Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 lipca 2025 16:05
Reklama
Reklama

Lasy pszczołom pszczoły lasom

Podziel się
Oceń

W piątek, 8 października w Oficerskim Yacht Clubie RP Pacyfik WDW w Augustowie zorganizowano konferencję inaugurującą projekt Nadleśnictwa Augustów pod nazwą "Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP-lasy pszczołom pszczoły lasom". W trakcie konferencji podpisano umowę na realizację projektu i przedstawiono jego cele. Odbyły się także wykłady na różne tematy związane z pszczołami i bartnictwem.
Lasy pszczołom pszczoły lasom

Projekt "Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP-lasy pszczołom pszczoły lasom" ma na celu powiększenie populacji tej pszczoły.

-W ramach projektu chcemy stworzyć nowe i poprawić istniejące warunki bytowania dla zapylaczy w Puszczy Augustowskiej. W projekcie będzie uczestniczyć pięć nadleśnictw, a zasięg terytorialny przekracza 90 tysięcy hektarów. Będziemy tworzyć łąki kwietne, łąki pożytkowe i oczka wodne, by poprawić warunki bytowania pszczoły. Będziemy tworzyć mini sady, remizy z drzewami owocowymi, kwitnącymi, by zwiększyć bazę pokarmową dla pszczół. Jednym z głównych działań będzie zakup ponad stu uli, z których będą tworzone mini pasieki, do których będziemy wsiedlać czystą pszczołę augustowską z pasieki w Olecku -mówi Adam Sieńko z Nadleśnictwo Augustów. -Ten projekt jest niezwykle cenny. Wszyscy widzimy, co się dzieje na świecie, że zapylacze zamierają, a pszczoły giną. Tutaj będziemy mieli taką pulę genową i wiele rodzin pszczelich w lesie, które mogą być ostatnią deską ratunku. Projekt wpłynie też bezpośrednio na zdrowotność ekosystemu leśnego. Bez pszczoły nie będzie owoców leśnych i nasion, więc to środowisko nam zubożeje jeszcze bardziej. Warto podkreślić, że w Polsce znajduje się tylko 600-700 rodzin pszczoły augustowskiej, a my w ramach projektu wprowadzamy 100 rodzin, które na bieżąco będą się roiły i ich liczebność będzie się zwiększać.

Adam Sieńko dodaje, że w ramach projektu, który ma się zakończyć w 2024 roku, będą wykonywane badania naukowe.

-Badania mają potwierdzić czystość rasy pszczoły augustowskiej, sprawdzić, czy ta pszczoła się będzie w lesie krzyżowała czy nie. Będą to zarówno badania genetyczne DNA, jak i morfologiczne. W ramach projektu odbędzie się też analiza pyłkowa miodów, która wskaże, co stanowi główną bazę pokarmową dla pszczół w naszej Puszczy Augustowskiej. Kolejnym aspektem tego przedsięwzięcia będzie wymiana z leśnikami i bartnikami z Baszkirii i nowym partnerem z Białorusi. Powstanie strona internetowa i film promocyjny. Projekt będzie opierał się na ochronnie czynnej z pożytkiem dla lasów i pszczół -dodaje Adam Sieńko. -Praca nad wnioskiem o dofinansowanie tego projektu trwała pięć miesięcy.

Projekt został dofinansowany z Funduszy Norweskich. Kwota dofinansowania wynosi blisko 2,5 mln złotych, z czego 400 tysięcy złotych wynosił wkład własny Lasów Państwowych.

I właśnie ten projekt został oficjalnie zainagurowany specjalną konferencją.

Inauguracja projektu

Konferencja rozpoczęła się od podpisania umowy między Wojciechem Szostakiem, nadleśniczym Nadleśnictwa Augustów i Dianą Piotrowską z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

-Ten projekt będzie wykorzystany dla dobra całego pszczelarstwa w Polsce. Te blisko 2, 5 mln złotych, które zostało przekazane Nadleśnictwu Augustów, będzie szansą na promocję i rozwój naturalnego tradycyjnego bartnictwa. Szansą na rozwój i wsparcie ochrony gatunkowej pszczoły augustowskiej, gatunku rodzimego, który występuje na tym terenie -mówiła podczas konferencji Diana Piotrowska z NFOŚiGW w Warszawie.

Głos zabrał też Wojciech Szostak, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów.

-To przedsięwzięcie jest dla mnie niezwykle ważne, gdyż będzie ściśle dotyczyło pszczoły augustowskiej i będzie polegało na poprawieniu jej stanu bytowego, by mogła w Puszczy Augustowskiej jak najlepiej się rozwijać -podkreślał Wojciech Szostak. -Jestem przekonany, że ten projekt będzie skuteczny jeżeli chodzi o powiększenie liczebności pszczoły augustowskiej. Prace, które będą związane z wprowadzaniem tej pszczoły do puszczy, wspomaganiem jej, leczeniem i dokarmianiem, nie będą ograniczać naturalnego rozmnażania tej pszczoły. Projekt będziemy realizować wspólnie z Nadleśnictwem Szczebra, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze oraz z kołem pszczelarzy w Augustowie.

W trakcie konferencji wypowiedziała się także Małgorzata Czyżewska z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, która podkreślała, że do obowiązków Lasów Państwowych należy zachowanie różnorodności biologicznej, a augustowski projekt jest tego najlepszym przykładem.

-Zachowanie różnorodności bez ochrony czynnej jest niemożliwe. Nadleśnictwo Augustów wraz z innymi nadleśnictwami biorącymi udział w projekcie podejmuje się ochrony czynnej, zachowania populacji pszczoły augustowskiej poprzez poprawę warunków jej bytowania i utrwalenia tej populacji tak, by była ona stabilna i dalej się rozwijała. Patrząc na dotychczasowe dokonania Nadleśnictwa Augustów, które jest gospodarzem stada żubrów, największego ssaka, myślę, że działania zaplanowane do zrealizowania w tym projekcie będą tak samo dobrze prowadzone, jak wprowadzone tutaj niedawno i doskonale funkcjonujące stado żubrów -mówiła Małgorzata Czyżewska.

Projekt chwaliła też Katarzyna Gurowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

-Docierają do nas niepokojące informacje dotyczące spadku populacji pszczół, a myślę, że jest to doskonały impuls do tego, żeby środowiska najbliżej zainteresowane tym tematem podejmowały aktywności pod kątem poprawy warunków bytowania pszczoły, a tym samym odwrócenia tego trendu -podkreślała Katarzyna Gurowska.

Podczas konferencji wypowiadał się również Marek Pirsztuk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Augustowie.

- Cieszy mnie, że pszczoła augustowska, ten endemiczny gatunek, będzie wspierany, bo siedlisk tej pszczoły ubywa. Pszczoła augustowska jest niezwykle ciekawym gatunkiem, może mniej miododajnym, ale za to bardziej aktywnym -mówił Marek Pirsztuk.

Kinga Augustynowicz, prezes Koła Terenowego Pszczelarzy w Augustowie, podkreślała, że augustowscy pszczelarze mają doświadczenie w zajmowaniu się pszczołą augustowską.

-Inauguracja tego projektu to jest zupełnie nowa karta historii w ochronie naszej rodzimej pszczoły, którą razem zapiszemy. Będzie to milowy krok w nielicznym utrzymaniu tej pszczoły na terenie niemalże całej Puszczy Augustowskiej, a to znacząco wpłynie na bioróżnorodność. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli wziąć udział w tym projekcie i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Muszę wspomnieć nieżyjącego już wspaniałego pszczelarza ziemi augustowskiej Leszka Żmudę i współtwórcę zachowawczej hodowli pszczoły augustowskiej, pszczelarza, który realizował projekt „Augustowska pszczoła o ratunek woła” , mający na celu zwiększenie populacji tej pszczoły oraz zwrócenie uwagi na to, że ten ekotyp pszczoły jest lokalnym skarbem mającym ogromne znaczenie dla zachowania wielu gatunków roślin -dodała Kinga Augustynowicz.

Cykl cennych wykładów

Po części oficjalnej odbył się cykl wykładów. Piotr Kiersnowski z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przedstawił prezentację na temat tradycyjnego bartnictwa. Na temat pszczoły augustowskiej opowiadał dr hab. Zbigniew Kołtowski z Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego i Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. Na temat ochrony owadów zapylających zaś mówił dr inż. Adam Kwiatkowski z RDLP w Białymstoku.

 


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KadrowyTreść komentarza: Informacja o drenowaniu budżetu miasta kwota ćwierć miliona złotych jest nieprawdziwa. Każdy z zastępców kosztuje nas co najmniej 500.000 zł rocznie. Do pensji trzeba doliczyć podatki, ZUS, sekretarkę, dodatki na dojazdy, iPhony, laptopy po 15 tysięcy i wiele takich drobiazgów. Wszyscy burmistrzowie, sam Mirosław i dwóch pomagierow to koszt ok. 1,5 mln zł rocznie. Pisz zatem "niemal pół miliona złotych".Data dodania komentarza: 8.07.2025, 13:53Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: CPN pod gruszkamiTreść komentarza: Wydaje mi się, że przy przekazywaniu środków finansowych dla kierownictwa magistratu miejskiego w Augustowie, warto byłoby wyjaśnić temu gazetkowo-fejsbukowo-markierantującemu trio, co to znaczy rozwój uzdrowiska, ponieważ za chwilę może okazać się, że pół miliona złotych zostało przepalone np. na utworzenie etatów pełnomocników burmistrzów, którzy będą mieli za zadanie doradzać "zarobionym" burmistrzom, jakie murale trzeba namalować lub, które budynki komunalne trzeba wyremontować, żeby Augustów stał się malowanym na wodzie uzdrowiskiem.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 22:37Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Jechałem tym pociągiem. Czy ktoś wie czy z ofiarą wszystko w porządku?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 12:19Źródło komentarza: Motocykl wjechał pod jadący pociąg. Do zdarzenia doszło w StrękowiźnieAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Nie pleć bzdur jak nic nie wieszData dodania komentarza: 7.07.2025, 12:11Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Żałosna desperacja "śliskich" karierowiczówTreść komentarza: Mam wiele zastrzeżeń do ostatnich działań premiera Tuska, ale szczerze mu współczuję, że ma w swoim otoczeniu tak niebywale "śliskich" karierowiczów, którzy po nocach knują z Bielanem i Kaczyńskim jak obalić rząd KO, żeby tylko utrzymać się na powierzchni. Jednocześnie zapominając się w swoich obrzydliwie makiawelicznych intrygach, iż będzie to powierzchnia, ale politycznego rynsztoku i w dodatku najgorszego sortu.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 08:05Źródło komentarza: Szymon Hołownia w AugustowieAutor komentarza: Olka...Treść komentarza: A jeśli chodzi o szpital w Augustowie to on chyba ma milionowe długi i będzie uroczystey obiad w jednej z najdroższych restauracja,Kto to finansuje?????Data dodania komentarza: 7.07.2025, 07:12Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Augustów pod rządami ekipy Nasze Miasto-PiS i gburmiszcza Karolczuka wyludnia się w tak szybkim tempie, że na koniec kadencji ichniego "gospodarzenia" w Augustowie prawdopodobnie będzie mniej niż 20 tys. i wtedy po prostu trzeba będzie zlikwidować w urzędzie miejskim "gospodarsko" utworzony przez Karolczuka etat drugiego zastępcy burmistrza corocznie drenujący miejski budżet setkami tysięcy złotych.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 21:18Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: której radnejTreść komentarza: jesteśmy ciekawi, czekamy na infoData dodania komentarza: 6.07.2025, 20:47Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: Takie miasto jakie jego władze.Treść komentarza: Taka nagroda za zamknięcie szkoły bez skrzywienia się.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 20:41Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i ekipy Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: "Pożytek" ze zdublowanego etatu zastępcy burmistrza Augustowa drenującego co roku miejski budżet kwotą blisko ćwierć miliona złotych jest taki sam, jak z "naszomiastowego gospodarzenia" burmistrza mgr. Mirosława Karolczuka i jego pierwszego zastępcy fejsbukowca Jerzego Filipa Chodkiewicza, czyli zero złotych pozyskanych z Funduszy Norweskich na rozwój Augustowa.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 18:11Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Której radnej?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 23:31Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Widać że koniec roku, uczennice z odsłoniętymi brzuchami jak na plażę. Żenujacy ten piramowicz się robi. Że reszta szkół to patologia pod względem zachowania i wyglądu uczniów to każdy wie, a tu nawet już piram bez aspiracji.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 23:28Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Wszyscy.Treść komentarza: Droga powiatowa w Gatnem to została zbudowana tylko i wyłącznie dzięki panu staroście Slaszynskiemu i pani wójt Terasie Strenkowskiej a nie jakiemuś tam Waldkowi.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 22:06Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: HaniaTreść komentarza: Szkołą rządził dyrektor, który będzie teraz dyrektorem w Piramowiczu.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 18:27Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Ludzie nie wiedzą co się dziejeTreść komentarza: Milion złotych który mieszkańcy Augustowa wyrzucili w błoto, bo jaka jest korzyść z zatrudnienia Sieczkowskiego?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 16:16Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: Insrybutorowo-jabłonkowe kierunki "rozwoju"Treść komentarza: Skoro kierunki rozwoju Augustowa są zapriorytetowane na kumoterszczyźnie i dublowaniu etatów przez naszomiastowych demiurgów gazetkowo-fejsbukowej samorządności, więc tym bardziej można założyć, iż dla tych niewydarzonych quasi-samorządowcow i niedowartościowanych cwaniaków z miodem w uszach analiza zagrożeń to jest jakiś kosmos i czarna magia razem wzięte.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 08:15Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: lokisTreść komentarza: Może to augustowski Diler???Data dodania komentarza: 5.07.2025, 02:42Źródło komentarza: Jechał pijany rowerem i miał narkotykiAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i koalicji Nasze Miasto-PiS, czyli 1 mln w budżecie Augustowa mniej...💸🤑💰🥸Treść komentarza: Cztery lata temu burmistrz Augustowa mgr Mirosław Karolczuk zgodnie ze swoim filuternym priorytetem zarządzania mieniem publicznym utworzył w UM w Augustowie etat drugiego zastępcy burmistrza, więc "wsparcie" jest - tylko pytanie dla kogo? Trzeba przyznać, że to "wsparcie" dość mocno drenuje miejski budżet, bo kwotą blisko ćwierć miliona złotych rocznie.Data dodania komentarza: 4.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnychTreść komentarza: Życie jest bezcenne, więc burmistrz Augustowa pod żadnym pretekstem nie powinien żałować pieniędzy na wsparcie służb ustawowo uprawnionych do zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych znajdujących się na terenie Gminy Miasto Augustów. Włodarz gminy powinien bezwzględnie zapewnić odpowiednie środki finansowe dla miejscowej policji i WOPR. Przypominam, że zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych to wójt (burmistrz, prezydent) jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych znajdujących się w obrębie gminy. Czy na tym obszarze wodnym w ogóle wykonana została "analiza zagrożeń", do przeprowadzenia której zgodnie z wykładnią ww. ustawy zobowiazany jest właściciel lub zarządca obszaru wodnego?Data dodania komentarza: 4.07.2025, 11:27Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: KarolTreść komentarza: Czy ktoś wie co to za akcja z malowaniem skrzynek elektrycznych przez siostrę Radnej? To w ramach wolontariatu? Czy bierze za to kasę bez przetargu itd....?Data dodania komentarza: 4.07.2025, 09:03Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w Augustowie
Reklama