korzyść z zatrudnienia Sieczkowskiego?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 16:16Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: Insrybutorowo-jabłonkowe kierunki "rozwoju"Treść komentarza: Skoro kierunki rozwoju Augustowa są zapriorytetowane na kumoterszczyźnie i dublowaniu etatów przez naszomiastowych demiurgów gazetkowo-fejsbukowej samorządności, więc tym bardziej można założyć, iż dla tych niewydarzonych quasi-samorządowcow i niedowartościowanych cwaniaków z miodem w uszach analiza zagrożeń to jest jakiś kosmos i czarna magia razem wzięte.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 08:15Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: lokisTreść komentarza: Może to augustowski Diler???Data dodania komentarza: 5.07.2025, 02:42Źródło komentarza: Jechał pijany rowerem i miał narkotykiAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i koalicji Nasze Miasto-PiS, czyli 1 mln w budżecie Augustowa mniej...💸🤑💰🥸Treść komentarza: Cztery lata temu burmistrz Augustowa mgr Mirosław Karolczuk zgodnie ze swoim filuternym priorytetem zarządzania mieniem publicznym utworzył w UM w Augustowie etat drugiego zastępcy burmistrza, więc "wsparcie" jest - tylko pytanie dla kogo? Trzeba przyznać, że to "wsparcie" dość mocno drenuje miejski budżet, bo kwotą blisko ćwierć miliona złotych rocznie.Data dodania komentarza: 4.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latek
Reklama