Pułk rozsławił walory miasta
Historia Augustowa nierozerwalnie związana jest z 1 Pułkiem Ułanów Krechowieckich. Pułk stacjonujący w naszym mieście w okresie międzywojennym przyczynił się do rozsławienia na całą Polskę walorów Augustowa, co przyczyniło się do rozkwitu turystycznego tego zakątka kraju. Niedawno na ten fakt zwróciła uwagę Aleksandra Sigillewska. Radna miejska napisała interpelację do burmistrza przypominając, że w wieży Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się muzeum poświęcone historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Wśród cennych przedmiotów zgromadzonych na ekspozycji znajdują się m.in. mundury, dokumenty, zdjęcia, odznaczenia i elementy wojskowego wyposażenia. A. Sigillewska zauważyła, że muzeum jest obecnie zamknięte. Ale informacje na jego temat oraz lokalizacji można znaleźć w internecie.
Ciekawa interpelacja radnej
Wielu turystów przyjeżdżających każdego roku do Augustowa bezskutecznie próbuje się do muzeum dostać. Z relacji radnej wynikało, że po nieudanych próbach odwiedzin, w internecie pojawiają się negatywne komentarze wystawiające niezbyt pochlebną opinię naszemu miastu. Inną rzeczą godną uwagi jest też fakt, że darczyńcy muzeum przez lata przechowywali cenne pamiątki po wojnie, aby później przekazać je muzeum. Były wśród nich siodła, mundury czy czapki. Radna zaznaczyła, że obecnie zbiory znajdują się w rękach prywatnych. Z naszych informacji wynika, że aktualnie część eksponatów ulega dewastacji. Wszystko przez wilgoć, nieszczelny dach oraz mole. A. Sigillewska zaznaczyła, że należy zrobić wszystko, by zbiory były dostępne mieszkańcom i przyjezdnym. Radna zapytała burmistrza, czy miasto zamierza podjąć działania celem ponownego uruchomienia muzeum. Chciała tez dowiedzieć się czy burmistrz podjął już jakieś działania dla zabezpieczenia eksponatów przyszłym pokoleniom, m.in. poprzez ich cyfrową archiwizację za pomocą nowoczesnych urządzeń informatycznych.
Miasto proponuje przenosiny
Burmistrz w odpowiedzi na interpelację zgodził się z opinią, że Augustów zawdzięcza bardzo dużo dla 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, a jego działania na rzecz naszego miasta zasługują na szczególne upamiętnienie. Mirosław Karolczuk wskazał jednak, że eksponaty wymienione przez radną są własnością parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Z odpowiedzi możemy dowiedzieć się też, że były prowadzone rozmowy z poprzednim proboszczem nt. przekazania eksponatów Muzeum Ziemi Augustowskiej na ulicy Hożej, ale nie uzyskano zgody na takie działanie. Burmistrz uważa, że przeniesienie tam zbiorów po uprzednim przejęciu w depozyt i stworzenie wystawy czasowej byłoby najlepszym rozwiązaniem. M. Karolczuk podkreślił też, że realizacja tego przedsięwzięcia będzie możliwa, jak właściciel zbiorów wyrazi na to zgodę.
Potrzeba konkretnych decyzji
Temat muzeum w wieży kościelnej bardzo dobrze znany jest Dariuszowi Szkiłądziowi, jako wieloletniemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Obecny wicestarosta augustowski wspomina, że ekspozycja w byłym kościele garnizonowym była zbierana przez wielu ludzi dobrej woli również spoza Augustowa. D. Szkiłądź twierdzi, że muzeum cieszyło się przed laty wielką popularnością wśród kuracjuszy sanatorium, którzy odwiedzali Augustów. Pieczę nad eksponatami sprawowali wolontariusze, przede wszystkim osoby starsze. Niestety większość z nich zmarła i nie było komu zająć się zbiorami. Szkiłądź przekonuje, że eksponaty wymagają bardzo pilnej interwencji rekonstruktorskiej, ponieważ ze względu na trudne warunki w obecnym pomieszczeniu (m.in. nieszczelności –przyp.) część z nich może ulec zniszczeniu. Nasz rozmówca przypomina też, że niektóre pamiątki związane z 1 Pułkiem Ułanów Krechowieckich znajdują się w specjalnej izbie szkoły na ul. Mickiewicza.
Napisz komentarz
Komentarze