Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 22:49
Reklama

Twarzy „Lipcowych” już nikt nie wymaże z pamięci

Podziel się
Oceń

W środę, 13 października w Domu Turka w Augustowie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Uczestniczyli w niej przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego oraz przedstawiciele rodzin ofiar Obławy, organizacji społecznych i władz samorządowych. Wystawa jest elementem cyklu wydarzeń pod nazwą "Oblicza Obławy".
Twarzy „Lipcowych” już nikt nie wymaże z pamięci

Od lipca tego roku właścicielem Domu Turka, miejsca gdzie mieściła się siedziba i więzienie NKWD w latach 1940 -1941, a od 1945 do 1956 roku Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, jest Instytut Pileckiego. W budynku, gdzie przetrzymywano też ofiary Obławy Augustowskiej powstaje Muzeum Obławy Augustowskiej. Przez cały tydzień odbywał się w Augustowie cykl wydarzeń inaugurujących działalność muzeum pod nazwą „Oblicza Obławy”. Augustowianie mieli okazję uczestniczyć w przepięknym koncercie pieśni Jacka Kaczmarskiego, pokazie filmu „Nazajutrz” połączonego z dyskusją, a młodzież w liceach brała udział w działaniach edukacyjnych.

Wernisaż niesamowitej wystawy

W środę, 13 października po raz pierwszy od wielu lat otworzono podwoje Domu Turka, by zaprezentować wystawę fotografii pod tytułem „Lipcowi. Twarze Obławy Augustowskiej”. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego oraz przedstawiciele rodzin ofiar Obławy, organizacji społecznych i władz samorządowych.

-Otwarcie wystawy jest punktem kulminacyjnym programu wydarzeń, który przygotowaliśmy na inaugurację działalności Instytutu Pileckiego w Augustowie. Mieliśmy wzruszający koncert Jacka Bończyka z zespołem, w którego repertuarze znalazły się nowe, specjalnie przygotowane aranżacje piosenek Jacka Kaczmarskiego. W augustowskich liceach odbywały się warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Ruszamy też z akcją zbierania pamiątek, świadectw i zdjęć dotyczących historii Obławy Augustowskiej, ale także historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku. Zapraszamy do kontaktu z nami w tej sprawie. Nagrywamy rozmowy ze świadkami historii. Jeśli chodzi o zdjęcia, które chcą Państwo zatrzymać w swoich prywatnych archiwach, to będziemy je skanować, digitalizować i wykorzystywać w przyszłości do naszej stałej wystawy, która powstanie w Domu Turka -mówił podczas wernisażu Tomasz Stefanek z Instytutu Pileckiego w Warszawie.

Zebranych pod Domem Turka przywitał dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

-W lipcu kupiliśmy ten budynek i od razu rozpoczęliśmy działania w kierunku ożywienia tego miejsca, aby stało się ono bardziej dostępne i rzeczywiście opowiadające chociażby przez drobne, wstępne instalacje o historii Obławy Augustowskiej. Dzisiejsze spotkanie jest dowodem na to, że Dom Turka już na zawsze zmieni swój charakter i naprawdę będzie miejscem pamięci o Obławie Augustowskiej i jej ofiarach -zwrócił się do zebranych Wojciech Kozłowski. -Obiecuję, że Instytut Pileckiego będzie zaangażowany w to, aby ta pamięć trwała i otrzymała właściwą oprawę.

Walka o ocalenie Domu Turka zakończona

Głos podczas wernisażu zabrała profesor Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, która była pośredniczką w rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim, aby Dom Turka kupić.

-Przede wszystkim chciałam serdecznie podziękować panu premierowi Morawieckiemu, któremu bardzo zależało na tym, żeby mieszkańcy odzyskali Dom Turka i żeby w nim było godne upamiętnienie wielkiego cierpienia mieszkańców Augustowa, ale także Suwalszczyzny i całego regionu. Podziękować za umożliwienie nam kupienia tego domu, a nie było to wcale łatwe. Chcę podziękować wszystkim, którzy nam pomagali. Ten dom będzie służył przede wszystkim mieszkańcom, bo jesteście dla nas najważniejsi. Najważniejsze są dla nas rodziny ofiar obławy i serdecznie witam członków rodzin, którzy stracili bądź mają w swoich rodzinach poszkodowanych na skutej tej lipcowej obławy -podkreślała Magdalena Gawin, która po tych słowach odczytała list ministra Piotra Glińskiego (nagranie można obejrzeć na stronie dziennikpowiatowy.pl). -Instytut Pileckiego od kilku lat prowadzi taką akcję „Zawołani po imieniu” poświęconą upamiętnieniu Polaków, którzy stracili bliskich za pomoc Żydom i w trakcie tego programu wypracowaliśmy pewien model współpracy odzwierciedlający sposób działania Instytutu Pileckiego. Nie istnieje pamięć narodu i wspólnot lokalnych, jeśli nie jest ona oparta na historii rodzin. Na pewno instytut będzie prowadził akcję integracyjną. To jest bardzo ważne, żeby poszkodowane w obławie rodziny żyjące w całej Polsce, znalazły w Domu Turka swoje miejsce. Żeby to miejsce stało się miejscem spotkań rodzin i społeczności lokalnej. A potem będziemy upominać się o pamięć Europy i świata. Oddaję ten dom w dobre ręce znakomitych specjalistów, którzy są autorami wielu wystaw, podróżujących na całym świecie. Dlatego, że instytut robi wystawy dla wielu instytucji i dyplomacji polskiej. Chciałam Państwa wszystkich prosić o współpracę, bo od waszego zaangażowania zależy, czy wasze muzeum będzie dobre czy nie. Bardzo też proszę o to, by podzielić się z instytutem pamiątkami, zdjęciami. Warto to zrobić.

 

Radość, wzruszenie i wdzięczność

Po przemówieniu Magdaleny Gawin głos zabrał ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

-Zwracam się z prośbą do Boga, aby pobłogosławił ten czas, który w tej chwili rozpoczynamy, pobłogosławił stróżów tej bolesnej prawdy, prawdy o Obławie Augustowskiej. Pobłogosławił wszystkich, którzy będą działać w poszukiwaniu prawdy o tych tragicznych wydarzeniach naszych niezwykłych bohaterów, żołnierzy Armii Krajowej -wygłaszał ks. Stanisław Wysocki. -Jako świadek tamtych wydarzeń, a jednocześnie członek tej naszej wielkiej rodziny rodzin ofiar Obławy Augustowskiej pragnę podziękować wszystkim, którzy tak usilne i wytrwale dążyli do tego, aby ocalić to miejsce, miejsce kaźni.

W tym miejscu ksiądz wymienił wiceminister Gawin i dyrektora Instytutu Pileckiego prosząc ich o wytrwałość w realizacji tak niezwykle ważnego zadania jakim jest zachowanie pamięci i stworzenie muzeum.

-To miejsce, miejsce kaźni jest dla nas miejscem świętym. Gdy nasi żołnierze wraz z generałem Andersem wracali spod Monte Cassino przybyli do Rzymu i zwrócili się z gorącą prośbą o relikwię męczenników ojciec święty Pius XII oświadczył im, że jeśli wrócicie do swojej ojczyzny, to weźcie garść ziemi, przesiąkniętej niezwykłą ofiarą, cierpieniem, bólem i męczeństwem. Dom Turka dla nas jest miejscem świętym. Jako syn Ludwika Wysockiego i brat moich kochanych sióstr 17-letniej łączniczki Armii Krajowej Anieli i 22-letniej Kazimiery jest mi trudno w tym miejscu powiedzieć, co czuję, mogę jedynie podziękować za to, że ich pamięć będzie żywa -podkreślał z ogromnym wzruszeniem ks. Wysocki, który w Obławie Augustowskiej stracił najbliższych.

Z ogromnym wzruszeniem mówiła też Danuta Kaszlej z Augustowskiego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, które od wielu lat zabiegało o zachowanie budynku Domu Turka i świadomości na temat Obławy Augustowskiej.

-Dla naszej społeczności do jest piękny dzień. To jest dzień, który pokazuje, że niemożliwe może stać się możliwe, że warto wierzyć zawsze w sens walki o ważne sprawy. Towarzyszą mi odczucia, których bym nigdy się nie spodziewała na miejscu o tak dramatycznej przeszłości, bo to są bardzo dobre emocje. To jest radość, wdzięczność i nadzieja. Radość, bo w tej wspólnocie pamięci uczestniczymy w przywróceniu takiej elementarnej sprawiedliwości, w kroku ku naprawianiu krzywd. Patrzymy na twarze „Lipcowych”, ale ci „Lipcowi” to też żołnierze partyzantki powrześniowej, żołnierze Armii Krajowej, a później Armii Krajowej Obywateli. Ci, którzy uniknęli losu „Lipcowych”, którzy w tym budynku byli przetrzymywani, przesłuchiwani, torturowani i wydaje się, że mamy dowody poprzez różne źródła zgromadzone, również zakatowani. Ludzie, którzy tu wchodzili, nie wyszli stąd i rodziny ich ciał nigdy nie otrzymały -podkreślała Danuta Kaszlej. -Gdy w 2008 roku w sposób niespodziewany Dom Turka przeszedł w prywatne ręce i właściciel bardzo szybko uzyskał zgodę na rozebranie go z zachowaniem jedynie tej ściany z tablicą upamiętniającą i na zabudowę galerią handlową tej posesji, powstał apel do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie kamienicy przy ul. 3 Maja 16 w rejestr zabytków. Pod apelem z 2009 roku podpis złożyło 80 członków sesji klubu historycznego, niestety osób, które w większości już nie żyją. Stworzyliśmy bardzo szybko koalicję czterech podmiotów augustowskiego klubu historycznego, Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, Augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Sybiraków na rzecz ocalenia tego miejsca jako tożsamościowego, która upominała się o Dom Turka. Muszę też wspomnieć o naszych sojusznikach -Czesławie Cywińskim, prezesie Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który doprowadził do zaangażowania w sprawę Tomasza Mertę, Generalnego Konserwatora Zabytków. Bez tego działania nie byłoby możliwości ocalenia tego obiektu. Gratuluje tej wystawy, gratuluję już tego, czego doświadczyliśmy w działaniach Instytutu Pileckiego, bo z empatią nagrywacie świadków historii. Wierzymy, że otwiera się dobry czas, o którym marzyliśmy. Czujemy wdzięczność dla Tomasza Merty, bo bez wpisu do rejestru zabytków, później obronionego przed sądem administracyjnym w Warszawie, nie byłoby możliwości stworzenia tutaj Muzeum Obławy Augustowskiej. Dziękujemy premierowi i dziękujemy za zaangażowanie wiceminister Gawin. Dziękujemy Bożenie Stankiewicz, która była pośrednikiem wówczas, gdy nasze nadzieje się załamały. Po 2011 roku stawaliśmy przed tą tablicą ze sztandarami lub bez, ze zniczami, kwiatami zawsze 1 marca, w czerwcu, a od kiedy jest Dzień Pamięci Obławy Augustowskiej w lipcu. Przyprowadzaliśmy tutaj młodzież. Robiliśmy, to co potrafiliśmy. Budowaliśmy pamięć. Natomiast spełnieniem jest moment kiedy państwo polskie nareszcie upomniało się o „Lipcowych” i inne ofiary obydwu totalitaryzmów. Wśród tych uczuć jest nadzieja. Nadzieja na to, że nastąpią szczegółowe badania mające sprawdzić, czy nie znajdują się tutaj szczątki ludzkie, a później powstanie muzeum na światowym poziomie.

 

Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej

W dalszej części środowego wernisażu Piotr Kardela, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, pogratulował dyrekcji i pracownikom Instytutu Pileckiego, jak i minister Gawin jako promotorki odzyskania Domu Turka dla kultywowania pamięci o ofiarach zbrodniczej sowieckiej Obławy Augustowskiej.

-Cieszę się, że nawiązana współpraca między Instytutem Pamięci Narodowej a Instytutem Pileckiego mogła zaowocować już teraz powstaniem tej wystawy, w której zorganizowaniu byliśmy pomocni -mówił Piotr Kardela. -Ten budynek i to co będzie się w nim działo będzie scalał ludzi, którzy pamięć o Obławie Augustowskiej chcą kultywować.

Profesor Małgorzata Dajnowicz, Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków, podziękowała zaś środowiskom historycznym i patriotycznym za inicjatywę w 2009 roku wpisania Domu Turka w rejestr zabytków oraz dodała, że od momentu wpisania do rejestru, czyli roku 2011, pamięć o Obławie Augustowskiej, wkładzie mieszkańców Ziemi Augustowskiej w historię tych ziem zaczęła być co raz bardziej dostrzegalna.

Z kolei Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej, zdradził, że prace nad wystawą trwały wiele tygodni.

-Kiedy zastanawialiśmy się kilka miesięcy temu, w jaki sposób zainaugurować naszą działalność w Augustowie, w naturalny sposób pomyśleliśmy, że należy dać mieszkańcom możliwość wejścia na teren Domu Turka. Ten obiekt lokalnie jest owiany złą sławą. Wiem z rozmów z mieszkańcami, że były w Augustowie osoby, które tak planowały trasę swojego przemieszczania się po mieście, żeby omijać ten budynek. Postanowiliśmy przełamać tę trudną, owianą grozą historię tego miejsca. Postanowiliśmy wykorzystać twarze ofiar Obławy Augustowskiej. Zdjęcia, które są jedyną materialną pamiątką po tych ludziach, zdjęcia które przetrwały głównie w zbiorach rodzinnych, które były strażnikami pamięci w latach kiedy o obławie nie można było mówić. Zdjęcia, które przetrwały w postaci zniszczonych odbitek czy skanów niskiej rozdzielczości. Zrekonstruowaliśmy je cyfrowo, aby symbolicznie pokazać twarze ofiar w miejscu, w którym sprawcy chcieli ich wymazać na zawsze z naszej wspólnej pamięci -podkreślał Bartosz Gralicki, który także dodał, że wystawa nie powstałaby bez wcześniejszych prac szeregu historyków zajmujących się obławą i podziemiem niepodległościowym. W tym miejscu Bartosz Gralicki wymienił augustowianina Zbigniewa Kaszleja, współautora Słownika Biograficznego Podziemia Niepodległościowego.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Czy jest szansa, żeby Augustów dostał przynajmniej kilka milionów złotych z centralnego rozdania w ramach kohabitacji Nasze Miasto-PiS w augustowskim samorządzie na trzeciego zastępcę burmiszcza Mirosława Karolczuka i kilku asystentów dla pełnomocników burmiszcza Mirosława Karolczuka i starosty Rusieckiego, żeby zintensyfikować drenowanie miejskiego budżetu uposażeniami obecnych dwóch zastępców burmistrza Augustowa i dwóch pełnomocników? Rozumiem, że skończyły się rządy PiS i przydzielanie funduszy z klucza pisowskiego, ale może da się coś jeszcze zrobić regionalnym aparatczykom PiS w celu wzmocnienia w Augustowie i powiecie augustowskim kohabitacji Nasze Miasto-PiS?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 14:14Źródło komentarza: Marszałek Łukasz Prokorym na XX Kongresie ObywatelskimAutor komentarza: Koncertowo pozersko-fasadowa Młodzieżowa Rada MiejskaTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zajmie się wreszcie czymś więcej, niż tylko ustalaniem składu wykonawców na koncert organizowany na zakończenie roku szkolnego w Augustowie i zainteresuje się, a najlepiej spoowoduje, że dzieci i młodzież będąca uczniami augustowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła korzystać z orlików w Augustowie bez przeszkód, bezpłatnie i z realnie egzekwowalnym uprzywilejowaniem względem osób dorosłych? Dlaczego dorośli są faworyzowani względem dzieci i młodzieży przez właścicieli i zarządców orlików w Augustowie?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Doktur Karol Nawrocki vel decyzja Jarosława KaczyńskiegoTreść komentarza: Brawo "obatelski kandydacie PiS"! Wreszcie mentalnie pękłeś jak pusty nadymany do granic możliwości balon i przyznałeś się do tego, że poza osobowością wieloraką schowaną za wydumanym Tadeuszem Batyrem jesteś nie tylko "obatelskim kandydatem PiS", ale przede wszystkim "decyzjom" Jarosława Kaczyńskiego vel zapiekły szkodnik i kompulsywny psuj.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, to miasto wyznacza cele i budżet, ale to nie zmienia faktu, że mogłoby być lepiej wykorzystane, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:02Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Tyle mogą, co Duda czy Batyr bez Karakana..Data dodania komentarza: 29.04.2025, 05:35Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Kwiaty dodają przynajmniej miłych wrażeń dla zmysłów wzroku i powonienia. Natomiast utworzenie kilka lat temu w urzędzie miejskim w Augustowie przez burmistrza Mirosława Karolczuka kumoterskiego etatu drugiego zastępcy burmistrza, wydrenowało dotychczas miejski budżet Augustowa kwotą ponad milion złotych i niestety nadal drenuje tenże budżet z inicjatywy i za sprawą nietuzinkowo filuternego ratuszowego kabotyna niegospodarności.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:15Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Cieszenie, cieszeniem, ale może Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie, jeśli nie od rozwiązywania problemów agustowskich dzieci i młodzieży, to przynajmniej od permanentnego i stanowczego sygnalizowania starszym koleżankom i kolegom z rady miejskiej oraz burmistrzowi Karolczukowi i jego od kilku lat, aż dwóm "drogocennym" zastępcom konieczności ruszenia czterech liter i rozpoczęcia w końcu realnego - nie tylko gazetkowo-fejsbukowrgo - działania w interesie i na rzecz młodego pokolenia augustowian, którzy nie widząc dla siebie przyszłości życia w "drogim", zaściankowym i wyludniajacym się Augustowie niestety gremialnie i bezpowrotnie wemigrowują z Augustowa. Tak na marginesie - augustowskiej młodzieży chyba nie jest za bardzo do śmiechu, jeśli chodzi o perspektywę pozostania i życia w Augustowie zmierzającym ku całkowitemu gospodarczemu i turystycznemu "zadupieniu".Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Cieszy mnie, że tak ważny projekt doszedł do skutku, bo infrastruktura sportowa to nie tylko inwestycja w zdrowie i rozwój młodego pokolenia, ale też szansa na budowanie lokalnej wspólnoty poprzez sport.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: W pełni popieram potrzebę refleksji nad trwałością i strategią takich nasadzeń, o czym słusznie mówi radna Wiesława Drejer -Przekop.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:39Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mijam czasem tą babę i gdy ją widzę, mam ochotę.. Wiecie co..Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:16Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: logikaTreść komentarza: I co z tego że Polska będzie przewodniczyć tej śmiesznej radzie...I tak nic się nie zmieni. Wszystko to pic i fotomontaż jak ta cała Unia. Podzielmy te 20 tys na 150 imprez to średnia 133 osoby na imprezę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:14Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: bzikTreść komentarza: Ty żartujesz? Przecież takie rady powołuje się po to, żeby były, a nie żeby działały.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 18:57Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Skansen Augustów à la naszomiastowo-pisowski zaścianekTreść komentarza: "Zabetonowana" baza kajakarzy uszczupla augustowski miejski budżet zasilany z podatków mieszkańców Augustowa kwotą rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast realnie korzysta z niej kilkanaście osób i "kierownikuje" tam radny z ugrupowania "Nasze Miasto" vel "Teraz rodzina", więc kolejne muzeum na pewno wpisze się w mitomański rozwój Augustowa serwowany mieszkańcom królewskiego miasta nad Nettą w propagandowej gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Fikcyjno-jałowa MRM pod wezwaniem fejsbukowego infantylistyTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie coś wreszcie robić w interesie osób, które powinna reprezentować, czy chce być tylko populistyczno-picersko-pozerskim ciałem do szerzenia propagandy pod auspicjami infantylistyczno-emotkowego "harcerzyka" strojącego socjotechniczne piórka na służbowym fb?! Kiedy wreszcie miejskie i powiatowe orliki będą udostępnianie w pierwszej kolejności i bezpłatnie dla dzieci i młodzieży z Augustowa i okolicznych gmin? Działajcie młodzieżowi radni i nie bierzcie broń Boże przykładu z ratuszowych żałosnych kabotynów, emotkowych kuglarzy i innej maści picerów, pozerów i festyniarzy pod wodzą insrybutorowego opuchlaka z syndromem zakompleksionego buraka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: PszczołaTreść komentarza: MiododajnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 16:07Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: tak mówią na mieścieTreść komentarza: Ta Pani ma rację. To pieniądze co roku wyrzucone w błoto. Inna sprawa, że potem chyba one wędrują do kogoś na prywatną posesję.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:05Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: proszę podać konkretnie ile zarobi kierownik stadionuTreść komentarza: 1. Czy stanowisko kierownika stadionu było już wcześniej czy powstało specjalnie dla pani Magdaleny, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze z budżetu miasta? 2. Co będzie się działo takiego na tym stadionie że potrzebny jest kierownik? Już nie wystarcza dyrektor centrum sportu i rekreacji? Ile będzie kosztowało zarządzanie stadionem w stosunku do tego co zarobi stadion? Ma to jakieś znaczenie czy mieszkańcy zapłacą z ochotą pani Śleszyńskiej?Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: LeszekTreść komentarza: "Mistrzostwa Europy 2012" - tak pośle, pamiętam ten czas jak cała Polska musiała się składać na stadiony(przeplacone kilkukrotnie), kosztem swoich potrzeb dla wybranych, na których odbyły się np. 2-3 mecze, a po imprezie generowały straty i dalej trzeba było się dokładać.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:28Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Stanowcze NIE dla nacjonalistycznopisowskich badyrotroglodytów i konfomendzenowych szurów, foliarzy, altmedów, płaskoziemców itp.Treść komentarza: Wystarczy przeczytać i wdrożyć zalecenia raportu Mario Draghi'ego. Primo, secundo, tertio: trzeba wreszcie w Unii Europejskiej skończyć z przeregulowaniem i rozdętą do granic absurdu biurokracją, zacząć szybko, skutecznie i efektywnie inwestować odpowiednio duże i właściwie ukierunkowane środki finansowe w innowacje oraz wdrażać i rozwijać nowe technologie. Trzeba produkować ile się da na terenie UE, nawet kosztem wyższych cen, ale lepszej jakości i stabilności dostaw. Nie należy beznamiętnie inwestować miliardów euro w przemysł zbrojeniowy USA, tylko w nasz własny, rodzimy czyli krajów czlonkowskich UE. Trzeba prowadzić racjonalną i pragmatyczną politykę imigracyjną i bezwzględnie wypalać gorącym żelazem już w zarodku ksenofobię i nacjonalistyczno-faszystowskie zapędy ultrapopulistycznych lokajów-serwilistów ruskiej onucy oraz piewców z marksistowskimi zapędami zapatrzonych w autokratyczno-dyktatorskie rządy komunistycznych Chin. Polska jest silna tylko w Unii Europejskiej, natomiast bez UE Polska znowu stanie się republiką ZSRR putina i jego następców.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:37Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: AsdTreść komentarza: I utworzeniu etatu specjalisty do spraw promocji gospodarczejData dodania komentarza: 28.04.2025, 07:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama